9.04 ü 9.10 final sürümüne yükseltmek

Başlatan superjax, 13 Ekim 2009 - 17:49:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GAREZ

ben yükseltmeyi yaptım çok uzun sürdü... 2-3saat kadar... fakat normal çalışıyor... pidgin yok kaldırılacak filan dedi ama hala duruyor... Ubuntu 9.10'u direkt kurmak daha iyi seçenek oluor bunu yükseltme yaparken sizde farkedeceksiniz... 9.04 ile tam tanımlanmayan batarya tam tanımlandı MSI VR601 ile daha sorunsuz çalışıyor vede internet hızı bile arttı...

superjax

her sürümde bilgisayarı formatlamak bi sürü sonra hard diske zarar verebilir.yükseltme olayının daha kararlı ve yeni sürümlere ulaşılmasında ilk seçenek olması konusunun düşünülmesi,tartışılması gerekli.format seçeneği seçenek değilde daha çok zorunluluk olarak duruyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: superjax - 12 Kasım 2009 - 20:17:30
her sürümde bilgisayarı formatlamak bi sürü sonra hard diske zarar verebilir.

Bu aslında biraz şehir efsanesi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

GAREZ

Alıntı yapılan: keiser_soze - 15 Ekim 2009 - 09:43:55
Hangi işletim sistemi internet olmadan kullanılıyor ki?
win98se yıllarca internet olmadan kullandım ve bozdum... PC Windows manik IBM P75 idi... sadece windows ile çalışıyor ve sadece mandrake kurulu iken win98 cd'si ile boot ediyordu... 50mblik Linux çalışan cd  bile çalıştırmıyordu... ve 1 sorum olacak neden yükseltmeyi önermiyorsunuz bendeki 9.10 CD nedense sıfırdan kurulumda hep gariplikler yapıyor 9.04'ten yükseltme ile 9.10'a geçiyorum... MSI Ubuntu için biraz zorluk çıkartıyor gibi...

bashfulfish

9.04 sürümünden 9.10 sürümünü yükseltmeyi seçip işleme başladım. 3 saat kadar indirdikten sonra tam son aşamada şöyle bir hata verdi

ölümcül bir hata oluştu

Lütfen bunu bir yanlış olarak (eğer yapmamışsanız) raporlayınız ve raporunuza /var/log/dist-upgrade/main.log ve /var/log/dist-upgrade/apt.log dosyalarını da dahil edin. Yükseltme şu an durduruldu.
Özgün kaynak listeniz /etc/apt/sources.list.distUpgrade içine kaydedildi.

altında da

Traceback (most recent call last):

File "/usr/bin/update-manager", line 100, in <module>
    controler.doPartialUpgrade()

File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/DistUpgrade/DistUpgradeController.py", line 1595, in doPartialUpgrade
    if not self.doDistUpgrade():

File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/DistUpgrade/DistUpgradeController.py", line 972, in doDistUpgrade
    self.quirks.run("StartUpgrade")

File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/DistUpgrade/DistUpgradeQuirks.py", line 77, in run
    for plugin in self.plugin_manager.get_plugins(condition):

File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/computerjanitor/plugin.py", line 167, in get_plugins
    filenames = self.get_plugin_files()

File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/computerjanitor/plugin.py", line 120, in get_plugin_files
    basenames = [x for x in os.listdir(dirname)

OSError: [Errno 2] No such file or directory: './plugins'

yazısı çıktı şimdi ne yapmalıyım. acil cevaplarınızı bekliyorum..

GAREZ

tekrar yükseltmeyi dene... bu durum geçici olabilir...

bashfulfish

denedim zaten.. her seferinde aynı hatayı verdi..

eribol

sudo mkdir /usr/lib/python2.6/dist-packages/computerjanitor/plugins/ bu komutu uyguladıktan sonra sudo update-manager -d komutu ile yükseltmeyi deneyin.

bashfulfish

Çok küçük bir kısım eksik inmiş onları tamamlayınca yükseltmeye devam etti. Gözümden kaçmış. Neyse şimdilik sorun yok gibi hala devam ediyor. Cevaplar için teşekkürler..

eribol

Komut işe yaradı mı yoksa hiçbirşey yapmadan yoluna devam mı etti?

bashfulfish

sizin verdiğiniz komutla başlattım aynı yere geldik bu sefer biraz daha dikkatlice ekrandakileri takip ettim ve eksiklik olduğunu gördüm şu an 9.10 içinden yazıyorum. ama ses gitti görüntü sorunlu.. bir de başlarken hala 9.04 gösteriyor grub..

eribol

Bazı paketleri depodan çekemediği için tam yükseltme yapamamıştır zannımca. paket deposunu güncelleyip tekrar denemekte fayda var. Veya gördüğünüz dikkatinizi çeken eksiklikleri buraya aktarın.

bashfulfish

galiba kernelle alakalı bir sorunmuş benimki hala eski kernel gözüküyor..bir taraftan da forumda geziyorum belki çözüm vardır diye ama şimdilik sonuç alamadım..

bashfulfish

keşke yükseltme yerine cd imajını indirseydim şimdi elimizdeki hazır sistem de gitti ses yok görüntü yok..kerneli bi türlü değiştiremedim. yeni kernel yükledim ama aktif olmadı nasıl yapacağız bu işi..kotam da doldu..inderemem bi daha..windowsa mı döneceğiz ..

Searching for GRUB installation directory ... found: /boot/grub
Searching for default file ... found: /boot/grub/default
Testing for an existing GRUB menu.lst file ... found: /boot/grub/menu.lst
Searching for splash image ... none found, skipping ...
Found kernel: /boot/vmlinuz-2.6.32-020632-generic
Found kernel: /boot/vmlinuz-2.6.31-20-generic
Found kernel: /boot/vmlinuz-2.6.28-11-generic
Found kernel: /boot/memtest86+.bin
Updating /boot/grub/menu.lst ... done

açılırken sadece 2.6.28-11 çıkıyor diğerleri görünmüyor..

heartsmagic

Forumda bahsi geçen problemlerden biri. Sorun grub->grub2 geçişi.

sudo update-grub2 ne diyor?

bashfulfish

heartsmagic

bashfulfish

ii  grub                                       0.97-29ubuntu59                            GRand Unified Bootloader
ii  grub-common                                1.97~beta4-1ubuntu4.1                      GRand Unified Bootloader, version 2 (common

heartsmagic

Evet Grub güncellenmemiş, şöyle yapalım:

sudo aptitude purge grub grub-common
sudo aptitude install grub grub-common

Ardından eğer kendisi yapmazsa:

sudo update-grub2

Fakat ola ki sistemde sorun çıkar da Grub bozulursa diye forumdaki Grub'u yeniden yükleme başlıklarını mutlaka bir kenara not et. Gerçi sorun çıkacağını da sanmıyorum. Olur da çok kötü bir durum yaşarsan Çalışan CD ile gelirsin foruma. Tabii, bu saatten sonra birileri zor bulunabilir, çok çok önemli işlerin varsa daha sonraya ertele bunu. Sorun çıkacağın sanmıyorum ama yine de mağdur olmanı istemem.

bashfulfish

hallettim galiba..yeni kerneller göründü..ses de geldi ama görüntü problemli.. efektler çalışmıyor..

heartsmagic

Grafik kartı sürücülerini tekrar kontrol edebilirsin.

bashfulfish

ekran kartım ati x1550..jaunty sorunsuz çalıştırırken karmic neden sorun çıkarıyor..sitesinden linux sürücüsünü indirdim ama yüklerken yarıda kapanıyor..sorun sadece ekran kartı olsa yine iyi ses hala ciddi problem amarok büyük bi kasıntıyla en az beş dakikada açılıp ses vermezken dün çalışan audacious bugün hiç açılmıyor..zaten iki programı aynı anda açınca ses problemi oluyor. tv kartı için kullandığım kaffeine kırpılmış özellikleri ile beni hiç tatmin etmedi..daha önce düzgün görünen türkçe karakterler yine bozuldu..kısacası jaunty ile adım attığım ve çok beğendiğim ubuntudan karmic ile soğumaya başladım.. ümit ediyorum ki yeni çıkacak sürüm böyle problemler çıkarmaz..yoksa gerçekten işimiz zor..

heartsmagic

Kartın X serisiyse ne yazık ki ATI ile sorunların var demektir. En azından yeni sürümlerde böyle ve 10.04 ile de düzelir mi bilemiyorum. ATI sabit başlığında bu konu çokça konuşuldu.

Bahsettiğin diğer problemlerin de sürüm yükseltme sebebiyle olabilir. Dilersen temiz bir kurulum yapıp bakabilirsin. Hoş 10.04'e de çok fazla bir şey kalmadı şurada.