[Çözüldü] Geany-C-Sqrt Hatası.

Başlatan Unicode, 25 Nisan 2014 - 14:02:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Unicode

Merhaba Arkadaşlar öncelikle nasılsınız ?

#include <math.h> kütüphanemde tanımlı lakin sebebini çözemediğim hatayı alıyorum bunun sebebi nedir ?

Hata !

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Nisan 2014 - 15:36:54

Yokmu Yardım Edicekl Birileri  :o

//Güncel.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Nisan 2014 - 16:06:33

Güncel  :(

Kadir Can

Derleme işlemini yaparken math kütüphanesini bağlamanız gerekiyor. Bu nedenle derleme komutu şu şekilde olmalı:
gcc -o math.h_snıfı math.h_snıfı.c -lm
Burada -lm komutu libm.so olan math kütüphanesinin bağlanmasını sağlar.

sem

Kadir Can'ın söylediği gibi, bazı kütüphaneleri derleyiciye el ile belirtmek gerekiyor. Math kütüphanesini kullanırken -lm parametresini kullanmak gerekiyor.

http://wiki.geany.org/howtos/configurebuildmenu

Burada anlatıldığı bölümlerden derleme parametrelerinize yani gcc komutunuza -lm'yi eklemeniz gerekmekte.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Unicode

İlginiz için teşekkürederim fakat ben bu konuda acemiyim yani şu : gcc -o math.h_snıfı math.h_snıfı.c -lm komutu nereye eklicem.

Kadir Can

Uçbirimde çalıştırmanız gerekiyor.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=32370.0 konusunda gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

sem

@Kadir Can, anladığım kadarı ile arkadaş IDE aracılığı ile geliştirme ve derleme yapmak istiyor.

Hiç Genay kullanmadım ama verdiğim linkte söylediğine göre derleme parametrelerine iki şekilde erişebiliyorsunuz;

1. Builds menüsünden Set Build Properties menüsünden.   (bağlantıda verilen 2. görsel)
2. Projeyi sağ tıklayıp Properties dedikten sonra gelen Project Properties ekranından (bağlantıda verilen 3. görsel)

Büyük ihtimalle 1. tüm projeler için geçerli olacak bir değişiklik yapmak için. Siz ikinci yöntemi seçin bence. İlgili görseldeki ilk bölümde yani;

C++ source file commands bölümünde 3. madde var. Siz projeyi sağ tıkladığınızda, eğer projeyi C projesi seçtiyeseniz büyük ihtimalle sizde gcc ile başlayan bir komut olacaktır. Paylaştığınız görsele göre sizdeki komut şöyle bir şey olmalı;

gcc  -Wall -o "%e" "%f"

-lm eklemesini yapınız

gcc  -Wall -lm -o "%e" "%f"

şeklinde deneyebilirsiniz. Bir deneyelim bakalım ne olacak. Ayarları kaydedip projeye clean & build uygulayın ya da clean & rebuild...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

heartsmagic

@Unicode, yanlış anlama lütfen ama hiçbir forumda bir saat arayla güncelleme yapılmaz, hoş karşılanmaz bu durum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Unicode

heartsmagic özürdilerim bir daha olmaz kusura bakmayın.

evet sem kardeşimin dediği gibi sadece Geany geliştirme yapmak istiyorum.

evet benim ayarlarım böyle idi geany'de şimdi nereye hangi kodu eklicem arkadaşlar.
Ayrıca teşekkürederim.

sem

Önceki iletimde belirtmiştim;

gcc  -Wall -o "%e" "%f"

komutunu yani derle bölümündeki komutu

gcc  -Wall -o "%e" "%f"  -lm

olarak  ya da

gcc  -Wall  -lm -o "%e" "%f"

olarak güncelleyin. Tek yapmanız gereken aslında bu komuta -lm eklemek.
Burası dünya?

Unicode

Sem kardeşim çok teşekkürederim şuan sorunum çözüldü gerçekten sağolasın ilmine kuvvet.

sem

Sorunun çözülmesine sevindim. Hatırlatma olarak, çözülen başlıklarımız için;

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0
Burası dünya?