[Nasıl] Nvidia Sürücülerinin Elle Kurulumu

Başlatan Wolverine, 21 Mart 2009 - 23:52:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gio

64bit sisteminiz için hangi Nvidia sürücüsünü kullanıyorsunuz ?

Daha yarım saat önceye kadar 180.44 sürümü mevcuttu sistemimde. 5 Haziranda yayınlanan 185.18.14 sürümünü yüklemek istedim. Depolarda yoktu. Ve elle yüklemeyi denedim. [ http://www.nvidia.com/object/linux_display_amd64_185.18.14.html ]

"NVIDIA-Linux-x86_64-185.18.14-pkg2.run" indirdikten sonra belirttiği şekilde önce X'den tamamen çıkarak

"sudo sh NVIDIA-Linux-x86_64-185.18.14-pkg2.run"

Çalıştırdım ve yüklemeye başladı. Hatta 32bitle ilgili birşeyi yüklemek için de * bir şey sordu, ona da evet dedim. Sonrasında xorg.conf'u ben kendim ayarlayım mı diyince evet dedim.

Sonra sistem yeniden başlayınca bir takım hatalar verdi. Ama sonucunda tekrar giriş yapabildim gnome masaüstüne. NVIDIA X Server Settingse bakınca herhangi bir NVIDIA sürücüsün yüklü olmadığını belirtti.

Bunun üzerine biraz araştırdıktan sonra ;

sudo mv /lib/modules/`uname -r`/updates/dkms/nvidia.ko tmp/

sudo mv /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/video/nvidia.ko /lib/modules/`uname -r`/updates/dkms/

ilk komuttan sonra olumsuz mesaj aldım -sanırım yok böyle * bir şey gibi. ama yine de ardından ikincisini yapınca kabul etti.
sonrasında tekrar başlattım sistemi ve hatasız bir şekilde giriş yaptım.
NVIDIA X Server Settingse bakınca "185.18.14" ile güncellendiğini gösterdi.
Her ihtimale karşı Video, Compiz vs. testleri yaptım gayet sorunsuz, temiz şekilde kullanıyorum şimdi.

Belki yükseltmek isteyen çıkar ve sonrasında sorunla karşılaşılırsa diye not düşmek istedim.

empax

sudo /etc/init.d/gdm stop
komutuyla gnome kapandikdan sonra gelen kara ekranda,
empax login: ve password: yaziyor. Bunu gecip kaldigim yerden isleme devam edemiyorum. Ne yazdiysam Login incorrect diyor. isin ozu nedir yardimci olursaniz sevinirim.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

heartsmagic

Alıntı yapılan: empax - 02 Eylül 2009 - 08:08:33
empax login: ve password: yaziyor. Bunu gecip kaldigim yerden isleme devam edemiyorum. Ne yazdiysam Login incorrect diyor. isin ozu nedir yardimci olursaniz sevinirim.

Orası normal kullanıcı adın ve parolanla giriş yapabileceğin yerdir. Bunu denediğin halde mi giriş yapamıyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

empax

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Eylül 2009 - 10:24:27
Alıntı yapılan: empax - 02 Eylül 2009 - 08:08:33

Orası normal kullanıcı adın ve parolanla giriş yapabileceğin yerdir. Bunu denediğin halde mi giriş yapamıyorsun?

Sorun, sifreyi sag rakam takimindan girmeye calistigimdan kaynaklaniyormus.Yani sorun kalmadi  :) ilgin icin tesekkurler.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

ubuntuki lilith

gksudo gedit /etc/default/linux-restricted-modules-common dediğimde açılan pencerenin içerisi boştu bu nedenle düzenleme yapamadım. Ayrıca X11 yedeği almayı da yapamadım çünkü öyle bir dosya yok diyor? Neden acaba?
Mint helena kullanıyorum ve nvdia ekran kartımı hiçbir şekilde kurmamıştım henüz. Daha önce kurduğumda ubuntuda iken oldukça sorun yaşadığım için bu yolla kurmayı denemek istedim çünkü güncel linux sürücüsünü indirdim bana önerileni etkinleştirince donanım sürücüleri kısmından pek işime yaramamıştı ve kartı yüklemeden kullıyordum şimdiye kadar bilgisayarı.

heartsmagic

@ubuntuki, o dosya şu an bende de boş durumda. Daha doğrusu öyle bir dosya yok. Fakat sen daha önce Nvidia için bir işlem yapmadığın için doğrudan elle kurma yöntemini deneyebilirsin diye düşünüyorum. Sende xorg.conf dosyasının olmama nedeni de muhtemelen grafik kartı sürücüleri namına bir işlem yamayıp, sistemle beraber gelen Mesa sürücülerini kullanıyor olmandır.

platonix

gksudo gedit /etc/default/linux-restricted-modules-common

Bu bos icinde bilgi yok.

Bu olmadan islemleri yapinca hata kaydi aliyorum.

nvidia-installer log file '/var/log/nvidia-installer.log'
creation time: Tue Dec 29 00:16:11 2009
installer version: 1.0.7

option status:
  license pre-accepted    : false
  update                  : false
  force update            : false
  expert                  : false
  uninstall               : false
  driver info             : false
  precompiled interfaces  : true
  no ncurses color        : false
  query latest version    : false
  OpenGL header files     : true
  no questions            : false
  silent                  : false
  no recursion            : false
  no backup               : false
  kernel module only      : false
  sanity                  : false
  add this kernel         : false
  no runlevel check       : false
  no network              : false
  no ABI note             : false
  no RPMs                 : false
  no kernel module        : false
  force SELinux           : default
  no X server check       : false
  no cc version check     : false
  force tls               : (not specified)
  X install prefix        : (not specified)
  X library install path  : (not specified)
  X module install path   : (not specified)
  OpenGL install prefix   : (not specified)
  OpenGL install libdir   : (not specified)
  utility install prefix  : (not specified)
  utility install libdir  : (not specified)
  doc install prefix      : (not specified)
  kernel name             : (not specified)
  kernel include path     : (not specified)
  kernel source path      : (not specified)
  kernel output path      : (not specified)
  kernel install path     : (not specified)
  proc mount point        : /proc
  ui                      : (not specified)
  tmpdir                  : /tmp
  ftp mirror              : ftp://download.nvidia.com
  RPM file list           : (not specified)

Using: nvidia-installer ncurses user interface
-> The file '/tmp/.X0-lock' exists and appears to contain the process ID '1009'
   of a runnning X server.
ERROR: You appear to be running an X server; please exit X before installing.
       For further details, please see the section INSTALLING THE NVIDIA DRIVER
       in the README available on the Linux driver download page at
       www.nvidia.com.
ERROR: Installation has failed.  Please see the file
       '/var/log/nvidia-installer.log' for details.  You may find suggestions
       on fixing installation problems in the README available on the Linux
       driver download page at www.nvidia.com.

heartsmagic

O dosyanın neden boş olabileceğini -tahmini de olsa- bir önceki iletimde açıkladım. Emin olmamakla beraber denenmesinde bir beis görmüyorum bu kurulumun. Senin aldığın hata şu:

Alıntı YapERROR: You appear to be running an X server; please exit X before installing.

Kısacası bu işlemi X çalışıyorken yapamazsın.

sudo /etc/init.d/gdm stop adımını atlamışsın. Bu komutla beraber komut satırına düşüp işlemleri orada devam ettirmen gerekmekte.

platonix

@heartsmagic gdm stop durumunda bu isleri yaparken.

Bunu veriyorum isleme baslamadan once. Ubuntu kullanmaya yeni baslamadim komut satirina alisigim ubuntuforums.org forumunda ayni durumda olan birisi cevap alamamis. Hata kaydi bu ama cozum bulunamamis.

platonix

10.04 temiz kurulum yaptim biraz once. Temiz kurulumdan sonra ekran karti surucusunu burada anlatildigi gibi kurmayi basardim. Sistem ubuntu giris ekranina gelince kitleniyor. Live cd ile xorg.conf dosyasindaki driver satirini vesa olarak degistirdim ama hala sistem ayni yerde kitleniyor.

heartsmagic

@platonix, mevcut durumu izah etmediğin için verdim o öneriyi. Eğer X'i sonlandırmana rağmen bu hatayı alıyorsan durum söylediğin gibi bir böcek olabilir.

10.04 hâlâ Alfa kıvamında olduğu için bu tip sorunlar normal. Bence 9.10 üzerinden kurulumu çözmeye çalış.

platonix

Alıntı yapılan: platonix - 29 Aralık 2009 - 23:56:06
10.04 temiz kurulum yaptim biraz once. Temiz kurulumdan sonra ekran karti surucusunu burada anlatildigi gibi kurmayi basardim. Sistem ubuntu giris ekranina gelince kitleniyor. Live cd ile xorg.conf dosyasindaki driver satirini vesa olarak degistirdim ama hala sistem ayni yerde kitleniyor.

Temiz kurulum sonunda ekran kartini sorunsuzca kurdum. xorg.conf kismina nvidia yazinca sistem oturum acma ekraninda kaliyor, recovery modunda acik xorg.conf dosyasini nv olarak duzenliyorum bu sayede aciliyor ama surucu calismiyor.

Bugun baska bir bilgisayara 10.04 kurulumu yaptim ve elle nvidia surucusunu kurdum ayni sekilde sistem yine kitlendi.

Ben 9.10 kullanamam. donanimlarim 10.04 ile calisir duruma geldi baya bir sorunum cozuldu. Alpha 2 ile yola devam edecegim. Bunun icinde ugrasmaya devam.

casberg

Arkadaşlar malumunuz bu saatte fazla okuyacak vaktim olmadı..bazılarını okudum şu anda ubuntu m çalışmadığı için windows tan yazıyorum yani bi takım kesin bilgilerde veremiyorum...

Benim 9400GT ekran kartım var...ubuntum 9.04 iken Driver la ilgili bi problemim yoktu..Dahası compiz, Themes, World of Warcraft vs. oyunlar ve CUDA desteği dahil hiçbir sıkıntım yoktu...

Ama ben geçen hafta 9.10 çekirdek güncellemesi yaptım ve kısacası sistem taklaya geldi :)

Bu çekirdeği kaldırmalımıyım, düzeltmelimiyim? Kaldır derseniz çekirdeği 9.04'e geri nasıl alırım? Düzelt derseniz herşeyi baştan tekrar mı yapmalıyım?

Cidden sıkılmaya başladım da..kusuruma bakmayın böyle şeyler her zaman oluyo ve hep bişeyler düzelmeye başlayınca başa dönüyoruz bu işi sağlama almanın bi yolu varmı acaba?

Yoksa hiç güncellememeli miyim?

erginemr

Alıntı yapılan: casberg - 16 Şubat 2010 - 03:04:06
Arkadaşlar malumunuz bu saatte fazla okuyacak vaktim olmadı..bazılarını okudum şu anda ubuntu m çalışmadığı için windows tan yazıyorum yani bi takım kesin bilgilerde veremiyorum...

Benim 9400GT ekran kartım var...ubuntum 9.04 iken Driver la ilgili bi problemim yoktu..Dahası compiz, Themes, World of Warcraft vs. oyunlar ve CUDA desteği dahil hiçbir sıkıntım yoktu...

Ama ben geçen hafta 9.10 çekirdek güncellemesi yaptım ve kısacası sistem taklaya geldi :)

Bu çekirdeği kaldırmalımıyım, düzeltmelimiyim? Kaldır derseniz çekirdeği 9.04'e geri nasıl alırım? Düzelt derseniz herşeyi baştan tekrar mı yapmalıyım?

Cidden sıkılmaya başladım da..kusuruma bakmayın böyle şeyler her zaman oluyo ve hep bişeyler düzelmeye başlayınca başa dönüyoruz bu işi sağlama almanın bi yolu varmı acaba?

Yoksa hiç güncellememeli miyim?

Bende NVidia 9500GT var ve Ubuntu 9.10 (Karmic) altında, depodaki sürücülerle sorunsuz çalışıyor.

Ubuntu 9.04 (Jaunty) altında NVidia sürücülerini nasıl kurmuştunuz? Çekirdeği 9.10'a güncelledim derken; Jaunty altında çekirdek versiyon güncellemesini değil de, Jaunty'den Karmic'e komple sistem yükseltmesini (dist-upgrade) kastediyorsunuz, değil mi?

casberg

Sürücüyü normal Nvidia Official dan indirip..sizin burada tarif ettiğin gdm stop yaparak
sh ./Nv (Tab)
komutuyla kurdum..Ve hiçbir sorun çıkmadı restart yaptım oldu bitti..Çekirdek güncelleme işi içinde herhangi bi komut kullanmadım...Normal Sistem menusundaki Güncelleme yöneticisine girdim daha doğrusu her zamanki güncelleme bildirimlerden birisinde açılışta gelmişti....pencerenin yukarısında "9.10 update is available" o seçiliydi bende dokunmadım kur dedim...

Sonra ubuntu her açılışında 10x5cm büyüklüğünde x conf ile ilgili bi uyarı ile açılmaya başladı ve grafik kartımı artık tanımıyor...

Yukarıda dediğim gibi sizce ne yapmalıyım bu(9.10 update is available) çekirdek güncellemesi diye biliyorum öyleyse geri almanın yolu nedir..iş işten geçtiyse baştan mı kurmalıyım..Ben bilgisayar teknisyeniyim linux'tan çok anlamıyorum bütün işim anakart arızaları programcıda değilim ama linux'u çok seviyorum gerçekten işletim sistemimi çok fonksiyonlu kullanan ve durmadan bişeyler ekleyen bi kullanıcıyım..sürekli yedeğinimi almalıyım ? öyle yapsam bile 1 hafta sonra sistem çok fazla değişiyo..Yalnız bişey dikkatimi çekmişti Nvidia nın sitesinden bu driver ı indirdiğimde ubuntu versiyonunu seçmemi isteyen bi menude vardı orada 9.10 yoktu 9.04 vardı bana zaten 9.04 lazımdı ama gerçekten henüz 9.10 a göre yazılmamış olabilirmi güncelledikten sonra bozulmuştur diye düşünüp ondan sonra buraya yazmıştım...

Teşekkür ederim

heartsmagic

Eğer Nvidia sürücülerini elle kuruyorsan her kernel güncellemesinde bunu tekrar etmen gerekiyor, bu çok normal. Sorun değil bu, depodaki sürücüleri kurarsan sıkıntı yaşamazsın bu konuda. Eğer elle kuruluma devame deceksen kernel güncellemelerinde tekrar kurulum yapmalısın.

casberg

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Şubat 2010 - 16:17:16
Eğer Nvidia sürücülerini elle kuruyorsan her kernel güncellemesinde bunu tekrar etmen gerekiyor, bu çok normal. Sorun değil bu, depodaki sürücüleri kurarsan sıkıntı yaşamazsın bu konuda. Eğer elle kuruluma devame deceksen kernel güncellemelerinde tekrar kurulum yapmalısın.

peki benim yaptığım şekilmi daha mantıklı yoksa depodan(tabi kastettiğin ekle/kaldır menusu ise) yapmam mı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Şubat 2010 - 16:25:08

Alıntı yapılan: casberg - 16 Şubat 2010 - 16:21:22
Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Şubat 2010 - 16:17:16

peki benim yaptığım şekilmi daha mantıklı yoksa depodan(tabi kastettiğin ekle/kaldır menusu ise) yapmam mı?

Bişey daha ekleyim benim için PhysX ve CUDA önemli depodakilerde bu tür tam destek verirmi?

erginemr

Aslında NVidia'nın son sürücüleri DKMS adında bir yöntem kullanıyor, bu şekilde, çekirdek güncellemeleri ile birlikte NVİdia sürücüsü de yeni çekirdeğe göre otomatik olarak tekrar derleniyordu. Ancak her nasılsa, bu sistem sizde bir şekilde çalışmamış.

Bu yeni model bir ekran kartı olduğu için nvidia-glx-new paketini kurmalısınız. İlk olarak, Sistem > Yönetim menüsünün altındaki Donanım Sürücüleri (Hardware Drivers) aracına bakın. Burada "donanımınıza uyumlu sürücü var" şeklinde bir uyarı görüyorsanız, NVidia sürücüsünü buradan etkinleştirerek (arkaplanda kurarak) yükleyebilirsiniz.

Orada bir şey yazmıyorsa bile, konsoldan (Uygulamalar > Uçbirim) aşağıdaki komutları vererek NVidia v.185.x sürücüsünü kurabilirsiniz:
sudo apt-get update
sudo apt-get nvidia-glx-185

İlgili paketin detayları:
http://packages.ubuntu.com/karmic/nvidia-glx-185

Depodakiyle NVidia'nın kendi sitesindeki sürücüler birbirinin aynı. Eğer NVidia, PhysX ve CUDA'ya Linux altında destek veriyorsa, depodaki sürücülerde de bu destek verilmiş olmalı.

casberg

Zannedersem verdiğin komut şu şekilde olcaktı..?
apt-get install nvidia-glx-185
Ben bu yüklemeyi yapmadan önce bu sisteme en uygun sürücüyü görüntülemek için önce Envy yükledim..ve en uygun sürücüyü nvidia-glx-195 olarak görüntüledi..Bende verdiğin komutu nvidia-glx-195 olarak değiştirdim ve;

root@Abit:~# apt-get install nvidia-glx-195
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  nvidia-glx-195
0 yükseltildi, 1 yeni kuruldu, 0 kaldırılacak ve 21 yükseltilmeyecek.
İndirilmesi gereken dosya boyutu 0B/36,2MB
Bu işlemden sonra, 117MB kadar ek disk alanı kullanılacak.
(Reading database ... 145980 files and directories currently installed.)
Unpacking nvidia-glx-195 (from .../nvidia-glx-195_195.36.03-0ubuntu1~karmic~nvidiavdpauppa2_amd64.deb) ...
dpkg: Uyarı: obsolete option '--print-installation-architecture', please use '--print-architecture' instead.
dpkg-divert: `diversion of /usr/lib/libGL.so.1 to /usr/lib/nvidia/libGL.so.1.xlibmesa by nvidia-glx-195' `diversion of /usr/lib/libGL.so.1 to /usr/lib/nvidia/libGL.so.1.xlibmesa by nvidia-glx-185' ile uyuşmuyor
dpkg: error processing /var/cache/apt/archives/nvidia-glx-195_195.36.03-0ubuntu1~karmic~nvidiavdpauppa2_amd64.deb (--unpack):
new pre-installation script alt işlemi çıkış durumunda hata döndürdü : 2
Errors were encountered while processing:
/var/cache/apt/archives/nvidia-glx-195_195.36.03-0ubuntu1~karmic~nvidiavdpauppa2_amd64.deb
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

Şeklinde bir uyarı aldım şimdi ne yapmam gerektiğini anlatabilirmisiniz..?

heartsmagic

185 olan duruyor hâlâ sistemde. İndirip kurduğunu silmiş miydin?

casberg

snapstic paket yöneticisine girip görünen bütün nvidia yazılı paketleri kaldır dedim ama olmadı galiba..Nasıl yaparım..?

heartsmagic

Sen elle mi kurmuştun Nvidia'yı? Önce bunu bir kesinleştirelim. Ardından şu çıktıyı görelim:

dpkg -l | grep nvidia

ubuntuki lilith

Arkadaşlar daha önce restricted-modules common dosyasının içeriğinin bende boş olduğunu söylemiştim. Sonraki adımları denedim X'ten çıktıktan sonra
sudo chmod +x NV kodunu verince dosyayı bulamıyor, daha doğrusu TAB'a basınca tamamlayacak adı ama tamamlamıyor hiçbir hareketlilik yok! Bulamayınca ben de /home/ubuntuki dizinine kaydettiğim run dosyasının tam adını yazarak denedim yani
sudo chmod +x NVIDIA-Linux-x86-96.43.16-pkg1.run ama bunu da kabul etmedi böyle bir dizin ya da dosya yok dedi. Üstelik tirelerle oynayarak tüm kombinasyonları da denedim arada boşluklu ya da boşluksuz yazarak, belki yazım hatası vardır diye ama olmadı. sudo chmod +x NV'dan sonra TAB'ın işlememesinin nedeni nedir, işlemedi diyelim uzun adı doğru yazmamış mıyım ki gene kabul görmedi. Run dosyası ubuntuki içinde orada bir hatam da yok.

casberg

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Şubat 2010 - 16:20:48
Sen elle mi kurmuştun Nvidia'yı? Önce bunu bir kesinleştirelim. Ardından şu çıktıyı görelim:

dpkg -l | grep nvidia

Elle nasıl oluyo onuda tam bilmiyorum ama nvidia nın sitesinden indirdim

sh ./NV(Tab)
Şeklinde kurmuştum..çıktıyı sistemi bakınca gönderiym..şimdi dışardayım

Alıntı yapılan: ubuntuki lilith - 19 Şubat 2010 - 17:07:04
Arkadaşlar daha önce restricted-modules common dosyasının içeriğinin bende boş olduğunu söylemiştim. Sonraki adımları denedim X'ten çıktıktan sonra
sudo chmod +x NV kodunu verince dosyayı bulamıyor, daha doğrusu TAB'a basınca tamamlayacak adı ama tamamlamıyor hiçbir hareketlilik yok! Bulamayınca ben de /home/ubuntuki dizinine kaydettiğim run dosyasının tam adını yazarak denedim yani
sudo chmod +x NVIDIA-Linux-x86-96.43.16-pkg1.run ama bunu da kabul etmedi böyle bir dizin ya da dosya yok dedi. Üstelik tirelerle oynayarak tüm kombinasyonları da denedim arada boşluklu ya da boşluksuz yazarak, belki yazım hatası vardır diye ama olmadı. sudo chmod +x NV'dan sonra TAB'ın işlememesinin nedeni nedir, işlemedi diyelim uzun adı doğru yazmamış mıyım ki gene kabul görmedi. Run dosyası ubuntuki içinde orada bir hatam da yok.

Arkadaş bende çok bilmem ama bulunduğun klasördeki dosyayı işaret etmek için "./"NV(tab) yapmak gerekiyodu diye biliyorum yani başına nokta bölü koyarak..

heartsmagic

@ubuntuki lilith, eğer dosyanın olduğu dizinde veriyorsan o hatayı almaman lazım. Ya dosya komutu verdiğin dizinde değildir ya da sen uçbirimi farklı bir yerden çalıştırıyorsundur. Az önce ben denedim sorunsuzca TAB tuşu çalışmakta.

@casberg, dpkg çıktısı istemiştim vermemişsin, sadece alıntı yapmışsın. Öncelikle o komutun çıktısını görelim. Ardından elle kurduğun sürücü hangi paket ismiyle geçiyor onu öğrenelim. Ardından meseleyi halletmeye çalışırız.