alsa driver 1.0.16 kurulumu

Başlatan zulfikar, 12 Mayıs 2008 - 01:03:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zulfikar

mrb arkadaslar
ubuntu 8.04 kullaniyorum ses kartimda sorun yok sadece mic de sorun var ses kaydi yaparken veya amsn de sesli konusma yaparken ses kalitesi yerlerde surunuyor ve cok gurultulu yani mic kullanamiyorum. sorunu cozmek icin baya ugrasdim ama duzeltemedim. bu sebeble alsa  driveri 1.0.15 den 1.0.16 ya yukselmeyi deneyecem. yardimlarinizi bekliyorum.
daha once ubuntu 7.10 alsa driver 1.0.14 den 1.0.15 epey yukselme yapmis ve forumlarda bu konudaki nerdeyse tum yazilari okumusdum
ama yinde nerdeyde 10 seferde belki 2 sinde hatasiz yukseltebilmisdim.
okudugum dokumalarinda hicbirisi tek basina iseyaramamisdi, yani biraz burdan biraz oteki yazidan alarak yapmisdim. bu sebeble her yukselmede basarili olamadim.
sizden ricam bana eksiksiz tam bir kaynak veya bilgi verirseniz memnun olurum.
not:ses kartim ne marka oldugunu bulamiyorum, makina hp pavilion 6699ed. tesekkurler...

heartsmagic

Teorik olarak belli. Alsa kaynağını indirirsin derlersin, kurarsın. Kurarken checkinstall'dan yararlan, forumda bir sabit başlığımız var zaten. Sen bir ucundan başla sonra gerisi gelir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Driverı yükseltmeyi deneyin ama, sorun hakkında neler yaptığınızı forumda paylaşırsanız belki bizim de bir katkımız olur, yükseltmeye gerek kalmadan ya da yükseltseniz de bazı ayarları yapmanıza yardımcı oluruz. Neler denediniz acaba?

zulfikar

dediginiz gibi ben bi baslayim sonrasi gelir herhalde.

not: hep boyle baslayip calisan ses kartimda gitmis ve sonunda format atmak zorunda kaliyordum.  :)))

olsun baska nasil ogrencez su linuxu yoksa demi.

zulfikar

sorunsuz bi sekilde alsa driveri kurdum burdaki anlatimi takip ederek sorunsuz kuruldu. belki ihtiyaci olan
bi arkadasa faydasi olur.
benim sorunumu ise cozemedim ses kalitesi hala cok kotu, ses kartindan olsa desem windozda kaliteli ses kaydi yapiyordum. neyse bi yerde bi cozum bulana kadar boyle idare edecez.

ufuk_k

alsamixer -V all diyerek çıkan ayarlar ile oynadınız mı? Microphone, mic boost, mic capture ve capture kanallarına bir bakın.

zulfikar

burdaki ayarlarla paneldeki ses ayar dugmesi ayni fonksiyon goruyor diye hic oynamadim. yoksa
fark mi var?
deneyelim bakalim duzelir belki

ufuk_k

Ses panelindeki ayarlardan daha fazlası var burada. Oraya sadece belli seçili olanlar konuyor. Size tavsiyem alsamixer içindeki ayarları sırayla microfon kullanırken kurcalamanız.

zulfikar

ilginc bir sey oldu bende hemen yazayim dedim
alsa driveri yukledikden sonra bilgisayari kapatirken cikan siyah ekran (hata mesaji gibi bi seydi, fakat pc ye zarari yok diye onemsemiyordum) kaybuldu direk ubuntu logosu geliyor.

özgürubuntu

Selamlar, http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=4298894&postcount=24 bu post'ta verilen (aşağıda "Attached Files") indir. Yönergelerdeki gibi kur.. Ben o şekilde ALSA'yı 1.0.16'ya yükselttim :

cd ~/Desktop
sudo chmod 777 alsa_1.sh
sudo chmod 777 alsa_2.sh
sudo sh ./alsa_1.sh

bilgisayarı yeniden başlat ve sonra :

cd ~/Desktop
sudo sh ./alsa_2.sh

Yeniden bilgisayarı başlat konsolda şu kodu:

alsactl -v

vererek sürümü kontrol edebilirsin.. Kolay gelsin..

Not : Bunlar bana forumdan @erginemr tarafından tavsiye edilmiştir ve başarılı olmuştur.

btermeli

Konuyla alakasi olmayabilir ama hem Alsa hem amsn gectigi icin baska baslik acmayim istedim.
Alsamixer ve esound kullaniyorum, amsn ses kartimi  gormuyor, ayarlari ile oynuyorum, tek tek secip yeniden baslatiyorum ama olmuyor.
Acaba ozel bir ayar filan mi lazim?
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

atomkarinca

Komut olarak "aplay" ya da "eplay" girmeyi dene bir de.

btermeli

"aplay" ile uyari seslerini(mesaj geldi, kullanici oturum acit vb.) aliyorum ama sorun uyarilarda degil, mikrofon takip sesli gorusme yapamiyorum,ses mesaji kaydedip, gonderilenleri yürütemiyorum. Ses karti yok diyor.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???