[Çözüldü] Envy ekran kartı driverını yüklemiyor..

Başlatan Linuxman., 12 Ocak 2009 - 19:34:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linuxman.

Envy ile ekran kartımın driverıni yüklemek istiyorum.Fakat install Nvidia Driver diyince şu hata ile karşılaşıyorum:
There was an error in the installation process. You can see the log file /var/log/envy-installer.log
Dosyanın içeriğinde
Alıntı Yappython pulse.py nvidia
root@linuxman-desktop:/usr/share/envy# python pulse.py nvidia
Envy - Version 0.9.10
ENVY ERROR: Your Operating System does not seem to be supported by Envy
Dağıtım :  Ubuntu 8.04
Ekran Kartı : NVIDIA GeForce4 MX 440 with AGP8X (64 mb)

Saygılar.
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

heartsmagic

8.04 ve Envy ile böyle bir problem mevcut. 8.04 geride kaldığından 8.10 ile yola devam etmen aslında daha güzel olacaktır. Ben LTS olan 8.04 ile işimi görürüm diyorsan, Envy ile değil de diğer yollarla (Hardware Drivers veya depolardan elle yükleme) yapmayı dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Linuxman.

Hardware Drivers seçeneği ile yüklemeyi denedim.Sürücü yüklendi ancak 1-2 gün sonra çözünürlük
sorunu yaşıyorum.Envy ile Uninstall Nvidia dediğimde ise yeniden başlattıktan sonra sorun düzeliyor.
Forever Linux....

Linuxman.

Sistemi iyi bir hale getirdim birçok program yükledim.Şimdi başka bi kurulum yapmak çok uğraş isteyecek.
Sürüm yükseltmek gibi bir seçenek yokmu?
Forever Linux....

Bedreddin

Sistem > Yönetim > Güncelleme Yöneticisi'nde "Yükselt" olmalı. Eğer yoksa, Sistem > Yönetim > Synaptic Paket Yöneticisi > Ayarlar > Tercihler > Dağıtım yolunu izleyerek "Her zaman en yüksek sürümü tercih et" seçeneğini tıklayarak tekrar deneyin.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

heartsmagic

Acaba neden birkaç gün sonra çözünürlük sorunu yaşıyorsun? Pek, sorun yaşadığın an, xorg.conf dosyasına elle çözünürlük girmeyi denemiş miydin?

Güncelleme bir hayli paket indirir haberin olsun. 

Linuxman.

Alıntı yapılan: Verbatim - 12 Ocak 2009 - 19:55:17
Sistem > Yönetim > Güncelleme Yöneticisi'nde "Yükselt" olmalı. Eğer yoksa, Sistem > Yönetim > Synaptic Paket Yöneticisi > Ayarlar > Tercihler > Dağıtım yolunu izleyerek "Her zaman en yüksek sürümü tercih et" seçeneğini tıklayarak tekrar deneyin.
Birazönce bütün güncellemeleri yaptım.Sypnaticte ayarlamayı yapmama gerek yok çünkü işaret
et dediğiniz kısım zaten işaretli.

Alıntı YapAcaba neden birkaç gün sonra çözünürlük sorunu yaşıyorsun? Pek, sorun yaşadığın an, xorg.conf dosyasına elle çözünürlük girmeyi denemiş miydin?

Ekran kartı sürücüsünü yükledikten sonra Görsel Efektleri aktif ettiğim için olabilir.Xorg.conf dosyasını
nasıl düzenleyeceğimi henüz bilmiyorum.
Güncellemeleri yaptıktan sonra sürücüyü yüklemeyi denemedim.Sürücüyü yükleyip Görsel Efektleri
aktif edeyim ve çözünürlük sorunu varmı öğreneyim.

Not:Bu arada güncellemeleri yapmama rağmen Envy ile yükleme işlemi yapılmıyor.
Forever Linux....

heartsmagic

Sistem 8.10'a geçti mi? Güncellemelerin olması demek sistemin 8.10'a geçmesi anlamına gelmez. Ben eski usulcülerdenim, Synaptic ile yapmıyorum o işi. /etc/apt/sources.list dosyasındaki tüm hardy girişlerini intrepid yapıp:

sudo aptitude update
sudo aptitude dist-upgrade

ile sistem yükseltebilirsin. Fakat dediğim gibi çok paket alır ve uzun sürer. Sıfır hatayla da yükseltme yapacağının garantisi yok. Arada çıkabilecek bazı hataları anlayıp çözmen gerekebilir.

Linuxman.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Ocak 2009 - 20:24:20
Sistem 8.10'a geçti mi? Güncellemelerin olması demek sistemin 8.10'a geçmesi anlamına gelmez. Ben eski usulcülerdenim, Synaptic ile yapmıyorum o işi. /etc/apt/sources.list dosyasındaki tüm hardy girişlerini intrepid yapıp:

sudo aptitude update
sudo aptitude dist-upgrade

ile sistem yükseltebilirsin. Fakat dediğim gibi çok paket alır ve uzun sürer. Sıfır hatayla da yükseltme yapacağının garantisi yok. Arada çıkabilecek bazı hataları anlayıp çözmen gerekebilir.

Biraz daha açabilirmisiniz? Altını çizdiğim cümlenizi tam olarak anlayamadım.Ekran kartı sürücüsünü
yüklemek için ''Sistemi Yükseltmek Dışında'' bir seçenek yoksa yükseltmeyi düşünüyorum.
Çünkü 8.10 indirip daha sonrada cd'ye yazmak daha çok uğraşa benziyor gibi  :) (dvd-wr bozuldu dolayısıyla cd'ye yazmak içinde arkadaşlarda falan yazmak gerekecek).
Bir an önce Compiz kullanmak istiyorum. :D
Forever Linux....

heartsmagic

Grafik kartı için sürüm yükseltme zorunluluğu yok. Sonuçta yapacakların belli. Depolardaki nvidia serilerinden kendine uygun olanını kurmak, eğer xorg.conf dosyasına işlenmediyse

nvidia-xconfig ile şansını denemek. Bundan önce güzel bir xorg.conf yedeği alırsan hata olması durumunda geriye dönüş olur. Çözünürlük problemi de olursa elle çözünürlük girerek düzeltmeyi deneyebillirsin.

Sürüm yükseltmeyi ben sadece öneri olarak sundum. Yapıp yapmamak sana bağlı. Anlamadığın soruces.list konusuna gelirsek. Şuradaki gibi yapacaksın dosyanı:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,417.msg3323.html#msg3323

Linuxman.

İlkönce sistemi yükseltmeyi deniyorum.Paketler kuruluyor...Tahminen 1h32 min gibi bir süre var.
Umarım elektrikler kesilmez ve sorunla karşılaşmam.Şimdiden teşekkür ederim.
Forever Linux....

Linuxman.

Güncellemeleri yaparken elektrikler kesildi.Yukarda demenize rağmen source list dosyasının yedeğini
almayı unutmuşum.%93'te elektrikler kesildi bende komut satırının içeriğini tamamen sildim.Sanırım tüm güncellemeleri tekrar yapmam gerekecek.Ama bundan önce silmem gereken herhangibir şey varmı?
Forever Linux....

heartsmagic

Silmen gereken bir şey yok. sources.list dosyanı benim verdiğim örnekteki gibi yap ve güncelleme işlemini tekrar başlat. Kendisi eğer çok büyük bir sorun çıkmadıysa kaldığı yerden devam edecektir. Çektiğin paketler zaten sistemde kayıt edilmiştir.

Linuxman.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Ocak 2009 - 13:50:35
Silmen gereken bir şey yok. sources.list dosyanı benim verdiğim örnekteki gibi yap ve güncelleme işlemini tekrar başlat. Kendisi eğer çok büyük bir sorun çıkmadıysa kaldığı yerden devam edecektir. Çektiğin paketler zaten sistemde kayıt edilmiştir.

Evet source listeyi dediğiniz gibi yaptım.Umarım kaldığı yerden devam eder.
Forever Linux....

Linuxman.

Güncellemeler tamamlandı.Paketler kuruldu.Fakat olamaz ya sistemi açamıyorum!!
Login ekranı gelmiyor onun yerine kullanıcı ismimi girmemi isteyen siyah bir ekran geliyor.
Siyah ekranda yazılan herşeyi buraya yazıyorum.
Alıntı YapStarting up...
Loading,please wait...
19+0 records in
19+0 records out
kinit:No resume image,doing normal boot...
Ubuntu 8.10 linuxman-destkop tty1
linuxman-destkop login:
Password:
(giriş yaptıktan sonra)
The programs included with the Ubuntu system are free software;the exact distribution terms for each
program are described in the invididual files in /usr/share/doc/*/copyright
Ubuntu comes with Absolutely No Warranty,to the extant permitted by applicable law.To acces official
Ubuntu documentation,please visit :http://help.ubuntu.com
linuxman@linuxman-destkop:~$
(root olmayan bir kullanıcı ile giriş yaptıktan sonra...)
kinit:name_to_dev_t(/dev/disk/by-uuid/944d52e5-92228-4389-ab90-0c60250e8a74/=d ev(8,6)
kinit:trying to from /dev/disk/by -uuid/944d52e5-9228-4389-ab90-0c60250e8a74
System information as of Sal Oca 13 15:10:02 CET 200Y
System load:0,36
Usage of: 14,7 % of 36.96Gb
Memory usage:5%
Swap:%0
Processes : 66 Users logged in : 0
----> There is 1 zombie process.
Graph this data and manage this system at landspace.cononical.com

Yeni bir kurulum yapmak istemiyorum.Çünkü elimde 8.10 cd'si yok.Kurulumdan başka bir seçenek
yoksa 8.10'u bi yerlerden temin etmeye çalışıcam.Boşuna 8.4 kurmayalım.
Forever Linux....

heartsmagic

Tüm güncellemeler kesinlikle oldu mu? Son bir defa daha:

sudo aptitude update && aptitude upgrade && aptitude dist-upgrade yürüt. Eğer hiçbir güncelleme yoksa veya olmasına rağmen sorun çözülmediyse uğraşacağız demektir. Şimdi sana giriş yaptıktan sonra:

startx
komutunu ver diyeceğim ancak gördüğüm o ki giriş yapmamış görünüyorsun:
Alıntı Yap
Processes : 66 Users logged in : 0

Linuxman.

sudo aptitude update && aptitude upgrade && aptitude dist-upgrade
Bu komutları siyah ekrandamı yazmalıyım?Yoksa Ubuntuyu Live Cd ile başlatıp Terminalde mi yazmalıyım?
Güncellemelerin tamamlandığından eminim.Hatta varolan paketlerin yenilenmesini istermisiniz sorusunadada
Evet diye cevap vermiştim.Ardındanda Reboot etmem istenmişti.Reboot ettikten sonra Sistem bu hale
geldi.
Eve gittiğimdede 2.komutu (startx) deniyicem.Son olarak sorduğum soruya cvp verirseniz mutlu olurum.
Pek vaktim yok.
Teşekkürler.
Forever Linux....

heartsmagic

Eğer giriş yapabiliyorsan o ekranda ver. Zaten giriş yapamıyorsan dediğim gibi işimiz zor.

Linuxman.

Kullanici adimla giris yaptim ve guncelleme komutunu verdim.Birkac paket daha guncellendi fakat login
ekrani yine gelmedi.Ardindan startx komutunu verdim fakat siyah ekranda baska hatalar belirmeye
basladi.Tam olarka hatirlamiyorum ama x.org conf dosyasiyla ilgili biseydi sanirim.
Suan live cd ile oturum actim.Sanirim 8.10 kurmaliyim :)
Forever Linux....

heartsmagic

Yo hayır önce başka şeyler deneriz. Aslında o hataları görsek daha güzel olurdu. Şimdi, önce envy kurulu değilse kur. Daha sonra:

envyng -t
ile aç ve NVIDIA kurmaya çalış. Kurulu olan varsa önce kaldır, daha sonra tekrar kur. Sonra da sistemi yeniden başlat bakalım. Tabii, bunları Çalışan CD'de yapmayacaksın. Diğer şekilde giriş yapıp dene. 

Linuxman.

Envyn kurmak icin sudo apt-get install envy kodunu kullaniyorduk,oyle degilmi?
Ben hazir derlenmis paketten kurmustum galiba,hatirlamiyorum.

Forever Linux....

heartsmagic

Kurulusa zaten gerek kalmaz buna. Ancak sen yine de:

sudo aptitude install envyng-core komutunu kullan.

Linuxman.

Tsk ederim.Not etmek icin sormustum.Bilgisayarin live cd ile acilmasi biraz zaman aliyor...
Deneyelim....
Forever Linux....

Linuxman.

Dediginiz komutu verdim ancak paketi yuklememi istedi.Sizin verdiginiz komutla ayni komutu verdi,
bende komutu girip;paketi indirdim.Ardindan kurulumu yaptim.Fakat bu sefer sanirim duzeltmek olasi
olmayacak.
Donanim aygitlari hazirlanmaya basladi.(yanilmiyorsam).Ve sonucta su hatayi aldim:
nvidia(71.86.04)... fail.
Forever Linux....

heartsmagic

Sadece bu hataysa yorum yapmam çok zor. Belki tam hatayı görürsem yorum yapma şansım olur. Güncellemenin az da olsa riski var demiştim, bunlardan birine denk geldin sanırım. Belki biraz daha tecrübe olsa çözme olasılığın yükselir ancak eksik olduğunda en güzeli sıfırdan bir kurulum olacak sanırım. Eğer 8.10 indiremiyorsan, CD paylaşım bölümüne bakabilirsin. Ancak bir internet kafeden kısa sürede iner ISO.

Sorun yaşadığın için üzgünüm.