video kalite

Başlatan skywalker, 04 Ocak 2009 - 00:27:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

skywalker

merhaba,

video izlerken hareketli sahnelerde yasanan kırılmalar oluyor bende. codecler yuklu forumda anlatıldıgı sekilde. ubuntuforums da baktım benzer konulara ama herkes sorunlu codecten olabilecegini soylemis. ben bugune kadar ubuntu dısında mandriva ve suse de kullandim. ama hepsinde hareketli sahnelerde kırılmalar yasadım. ekran karım intel gma 915. driverlar otomatik kurulumda geliyor. codecleri de restricted-extras ve win32 codecleriyle beraber yukledim. ayrıca sorun videodır diyerek aynı videoyu windows da actim ve sorun olmadi. bu kırılmalardan kurtulmak mumkun mudur yoksa bu ekran kartlari direct x e daha fazla onem verdigi icin kurtulmak mumkun degil mi? (bu konulari tam bilmiyorum). bu arada okudugum bazi yazilardan linux ile media oynatiminin sorunsuz ve cok guzel oldugunu duydum. bu konuda uzman olanlardan tavsiye bekliyorum.

tesekkurler

skywalker

cevap icin tesekkurler ama cok karisik benim icin. sanirim 3d driverini kullanicam. ama onu nasil yukleyecegim konusunda hicbiey yok.
indirdim ama oylece kaldi. bu kadar sorun olan bişey için paket yok mu acaba? sadece ben mi sorun yasiyorum intel bu kadar yayginken?

Çağlar

Hangi oynatıcıyı kullanıyorsunuz?
We got a badass over here!

skywalker

smplayer kullanıyorum.

Çağlar

Ben Xine engine dedikleri olayın büyük fark yarattığını gördüm. Eğer sorun olmazsa Kaffein dener misiniz?

skywalker

ek paket yuklememe gerek var mi? sadece Kaffeine yazdim ve bagimlilari yukluyorum. orda yuklenmeyecek olarak Kaffeine gstreamer falan da var. benim icin film izlemek onemli oldugu icin bu kadar ayrintiya takildim. kırılmalar sinir bozucu oluyor.

Çağlar

Kaffein Gstreamer belki gerekebilir. Sorun olmazsa onu da kurarsınız. Kaffein çok iyi bir oynatıcı bence, memnun kalırsınız sanırım.

skywalker

hala kırılma var bende. intelin sitesinden driver indirdim ama orda nasil kurulacagi yazmiyor. read me dosyasini indirin yaziyor dosya yok ortalikta.
kaliteli video izlemek bu kadar zahmetli olmamali. herkes atip tutuyor p3 makinede bile harika divx izliyorum diye. eski pclerinizi linuxla değerlendirin diye soyluyorlar. bir tek ben mi beceremiyorum su işi. okumadigim konu kalmadi nette bunla ilgili :S

Çağlar

Xine da sorun verdiğine göre problem var. Bende Windosdan daha kaliteli gösteriyor garip olan. Ben bir bakayım İntel'in sitesine.

Çağlar

Xorg dosyanı gönderir misin? Burada bir şey buldum da. http://intellinuxgraphics.org/install.html

skywalker

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
EndSection

Çağlar

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
        Driver     "intel"
        Load "glx"
        Load "dri"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
EndSection

Section "DRI"

Mode 0666

EndSection

Xorg dosyanızı yedekleyip. Bunu bir dener misiniz?

skywalker

acilmadi yeni xorg ile. eskisini yukledim tekrar. compiz falan calistirabiliyorken neden videoda sapitiyor anlamadim.(video oynatirken kapattim compizi)

edit: yardimin icin tesekkurler. sanirim bu genel bir sorunmus. 8.10 da cok goruluyormus. sonraki versiyonu beklemekten baska care yok. 8.10 cıkalı o kadar zaman oldu ama bu kadar yaygın kullanılan bir markanin sorununu halletmemisler. zaten bu noktada kayiplar yasaniyor. hep ag yazilimlarina falan onem veriyorlar. oysa pazar payinda artis bekliyorlarsa bu sorunlarin ortadan kaldirilmasi gerekir. bu arada butun intellerde sorun varmis. 900-965 serisinin hepsinde.

kaynak