Mysql-server-5.7 ne yükleniyor ne de iptal oluyor

Başlatan ahmetax, 17 Haziran 2016 - 14:08:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmetax

Merhaba,
Birkaç gün önce 14.04'ten 16.04'e yükseltme yaptım.
Mysql sunucu yüklemek istediğimde * her şey yolunda gitti. Ama bir türlü mysql'e erişmek mümkün olmadı.
Bu yüzden mysql'i bir kaç kez kaldırıp yeniden kurarak denemeler yaptım.
Şimdi ise paketi tamamen iptal etmek istesem bile "apt update" işleminde yine mysql çıkıp işlemleri bloke ediyor.
Ne yapabilirim?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Haziran 2016 - 14:33:04

Depo alanını tr yerine us'ye ve dili ingilizceye çevirip sistemi kapayıp açınca update sorunu ortadan kalktı.

ahmetax

16.04 üzerinde mysql-5.7 kurulu görünüyor ama çalışmıyor.
"sudo mysql u root -p"  veya "mysql -u root" şeklinde verdiğim komutlarda parola için ne verirsem vereyim işe yaramıyor.

MySQL'e ulaşmanın tek yolu şöyle:

sudo service mysql stop
sudo mysqld_safe --skip-grant-tables &
mysql -u root

Ama sistemi bu şekilde kullanmam mümkün değil.
Sorunu çözmek için denemediğim yöntem kalmadı! :)

ub2@ub2-K52Jr:~$ sudo mysql -u root -p
Enter password:
ERROR 1045 (28000): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: YES)
Aldığım mesaj hep bu... :(

neynefes

3 konuda ricada bulunacağım.
1. Aşağı-yukarı aynı konudan bahsedilen konularda fazladan başlık açmanıza gerek yok. Emin olun sizi yorar.
2. Mümkün mertebe uygun bölümlerde açın konularınızı.
3. Terminal çıktılarını lütfen kod etiketi ile buraya aktarın.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14283.0

Root kullanıcısı için şifre tanımlamış olmanız gerek kurulum esnasında. Ayrıca başına sudo eklemenize gerek yok mysql için.

ahmetax

Sayın neynefes,
Onlarca kez şifre de tanımladım.
Neredeyse tüm komutları hem sudo ile, hem de sudosuz olarak denedim.
Konu yerinin burası olduğunu sanıyorum, çünkü 14.04'te buna benzer bir sorunla karşılaşmadım.
Sorunun 16.04'ün henüz tamamiyle stabil hale gelmemesiyle ilgili olduğunu düşünüyorum.
Kodetiketi linkiniz beni Google Account sayfasına yönlendiriyor. Acaba bir gariplik mi var?
Teşekkürler. İyi çalışmalar.

neynefes

Konuyu "alfa/beta/rc 16.10" bölümünden buraya ben taşıdım. Kod etiketi   bağlantısını da düzenledim. 16.04 ile alakalı olmaması gerek aslında. Bende mysql kurulumu yaptım kişisel bilgisayarıma, pasif bir şekilde duruyor şu anda. Sunucu tarafına çok hakim değilim bilgili biri yardımcı olacaktır.

heartsmagic

Yani, mysql için parola sıfırlama işlemleri yapılmasına rağmen mi giriş yapılamıyor? Şu iletinin sonunda yazan öneriyi dener misin:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=51803.msg591513#msg591513

Ayrıca, o başlığı baştan sonra okuyabilirsin. Sıfırlama yapılamamasına rağmen durum sende de aynıysa sende de oradaki işlemlere benzer denetimleri yapmamız lazım. Mesele 16.04 meselesi değildir, sanmıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.