Ubuntu için AMD Ryzen 7 2700U ve SSD+HDD kombinasyonu.

Başlatan Tilki, 20 Ekim 2019 - 22:43:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tilki

Değerli arkadaşlar merhaba. Dizüstü bilgisayarımı yenilemek üzere araştırma yapıyorum. Hem fiyat hem de performans referansları sebebiyle AMD'nin Ryzen serisine yoğulaştım. Ekran kartı da tümleşik Radeon Vega serisinden olacak. Acaba bu APU'yu kullanan var mı? AMD'nin sitesinde Ubuntu da desteklenen işletim sistemleri arasında görünüyor ama tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

Bir diğer sorum da SSD+HDD kombinasyonuyla igili. Malum SSD işin içine girince fiyat sebebiyle kapasite düşüyor. Bütçem 512GB SSD için yeterli ama bunun karşısında 256GB SSD + 1 TB HDD kombinasyonu da var. Bu kombinasyonda HDD kapasite sebebiyle cazip görünüyor ama 5400 rpm ile de sistemin en zayıf halkası oluyor. Her halükarda ben sistemi SSD'ye kurup, HDD'yi de home dizini olarak tanımlamayı düşünüyorum. Böyle olunca da tereddütte kalıyorum. Evet sistem SSD'de ama çağırdığı her dosya (müzik, resim, video, film vb) HDD üzerinde olacak. Bu durumda sistemimin performansı saf SSD'li bir sistemden daha düşük olmaz mı? Cevap "evet" ise 512GB SSD'li bir sistem edinmeme daha mantıklı olur gibi görünüyor. Yanılıyor muyum?

Empat

Alıntı YapDeğerli arkadaşlar merhaba. Dizüstü bilgisayarımı yenilemek üzere araştırma yapıyorum. Hem fiyat hem de performans referansları sebebiyle AMD'nin Ryzen serisine yoğulaştım. Ekran kartı da tümleşik Radeon Vega serisinden olacak. Acaba bu APU'yu kullanan var mı? AMD'nin sitesinde Ubuntu da desteklenen işletim sistemleri arasında görünüyor ama tecrübelerinizden faydalanmak ister
Merhaba. Eğer gta 5 gibi ciddi derecede grafik kartı video memory gerektiren oyunlar oynayacaksanız, APU'lu sistem kullanmanızı tavsiye etmem. Aynı durum render için de geçerli. Bunun yerine işlemciyi Ryzen 3 1200 alıp rx570 almak daha mantıklı olabilir. Alternatif olarak işlemciyi ryzen 2600 alıp, gtx1050 ya da r7 & r9 serisinden kart alabilirsiniz.

Alıntı YapBir diğer sorum da SSD+HDD kombinasyonuyla igili. Malum SSD işin içine girince fiyat sebebiyle kapasite düşüyor. Bütçem 512GB SSD için yeterli ama bunun karşısında 256GB SSD + 1 TB HDD kombinasyonu da var. Bu kombinasyonda HDD kapasite sebebiyle cazip görünüyor ama 5400 rpm ile de sistemin en zayıf halkası oluyor. Her halükarda ben sistemi SSD'ye kurup, HDD'yi de home dizini olarak tanımlamayı düşünüyorum. Böyle olunca da tereddütte kalıyorum. Evet sistem SSD'de ama çağırdığı her dosya (müzik, resim, video, film vb) HDD üzerinde olacak. Bu durumda sistemimin performansı saf SSD'li bir sistemden daha düşük olmaz mı? Cevap "evet" ise 512GB SSD'li bir sistem edinmeme daha mantıklı olur gibi görünüyor. Yanılıyor muyum?
Evet. 512GB SSD, hatta eğer mümkünse 256GB nvme m2 SSD en mantıklısı.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!