[Çözüldü] startx komutu ve GTX560

Başlatan istanbulluh, 11 Aralık 2012 - 13:45:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

istanbulluh

merhaba,
admin oturumunda tty'leri acamiyorum, onunla ugrasirken terminalden startx komutu verdim ve ekran karardi; bilgisayari reset edince oturumu otomatik açmadı (oyle ayarlı idi) ve password istedi; passwordu dogru girmeme ragmen beni oturuma sokmadı (yanlis girince uyarıyor);
galiba admin oturumunda "Display 0" olarak kaldı; bu oturuma nasıl geri dönebilirim? lightdm stop ile tty ekranları da gelmiyor...
tesekkurler

heartsmagic

admin oturumu dediğin nedir? startx kalıcı bir değişiklik yapmaz. Her ne olduysa bir sonraki sistem başlangıcında kendiliğinden gider. Tabi sen kalıcı bir değişiklik yapmadıysan. Tekrar sorayım, admin oturumu dediğin nedir ayrıca başlıktaki kart modeli bu konuyla alakalı mıdır?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burk

Ayırca bu sorun nasıl ortaya çıktı?

KemalALKIN

istanbulluh

tty ekranına geçememe sorunu elle kurulan güncel kernel/çekirdeklerden dolayıdır. Çözümünü ise ben deneyerek buldum ve çok basit; sistem açılırken yani bilgisayarın açılırken açılışta sürekli f2 ye bas veya sürekli aşağı yön tuşuna bas ekran gelecektir veya ekran gelmez sadece düz renk olan ekran görürsen bilgisayarını yeniden başlat / veya kapat aç (dizüstü ise) sonra ekran gelecektir eğer gelmezse bu işlemi yapıp yeniden başlat/kapat aç (dizüstü ise kapat aç) ve tekrar uygula bu şekilde seçim ekranına geleceksiniz.

Daha sonra ise o seçim ekranından en üstteki seçeneğin altında olan recovery/kurtarma yazana yön tuşu ile gelip enter yaparak açın sonra bir takım yazılar aktıktan sonra bir ekran gelecek oradan normal olarak devam et / sistemi aç gibi bir seçenek olacak yani harddiskten aç misali o şekilde aç o zaman açtığınızda tty ekranına geçebilirsiniz daha sonra işiniz bitince yeniden başlatıp normal olarak açın :).

Yani kısaca özetlersek; kurtarma modunda girip, oradan normal olarak devam et yaparak sistemi kurtarma modu ekranından birşey yapmadan sanki kurtarma ekranından vazgeçmiş gibi sistemi oradan açıyorsunuz ve tty ekranları geliyor.
www.tckemal.ist

istanbulluh

heartsmagic; burk, kemal bey tesekkurler cevaplarını icin;
bilgisayara format atip 12.10 yukledim ve kullanacagim programları teker teker kurmaya basladim; bir program cuda kurulumu istiyordu; onunla ugrasirken xserver'dan cikmalisin dedi ve kurcalarken startx komutunu girdim; tek bir oturum vardi guest disinda ve o oturuma bir daha giremedim. guest oturumundan admin yetkili 2. bir hesap yapip girdim (guest te sudo calismadi) ama yine de tty leri acamadim, startx i sonlandiramadim; programlarda bu oturumda calismadi.
kemal beyin tarif ettigi sekilde tty leri aciyor ama startx komutunu bir turlu sonlandıramadim; en sonunda gnome remix kurdum (EFI bilgisayarlarla olan bir uyumsuzluktan ve bunun giderildiginden bahsediliyordu, belki sorun odur); gdm kurdu (lightdm degil), desktop degistigi icin ouruma girebildim;
cevaplarınız ve ilginiz icin tesekkurler,
bu arada tty lere hala giremiyorum ama simdi bununla ugrasmiyacam; bu ekran kartinin driver i ile ilgili olabilir diye dusunuyorum...
iyi calismalar herkese