Gimp sorular çözümler

Başlatan lacrimobia, 28 Mayıs 2021 - 10:19:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lacrimobia

Herkese merhaba

Gimp'de yeni sayılabilecek bir kullanıcıyım ve Gimp ile ilgili olarak bazen pratik çözümlere ihtiyaç duyuyorum, çok fazla net sonuca da ulaşamıyorum, bu neden ile, kendim çözüm ürettiğim sorunları, buraya madde madde yazmaya karar verdim. Yeni çözümler buldukça, buraya düzenleme yaparak ekleyeceğim.

Gimp'de katman diye bir "terim" var. Katman nedir ne işe yarar diye internette aratırsanız çok detaylı eğitim videoları bulabilirsiniz, bu nedenle burada bu konuya değinmeyeceğim. Bu katmanların sayısı arttıkça, onlara ulaşmak zorlaşabiliyor, bu nedenle "KATMAN KÜMESİ" diye bir terim oluşturmuşlar, yani bu bilgisayarlar da ki "klasör ve dosya" gibi olmuş "KATMAN=DOSYA" ve "KATMAN KÜMESİ=KLASÖR".

Küme yi iki şekilde oluşturabiliyorsunuz
1. Başlıklardan "katman > yeni katman kümesi" ni seçerek
2. a. Pencerenin sağ altin da ki katman sekmesine bakın (üzerinde 3 başlık var 1. katmanlar(biz bu sekmeyi kullanacağız) 2. kanallar 3. yollar)
    b. Sekme bölmesinin alt kısmındaki sembollere gelin
    c. Soldan 2. seçeneğini seçerek (klasör sembolü ve üzerinde büyük "+" sembolü var) kümenizi oluşturabilirsiniz.
Oluşturduğunuz katman kümesini, eğer farklı bir çalışmaya taşımak isterseniz, kümeyi farenizin sol tuşu ile seçip, basılı tutarak diğer çalışma ekranının üzerine bırakmanız gerekiyor. Bunu yapabilmek için, yukarıda gözüken çalışma sekmelerinizden istediğinizin üzerine gelip, 1sn bekliyorsunuz ve o çalışma sayfası açılınca ekranın ortasına bırakıyorsunuz, kümeniz kopyalanmış oldu.

Not: Kesme işlemini bulamadım onu da öğrenirsem buraya eklerim.

lacrimobia

2. Soru Çözüm
Default yazı tipini ayarlamak.

Bunun için kullanmak istediğiniz yazı tipini "METİN ARACI" sekmesin de, "Yazı tipi" kısmından seçiyorsunuz.
Menü başlıklarından "Düzenle=>Tercihler=>Araç Seçenekleri'ni seçip sağ tarafta görünen kısımdan "Araç Seçeneklerini Şimdi Kaydet" seçeneğine tıklıyorsunuz ve Gimp'i kapatıp açmanıza gerek kalmadan boyutu, rengi, türü vb. bir sürü ayar hazırlanmış oluyor.
Ancak koyu font ayarını bulamadım onu bulur isem eklerim.