windows xp'ye ubuntu 9.10 nasil dual boot olrak kurulur !!!

Başlatan zirqodyum, 13 Ocak 2010 - 10:59:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zirqodyum

oncelikle herkese merhaba bu forumda yeni birisi olarak bana bu forumdaki uzmanlar tarafindan yada ilgisi olan herkesten windows xp uzerine dual boot olarak ubuntu 9.10 'un nasil kurabilcegimi anlatan biri olursa inanin cok sevinirim simdiden herkese saygilar ve sonsuz tessekkurler ...........

kuleyni

Bişey yapmana gerek yok.Sadece ubuntu kur ve önyükleyiciyi de diskin başına kur.Bilgisayardaki işletim sistemleri aranıp grub.cfg dosyasına işlenir ve açılışta seçim yaparsın.

zirqodyum

kizmayin ama gercekten biraz acemiyim onyukleyici ne oluyor :$ :)???

kuleyni

Yok ne kızması :) Acemiyim diyorsanız sizi şöyle alalım : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/board,142.0.html

Önyükleyiciyi kısaca bilgisayarınızdaki işletim sistemlerini boot etmenize yarayan işletim sistemlerinden önce açılan bir uygulama olarak tanımlayabiliriz.

erdaltaskesen

Sana şöyle anlatim.

- İlk öncelikle XP'yi kur.

- Kurulum yaparken Ubuntu için kafandaki miktarı belirle

- Disk bölümleme ekranında (XP yüklerken) Ubuntu için ayırdığın kısmı Biçinlendirilmemiş olarak bırak

- Xp kurulumu bittikten sonra Ubuntu kurulumuna geç

- Disk bölümleme ekranında En büyük Kesintisiz alan seçeneğini seç ve devam et.

Bu işlemler bittikten sonra ikiside çalışacaktır. Tabi öncelikle XP kurmayı unutma. Bütün bunlardan sonra boot ekranını düzenlemek istersen. Şuradaki konu ile yapabilirsin

zirqodyum

Suanda co kurulu gecen hafta formatladimm xp için 50gb alan bırakmıştım 61 gb da boş olarak dürüyor yani tek harddiski 50 ve 61 gbolarak bölümledim ben şimdi ubuntuyu kurarken 61 gb olan bölümü secicem değil mı ? Ve ben kurmadan test ettim hiç bir donanım uyuşmazlığı çekmedim ethernet usb bluetoot hepsi ok çalışıyor şimdi hafıza testi yapıyorum :) bı sorun çıkarsa yine sorularım olucaktir :)!!

erdaltaskesen

Alıntı yapılan: zirqodyum - 13 Ocak 2010 - 12:07:41
Suanda co kurulu gecen hafta formatladimm xp için 50gb alan bırakmıştım 61 gb da boş olarak dürüyor yani tek harddiski 50 ve 61 gbolarak bölümledim ben şimdi ubuntuyu kurarken 61 gb olan bölümü secicem değil mı ? Ve ben kurmadan test ettim hiç bir donanım uyuşmazlığı çekmedim ethernet usb bluetoot hepsi ok çalışıyor şimdi hafıza testi yapıyorum :) bı sorun çıkarsa yine sorularım olucaktir :)!!

Evet ilk öncelikle 50gblık bölüme Windows'u kur. Fakat bunu yaparken 61GBlık bölümü sakın biçimlendirme. Daha sonra Ubuntu kur bir sorun çıkarsa yine sorunu bildirirsen yardımcı oluruz

zirqodyum

evet ubuntuyu gayet basarli bir bicimde dual boot olarak kurmayi basardim xp silmeden :D ama ufak bir kac  sorum olucak ve de sorunum var !

sorunum su = biraz takiliyormu desem bilmiyorum da mesela bir seyi update ettigi sirada ilgili pencere donuyor arkada gorunen masaustu olsun diger acik pencereler olsun donuyor veya ilgili pencere acikken onu haerek ettirdigimde arka plan da ilgili pencerenin izleri kaliyor ve gitmiyor ta ki update bitene kadar yada restart edene kadar bunun sebebi ne olabiir acaba sistemim mi kaldirmiyor ?
donaniom biliglerim = 1GB + 512MB ddr2 Ram, 2.00Ghz intel celeron islemci, 128mb onboard in tel graphic karti dahili, ubuntu icin ayirdigim harddisk bolumu ise 26GB buna gore yorum yaparsaniz sevinirim

sorum ise = ubuntu üstünde Java platformu calismiyor mu yani desteklemeiyormu mesela mynet te okey oynamaya calissrken  odaya girdigim sirada bekliyor vekliyor bekliyor bi turlu acilmiyor oda oyun da oynayamiyorum dolayisiile acaba bunu  sebebi java nin desteklenmyor olmasi mi yoksa java kurulu mu degil?? baska da bir skntm yok suan icin :D

erdaltaskesen

Alıntı yapılan: zirqodyum - 13 Ocak 2010 - 13:20:08
evet ubuntuyu gayet basarli bir bicimde dual boot olarak kurmayi basardim xp silmeden :D ama ufak bir kac  sorum olucak ve de sorunum var !

sorunum su = biraz takiliyormu desem bilmiyorum da mesela bir seyi update ettigi sirada ilgili pencere donuyor arkada gorunen masaustu olsun diger acik pencereler olsun donuyor veya ilgili pencere acikken onu haerek ettirdigimde arka plan da ilgili pencerenin izleri kaliyor ve gitmiyor ta ki update bitene kadar yada restart edene kadar bunun sebebi ne olabiir acaba sistemim mi kaldirmiyor ?
donaniom biliglerim = 1GB + 512MB ddr2 Ram, 2.00Ghz intel celeron islemci, 128mb onboard in tel graphic karti dahili, ubuntu icin ayirdigim harddisk bolumu ise 26GB buna gore yorum yaparsaniz sevinirim

sorum ise = ubuntu üstünde Java platformu calismiyor mu yani desteklemeiyormu mesela mynet te okey oynamaya calissrken  odaya girdigim sirada bekliyor vekliyor bekliyor bi turlu acilmiyor oda oyun da oynayamiyorum dolayisiile acaba bunu  sebebi java nin desteklenmyor olmasi mi yoksa java kurulu mu degil?? baska da bir skntm yok suan icin :D

- Benim 7 Yıllık bilgisayarım bile güncelleme sırasında çok sorun çıkarmıyor. Tabiki güncelleme yaparken biraz yavaş çalışıyor. Fakat donma yaşamadım şuana kadar.

- Java çalışır. mynet ve java ile ilgili bir konu görmüştüm galiba forum içerisinde arama yaparsan sonuca ulaşacağınden eminim.

zirqodyum

ok hersey icin sonsuz tessekur :D son bi sorum var acaba iTunes u ubuntuda calistirmak mumkun mu mumkun degilse pek de sorun degil eger ole olursa kesinlikle windows xp kullanmam artik :D

erdaltaskesen

Alıntı yapılan: zirqodyum - 13 Ocak 2010 - 13:43:11
ok hersey icin sonsuz tessekur :D son bi sorum var acaba iTunes u ubuntuda calistirmak mumkun mu mumkun degilse pek de sorun degil eger ole olursa kesinlikle windows xp kullanmam artik :D

iTunes'i daha önce kullanmadım. Açıkcası ne işe yaradığını da pek bilmiyorum. Fakat Alternatiflerini bulman mümkün. Ayrıca Wine programı ile belki çalıştırabilirsin forumda ararsan mevcut anlatımları. Ayrıca benimde kullandığım bir program olan Amarok işini görebilir. Depolarda mevcut

zirqodyum

ubuntu 9.10 karmik koalayi nasil silebirlim yada nasil kaldiriciam yanliz ortada soyle bir durum var
ilki =
61GB yani D lik harddiskin ubuntu icin ayirmis oldugum 26 gb lik kismi windows altinda gozukmuyor ve 61Gb lik harddisk 35GB olarak gozukuyor yani windows altinda D surucusu suanda 61 GB degil 35GB mausu ustune  getirince toplamda 35GB olarak windows ustunde gozuken D surucusu ozelliklerden 61Gb olarak hala taninmakta lakin windows ustunde D yi bicimlendirince yine 35Gb olarak kaliyor yani 61 olmuyor ve ubuntu da silinmyor yani ben ubuntuyu bu sekilde kaldiramadim acaba baska bir yolu varmi ?????

kaldirmamin sebebi ise stabil calismamasi ornek internet bolumune tikliyorum acilmiyor tikliyorum acilmiyor bekliyorum sonra tekrar tiklayinca aciliyor sonra acildiktan sonra firefox tikliyorum ayni sey ondada olyuor ve bu hemen hemen her turlu seyde olmakta bu yuzden kaldirmaya karar verdim yardimci olursanniz sevinirim kaldirma konusnda

NOT : PC de komple format atmak istemiyorum!!!!!

erdaltaskesen

Alıntı yapılan: zirqodyum - 13 Ocak 2010 - 20:32:36
ubuntu 9.10 karmik koalayi nasil silebirlim yada nasil kaldiriciam yanliz ortada soyle bir durum var
ilki =
61GB yani D lik harddiskin ubuntu icin ayirmis oldugum 26 gb lik kismi windows altinda gozukmuyor ve 61Gb lik harddisk 35GB olarak gozukuyor yani windows altinda D surucusu suanda 61 GB degil 35GB mausu ustune  getirince toplamda 35GB olarak windows ustunde gozuken D surucusu ozelliklerden 61Gb olarak hala taninmakta lakin windows ustunde D yi bicimlendirince yine 35Gb olarak kaliyor yani 61 olmuyor ve ubuntu da silinmyor yani ben ubuntuyu bu sekilde kaldiramadim acaba baska bir yolu varmi ?????

kaldirmamin sebebi ise stabil calismamasi ornek internet bolumune tikliyorum acilmiyor tikliyorum acilmiyor bekliyorum sonra tekrar tiklayinca aciliyor sonra acildiktan sonra firefox tikliyorum ayni sey ondada olyuor ve bu hemen hemen her turlu seyde olmakta bu yuzden kaldirmaya karar verdim yardimci olursanniz sevinirim kaldirma konusnda

NOT : PC de komple format atmak istemiyorum!!!!!

Yukarıdaki anlatımından birşey anlamadım. Noktalama konusunda dikkat edersen cümlelerin daha anlaşılır olabilir. Eğer Ubuntuyu kaldırmak istiyorsan Windows işletim sistemi ile giriş yap. Bilgisayarıma sağ tıkla Yönet oradan disk bölümleri gibi bir seçenek olmalı. Orada Ubuntunun olduğu yeri seç deleteye bas bu kadar

zirqodyum

ubuntu ile ilgili 2 yer karsima cikiyor bu ikisnide silince pc acilirken karsima cikan grup sayfasida silinecek mi ??

canosayan

hayır grub kısmı silinmeyecek. ama windows cd si ile kurtarma konsolunda tekrar MBR kısmına windows yazmanız mümkün. sanırım fixmbr gibi bir komutla yapılıyordu.
Chmod bizim işimiz.

zirqodyum

o zamn ben yapamicam cunku bende windows cd si yok buna bir cozum bulunailirmi peki?

canosayan

ubuntuyu kurmadan önce grub u beklemeden windows açacak şekilde yapılandırmak işi çözebilir. ama nasıl 0olacak sorusu biraz karışık.
yeni sürüm yüklediğinize göre grub2 var. startupmanager sanırım grub2 ile oynayabiliyormuş. forumda konusu var.
Chmod bizim işimiz.