ATI Catalyst™ Display Driver Güncel Sürücü Duyuruları (14.2)

Başlatan stratovarius, 17 Kasım 2010 - 23:47:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eRenleR

Bu son sürümlerle birlikte ati ekran kartılarının Gnome3 de yaşadığı sorunlar çözüldü mü acaba ?

decent

Alıntı yapılan: eRenleR - 01 Kasım 2011 - 14:00:43
Bu son sürümlerle birlikte ati ekran kartılarının Gnome3 de yaşadığı sorunlar çözüldü mü acaba ?

Ben yükleyemedim galiba, eksik kalsın diyerek devam ediyorum.
Açık kaynak sürücüler varolsun :)

Alıntı yapılan: decent - 01 Kasım 2011 - 13:18:23

Yeni yayınlanan ATI sürücüsünü indirip yüklemeye çalışırken Ubuntu yine yalan oldu.

::-- Sorunların içinde boğulmamak ve zamandan kazanmak için az önce Ubuntu' yu yeniden yükledim,
::-- Ayrı bir disk bölümüne Kubuntu yükledim, Gnome-shell, xubuntu ve ubuntu masaüstü ortamlarını ekledim.
::-- Her iki kurulum için de (açık kaynak sürücüler ile) ekran kartı sürücüsü yüklemeden devam edeceğim.

eRenleR

En iyisi hiç yüklememek dediğiniz gibi.
Zira bi kere denedim Ubuntu bende de yalan olmuştu  :D

KemalALKIN

beyler sizlere 2007-2008 senesi ile 2011 haziran sonuna kadar yaşadığım ati hayatımdan nasihat  vermek isterim

en az kasıntı şeritlenme vs olan arayüz KDE ancak kde arayüzünde manuel ati kurmak ölmek demektir onun yerine her sistemde rahat etmek için sistem derken arayüzde, decent abi idi galiba onun otomatik kurulum betiğini kullanın, hep kullandım, son anlarımda ve işe yaramıştı sağolsun

gnome 3 de manuel olarak kurunca xorg bile fayda etmiyor, bu da bilginize

şükür şimdi nvidia'dayım rahatım, sizlerin de sorununun geçmesi veya kartınızın nvidia olması dileğiyle..
www.tckemal.ist

decent

Kısa bir aradan sonra yeni sürüm geldi:
http://support.amd.com/
AMD Catalyst™ 11.11 Proprietary Linux x86 Display Driver

Sürüm: 11.11   Tarih: 11/15/2011   Dosya boyutu: 94.8 MB   INDIR

Sürüm Notları bağlantısının henüz karşılığı yok:
http://www2.ati.com/relnotes/Catalyst_11.11_Linux_Installer.pdf >> File not found.

zeusmaster

Alıntı yapılan: decent - 16 Kasım 2011 - 04:03:48
Kısa bir aradan sonra yeni sürüm geldi:
AMD Catalyst™ 11.11 Proprietary Linux x86 Display Driver

Sürüm: 11.11   Tarih: 11/15/2011   Dosya boyutu: 94.8 MB   INDIR

Sürüm Notları bağlantısının henüz karşılığı yok:
http://www2.ati.com/relnotes/Catalyst_11.11_Linux_Installer.pdf >> File not found.

umarım işe yarar da çektiğim işkence sona erer :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Kasım 2011 - 08:23:51

İşkenceye devam :)
Sürücüyü yükledim amaaaa
root@bahdem:/home/bahdem# fglrxinfo
fglrxinfo: error while loading shared libraries: libGL.so.1: cannot open shared object file: No such file or directory

libGL.so.1 i synaptic e yazıp çıkanları yükleyince bu sefer de MESA'lar yükleniyor
fglrx deyince de MESA olarak gözüküyor
Up and Running...

decent

@bahdem,
12.04 (Precise Pangolin) üzerinde diğer konudaki betik ile yeni sürücüyü yüklemeye çalıştım, indiriyor bir çok hata verip kapanıyor.

Ek sürücülerden ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsünü yükleyip geçtim.

Biraz sonra farklı bir temiz kurulum (11.10) yapacağım ve betiği onda da deneyip yeni çıkan ATI sürücüsünü yüklemeye çalışacağım.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

zeusmaster

Alıntı yapılan: decent - 16 Kasım 2011 - 08:58:29
@bahdem,
12.04 (Precise Pangolin) üzerinde diğer konudaki betik ile yeni sürücüyü yüklemeye çalıştım, indiriyor birçok hata verip kapanıyor.

Ek sürücülerden ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsünü yükleyip geçtim.

Biraz sonra farklı bir temiz kurulum (11.10) yapacağım ve betiği onda da deneyip yeni çıkan ATI sürücüsünü yüklemeye çalışacağım.

@decent
hocam kurulumdan sonra klasörleri sürüklerken titreme olmuyor artık. Ben de odaya geceyim temiz kurulum yapacaktım, sen bir dene duruma göre yapayım.
Up and Running...

decent

@bahdem,
Ben biraz daha farklı şeyler denedim; tam olarak istediğimi elde edemesem de idare eder.
Ubuntu 11.10 tabanlı bir dağıtımı o betik intrepid olarak algılyor, hata buradan kaynaklanıyor sanırım.

Önemli olan senin sisteminde nasıl sonuç verdiğidir.
Tavsiyem; temiz kurulumdan sonra ilk başta ekran kartı sürücüsüne yoğunlaşmandır.

zeusmaster

Alıntı yapılan: decent - 16 Kasım 2011 - 14:54:53
@bahdem,
Önemli olan senin sisteminde nasıl sonuç verdiğidir.
Tavsiyem; temiz kurulumdan sonra ilk başta ekran kartı sürücüsüne yoğunlaşmandır.
Ben de öyle düşündüm hocam ve sisteme temiz kurulum yaptım. Yeni yayınlanan ATI' nin driver ını elle kurdum, makineyi reboot ettim, açtığımda ek sürücülere baktığımda etkinleştirilmemiş gözüküyor.Natty de olmama rağmen kurmadı driver ı.Şimdi de ek sürücülerden kurmayı deneyeceğim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Kasım 2011 - 15:21:50

Ama abi tezata bak şimdi
root@bahdem:/home/bahdem# fglrxinfo
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 5400 Series
OpenGL version string: 4.1.11251 Compatibility Profile Context

root@bahdem:/home/bahdem# /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 5400 Series
OpenGL version string:  4.1.11251 Compatibility Profile Context

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

Anlamadım şimdi kurulumu değil mi :)
Up and Running...

travego0403

Bir söz vardı tam olarak hatırlamıyorum ama, "Düzgün çalışıyorsa fazla kurcalama..." gibi bir şeydi. :)

Sürücüyü elle yüklediğin için, Ek Sürücülerde gözükmeyebilir. Ek sürücüler depolarda bulunan sürücüyü gösteriyor olabilir.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

zeusmaster

Up and Running...

_gambit_

Alıntı yapılan: bahdem - 16 Kasım 2011 - 16:13:12
Şu an çatır çatır çalışıyor hocam :)

Hocam sanıyorum Ubuntu 11.10 da ATI 11.11 driverini elinizle kurdunuz. Peki terminalden glxgears yazınca verdiği pink nedir ve hangi ekran kartını kullanıyorsunuz? Ben hd5730 da 11.9 sürücüsüyle glxgeardan 59 fps alıyordum, full hd videoları takıla takıla gösteriyordu, sizde de böyle sorun var mı; yoksa hemen temiz kurulumla Ubuntu'ma geri döneceğim :D

zeusmaster

Ve gene hüsrannn.....
Temiz kurulum yaptım, elimle ATI' nin dün çıkan driver ini elimle kurdum. Sorun yoktu, takılma yoktu. Programlarımı kurdum. Gene sorun yoktu ta ki güncelleme yapana kadar....Ve güncellemeden sonra sistem Ubuntu ekranında kalıyor, ilerlemiyor. Canli cd den yazıyorum şimdi; bana kafayı yedirtecek bu ATI .Benim ekran kartı hd 5470, sanırım hd5000 seride sorun var.
Up and Running...

stratovarius

Büyük ihtimalle kernel güncellemesi aldınız bu yüzden kurduğunuz sürücü işlevselliğini yitirmiştir.

Sürücüyü yeniden kurunuz.

zeusmaster

Alıntı yapılan: stratovarius - 16 Kasım 2011 - 19:52:16
Büyük ihtimalle kernel güncellemesi aldınız bu yüzden kurduğunuz sürücü işlevselliğini yitirmiştir.

Sürücüyü yeniden kurunuz.

Sürücüyü değil de makineyi yedekten kurdum gene artık uğraşmayacağım ATI sorunu tamamen çözene kadar :)
Up and Running...

_gambit_

Ben format atarak Ubuntu'yu kurdum, önce güncellemeleri yaptım, sonra Gnome Shell'imi kurdum. En son ATI driverimi internetten indirip programı çift tıklayarak terminalden kurdum. Daha önce betik yaparak kurduğumda glxgeardan 59 alıyorken şimdi 2000 fps alıyorum ki bu çok hoşuma gitti. Youtube dan 1080p videoları takılmadan tam ekran izleyebiliyorum daha önce takılıyordu. Pencereleri hareket ettirirken biraz tık tık diye hareket ediyor; ama sorun değil. Performans olarak ayarlı olduğundan oldukça mantıklı. Şu an Gnome Shell ile kullanıyorum, hata yok gibi bakalım ilerleyen günlerde ne olur kim bilir. 10 dakika içinde bluray (full hd 1080p boyutu 12 gb olan bir şey :D) bir video oynatarak test yapacağım, bakalım takılma olacak mı :D

decent

@_gambit_, model nedir ?
Test sonucunu ben de merak ediyorum :)

_gambit_

Blurayda yer yer ağırlaşma oluyor, izlenmez :D ama 1080p videoları takılmadan oynatıyor. Modelim ATI hd5730. Ayrıca şunu da belirtmek isterim; Pardus'dayken blurayi de takılmadan izleyebiliyordum. Artık adamlar kendileri mi driver yazdı, ne yaptılarsa :D

decent

Yaklaşık 1 ay sonra yeni sürüm geldi:

Sürüm Notları:
http://support.amd.com

AMD Catalyst™ 11.12 Proprietary Linux x86 Display Driver

Sürüm: 11.12   Tarih: 13/12/2011   Dosya boyutu: 95 MB   INDIR

decent

Ati Catalyst görüntü sürücüsünün 2012 yılına ait ilk sürümü yayımlandı.

Sürüm Notları:
http://support.amd.com

AMD Catalyst™ 12.1 Proprietary Linux x86 Display Driver

Sürüm: 12.1   Tarih: 25/01/2011   Dosya boyutu: 101 MB   INDIR

zeusmaster

@decent
Hocam sürümle birlikte performansta herhangi bir iyileşme seziniz mi acaba?
Yada gnome-shellsıkıntısı devam ediyor mu acaba bu sürücü la?
Up and Running...

decent

@bahdem, henüz yüklemedim.
Sabah saatlerinde yükledikten sonra sonucu ilgili konuya yazarım.

amon-ra

Alıntı yapılan: bahdem - 26 Ocak 2012 - 00:45:16
@decent
Hocam sürümle birlikte performansta herhangi bir iyileşme seziniz mi acaba?
Yada gnome-shellsıkıntısı devam ediyor mu acaba bu sürücü la?

Gnome shell tarafı için iyi haberler var. Artık baloncuklardaki yazılar birbirine karışıp yana yatık çıkmıyor. Kaydırma çubukları da düzgün gözüküyor.