CD room yerine takılan 2. HDD problemi

Başlatan Psycho, 19 Temmuz 2011 - 19:27:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Psycho

merhabalar;

benim laptop bilgisayarımın normalde bir HDD' i var. fakat ben CD room yerine(CD room ve yuvası seklinde ekstra HDD bağlama aparatını kullanarak) bir HDD daha bağlamaktayım. Ubuntumu da buna kuruyorum ve bu şekilde kullanıyorum. yalnız şu şekilde bir sorunla karşı karşıyayım:
bazen özellikle diğer işletim sistemimde(adını bu güzel işletim sisteminin forumunda ağzıma almak vicdanıma ters dusuyor ::),bu yüzden "klişe 7" olarak adledeceğim ;D. keşke ekran kartımı daha iyi kullanabilsem bu sistemde de) CD room'a ihtiyacım olduğunda vs. Ubuntunun kurulu olduğu HDD'i çıkartıp CD room'u takarak sistemi başlattığımda yanlış hatırlamıyorsam " No Such Device" yada benzeri bir hata verip sistem hiç açılmıyor... sorum şu; gene sistemimi bu şekilde kurup, bu sorunu yaşatan ihtiyacın oluşması durumunda ne yapabilirim ve CD room ihtiyacımı sadece elimdeki parçalarla(external HDD ve CD room olmadan) nasıl karşılarım?

son olarak, doğru mu bilmekteyim? "aynı HDD'e klişe işletim sistemiyle Ubuntuyu bir arada kurmak her iki sisteminde performansını düşürür." bunu merakımdan soruyorum. tercihimi bu yönde yapmak zorundayım çünkü;

klişe olan sistemin çokmeleriyle ünlü olmasıyle beraber 100Gb(klişe 7 OS;D) ve 120Gb(Ubunutu 8)) şeklinde iki HDD'e sahibim.
tercihimde bir alternatifim varsa onu, yoksa da bahsettiğim tercih yönünde gene bahsettiğim sorunu aşma şansım varsada bunun çözüm yolunu yazarsaniz çok sevinirim.

bildiğim terimlerle araştırdım ama bana uygun bir çözüm bulamadım. atladığım bir konu varsa affedip "link" gösterirseniz de makbule geçer :)...
Ben imza neyin bilmem, barnak bassam olmaz mı?
Clevo M575U & M570RU Serisi Notebook
Nvidia 7950GTX & 8700M GT (512Mb)
T7400 & T7500 işlemci
3GB Ram
17" 1920*1200 & 1680*1050  LCD
Onboard 2+1 laptop speaker + output 5+1

Rbbt

Eğer CD romu çıkardıktan sonra hiç kullanmıcaksanız win 7 de  aygıtı kaldırın aygıt yöneticisinden olsun bitsin, yine sorun verirse kayıt defterinden dosyaları silebilirsiniz.

Bilgisayar açılmazsa ve yeniden format atmak gerekirse CD romu takmadan flashla format atın böylece CD roma ait hiç birşey olmaz.
What happens when I become main source of a pain!!!

x x x x

120 gb olanı 60 60 ayırın birine winfos 7 birine ubuntu kurun  diğer hdd deponuz olsun. ihtiyaç halinde çıkartıp  cd room koyarsınız depo olduğu için boot gibi sorunları olmaz dahili hdd içinde kurulu 2 OS da görür bunun için tafsiyem NTFS formatlı yapmanız. kurulumda ise önce winfos sonra ubuntu grub ekrranın sağlıklı oluşması için.

klbecit

Aldığınız hata cd rom taktığınızda diğer harddisk i bulamamasından kaynaklanan bir hataya benziyor. Cd rom u taktıktan sonra bios ayarlarından takılı olan harddiski birincil olarak ayarlarsanız sorununuz çözülecektir.

Aynı harddiske iki işletim sistemi kurmak ciddi sorunlar getirmemekle birlikte zaman zaman problem çıkarabilir. Eğer imkanlarınız uygunsa ve illaki başka bir işletim sistemi de kullanmak zorundaysanız ubuntu yu harici diskinize kurun. Bu size cd rom çıkar taktan daha kolay bir yöntem olacaktır. Ben harici diskten de ubuntu kullanıyorum bir sorun yaşamadım bu zamana kadar...

speakerXXL

Biostan boot ayarlarına değiştirerek çözebilirsiniz.

Psycho

Alıntı yapılan: Rbbt - 19 Temmuz 2011 - 19:35:31
Eğer CD romu çıkardıktan sonra hiç kullanmıcaksanız win 7 de  aygıtı kaldırın aygıt yöneticisinden olsun bitsin, yine sorun verirse kayıt defterinden dosyaları silebilirsiniz.

Bilgisayar açılmazsa ve yeniden format atmak gerekirse CD romu takmadan flashla format atın böylece CD roma ait hiç * bir şey olmaz.

::)işin açıkcası nasıl bir soruna cevap verdiğinizi anlayamadım. benim sorunum klişe 7 de CD room kullanabilmek CD room'dan tamamiyle vazgeçmek falan değil(çift HDD'li bir sisteme sahip olduğum için Ubuntu CD room ile değişebilen bir HDD'te. başka bir değişle grup eksik boot yüzünden sorun yaratıyor olsa gerek). sanirim sorunumu anlayamadınız, sorun iletimi tekrardan okumanizi rica edeceğim. lakin önce anlaşılmaz birşey mi yazdım diye kendimdem şüphe ettim ama gayet anlaşılmış yanıtlar mevcut.

Alıntı yapılan: x x x x - 19 Temmuz 2011 - 20:31:52
120 gb olanı 60 60 ayırın birine winfos 7 birine ubuntu kurun  diğer hdd deponuz olsun. ihtiyaç halinde çıkartıp  cd room koyarsınız depo olduğu için boot gibi sorunları olmaz dahili hdd içinde kurulu 2 OS da görür bunun için tafsiyem NTFS formatlı yapmanız. kurulumda ise önce winfos sonra ubuntu grub ekrranın sağlıklı oluşması için.

bu konuda haklısınız elbette ama atladığım bir yöntem yoksa en son çare olarak böyle bir şey yapmak.

Alıntı yapılan: klbecit - 19 Temmuz 2011 - 21:53:27
Aldığınız hata cd rom taktığınızda diğer harddisk i bulamamasından kaynaklanan bir hataya benziyor. Cd rom u taktıktan sonra bios ayarlarından takılı olan harddiski birincil olarak ayarlarsanız sorununuz çözülecektir.

Aynı harddiske iki işletim sistemi kurmak ciddi sorunlar getirmemekle birlikte zaman zaman problem çıkarabilir. Eğer imkanlarınız uygunsa ve illaki başka bir işletim sistemi de kullanmak zorundaysanız ubuntu yu harici diskinize kurun. Bu size cd rom çıkar taktan daha kolay bir yöntem olacaktır. Ben harici diskten de ubuntu kullanıyorum bir sorun yaşamadım bu zamana kadar...

tespitiniz kesinlikle doğru olmasıyla beraber sorunla karşılaşınca ilk denedigim adım çözüm önerinizdi fakat ne yazık ki işe yaramadı :(. şöyle de bir durum var ki Ubuntumu yanımda her yere götürebileceğim HDD 5400 dev./dak. fakat benim laptop'un sahip olduğu(CD room ile değişebilen HDD dahil 7200 dev./dak. zaten hız ve kararlılığı sebebiyle tercih ettiğim bir OS kurarken feragat etmek istemem açıkcasi bu okuma/yazma azından.

Alıntı yapılan: speakerXXL - 19 Temmuz 2011 - 22:07:11
Biostan boot ayarlarına değiştirerek çözebilirsiniz.

klbecit'e olan cevabımı göz önüne alarak bir açıklama yaparmısınız lütfen...

T7400 & T7500 işlemci
3GB Ram

Kadir Can

Grub'u sürekli kullanacağın HDD'nin MBR'sine yüklemelisin.
Bunun dışında sorun çıkmamalı.

Ayrıca bir diskte 2 işletim sistemi olması hızı düşürmez.Zira aynı anda sadece biri çalışır.

Psycho

Alıntı yapılan: Kadir Can - 20 Temmuz 2011 - 00:17:40
Grub'u sürekli kullanacağın HDD'nin MBR'sine yüklemelisin.
Bunun dışında sorun çıkmamalı.

Ayrıca bir diskte 2 işletim sistemi olması hızı düşürmez.Zira aynı anda sadece biri çalışır.

çözüm önerinizi açarsaniz çok makbule geçer lakin aradığıma benzer bir cevap. yalnız tamamiyle cahil olduğum bir konu, öyle ki araştıracak anahtar sözcükleri bile kestiremiyorum :(
   aynı HDD'de birden fazla işletim sisteminin belki şöyle bir dezavajtajı olabilir: herhangi bir komut yada dosya çağırmada sistemin yanıtı bulmak için arayacağı kitaplık karmaşası. belki biraz fazla ayrıntıcı olmakla beraber HDDmin küçük olması ve bu iki işletim sisteminin parçalarıyla beraber bir arada kalmasına nedense antipatik bakmaktayım ;D
T7400 & T7500 işlemci
3GB Ram

Kadir Can

Şimdi iki HDD bağlı olursa bunlar sda ve sdb diye adlandırılır.GRUB yükleme kısmında sürekli kullandığın disk sda ise onu seçmelisin, diğeri ise sdb seçmelisin.
Diğer üstadların yorumları daha açıklayıcı olacaktır.
Şu şekilde bir arama yapabilirsin: 2 HDD'li bilgisayara Linux kurmak.
Ben yine de sana tek HDD'ye kurulum yapmanı öneririm.Diğer HDD'yi yedek, arşiv vb. amaçlar için kullanabilirsin.Sürenin uzaması seni tedirgin ediyorsa, istediğin disk bölümlerini ayırabilir ve sadece Linux kurulu bölümü kullanabilirsin.Lazım olduğunda diğer disk bölümlerini de bağlayıp kullanabilirsin.

heartsmagic

@Psycho, işletim sisteminin tabiri-i caizse canına okumayacaksan aynı diske kurmak sana gözle görülür bir başarım düşüklüğü yaşatmaz. Farkına bile varmazsın bunun, zira son iletini görmeseydim aynı diske iki sistem kurmak sorun yapmaz diyecektim, fakat disk ne kadar doluysa o kadar arama tarama yorumunu görünce bunu söyleme ihtiyacı hissettim. Ancak şunu gözden kaçırıyorsun, işletim sistemleri kendi bölümlerinde, kendi dosya sistemleri üzerinde çalışırlar. Diğer işletim sistemlerinin sahip olduğu bölümler onların doğrudan işi değildir.

Grub'u istediğin diske kurabilirsin. Eğer kafan çok karışıyorsa kuracağın diski bırak sadece sistemde, ardından kurulumu yap. Ubuntu'yu istediğin zaman o diski başa alırsın BIOS üzerinde. Fakat bana bu çok gereksiz geliyor.

Son bir not da Windows kelimesi ve ismi üzerine olsun. Forumda Windows'u yazmak, çizmek hiç sorun teşkil etmez, forumda etmiyorsa bence vicdanlarda da etmemeli. Bunun yanısıra Windows yerine ne idüğü belirsiz şeyleri yazmak da bana çok garip geliyor. Düşmanı bile olsa, insan karşı tarafa saygıyla yaklaşmalı, kaldı ki düşman falan da yok ortada. Şimdi Windows tarafından biri çıksa da Ubuntu'ya Zubuntu, Pupuntu, Fckubuntu dese ne olur? Ayrıca Windows yazmamak için özen gösteren arkadaşların aynı özeni Türkçe kullanımı için de göstermelerini beklerim. Nokta, virgül, cümle başları/sonları gibi meselelere dikkat etmek bu kadar zor olmasa gerek.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Psycho

....

Not olarak düştüğünüz konuda; Üstadlığınız kadar düşünce yapınızlada, hem sizi bir kez daha takdir ettim, hemde beni düşüncesizliğimle utandırdınız. Gerçekten kaliteli insanların ve seviyeli bir ortamın içerisindeyim. Öyle ki, ben bilgisayar ortamında (nedenini gerçekten bir noktaya bağlayamadım şu an) kendimi bildim bileli hep İngilizce karakterle yazdım. Alişkanlık ya, bunca zamandır böyle gelmişti. Taki aranıza ilk katıldığım zaman beni uyarana dek. Haklıydınız ve elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyorum(bunca zaman sonra yazarken arada klavyeye bakmak ayrıca bir komik ;D) .

Windows ismini o şekılde adledişim de ticari mantık ile insanları mecbur etmek sebebine espriyle karışık kızgınlıktı. Lakin düşmanım olmamasıyla beraber, doğrudur çok daha kısa zamanda ilgimi kazanmış kadim dostum Ubuntu'ya benim yaptığım hatayı yapan olsun istemem. Sanırım anladıklarımı anlatabilmişimdir...

.....

Başlığımızla ilgili konuya dönecek olursak, önerilerinizle denemeler yapıp kuvvetle muhtemel gelecek olumlu sonuçla sizleri bilgilendiririm ve başlığı "Çözüldü" olarak işaretleriz.
T7400 & T7500 işlemci
3GB Ram

heartsmagic

Saatin azizliğine uğramışım. İletimi düzenliyorum.

@Psycho, iletim neden yarım acaba diye merak edeceksin. Senden alıntı yapacakken iletini değiştirmişim. Tümden alıntı yapıp ilgili yerleri alırım genelde, ilgili olmayanları da silerim. Bu sefer alıntı yapmak yerine değiştir deyince iletini kendimi ilgilendiren kısımlar hariç temizlemiş oldum. Haliyle @Kadir Can'a yazdıkların arada uçtu. Kabaca iki diskle devam edeceğini, Grub konusunu çözeceğini söylemiştin sanırım :)

#######################################3

Alıntı yapılan: Psycho - 20 Temmuz 2011 - 12:23:45
Not olarak düştüğünüz konuda; Üstadlığınız kadar düşünce yapınızlada, hem sizi bir kez daha takdir ettim, hemde beni düşüncesizliğimle utandırdınız. Gerçekten kaliteli insanların ve seviyeli bir ortamın içerisindeyim. Öyle ki, ben bilgisayar ortamında (nedenini gerçekten bir noktaya bağlayamadım şu an) kendimi bildim bileli hep İngilizce karakterle yazdım. Alişkanlık ya, bunca zamandır böyle gelmişti. Taki aranıza ilk katıldığım zaman beni uyarana dek. Haklıydınız ve elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyorum(bunca zaman sonra yazarken arada klavyeye bakmak ayrıca bir komik ;D) .

Windows ismini o şekılde adledişim de ticari mantık ile insanları mecbur etmek sebebine espriyle karışık kızgınlıktı. Lakin düşmanım olmamasıyla beraber, doğrudur çok daha kısa zamanda ilgimi kazanmış kadim dostum Ubuntu'ya benim yaptığım hatayı yapan olsun istemem. Sanırım anladıklarımı anlatabilmişimdir...

Estağfurullah, ütadlık falan hak getire. Bizim en büyük artımız bu işlere biraz daha önce başlamamız, daha fazla tecrübe edinmemiz sadece. Düşünce yapılarımız gayet paralel gördüğümüz üzere. Kaldı ki sen vicdansal bir rahatsızlıktan ötürü kullanmak istemiyorsun, benim derdimse daha büyük aslında. O da doğrudan seninle ilintili değildi. Ayrıca hem bu konudaki hem de Türkçe konusundaki anlayışlı tavrın için içtenlikle teşekkür ediyorum sana, zira bu tavrı her zaman görmek cidden, ama cidden pek mümkün olmuyor.

Alıntı Yap
Başlığımızla ilgili konuya dönecek olursak, önerilerinizle denemeler yapıp kuvvetle muhtemel gelecek olumlu sonuçla sizleri bilgilendiririm ve başlığı "Çözüldü" olarak işaretleriz.

Kurulumları o kadar hızlı geçiyorum ki, mevcut durumda Grub için disk seçeneği var mı yok mu hiç hatırlamıyorum :) Eğer varsa onu kullanacaksın, yoksa da o seçeneği kullanmanın yolunu arayacaksın. Hatırlayan birileri not düşerse ben de bilgimi tazelemiş olurum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Kadir Can

GRUB'un nereye kurulacğını soruyor.
Yanılmıyorsam disk bölümleme aşamasında en altta GRUB'un kurulacağı harddisk şeklinde bir bölüm var.

Psycho

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Temmuz 2011 - 01:34:45
Saatin azizliğine uğramışım. İletimi düzenliyorum.

@Psycho, iletim neden yarım acaba diye merak edeceksin. Senden alıntı yapacakken iletini değiştirmişim. Tümden alıntı yapıp ilgili yerleri alırım genelde, ilgili olmayanları da silerim. Bu sefer alıntı yapmak yerine değiştir deyince iletini kendimi ilgilendiren kısımlar hariç temizlemiş oldum. Haliyle @Kadir Can'a yazdıkların arada uçtu. Kabaca iki diskle devam edeceğini, Grub konusunu çözeceğini söylemiştin sanırım :)

Doğrudur kabaca özeti oydu :) Sorun değil, ben bile net hatırlamıyorum ;D

Alıntı yapılan: Kadir Can - 21 Temmuz 2011 - 20:26:58
GRUB'un nereye kurulacğını soruyor.
Yanılmıyorsam disk bölümleme aşamasında en altta GRUB'un kurulacağı harddisk şeklinde bir bölüm var.

Benim de aklıma gelen yer orasıydı... Birkaç ufak işten sonra koyuluyorum kuruluma ;)  bakalım ne çıkacak  ;D
T7400 & T7500 işlemci
3GB Ram

Kadir Can

Psycho

Gecikme için sizlerden çok özür diliyorum. Bazı ciddi problemlerden ötürü ilgilenemedim ve muhtemelen bir süre daha da ilgilenemeyeceğim. Sonucu burada paylaşmayı düşünmüştüm ama ne yazıkki elimde bie sonuç yok şimdilik. Konuda yardımı dokunmuş tüm arkadaşlara tekrardan teşekkür ederim...
T7400 & T7500 işlemci
3GB Ram