[Çözüldü] Win7+Xp+Ubuntu 10.4 ?

Başlatan muskecan, 25 Ağustos 2010 - 15:02:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

muskecan

Merhaba arkadaşlar benim bir sorum olacak şu anda benim bilgisayarımda win7+xp var. Aslında Xp işe yaramaz ama cs için kullanıyorum neyse sorumuza geçelim. Bunlara birde Ubuntu 10.4 eklemek istiyorum;

1: Bilgisayarcı bir tanıdık şöyle Dedi "Olur ama 5-6 kapanıstan sonra hata verir" fakat farklı forumlara ve bu forumlara baktığım zaman böyle bir sorun görmüyorum, haklı mıyım ?
2: Birde Ubuntu 10.4 ün 2 serisi varmıs LTS bir de Desktop sanırsam tanıdık LTS olmamasını yoksa hata verebilceğini söyledi ama Ben http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download burdaki 32bit Ubuntu'yu indirip Dvd ye yazdım doğru Olan mı bu sürüm yoksa LTS mi yani hata verebilcek olan mı?

Soruma cevap verecek   herkese şimdiden Teşekkür Ederim...İyi Forumlar..
İmza Kalemle Olur :)

aybars

Herhangi bir sorunla karşılaşmazsın.Hatta 5-6 kere kapanıştan sonra hata verir kısmı çok ilginç geldi bana.Ubuntu 10.04(LTS) olarak geçer ve LTS ise uzun süre destek verilen sürüm anlamını taşır.

eribol

Öncelikle lütfen forum kültürüne biraz özen gösterin. Üç aynı başlığı açıp hareketli yazılar yazarak yardım alamazsınız. 10.04 LTS sürümünun, ufak tefek sorunları olabilir ama genel itibariyle rahatlıkla kurulup kullanılır.

barış

1-evet
2-64bit ve 32bit olayı işlemcinize göre değişir. İkisi için de gerekli programlar farklı oluyor haliyle.

eribol

Alıntı yapılan: barışubuntu - 25 Ağustos 2010 - 15:46:11
2-64bit ve 32bit olayı işlemcinize göre değişir. İkisi için de gerekli programlar farklı oluyor haliyle.
Programlar değişmiyor sadece işlemci mimari yapıları değişiyor.

barış

@eribol, o zaman neden 64bit ve 32bit için farklı flashlar var? demeye çalıştığım 32bit sisteme 64bit uygulamaları ters düşmesin? yoksa bu sadece flashta mı var?

eribol

Konunun yeri burası değil. Kısacası ikisi de flash. Sadece biri 64 işlemci mimarisine uygun olarak tasarlanmış. Özellikle bellek ve işlemci tüketimi yüksek olan programların 64bit işlemci mimarisine göre tasarlanması önem arzediyor(Mesela hâlâ firefox64 linux sürümü yok). Ama sonuçta değişen program değil, önceki iletimde söylediğim gibi.

Hem ubuntu kurulan sürüme göre kendisi depodan uygun paketi çekiyor.

muskecan

K.bakmayın pc kastı yanlışlıkla 2-3 tane konu açmısım özür dilerim ama sorun yoksa bilgisayarcı bana neden öyle bişiy demek istesinki akraba sayılırız acaba ubuntunun eski sürümlerinde böyle bir hatamı wardı da hala aynı hatayı verecegini düşünüyor ? Bir de Ubuntuya Kaç gb Yer ayırayım 104 gb yetermi ?
Not:Yer Sıkıntım Yok 500-600gb ye kdr bos alanım war fakat o kadarda ayırmam fazla olur bence

eribol

104gb mı? Ne yaptınız hocam Belgelerle birlikte 20-25gb yeter artar.

muskecan

Alıntı yapılan: eribol - 25 Ağustos 2010 - 18:37:50
104gb mı? Ne yaptınız hocam Belgelerle birlikte 20-25gb yeter artar.

Ben Yeri Kullanırım 100 gb Yapayım Yeter Bana Zaten Virtual Pc yede Kurmuştum Çok Yer Kaplamayan Bir Sistem Olduğunu Belli Ediyor...
Alıntı yapılan: barışubuntu - 25 Ağustos 2010 - 15:46:11

Linkteki Yer Doğrumu Peki Yani Yanlış Olan Değil Değil mi?Birde Format Sırasında Bölümleri Elle Belirtimi Yoksa Aynı Anda Kullan Seçeneğinimi Kullanayım ? Elle Belirt Daha Mantıklı Geliyor Ama Yanlışta Olabilir Teşekkürler...

muskecan

Alıntı yapılan: ironic - 25 Ağustos 2010 - 18:53:50
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Kurulum/10.04
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Ubuntu_Kurulumunda_Disk_Yap%C4%B1land%C4%B1rma
Linkler İçin Saol Ama 5. Adımı Anlamadım Tks Alanımı Diyeceğiz Yoksa Ext4 journaling file system mi ?Ayrıca Benim Boş Alan Oluşturmama Gerek Yok Çünkü Fazladan 2 Tane Boş Yer War Gb olarakta Baya Bir Geniş ???

ironic

Takas alanı (swap) ve  kurulum alanı olmak üzere iki dizin oluşturacaksın. Takas alanı için 512 MB yeterli . Ayrıntılar bağlantılarda mevcut.

Ayrıca lütfen sözcükleri büyük harflerle başlatarak yazma.

muskecan

Tmm uyarı için saol dikkat ederim...

alquirel

Ayrıca war gibi Türkçe olmayan, tmm gibi göze hoş gelmeyen kısaltmalar da olmasa iyi olur gibi. Mesajlaşma dili yerine forum dili... (yani Türkçe)

muskecan

Tamam forumlarda pek takılmadığım için bilmiyorum bu forum kurallarını ama en yakın zamanda ögreneceğim :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ağustos 2010 - 22:05:33

İş gerekçesiyle hafta sonuna erteledim hafta sonu bir tanıdıkla birlikte ubuntuya ilk adımımız atıcam inşallah.

heartsmagic

Benden de ufak bir tavsiye o bilgisayarcı tanıdığın (ya da akraban) sadece akraba ve tanıdık olarak kalsın :) En azından Linux konusundaki tavsiyelerini şimdilik bir kenara kaldır. Zira, yarım doktor candan, yarım imam imandan (veya dinden) edermiş insanı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

muskecan

zeitgeist

Yan yana kur seçeneğini de kullanabilirsin. Herhangi bir yararı ya da zararı olacağını sanmıyorum. İş yerindeki bilgisayara bu yöntemle kurmuştum. Forumdaki diğer arkadaşların mesajlarından da anladığım kadarıyla sorun çıkaran bir yöntem değil.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

muskecan

Alıntı yapılan: zeitgeist - 26 Ağustos 2010 - 13:22:00
Yan yana kur seçeneğini de kullanabilirsin. Herhangi bir yararı ya da zararı olacağını sanmıyorum. İş yerindeki bilgisayara bu yöntemle kurmuştum. Forumdaki diğer arkadaşların mesajlarından da anladığım kadarıyla sorun çıkaran bir yöntem değil.
Evet bende araştırmama reğmen böyle bir hata alan pc görmedim bu yol sanki daha kolaymış basitmiş gibi geliyor birde diğer arkadaşların cevaplarını dinleyelim :) Cevap için saolun.
Alıntı yapılan: muskecan - 26 Ağustos 2010 - 13:03:31

Alıntı yapılan: ironic - 25 Ağustos 2010 - 18:53:50
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Kurulum/10.04
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Ubuntu_Kurulumunda_Disk_Yap%C4%B1land%C4%B1rma
Bu şekil değilde 2side yanyana kullanılsın diye bir şeçenek daha vardı sanırsam onu işaretlesem zararı olurmu yada yararı olurmu?

Sorum  hala geçerli arkadaşlar sizinde fikrinizi okumak isterim.

heartsmagic

Hiç yanyana kur seçeneğini kullanmadım. Diskimi kendim yapılandırmak isterim ve genelde de öyle yaparım. Gözüme daha güvenli görünüyor.

muskecan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Ağustos 2010 - 14:42:50
Hiç yanyana kur seçeneğini kullanmadım. Diskimi kendim yapılandırmak isterim ve genelde de öyle yaparım. Gözüme daha güvenli görünüyor.
Güvenli derken?Önemli bir hataya sebep olmayalım?Sorun çıkarsa bide o sorun için sizi rahatsız etmeyeyim ...

heartsmagic

Güvenliden kastım şudur, ben en çok kendi elimle yaptığım işe güvenirim. Yoksa, diğer türlüsü güvensiz demek olmuyor. Kendim görüp, kendim karar vermek isterim. Şu kadar bölüm oluştur, şu boyutta olsun, şuradan sonra olsun demek isterim.

muskecan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Ağustos 2010 - 15:52:15
Güvenliden kastım şudur, ben en çok kendi elimle yaptığım işe güvenirim. Yoksa, diğer türlüsü güvensiz demek olmuyor. Kendim görüp, kendim karar vermek isterim. Şu kadar bölüm oluştur, şu boyutta olsun, şuradan sonra olsun demek isterim.

Virtual PC den deneyip oluyormu bir bakarmısınız size zahmet?

heartsmagic

Ne oluyor mu? Gerçi anlamış olsam bile ne yazık ki şu an deneme imkânım yok.