Wayland sorunu

Başlatan kuzgun61, 08 Nisan 2024 - 11:26:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kuzgun61

Merhaba, Ubuntu 22.04 default wayland ile geldiği için teamviewer ile bağlanmak istediğimde karşı tarafın onaylamasını istiyor. Bende bu sorunu sudo nano /etc/gdm3/custom.conf da #wayland ı deaktif ederek çözdüm. reboot ettiğimde x11 ile yolumuza devam ettik. Ama şuan bu olaydan 2 ay sonra kullanıcı bana ubuntunun açılmadığını siyah terminal ekranında kaldığını iletti (tty).

ssh ile bağlanıp waylandı devreye aldığımda sorun çözülüyor fakat sıklıkla bağlantı kurmam gerektiği için x11de sabit kalmam gerekiyor.

Bunun için bana yardımcı olabilirmisiniz?

Equilibrium

Ana sorun :

Her iki sistem'den birinin GNU-Linux Çekirdek sürümünün eski olmasından ve buna bağlı ekran kartı ve MESA sürücülerinin güncel olmamasından kaynaklanıyor olabilir.Olabilir diyorum, çünkü bir sistemin açılması ve çalışmasına bir çok süreç organize ederek eşlik ediyor.Bunlardan birinin sakatlanması/arzalanması sistemi de sekmeye uğratıyor.

zafer06

Merhaba,

X11'in artık terk edilmeye başladığını göz önüne alırsanız wayland tarafın için alternatif bir çözüm aramak gelecek için daha mantıklı olabilir.

İşinize yarar mı bilmem ama teamviewer işin size şu alternatifi tavsiye ederim. https://rustdesk.com/

hitokiri

Alıntı yapılan: kuzgun61 - 08 Nisan 2024 - 11:26:29Merhaba, Ubuntu 22.04 default wayland ile geldiği için teamviewer ile bağlanmak istediğimde karşı tarafın onaylamasını istiyor. Bende bu sorunu sudo nano /etc/gdm3/custom.conf da #wayland ı deaktif ederek çözdüm. reboot ettiğimde x11 ile yolumuza devam ettik. Ama şuan bu olaydan 2 ay sonra kullanıcı bana ubuntunun açılmadığını siyah terminal ekranında kaldığını iletti (tty).

ssh ile bağlanıp waylandı devreye aldığımda sorun çözülüyor fakat sıklıkla bağlantı kurmam gerektiği için x11de sabit kalmam gerekiyor.

Bunun için bana yardımcı olabilirmisiniz?

Wayland ile devam edin, X11 için gerekli uygulamayı şu şekilde çalıştırabilirsiniz:
GDK_BACKEND=x11 ./program (teamviewer)