[Çözüldü] Ubuntu 9.10 GeForce2 MX400 erkan kartı sorunu

Başlatan redfire, 29 Aralık 2009 - 18:03:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

redfire

Arkadaşlar selam. Henuz bugün ubuntuyu kurdum ve öğrenmek istediğim bi işletim sistemi. Ama bu kadar karışık olduğunu bilmiyodum. Forumda arama yaptım bulduğum sonuçları tekrarlarca denememe rağmen bi sonuç alamadım. Tam olarak emin olamamakla birlikte sanırım ubuntu ekran kartını tanımıyo. Çözünürlüğü yükseltemiyorum. Pes etmel istemiyorum. Lütfen bana yardımcı olun.

zeitgeist

Ubuntu'yla tanışıklığın yeni ise önce şu başlığa göz atmanaı tavsiye ederim.

Hardware drivers tan ekran kartı sürücülerini kurmuş muydun?

glxinfo | grep render

çıktısını buraya aktarabilirsin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

redfire

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Software Rasterizer

sölediğin komutun çıktısı yukarda. Dediğin yerden kurulum yapmadım. Fakat bi program aracılığıyla kurulum yapmıştım ama olmamıştı. Şimdi sıfır kurulum yaptım. Ustaların gösterdiği yolda ilerliyim diyorum. Ubuntuya ilk adımı daha bugün attım. Ayrıca sistemden donanıma giriyorum. Fakat tarama yaptıktan sonra karşıma boş pencere çıkıyo.

zeitgeist

Çıktıya göre ekran kartı sürücüleri henüz kurulmamış. Eğer Ubuntu menü sistem>yönetim>donanım sürücüleri kısmında ekran kartını görebiliyorsan oradan aktifleştirmeye çalış yok eğer herhangi bir aygıt görünmüyorsa Envy aracıyla sürücüleri yüklemeni tavsiye ederim. Forumda anlatımı mevcut.

Ayrıca

lspci

ve

lspci | grep VGA

çıktıları da işimize yarayabilir.

Çıktıları şu hususa dikkat ederek verebilirsin.

redfire

Envy ile olayı çözdüm. 1280x1024 e kadar çıktım zaten istediğimde buydu. Ama şimdi sistemden tercikler ordanda görüntüye girdiğimde şöle bi uyarı veriyo:

Görünen o ki ekran kartınız bu yarları kullanmanız için gerekn özellikleri desteklemiyo. Bu araç yerine grafik sürücü üreticisiin aracını kullanmak istermisiniz? evet hayır

Evet dediğimde nvidia kontrol panelini açıyo. Hayır dediğimde ubuntunun kontrol panelini açıyo ama neden böle bi uyarı veriyo. Bu sorun teşkil edermi?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Aralık 2009 - 20:52:36

Şimdi bi problemim daha var. Pc yi restart ettikten sonra çözünürlük gene düştü. Tekrar ayar yapıp. Save to x configuriton file a basınca Failed to parse existing X config file '/etc/X11/xorg.conf'! hatası veriyo ve yeniden başlattığımda çözünürlük gen düşmüş oluyo.

zeitgeist

Alıntı yapılan: redfire - 29 Aralık 2009 - 20:01:31
Görünen o ki ekran kartınız bu yarları kullanmanız için gerekn özellikleri desteklemiyo. Bu araç yerine grafik sürücü üreticisiin aracını kullanmak istermisiniz? evet hayır

Evet dediğimde nvidia kontrol panelini açıyo. Hayır dediğimde ubuntunun kontrol panelini açıyo ama neden böle bi uyarı veriyo. Bu sorun teşkil edermi?

Hayır etmez, genel bir uyarı bu, bir hata değil. Gönül rahatlığıyla istediğin uygulamayı kullanabilirsin.

Alıntı yapılan: redfire - 29 Aralık 2009 - 20:01:31
Şimdi bi problemim daha var. Pc yi restart ettikten sonra çözünürlük gene düştü. Tekrar ayar yapıp. Save to x configuriton file a basınca Failed to parse existing X config file '/etc/X11/xorg.conf'! hatası veriyo ve yeniden başlattığımda çözünürlük gen düşmüş oluyo.

Bu hatayı da şuradaki öneriyi uygulayarak giderebilirsin.

redfire

zeitgeist yardımın için saol diğer sorunları çözdüm. Şimdide msn yükleyeyim dedim üç birimi açıyorum açıldı gözüküyo ama bembeyaz bi pencere halinde açlıyo bu nedenle hiçbir işlem yapamıyoruım. Ubuntu zor bi işletim sistemiymiş yaa. Sürekli sorun

zeitgeist

@redfire,

Forum genelinde uymaya çalıştığımız bir kural var; karşılaştığımız her sorun için farklı başlıklar açmaya gayret ediyoruz. Bu nedenle ekran kartı sürücüleriyle ilgili sorunun çözüldüğüne göre bu konuyu [Çözüldü] olarak etiketleyelim ve kapatalım.

Windows'da alışık olduğun Msn'nin muadili olan bir çok uygulama var; Amsn, Pdigin...v.b. Forumda biraz dolaş ve bu uygulamaları kurup dene. Eğer bir sorunla kaşılaşır ve çözümünü forumda bulamazsan onunla ilgili ayrı bir başlık aç. Şu da aklında olsun herhangi bir programda sorun yaşadığında onu uç birimde komutla çalıştır ve çıktıları foruma aktar ki sorunları tespit etmek kolay olsun.

Ekran kartı meselesi çözüldü değil mi, kapatalım mı başlığı?

redfire

Ewet ekran kartı sorunum çözüldü. Ama şimdi uçbirim de sorun var. Açılıyo ama beyaz bi pencere halinde açılıyo. Haliyle hiçbir işlem yapamıyorum. Bu sorunu hangi başlık altında çözebilirim. Bu başlığı çözüldü olarak işaretleyebilirsiniz. Yardımınız için teşekkürler.

heartsmagic

@redfire, [Çözüldü] etiketini ilk iletini düzenleyerek sen de koyabilirsin.
Yeni problemini ayrı bir başlıkta sorabilirsin. Fakat yaptığın işlemleri mutlaka orada detaylıca anlat. Ne kurdun, ne değiştirdin, beyaz ekran dediğin tam oalrak neresidir?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.