Tavsiye edebileceğiniz PHP IDE

Başlatan essmt, 28 Nisan 2009 - 22:58:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

essmt

Evet arkadaşlar dün XP'min abuk sabuk sistem hatalarından bıkıp ubuntu kurdum.WinXP'de Zend Studio'yu kullanıyordum gerçekten müthiş bir yazılımdı.Ubuntu için kod renklendiremeli ve tamamlamalı IDE önerilerinizi bekliyorum.
Konudan alakasız:Ubuntu hakkındaki görüşlerimi burada paylaşayım yeri değilse de benim ubuntu öncesi pardus deneyimim olmuştu fakat ekran kartı ve wireless sorunlarında ötürü tekrar xp ye dünmek zorunda kalmıştım.ubuntu da sürücü problemim olmadı çok şükür bu konudan oldukçak rahatladım.wine ile photoshop cs4 ü kuramayışımız çok kötü oldu.ps elimin altında olması gereken bir program fakat bunun için pcyi baştan açma konusu sıkıntı verici.gimpe şöyle bir gözattım fakat arayüzü kullanışsız geldi açıkçası.ubuntu içerinden winxpyi açma gibi bir durum var mı acaba(bir yazılım görmüştüm sanki bunun için) cevaplarınız için teşekkürler..

3mr3

En son sorunun cevabı virtualbox olacaktır. Bluefish programını tavsiye ederim. Notepad++ programı da alternatif olabilir.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

essmt

peki virtual box ile alabileceğimiz performans ne olur?

tasy

Ben sürekli olarak virtualbox ile içli dışlıyım. Eğer işlemciniz core2duo'nun altında bir işlemciyse çok performens beklemeyin. Onun dışında güzel performans sağlar. Ancak bu dediğim cs3 ile geçerli, Cs4 daha çok sistem kaynağı istemektedir.

Gelelim php editörüne. Madem xpde zend kullanmışsın linuxta eclipse kullanmanı öneririm. Biraz kurcalarsan interneti bir çok kaynak bulabilirsin eclipse hakkında. Ben geany kullanmaktayım ve gayet memnunum. İstersen onuda deneyebilirsin...

3mr3

512 mb ve 1 gb ramlerde performans gayet iyi oluyor.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

essmt

Dediklerinize bakarak 2.0 core2duo,2 gb+512 ram sistemle sorun yaşamam gibi gözüküyor teşekkürler cevaplar için.

Skorp

zend studio eclipse' in linux versionunu niye kullanmiyorsun?

egitimist

screem ve gphpedit
Bu iki yazılım işini görebilir. Varsayılan depolarda var.

essmt

Alıntı yapılan: Skorp - 30 Nisan 2009 - 02:28:29
zend studio eclipse' in linux versionunu niye kullanmiyorsun?
paralı değil mi zend studio?

cxerpw57

Zend Studio değilde PDT(Eclipse) kullanılabilir.
Yarım hazırlıkla, yarım tedbirle yapılacak taarruz, hiç taarruz etmemekten çok daha fenadır (1922). M.Kemal ATATÜRK
http://canerblt.wordpress.com
twitter : cabulut

vampire

netbeans php fazlası ile işini görecektir eclipse ganymade ile pdt kurup çalışabilirsin ancak netbeans php sadece php için olması bence eclipse pdt eklentisinin önüne geçmesini sağlıyor

netbeans.com dan php Ide'yi indirip

sudo sh dosyaadi.sh şeklinde kurulum yapıp kullanabilirsin
Ya Herşeyim Ya Hiçim !!!

Osman Üngür

Netbeans, Eclipse vs denedim depolardan. Ama ağır Java IDE'lerden hep baştan beri tiksindim sıkıldım. Zaman kaybettirdiklerine inanıyorum. Profesyonelleşince artık size fazlalık gibi geliyorlar.
Şu an iş amaçlı kullandığım makinemde Geany var. Benim ihtiyaçlarımı fazlasıyla görüyor. Cayır cayır yazıyorsunuz zaten dile sentaxa hakimseniz.

Evdeki macintosh'umda kullandığım coda'nın bir alternatifi olsa ah keşke. http://www.panic.com/coda/

immortal

Auto complete olup da kodların açıklamasını gösteren bir editör mevcut mu? Eclipse gibi yani ama daha sade ve kullanışlı.

6ng4n

Aynı zamanda dreamweaver gibi ileri wysiwyg(tasarım) özellikli bir editör yok mu kompozer var diyeceksiniz ancak php desteği yok.Tabi biraz tembellikten biraz da sıkılmaktan olsa gerek ALT+TAB ile programdan programa(aptana/kompozer) geçmek zor oluyor.

egitimist

tasy

Alıntı yapılan: Osman Üngür - 04 Haziran 2009 - 17:19:55
Şu an iş amaçlı kullandığım makinemde Geany var. Benim ihtiyaçlarımı fazlasıyla görüyor. Cayır cayır yazıyorsunuz zaten dile sentaxa hakimseniz.

Kesinlikle katılıyorum, bende sürekli geany kullanıyorum ve çok memnunum...

m00dy

arkadaslar bu idelerin hangisinde auto complete var yada class in ozelliklerine erisirken hazir olarak methodlari listeliyor?
http://www.erenyagdiran.com for further information

immortal

Alıntı yapılan: m00dy - 21 Haziran 2009 - 17:39:08
arkadaslar bu idelerin hangisinde auto complete var yada class in ozelliklerine erisirken hazir olarak methodlari listeliyor?
Aynı soruyu birinci sayfada ben de sordum. Hala cevap bekliyorum =)

Osman Üngür

Windows altında NuSphere PHP ED var

Amad

Aptanayı tavsiye ederim. Özelliklerinin birazcığını sayayım:
- FTP bağlantısıyla dosya düzenleyebilme
- Intellisense (intellisense'i çok güzel. Projeler kısmında yeni bir proje oluşturduğunda mesela bir fonksyon yaz onu aynı projedeki diğer sayfalarda da görebilirsin)
- Direkt host kontrol edebilme
- DB View
.... say say bitmez kısacası ben sana http://www.aptana.com/ desem yeterli ,)
Hanım! Kahvemi getir!

Cann

Eclipse PHP Developers işini rahatlıkla görecektir.Bende önceleri Geany ve Bluefish'i kullandım ama Eclipse ile biraz meşgul olunca onunla devam ettim.Eclipse kişiselleştirmeye hazır bir program.Onun için göz atmanı tavsiye ederim.Üstelik ücretsiz.

m00dy

Alıntı yapılan: immortal - 23 Haziran 2009 - 02:14:23

Zend firmasinin yaptigi ide'de auto complete ve ve class zimbirtilarina erisebiliyoruz
ve ayrica
PHP Designer 2008 var oda ayni ise yariyor daha ucuz
http://www.erenyagdiran.com for further information

immortal

Alıntı yapılan: m00dy - 25 Temmuz 2009 - 15:51:33
Alıntı yapılan: immortal - 23 Haziran 2009 - 02:14:23

Zend firmasinin yaptigi ide'de auto complete ve ve class zimbirtilarina erisebiliyoruz
ve ayrica
PHP Designer 2008 var oda ayni ise yariyor daha ucuz
Direk olarak Ubuntu üstünde çalışabileceğim phpdesigner muadili bir editör arıyorum PHP Eclipse, Aptana, NetBeans ve özellikle Eclipse plugini olmayan.

vampire

netbeans 6.8 bir deneyin bence mvc proje geliştiren arkadaşlar varsa farkı göreceklerdir ufak projeler içinse birşey diyemeyeceğim gedit bile yeter sanırım .
Ya Herşeyim Ya Hiçim !!!

unid

Quanta ve Aptana bu ikisi gayet güzel.
Attığın tüm zarlar kaybettirdi bana..
Hani sen benim düş-eşimdin !