Mikrofon - Kamera

Başlatan smt_smt, 10 Kasım 2012 - 10:13:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

smt_smt

Arkadaşlar netbookun mikrofon ve kamerası çalışmıyor. Skype ı kullanırken farkettim ve acil düzeltmem gerekiyor. Linux konusunda pek deneyimli değilim nasıl halledebilirim ?

burk

Yazılım merkezinden Peynir isimli uygulmayı kurup deneyin, onda görüyorsa Skype üzerinden çözüm ararız.

heartsmagic

Ayrıca:
lsusb çıktısı da bize fayda verecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

smt_smt

Peynir uygulaması ile kamera sorunsuz açıldı yani çalışıyor ekstra sürücü yüklemeye de gerek yok demek heralde..
lsusb çıktısı - >
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 007 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 002: ID 13d3:5071 IMC Networks
Bus 006 Device 002: ID 046d:c52f Logitech, Inc. Wireless Mouse M305
Bus 005 Device 002: ID 13d3:3315 IMC Networks

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Kasım 2012, 11:58:56

ubuntuda skype açılırken kamera kapalı açılıyor kendinizin açması gerekiyormuş sanırım. Öyle gördüm 2 bilgisayarda da. Yani görüntü halloldu fakat mikrofon çalışmıyor.

if

@smt_smt, alsamixer > F5 > Mic yazan kanalların sesini açın. Ses > Ses Ayarları > Giriş > Mikrofonu seçin.

smt_smt

alsamizer kodunda mic yazanlar zaten fulldeydi. Ses ayarlarında da girişte mikrofon seçili fakat skypede cızırtılı geliyor. Analog seçiliyken hiç gelmiyor, dahili seçiliyken sadece cızırtıç

if

@smt_smt, cızırtılı ise ses kanallarının sesini kısın biraz. Giriş olarak mikrofon kalsın. Bu haldeyken mikrofondan ses aktarımı olmuyor mu? Olmuyorsa kimi kanlları kapatarak deneyiniz. Kanalları kapatmak için üzerine gelip M'ye basın.

burk

Bu arada programı uçbirimden açtığınızda ne gibi bir çıktı veriyor?
smt_smt

uç brime skype yazınca şöle bir çıktı verdi;
(skype:4428): Gtk-WARNING **: Tema aygıtı module_path "pixmap" içinde bulunamadı,

(skype:4428): Gtk-WARNING **: Tema aygıtı module_path "pixmap" içinde bulunamadı,

(skype:4428): Gtk-WARNING **: Tema aygıtı module_path "pixmap" içinde bulunamadı

burk

Çıktıları kod etiketi içinde verin, tüm çıktı bu kadar mı?

smt_smt

aynen tüm çıktı bu kadardı.
https://help.ubuntu.com/community/SoundTroubleshooting#Line_Input.2BAC8-Microphone_Troubleshooting linkinden sorunun kötünün iyisi şekilde çözdüm. Yani burdaki adımları sıra sıra uyguladım en son mikrofınun ayarında deyim yerindeyse deneme yanılmayla oldu. Kanalları eşitleyince bozuluyordu halbuki aynı seviyede olsa bile. Bir de burda yaptım bıraktım , sonra bildiğimiz ayarlar bölümünden giriş-> mikrofonun sesini açınca yine bozuldu. Yani temel sorun kanalları eşitleme gibi bir şey sanırım.
Her an bozulabilir :) yine yardımınızı isteyebilirim ama sizlerin sayesinde çözdüm vala yardımlarınızla adım adım bu yardım sayfasını buldum. Teşekkürler

burk

Tamam başlık açık kalsın ama sonra buraya geribildirimde bulunun ;)