ram yükünün azaltılması

Başlatan kancass, 07 Nisan 2009 - 15:26:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kancass

Alıntı Yapbiraz ugrasarak fluxbox+idesk gibi bi karisim yaparsaniz cok daha iyi verim alirsiniz.Benzer bi pc de minimal cd den kurulum yapip boyle hafif programlari yuklemistim.Inanilmaz hizli calisiyordu.Tabi bu uzun surer ve ugrasilmasi gereken birsey ama elde ettigin sistem e degiyor yani.

benim gibi linuxa başlayalı 2-3 ay olmuş bir insan için söyledikleriniz kulağıma biraz zor geldi nedense :)
öğrenmeye açığım ama ancak boş vakitlerimde oluyor ve 12-14 senelik windows alışkanlıklarımı bırakmak ise biraz zor oluyor.
Şuan seamonkeyi kurdum ama operaya alışkanlığımdan dolayı şimdilik ona devam edicem.
Öğrendiğim zaman seamonkeyle devam ederim.

MeBuNtU

ogrenirsiniz merak etmeyin.Zaten dediklerimi yapmaniz icib oyle pek bisey bilmenize gerek yok.1-2 sayfa belge yazdirirsaniz xorg u falan kurup baslatmak icin hic sorun yasamazsiniz.ama daha cok cok yeniyseniz 1-2 ay daha bekleyin alisana kadar.Ama alisilacak bisey yok 12 yildir win kullaniyorsanz dos ta komut verme veya gui olmadan yazili ekranda kurulum yapma gibi seylere alisik olmaniz lazim.

kancass

Ben iyi öğrenene kadar beklemeyi tercih edeyim.
Zamanı geldiğinde tekrar düşük sistemle ilgili sorularımla bilgili kişilerin yardımlarını almak isterim. :)

kancass

peki ufak bir soru daha sorsam.
cpu nun ufak bi işlem sırasında  %100 olması normal bi durum mu??
Çünkü bir ara ubuntu kuruluyken 1.6 işlemci olmasına rağmen panel eklentilerinin birinde  cpu yu 600 yada 800 hz şeklinde gösteriyordu.

heartsmagic

En ufak bir işlem dediğin göreceli bir kavram. İşlemci bazı şeyleri yerine getirmek için ara ara tavan yapabilir, daha çok sıçrama şeklinde olur. Ancak durduk yere tavan yapıp sürekli orada kalıyorsa sorun var demektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

@kancass merak etmeyin aynı sorunlar bendeki 4 GB Ram'e sahip sistemde de var. Bence o sistemde KDE 3.5.X kullanan bir dağıtım deneyin. Gnome ve Ubuntu her nedense bazı sistemleri sevmiyor. Bende de işlemci kullanımı %80'in altına inmiyor. Başka bir dağıtım deneyin bakalım sonuç ne olacak. (Ubuntu/Debian serisi olmasın, örneğin Granular olabilir)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

localhost

Archlinux+XFCE4 ikilisini iyi ayarlarsaniz performans alabilirsiniz. Sisteminizde baya eski
Linux LPIC1 - MCSA

hasansahin

Alıntı yapılan: Eren - 10 Nisan 2009 - 02:57:29
@kancass merak etmeyin aynı sorunlar bendeki 4 GB Ram'e sahip sistemde de var. Bence o sistemde KDE 3.5.X kullanan bir dağıtım deneyin. Gnome ve Ubuntu her nedense bazı sistemleri sevmiyor. Bende de işlemci kullanımı %80'in altına inmiyor. Başka bir dağıtım deneyin bakalım sonuç ne olacak. (Ubuntu/Debian serisi olmasın, örneğin Granular olabilir)
Xubuntu'ya alışık birisi için Zenwalk6 tavsiye ederim. XFCE4.6 kullanılıyor. Ayrıca kullanıcı dostu olma konusunda Xubuntu'dan aşağı kalmaz.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

eren

@HasanŞahin önerilerin için teşekkürler Hasan. Ben Granular kullanıyorum ve memnunum şimdilik. XFCE ile aram iyi değil zaten sistemim XFCE için yeteri kadar yüksek bir sistem.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

hasansahin

Alıntı yapılan: Eren - 10 Nisan 2009 - 12:45:02
@HasanŞahin önerilerin için teşekkürler Hasan. Ben Granular kullanıyorum ve memnunum şimdilik. XFCE ile aram iyi değil zaten sistemim XFCE için yeteri kadar yüksek bir sistem.
Zaten ben bu öneriyi @kancass için vermiştim  ;D
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

kancass

@Eren sen yazmısın ama ben biras geç gördüm.
İç güdümüdür nedir tam anlamadım :p bende PclinuxOs kurulumu ile uğraşıyordum sistem eskisiden biras daha rahat.
cpu %100 lerde fazlaca dolanmıyor.
(Ama hala işlemciyi 600 hz gösteriyor anlamış değilim).

eren

Ubuntu ile sorunlu olan bütün makinelerde PCLinuxOS ve Granular gibi PCLinuxOS türevleri (Lapis hariç) Ubuntu'ya göre daha sorunsuz çalışıyorlardı. Bu sebeple bende Granular önerisinde bulundum.

kancass

ubuntuya yeni yeni alışıyorken, daha doğrusu kodları yeni yeni öğreniyorken. Şimdi bide Kde kodlarını öğrenmek zorluyor insanı yaa.

bytan

Sistem komutları değişmiyor. Örneğin metin düzenleyicisi tercihleri değişiyor sadece:

sudo gedit /etc/fstab
sudo kate /etc/fstab
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

eren

Bugün Intel ana kartı P3 1000 MHZ bir bilgisayara daha Ubuntu kurdum. 512 MB Ram'i vardı çok kasıyordu sistem bende 1 GB daha taktım ve Ram 1.5 GB oldu. Ancak sistem kasmaya devam etti. Her şey yolunda görünüyor, sürücüler doğru tanınmış bende htop ile neden böyle olduğuna baktım. Gnome'un işlemci kullanımı %95-%98 arasında görünüyordu. Kill ile başka bir şey olsa öldürebiliyorsunuz ama Gnome'u öldürünce Gnome'da gidiyor doğal olarak.

Ubuntu kurduğum son 20-30 makinenin çoğunda bu sorunla karşılaştım. 8.04 - 8.10 - 9.04 sürümlerinde denedim hepsinde aynı. Ubuntu'ya bir şeyler olduğu kanaatindeyim.

xwes

@Eren
Yeni surum olsa tamam da, eski surumler CDde dururlarken başlarina ne gelmiş olabilir ki?

eren

Alıntı yapılan: xwes - 12 Nisan 2009 - 23:18:23
@Eren
Yeni surum olsa tamam da, eski surumler CDde dururlarken başlarina ne gelmiş olabilir ki?

Bilemiyorum. Kurulumda İnternet bağlantısı olduğu için güncelleştirme yapıyorlar, sistemi kurduktan sonra da güncelleştirme yapıyorum. 8.04'de güncelleştirmeden önce işlemci kullanımı daha düşük.

Bilemiyorum son günlerde hangi makineye Ubuntu kursam aynı sorunla karşılaşıyorum.

MeBuNtU

ilginc bir durum.Neden bazi oc lerde oluyor da bazilarinda iyi calisiyor ? Misal notebook umda bakiyorum cpu1 ve 2 %10 civarlarindalar.Tum guncellemeleri yaptim.8.10 kullaniyorum hicbir sorun yok.

ScaryMan

Ubuntu 8.10 kullanıyorum, bütün güncelleştirmeler yapıldı.

Sistemim biraz eski, PIII-1Ghz. 384MB RAM -1.5GB Swap. 64 MB Geforce 2 Ekran Kartı.

Ekran görüntüsünde verdiğim şekilde bir kullanım var kaynakları. Görsel Efektler "Normal" olarak kullanıyorum. Biraz yavaşlık söz konusu bilgisayarda. Pencereler normalden bi 5sn falan geç geliyor v.s.

Acaba herhangi bir ayar mevcut mudur bunu minumuma indirmek için, yoksa Ubuntu'yu görsel efektsiz v.s. odun gibi mi kullanmalıyım bu eski sistemle. :)

[IMG]http://i39.tinypic.com/2is9o5s.png[/img]

eren

Görsel efekt olmadan kullanın derim. Ben çift çekirdekli işlemcilerde bile görsel efektleri açmıyorum.