AMD Radeon HD 6470M « Ekran Kartı Driver Sorunu

Başlatan turkasoft, 07 Haziran 2013 - 19:41:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

turkasoft

Merhaba arkadaşlar, HP Pavilion g6 1020st laptop'ımda  AMD Radeon HD 6470M ekran kartı var. Additional Drivers dan veya manuel olarak son sürücüyü kurduğumda unity bileşenleri gözükmüyor. Ubuntu 13.04 Raring sürümünü kullanıyorum.
fglrxinfo bad request hatası veriyor. compiz ayarlarını sıfırlamadan unity masaüstü ortamını göremiyorum. 3D oyun programlama yaptığım için catalyst'i kurmam çok önemli.Şuanda reinstall yaptım ubuntuyu, herşeyi sizin direktiflerinize göre uygulayacağım. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

if

@turkasoft, http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

Bu arada, yabancı kelimeler yerine Türkçe karşılıklarını kullanın lütfen.

turkasoft

lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Seymour [Radeon HD 6400M/7400M Series]

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Ironlake Mobile
    GL_NV_conditional_render, GL_ARB_ES2_compatibility, GL_ARB_debug_output,

lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 02)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express x16 Root Port (rev 02)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 2 (rev 05)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 3 (rev 05)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a5)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 4 port SATA AHCI Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05)
00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset Thermal Subsystem (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Seymour [Radeon HD 6400M/7400M Series]
02:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller (rev 01)
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 05)
04:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTS5209 PCI Express Card Reader (rev 01)
7f:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-core Registers (rev 02)
7f:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 02)
7f:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 02)
7f:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 02)
7f:02.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)
7f:02.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)

/usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   Intel Open Source Technology Center
OpenGL version string:  2.1 Mesa 9.1.1

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

/usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz
OpenGL vendor string:   Intel Open Source Technology Center
OpenGL version string:  2.1 Mesa 9.1.1

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes

Compiz supported:         yes

jockey-text --list
kmod:wl - Broadcom STA wireless driver (Proprietary, Enabled, In use) [auto-install]
kmod:fglrx - Video driver for the AMD graphics accelerators (Proprietary, Disabled, Not in use)
kmod:fglrx_updates - Video driver for the AMD graphics accelerators (Proprietary, Disabled, Not in use)

xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 32767 x 32767
LVDS1 connected 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 194mm
   1366x768       60.0*+
   1360x768       59.8     60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA-1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Şuan sistemi yeniden yükledim. Güncellemelerde yüklendi. Sizin verdiğiniz talimatlarla sürücülerimi yüklemek istiyorum. Duruma görede siz beni tekrar yönlendirin.

turkasoft

Sistemi yeniden yüklemeden önce ilk önce Ek sürücülerden kurup denedim sonra unity masaüstü ortamı çalışmadı. Sonrasında tekrar açık kaynak sürücüyü seçtim ve sistemi yeniden başlattım. Bu sefer sürücüleri indirip, komutlarla yükledim. Durum orada karıştı. Paket yöneticisi zarar gördü gibi hatalar geldi. Bende sistemi yeniden yüklemek zorunda kaldım. Şuan sizin yolladığınız adresteki yöntemle deneyip sonuçları paylaşayım mı?

if

@turkasoft, gönderdiğim bağlantıda anlatılanları anlayabiliyor musunuz? Öyleyse 1. adımda anlatılanları uygulayın ve bütün komutların çıktılarını buraya geçin. O adımı sorunsuz atlatırsak 2. adıma geçebiliriz.

turkasoft

sudo aticonfig --initial -f
Alıntı YapNow reboot your computer.
'a kadar hiç bir hata almadım. Üzgünüm durumdan dolayı çıktıları gönderemiyorum.
Bilgisayarı yeniden başlattığımda önüme "The system is running in low graphics mode" başlıklı bir mesaj geldi. Bir oturum için devam et tarzı bir seçenek vardı ona bastım ve
sudo aticonfig --px-dgpu komutunu girdim. Sonra sistemi yeniden başlattım aynı hata bir daha geldi bende ayarlarımı yap seçeneğini kullanıp sistemi tekrar başlattım. Bu sefer hata gelmedi ancak unity bileşenleri gözükmüyor. Masaüstümdeki öğeleri görebiliyorum ama unity menüsü vs. görünmüyor.
NOT: Şu anda windows'a geçtim oradan ulaşıyorum size.

if

@turkasoft, ctrl+alt+f1 ile tty1'e düşebiliyor olmalısınız. İkinci adımı da uygulayalım. Ardından yeniden başlatın. tty1'e düştükten sonra kullanıcı adı ve şifrenizzi girin. Sonra sudo nano /etc/X11/Xsession.d/10fglrx komutunu verin. İçine 64 bit kullanıyorsanız LIBGL_DRIVERS_PATH=/usr/lib/fglrx/dri
if [ `uname -m` = 'x86_64' ]; then
if [ -d /usr/lib32/fglrx/dri ]; then
LIBGL_DRIVERS_PATH=${LIBGL_DRIVERS_PATH}:/usr/lib32/fglrx/dri:/usr/lib/x86_64-linux-gnu/dri
if [ ! -z $LD_LIBRARY_PATH ]; then
LD_LIBRARY_PATH=$LD_LIBRARY_PATH:
fi
LD_LIBRARY_PATH=${LD_LIBRARY_PATH}/usr/lib32
export LD_LIBRARY_PATH
fi
fi
export LIBGL_DRIVERS_PATH
32 bit kullanıyorsanız LIBGL_DRIVERS_PATH=/usr/lib/fglrx/dri
if [ `uname -m` = 'x86_64' ]; then
if [ -d /usr/lib32/fglrx/dri ]; then
LIBGL_DRIVERS_PATH=${LIBGL_DRIVERS_PATH}:/usr/lib32/fglrx/dri:/usr/lib32/dri
if [ ! -z $LD_LIBRARY_PATH ]; then
LD_LIBRARY_PATH=$LD_LIBRARY_PATH:
fi
LD_LIBRARY_PATH=${LD_LIBRARY_PATH}/usr/lib32
export LD_LIBRARY_PATH
fi
fi
export LIBGL_DRIVERS_PATH
ekleyip ctrl+o ile kaydedin, ctrl+x ile çıkın.

turkasoft

Kaydetmeye çalıştığımda " Error writing "/etc/X11/Xsession.d/10fglrx": no such file or directory " hatası veriyor.

if

sudo touch /etc/X11/Xsession.d/10fglrx ile oluşturulması gerek dosyanın. Aslında nano ile açınca da olması gerek.

turkasoft

@if, dosyayı oluşturdum.Sistemi yeniden başlattım ancak sonuç halen aynı. Masaüstündeki dosyalar görünüyor anca onun dışında etraftaki hiç bir şey yok. Panellerden bahsediyorum.Ayrıca ctrl alt t yapıp fglrxinfo yazdım ve bad request hatası verdi.
Birde ben yüklerken sudo sh ./amd-driver-installer-12-4-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/precise
precise değil raring yapmıştım. O sıkıntı yapmış olabilir mi? Öyleyse işlemleri başa nasıl alabilirim.

if

@turkasoft, tty1'e düşün, sudo service lightdm stop
sudo aticonfig --del-pcs-key=DDX,PX_GPUDOWN
sudo service lihtdm start
komutlarından sonra durum nedir?

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/fglrx-installer/+bug/1088220
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/fglrx-installer/+bug/1068404

turkasoft

No layout section was found in the file ...xorg.conf
Please run 'aticonfig --initial' first or modify your configuration file manually and run aticonfig again.

dedi bende aticonfig çalıştırdıktan sonra komutu girdim.
DDX,PX_GPUDOWN PCS keysde yok gibi bir hata verdi. Yeniden başlattım lightdm'i yine
"The system is running in low graphics mode" hatası geldi. Gui şeklinde geliyor bu. Hata denemez aslında ayarlarımı yapmam için uyarıyor, yol gösteriyor.

if

Bir de şunu deneyelim. Yine tty1'e düşün, sonra sudo service lightdm stop
sudo apt-get purge fglrx*
sudo apt-add-repository ppa:andrikos/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get -y upgrade
sudo apt-get --reinstall install xserver-xorg-video-intel
sudo apt-get -y install fglrx-updates fglrx-amdcccle-updates
sudo aticonfig --initial -f
sudo reboot
yeniden başlayınca umarım çözülmüş olur.

turkasoft

The system is running in low graphics mode
Your screen, graphic card and input device settings could not be detected correctly. You will need to configure these yourself.

OK. basıyorum ve
What would you like to do?
- run in low-graphics mode for just one session
- reconfigure graphics
- troubleshoot the error
- Exit to console login

geliyor.Daha öncekinde reconfigure olanı seçmiştim. Ama unity çalışmamıştı. Şimdi ne yapayım?

if

@turkasoft, o seçeneklerden hiç biri bizi çözüme götürmez. O yüzden seçimin bir farklı olmayacaktır maalesef. Önce sizi açık kaynak sürücüye döndereyim ben. Yine tty1'e düşmeniz gerekecek. Sistemi epey karıştırdığımız için epey bir komut yazmak gerekti. sudo service lightdm stop
sudo sh /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
sudo apt-get remove --purge fglrx fglrx_* fglrx-amdcccle* fglrx-dev*
sudo rm /etc/X11/xorg.conf
sudo rm -rf /etc/ati
sudo rm /etc/X11/Xsession.d/10fglrx
rm -r ~/catalyst12.4
cd /usr ; sudo unlink lib64
sudo apt-get install ppa-purge
sudo ppa-purge ppa:andrikos/ppa
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
Böylece açık kaynak sürücüye geçmiş olmalısınız.

Şimdi farkettiğim bir şey var ki ben size AMD'nin 12.4 sürücüsünü kurdurmuşum. Kusura bakmayın. Şu[1] bağlantıdaki "Manually installing Catalyst 12.6, special case for Intel/AMD hybrid graphics" kısmını deneyelim.

[1] Manually installing Catalyst 12.6, special case for Intel/AMD hybrid graphics

turkasoft

if

Evet orası. Bağlantıyı geçmeyi unutmuşum.

turkasoft

Ekte gönderdiğim hatayı alıyordum. /usr/include/linux klasörü içindeki version.h'ı  /lib/modules/kernelsürümüm/build/include/linux  içine kopyaladım. Yükleyici çalıştı ancak sonuç yine eskiden olduğu gibi "low-graphics mode" ekranı geliyor. Bende tekrar sizin verdiğiniz talimatlarla açık kaynak grafik sürücüsüne geri döndüm. Bu konuyu biran önce halletmem gerek.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

if

@turkasoft, bu makina için ek bir iki işlem yapmak gerekmiş. Burada[1] 12.04 üzerinde AMD 12.8 sürücüsü ile işi halletmişler. AMD sürümüne bağlı değiliz fakat bence. Aynı işlemler burda[2] da var.

sudo nano /etc/default/grub ile açılacak dosyadaki RUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT satırını GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash pcie_aspm=force radeon.nomodeset=1" olarak değiştirin. Sonra sudo update-initramfs -u
sudo update-grub
komutlarını yürütün. Ardından AMD'den sağladığınız sürücü kurulumuna geçin. Sürücüyü kurduktan sonra sudo /usr/lib/fglrx/switchlibGL amd komutunu yürütün. Ve sonra sudo aticonfig --initial -f --adapter=all komutunu yürütün. Bütün bunlar sorunsuz geçildiyse fglxinfo ile kontrol edebilirsiniz. Yeniden başlattığınızda masaüstünün normal açılması gerek.
[1] https://voidz0r.wordpress.com/2012/05/16/linux-ubuntumint-problemi-driver-atiamd-intel-hd-su-hp-pavillion-g6/
[2] http://cisight.com/install-amd-radeon-hd-6470m-and-solve-overheat-on-ubuntu-1110-oneiric/

turkasoft

Dediklerini uyguladım ancak şimdide ekran tamamen siyah ve tty lere geçemiyorum. Bu arada 12.8 bende yüklerken sorun çıkarıyor o yüzden 12.6 yükledim. Bir türlü çözemedim, problem nerede ?

if

@turkasoft, temel sorun AMD'nin adam akıllı bir sürücü desteği sunmaması. 12.8 yüklerken nasıl bir sorun çıkıyor.

Grub ekranındayken Ubuntu'nun üzerine gelip e tuşuna nasın, yeni ekrandaki linux satırında bulunan pcie_aspm=force seçeneğini kaldırın, ctrl+x ile başlatın. Bu durumda ne oluyor?