[Çözüldü] Kurulum hakkında sorular

Başlatan durasyon, 06 Ekim 2009 - 15:41:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

durasyon

netbooklar için kullanılan remix sürümünü kurdum.ama bir önceki mesajımda bahsettiğim problemleri yaşıyorum.

teşekkürler.

heartsmagic

Yer ayırma konusununda kendin müdahale etmeni söylemiştim ben. En az 15 GB yer ayır kendisine. Şu an büyütmek için uğraşma, tekrar kur.

Türkçe konusunun cevabı forumda mevcut. Acemiler bölümündeki sabit başlıklar birçok sorunun çözümünü içerir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

durasyon

merhaba, yavaşta olsa ilerliyorum gibi hissediyorum :)

evet siz demiştiniz elle kur diye ama orda "ikisini yan yana kur" diye bi şeçenek görünce işime geldi doğrusu.bu kadar az yer ayıracağını hiç tahmin etmemiştim.

büyütmek için uğraşmadan tekrar kurmamı söylemişsiniz.forumda arattım (artık size sormadan önce aratıyorum,öğreniyorum demiştim ya:))  sizin (heartsmagic) 2008 yılındaki bi mesajınıza ulaştım.

şöyle demişsiniz.

"1. Eğer bir Linux dağıtımını kaldırıp, yerine bir başka Linux dağıtımı kurmak istiyorsan yapacağın şey çok basit. Yeni kuracağın dağıtım için kurulum aşamasında / (kök) bölüm olarak eski dağıtımın bölümünü göstermek. Gerisini yeni dağıtım yapar. Bölümü biçimler ve kendisini kurar."

benimde yapmam gereken tekrar usb ile bios'dan çalıştırmak ve kurulum aşamasında bana eski bölümün yerini sorunca ona yeri göstermek değil mi?

heartsmagic

Tam olarak değil. Benim bu yazdığım ideal boyuttaki bölüme sahip eski dağıtım için geçerlidir. Senin şu an yapacağın kuruluma geçmeden önce eski bölümü güzelce temizlemen. Yeni bir bölüm açarak boyutunu 15-20 ne istersen (daha fazla olmasın) GB olarak ayırman. Bir de takas alanı gerekir ki ona da 1GB civarında bir şey ayır. Ardından bu ayırdığın bölümü kullanarak kuruluma geçmen. Kurulumda senden kök alan isteyecektir (/ olarak gösterilir bağlamak için), bu aşamada işte bu ayırdığın 15-20GB'lık bölümü gösterip kuruluma devam edeceksin.

Bu arada normal diske kuruyorsun değil mi?

durasyon

1-eski bölümü temizlemek için bilgasayara sağ tıklatıp yönetten sileceğim (forumdan okumuştum bunu da) ,yoksa silmek için başka birşey mi yapmam gerekiyor.
2-daha sonra usb ile tekrardan kurulum yapacağım
3- bu yeni kurulum sırasında dediğin 15-20 gb artı takas için 1gb ı kuracağım

bu sıralama doğru mu?

netbook umdaki normal diske kurmuştum.yine oraya kuracağım herhalde.

heartsmagic

Bölümü nereden sileceğin sana bağlı. Ben genelde ne yaptığımı anlatayım.
Çalışan CD ile Ubuntu'yu açarım. Kuruluma geçmeden önce Gparted uygulamasını açarım, bölümleri istediğim gibi düzenlerim. Ardından kuruluma geçerim. Gparted:

sudo gparted şeklinde çalıştırılabilir.

Sen ne yapacaksın?
Dikkatlice Linux kurulu bölümü sileceksin. Ardından yeni kuracağın Linux için 15-20GB bir alan oluşturacaksın, bu alnı ext4 olarak biçimleyeceksin. Ardından bir adet 1GB'lık bölüm oluşturacak, takas (swap) alanı olarak biçimleyeceksin. Bu yapıyı kaydedip Gparted programından çıkacaksın.

Ardından kuruluma geçeceksin. Zaten bölümlerin hazır olduğundan doğrudan / bölümü bu ayırdığın 15-20GB'lık bölüm olarak ayarlayacaksın. Takas alanını kendisi görür, bir şey yapmana gerek kalmaz. Kurulumdan sonra Windows ve varsa yedek bölümlerinin de hazır olarak bağlanmasını istiyorsan onları da bağlayabilirsin. Windows kurulu bölümü bağlamak için bağlama noktası olarak /media/windows yaz. Yedek bölüm varsa onun için de /media/yedek yaz. Yalnız dikkat et. Bu bağlama işleminde bölüm biçimlenmesi için işaret konulmaz, sen de kurcalayarak işaret koyma. Aksi takdirde kendin buraları biçimlemiş olursun. Windows ve yedek bölümlerin için bölümlerin türü neyse onu seçersin. Örneğin NTFS ise NTFS, FAT ise FAT.

durasyon

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Ekim 2009 - 15:05:02
Bölümü nereden sileceğin sana bağlı. Ben genelde ne yaptığımı anlatayım.
Çalışan CD ile Ubuntu'yu açarım. Kuruluma geçmeden önce Gparted uygulamasını açarım, bölümleri istediğim gibi düzenlerim. Ardından kuruluma geçerim. Gparted:

sudo gparted şeklinde çalıştırılabilir.

Sen ne yapacaksın?
Dikkatlice Linux kurulu bölümü sileceksin. Ardından yeni kuracağın Linux için 15-20GB bir alan oluşturacaksın, bu alnı ext4 olarak biçimleyeceksin. Ardından bir adet 1GB'lık bölüm oluşturacak, takas (swap) alanı olarak biçimleyeceksin. Bu yapıyı kaydedip Gparted programından çıkacaksın.

Ardından kuruluma geçeceksin. Zaten bölümlerin hazır olduğundan doğrudan / bölümü bu ayırdığın 15-20GB'lık bölüm olarak ayarlayacaksın. Takas alanını kendisi görür, bir şey yapmana gerek kalmaz. Kurulumdan sonra Windows ve varsa yedek bölümlerinin de hazır olarak bağlanmasını istiyorsan onları da bağlayabilirsin. Windows kurulu bölümü bağlamak için bağlama noktası olarak /media/windows yaz. Yedek bölüm varsa onun için de /media/yedek yaz. Yalnız dikkat et. Bu bağlama işleminde bölüm biçimlenmesi için işaret konulmaz, sen de kurcalayarak işaret koyma. Aksi takdirde kendin buraları biçimlemiş olursun. Windows ve yedek bölümlerin için bölümlerin türü neyse onu seçersin. Örneğin NTFS ise NTFS, FAT ise FAT.

merhaba,

dillerimiz hiç uyuşmuyor sanırım.ben bilgisayardan pek anlamayan biriyim.linuxü hiç bilmiyorum.yazdıklarınızı okudum fakat açıkçası bana yardımcı olmuyor şöyle ki;

ne yapacağımdan çok nasıl yapacağımı yazarsanız benim için çok çok iyi olur.mesela;

"Dikkatlice Linux kurulu bölümü sileceksin." demişsiniz ama nasıl sileceğim.nereye tıklayıp ne diyeceğim.

ben usb ile yükleme yapıyorum, orada gparted bölümünü nasıl açacağım.kodu nereye yazacağım.

teşekkürler.

heartsmagic

Dillerimiz uyuşur da sanırım uygulama farklılığımız var. USB'den kurulum yapmadım, bu nedenle sadece normal sisteme göre konuştum ben. Eğer açılan, çalışan bir masaüstü edinilemiyorsa USB'den kurulumda, mecburen kurulum aşamasındaki bölümleme yöneticisi ile yapacaksın bu işlemleri. Gparted kısmını unut böylece.

Ancak nasıl yapacağını daha net anlatamam ne yazık ki. Zaten her şey ortada. Bölümleme yöneticisinden eski Linux bölümünü (ext4 veya ext3 görünür) sileceksin. Diğer bölümlerden bir şekilde kendisine yer açarak bir önceki iletimde anlattıklarımı göz önünde bulundurarak kendisine yer ayıracaksın.

durasyon

teşekkürler.

akşam deneyeceğim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Ekim 2009 - 01:10:28

merhaba.

netbooka ikisini birarada kullan seçeneği ile ubuntu remix yüklemiştim.bellek çok az olduğundan güncelleştirmeleri dahi yapamıyordum.

netbooku usb ile tekrar açıp tekrardan yükleme yaptım.disk bölümlemede eski ext3 ve takas alanını sildim.100 gb olan bölümü düzenle dedim.10 gb daralttım.böylece 11 gb boş alan oluştu.boş alanı düzenle dedim ve orayı mantıksal seçeneğini işaretleyerek ext3 olarak atadım.geriye kalan 1 gb ise takas alanı yaptım.

sorunum (yanılmıyorsam) giderildi.güncellemeleri sorunsuz yaptım.türkçe dili de yükledim.

herkese yardımları için çok çok teşekkür ederim.

fakat şöyle bir durum var.bu bir hatamıdır bilmiyorum.bilgisayar açıldığında çıkan seçenekler şöyle.

1-ubuntu kernel 2.6.28.15 generic
2-ubuntu kernel 2.6.28.15 recovery mode
3-ubuntu kernel 2.6.28.11 generic
4-ubuntu kernel 2.6.28.11 recovery mode
5-windows xp edition
6-ubuntu memtest 86+

hem 2.6.28.15 generic hem de 28.11 generic ile açtığımda herşey aynı geliyor bana.yönetim - sistem bölümünden baktığımda ayırdığım 10 gb lık bölümü görüyorum.

sorum şu, hangisi ile girmem gerekiyor.birbirlerinden farkları varmıdır?

teşekkürler.

durasyon

merhaba.

netbooka ikisini birarada kullan seçeneği ile ubuntu remix yüklemiştim.bellek çok az olduğundan güncelleştirmeleri dahi yapamıyordum.

netbooku usb ile tekrar açıp tekrardan yükleme yaptım.disk bölümlemede eski ext3 ve takas alanını sildim.100 gb olan bölümü düzenle dedim.10 gb daralttım.böylece 11 gb boş alan oluştu.boş alanı düzenle dedim ve orayı mantıksal seçeneğini işaretleyerek ext3 olarak atadım.geriye kalan 1 gb ise takas alanı yaptım.

sorunum (yanılmıyorsam) giderildi.güncellemeleri sorunsuz yaptım.türkçe dili de yükledim.

herkese yardımları için çok çok teşekkür ederim.

fakat şöyle bir durum var.bu bir hatamıdır bilmiyorum.bilgisayar açıldığında çıkan seçenekler şöyle.

1-ubuntu kernel 2.6.28.15 generic
2-ubuntu kernel 2.6.28.15 recovery mode
3-ubuntu kernel 2.6.28.11 generic
4-ubuntu kernel 2.6.28.11 recovery mode
5-windows xp edition
6-ubuntu memtest 86+

hem 2.6.28.15 generic hem de 28.11 generic ile açtığımda * her şey aynı geliyor bana.yönetim - sistem bölümünden baktığımda ayırdığım 10 gb lık bölümü görüyorum.

sorum şu, hangisi ile girmem gerekiyor.birbirlerinden farkları varmıdır?

teşekkürler.

utdmr

Alıntı yapılan: durasyon - 11 Ekim 2009 - 11:28:54
Sorum şu, hangisi ile girmem gerekiyor.birbirlerinden farkları varmıdır?

Farkı vardır, orada gördükleriniz farklı kernel sürümleridir. Çekirdekle ilgili bir sorun çıkmadığı sürece en yenisini kullanmanız önerilir.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

durasyon

en yenisi kernel 2.6.28.15 generic değil mi?

teşekkürler.

kozanibo

en yeni sürüm en üstteki yani belirttiğinz kerneldir :)

heartsmagic

Kernel meselesi açıklanmış. İstiyorsan fazlalıkları oradan kaldırabilirsin. Forumda bir kaç yerde anlatılıyor (belki bulmak zor olabilir - işte Wiki buraya devrede girer, tabii önce sabit başlıklarımızı görmemiz lazım :) )

Şöyle iki başlık vererek konuyu kapatayım:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4605.0.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=12178.0