[Çözüldü] Ubuntu'da Disk Küçültme

Başlatan calmo, 10 Haziran 2014 - 23:14:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

calmo

Ubuntu üzerinde, bilgi kaybına yol açmadan  disk küçültmenin yolları nelerdir? En sağlıklısı sistemi kurarken boş alanlar ayırmak elbette ama ya unutuyoruz ya da ihmal ediyoruz bazen.  Benzer durumda windows'ta disk yöneticisinden disk küçültme işlemi bilgi kaybı olmaksızın (yeterli alan mevcutsa) gerçekleştirilebiliyor. Benzer bir yol Linux cenahında da var mıdır?  Yeni bir gelişme olmuş mudur?

gnukarabatak

Bu konu ile ilgili cevabı bende merak ediyorum. Açıkçası ubuntu içerisinden yapamadığım için değişik bir yol ile bu ihtiyacımı gidermiştim. Buradaki linkten eğer ihtiyaç duyarsan bakabilirsin:
http://duralikiraz.blogspot.com.tr/2014/05/ubuntu-kurulu-tek-disk-bolumunun-disk-bolumlemesi-nasil-yapilir.html
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.

heartsmagic

Alıntı yapılan: calmo - 10 Haziran 2014 - 23:14:02
Benzer bir yol Linux cenahında da var mıdır?  Yeni bir gelişme olmuş mudur?

Yeni bir gelişmeye gerek yok ki, senelerdir bu iş yapılabiliyor zaten :) Bkz: Gparted.
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=GParted_kullan%C4%B1m%C4%B1

Mesele dikkatli olmakta, doğru bölümden küçültme yapmakta.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gnukarabatak

Açıkçası gparted programıyla, diğer diskler programıyla yapmaya çalıştığımda ben küçültme değişimi yapamamıştım. Ubuntunun kurulu olduğu tek disk vardı. Sadece sda1 ve swap alanı. Ne kadar sündürdüysem küçültemedim :) Benim o zaman anladığım üzerinde sistem kurulan tek bölüm olduğu için müsade etmediğini düşünmüştüm. O yüzden dere-tepe aşarak maksadıma ancak o yolla ulaşabilmiştim.
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.

heartsmagic

Eğer mevcut sistem üzerinde, mevcut sistemin kurulu olduğu disk ile işlem yapılmak istenirse haliyle yapılamaz :) Canlı CD ile yapılması gerekiyor bu işlemin.

calmo

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Haziran 2014 - 01:34:15
Alıntı yapılan: calmo - 10 Haziran 2014 - 23:14:02
Benzer bir yol Linux cenahında da var mıdır?  Yeni bir gelişme olmuş mudur?

Yeni bir gelişmeye gerek yok ki, senelerdir bu iş yapılabiliyor zaten :) Bkz: Gparted.
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=GParted_kullan%C4%B1m%C4%B1

Mesele dikkatli olmakta, doğru bölümden küçültme yapmakta.
Gparted ile yapmaya gözüm kesmedi. Gerçi diskimde  /home bölümü var ayrıca ama içi dolu sayılır.  kapasitesi yüksek olduğu iiçin bir boş olan kısımdan bir 50gb'cık koparabilsem iyi olacak.  :) Gparted ile bunu yapınca ilgili birimin silinmediğine emin misiniz? ??? Yani içeriğe dokunmadan boş kısımdan yeni bölüm oluşturulabilir mi? (olmadı, bir usb ile test edecem artık :D)

heartsmagic

Örnek ve güncel bir başlık:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43825.0

Diskte dikkatlice işlem yapıldıktan sonra hiçbir bölüm silinmez. Yine de hiçbir şey için %100 garanti veremeyiz, çok ama çok hayati dosyaların varsa yedekleme yapmak en akıllıca şeydir.

calmo

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Haziran 2014 - 02:43:47
Örnek ve güncel bir başlık:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43825.0

Diskte dikkatlice işlem yapıldıktan sonra hiçbir bölüm silinmez. Yine de hiçbir şey için %100 garanti veremeyiz, çok ama çok hayati dosyaların varsa yedekleme yapmak en akıllıca şeydir.
O arkadaşınkiyle benim yapmak istediğim farklı. O birden çok mantıksal alanı birleştirip yer açmış. Ben var olan diski kayııpsız olarak bölmeye çalışıyorum. 

Bir tane USB bellek ile deneme yapmak istedim. Belleğin içine birkaç video dosyası attım sonra  usb'yi video dosyasına yer kalacak şekilde böldüm. Gparted ile uygula düğmesine basınca program kapanıyor.  Birkaç defa denedim her seferinde kapandı.  Sorun nedir anlamadım. ???

siberoloji

@calmo;
Alıntı Yaphttps://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43825.0
bu başlıktaki gibi disklerinin resmini paylaşıp tam olarak ne yapmak istediğini açıklar mısın?
Şu an nerede bulunduğu (sağında solunda ne var? bilinmeyen) bilinmeyen bir disk bölümü konusunda fazla ileri gidemeyiz.

heartsmagic

Alıntı yapılan: calmo - 24 Haziran 2014 - 10:07:09
O arkadaşınkiyle benim yapmak istediğim farklı. O birden çok mantıksal alanı birleştirip yer açmış. Ben var olan diski kayııpsız olarak bölmeye çalışıyorum. 

Birebir aynı demedim ki zaten. Mantık aynı, ikinci sefer söylemiş olacağım ama "kayıp" diye bir şey "normalde" olmaz. Bölümü küçültürsün, yer açılır, hepsi bu.

@siberoloji'nin dediği gibi bize ayrıntı lazım biraz, tavsiyeler için yani. Başlığı açtığından beri bu bilgiyi geçmedin buraya. Sorduğun sorunun cevabı çok net: Kayıp olmaz.

calmo

heartsmagic, siberoloji; muradım,  aşağıda resimde 50 gb olarak görünen ve içerisinde ubuntu bulunan diskin ucundan azıcık alıp oradaya yeni bir dağıtım kurmak.

Benim de tahminim, bölme işleminin kayıpsız olacağı fakat, bunu usb bellek ile test edip görmek istedim, o da olmadı.  Gparted kapanıyor süreki.

heartsmagic

Gparted neden kapanıyor bilmiyorum, hangi sürüm üzerindekini kullanıyorsun?
O söylediğin bölüm küçültülebilir, bir sıkıntı olmaz. Fakat, yeni bölüm oluşturursan bu senin dördüncü bölümün olur ki, eğer disk MBR ise başka bir birincil bölüm açamazsın. Orayı uzatılmış bölüm yapıp altına bölüm oluşturmayı deneyebilirsin. Başka bir bölüme daha ihtiyacım olmaz diyorsan hiç uğraşmayabilirsin de.

Gerçi bir kere daha baktım da, zaten büyük olan bölümler sda1 ve sda3, ayıracağın bölümü uzatılmış yapsan bile sana kâr sağlamayacaktır. Ayrıca takas alanın da yok, çok hoş bir bölümleme olmamış :)

calmo

Öncelikle, 14 LTS içinde Gparted 0.18.0 sürümünü kullanıyorum.

Böümleme işine gelince; aslında bir dağıtımda sebat etmeyi planlıyordum o yüzden de başka bir bölüm ayırma gereği duymadım. Bir bölüm sistem bir diğeri de /home olarak hayatımı idame edecektim. Deepin OS'u deneme merakı yaptı bunu. O yüzden şimdi küçük bir alana ihtiyacım var.  Aslında diskin 500gb'lık bölümü windows'a ait. Ordan mantıksal alanlar koparmak istedim buna izin vermedi lanet şey. :)

Takas alanı her defasında ayırırdım bu sefer yapmadım. Pek bir zararını da görmedim gerçi. Arada bir sistem donuyor bu ondan mı yoksa :o

if

@calmo, RAM yetersizse ve takas alanı yoksa arada takılmalar yaşayabilirsin.

calmo

Alıntı yapılan: if - 26 Haziran 2014 - 11:52:38
@calmo, RAM yetersizse ve takas alanı yoksa arada takılmalar yaşayabilirsin.
Olabiir. Bilgisayar da eski olduğu için tam emin olamıyorum.  Ram 2 GB.  Takılmalar genellikle aynı anda 8-10 sekme açma gibi durumlarda oluyor.  Şimdiden sonra takas alanı açma şansım var mı? ::)

if

Evet, açabilirsin. Ubuntu için 20 GB yeterli olur. Takas alanı için 1 GB açman yeter.

calmo

Alıntı yapılan: if - 26 Haziran 2014 - 12:01:15
Evet, açabilirsin. Ubuntu için 20 GB yeterli olur. Takas alanı için 1 GB açman yeter.

If
şuradaki anlatıdaki gibi swap alanı eklemeye çalışırken bir sorun çıktı. (1gb takas alanı açacaktım) Bir bakar mısın sorun nedir?

calmo@calmo:~$ sudo dd if=/dev/zero of=/swapdosya bs=1024 count=1024000
[sudo] password for calmo:
1024000+0 kayıt girdi
1024000+0 kayıt çıktı
1048576000 (1,0 GB) byte kopyalandı, 8,39699 s, 125 MB/s
calmo@calmo:~$ sudo mkswap /swapdosya
Setting up swapspace version 1, size = 1023996 KiB
bir etiket yok, UUID=803a65f0-5f28-4977-9947-389349d6de22
calmo@calmo:~$ sudo spawon /swapdosya
sudo: spawon: command not found
calmo@calmo:~$

if

sudo mkswap /swapdosya komutunu yürütmemişsin.

calmo

Yürüttüm aslında.  Yukarıdan aşağı 6. satır.

calmo@calmo:~$ sudo mkswap /swapdosya
Setting up swapspace version 1, size = 1023996 KiB
bir etiket yok, UUID=803a65f0-5f28-4977-9947-389349d6de22

if

sudo fdisk -l çıktısına bakayım.

calmo

calmo@calmo:~$ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 1000.2 GB, 1000204886016 bytes
224 heads, 19 sectors/track, 459004 cylinders, toplam 1953525168 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x64e965f4

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *        2048   976564547   488281250    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2       976566272  1074261584    48847656+  83  Linux
/dev/sda3      1074262016  1953523711   439630848   83  Linux

heartsmagic

Alıntı yapılan: calmo - 26 Haziran 2014 - 13:13:16
sudo: spawon: command not found

spawon diye klavye sürçmüş :) Doğru komut swapon. Ancak, fstab dosyana eklediysen zaten bir sonraki sistem başlangıcında devreye girmiş olması gerekir.

1. Dağıtım denemek için illa ki bölüm ayırmana gerek yok, sanal makine güzel bir ortamdır. Tabi birebir başarım sağlamaz ancak ilk denemeler için gayet güzeldir.
2. Gparted meselesi için uçbirimden deneyip ne sorun yapıyor bakmak lazım.
3. Windows tarafından bölüm ayıracaksan yine Gparted ile yapabilirsin. Tabi önce kapanmaması gerekir.

calmo

Heartsmagic, bu da mı gol değil? :)
calmo@calmo:~$ sudo swapon /swapdosya
calmo@calmo:~$ sudo gedit /etc/fstab

(gedit:2615): Gtk-WARNING **: Calling Inhibit failed: GDBus.Error:org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.gnome.SessionManager was not provided by any .service files

(gedit:2615): Gtk-WARNING **: Calling Inhibit failed: GDBus.Error:org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.gnome.SessionManager was not provided by any .service files
calmo@calmo:~$ cat /proc/swaps
Filename Type Size Used Priority
/swapdosya                              file 1023996 0 -1
calmo@calmo:~$

Oldu gibi gibi...

1. Haklısın lakin Deepin Os emekçileri, sanal ortama kurmayın Compiz düzgün çalışmaz demişler. İyi, dedim.
2.Uç biirmden çalışıyor çalışmasına da aşağıdaki haldeyken, yani işlem yapılırken program çöküyor.
3. Aslında iyi fikir. Ama önce usb ile bir prova yapayım.

1)
2)

edit: gparted'ın kapanırken verdiği hata:
(gpartedbin:3263): GLib-CRITICAL **: Source ID 9501 was not found when attempting to remove it
Dosya sistemi, yalnızca FAT16'ya dönüştürülerek bu boyuta yeniden boyutlandırılabilir.  Eğer FAT16'ya dönüştürürseniz ve bu disk bölümüne MS Windows yüklenmişse, MS Windows önyükleyicisini yeniden yüklemelisiniz.  Eğer bunu yapmak isterseniz, Parted el kitabına (ya da dağıtımınızın el kitabına) başvurmalısınız.
Segmentation fault (core dumped)

Usb ile yaptığım denemeler bunlar. Disk boşken ya da doluyken bir parça koparıp yeni bölüm oluşturamıyorum.

heartsmagic

Parçalama hatası vermiş ki araştırması zor. Sorun *muhtemelen* USB disk ile ilgili. Normal diskte aynı şeyi yapacağını sanmıyorum fakat tekrar edeyim, çok hayati dosyaların varsa lütfen ama lütfen yedekle.

calmo

Sonuç,

Halihazırda kullanımda olan, içinde bilgilerin bulunduğu bir diski, veri kaybı olmaksızın bölmek mümkün. Denedim, oldu. 

Ubuntu'nun kurulu olduğu diski, canlı cd yardımıyla gparted ile küçülttüm ve disk formatlanmadı.  Ubuntu da duruyor, içindeki veriler de.  Yapılması gerekenler sırasıyla:

1) Live(canlı) cd/usb ile sistem açılır. 
2) Gparted ile bölünmek istenen alan ayır'ılır.
3) "diski boyutlandır" seçeneği ile devam edilir.
4) Disten bölmek istediğiniz kadar alanı yazın ya da sürükleyerek seçin.
5) Diskiniz örneğin 20 gb ve bunun 8gb'ı doluysa, size en fazla 12 gb bölme alanı verecektir.  Bu sayede o diskteki bilgileriniz korunmuş olur.

Bu hikaye burada biter. (mutlu son)

Başlıkta emeği geçen;  heartsmagic, siberoloji, gnukarabatak ve If'e teşekkürler. 

ek:sonradan takas alanı oluşturmaya ayrı bir başlıkta devam edeceğiz. Sanırım hala  birtakım sorunlar var.