WPA ve WPA2 Sorunu Hakkında

Başlatan Eren, 17 Haziran 2008 - 18:56:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DeFacto

Süreniz bitmeden son bir soru o zaman :) Hangi dağıtımlarda denediniz bu Linux sürücülü adaptörleri ?

eren

Alıntı yapılan: DeSPeRaDo - 10 Temmuz 2008 - 17:43:07
Süreniz bitmeden son bir soru o zaman :) Hangi dağıtımlarda denediniz bu Linux sürücülü adaptörleri ?

Suse, Mandriva, Pardus, Ubuntu, Linux Mint, Sabayon, Yoper. İlk başta sadece Ubuntu'yu etkileyen sorun son baktığımda bütün dağıtımları etkiliyordu.

Neyse sorun şu an için benim açımdan önemsiz. Ekim de 8.10 kararlı çıkınca onu deneyeceğim.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

zulfikar

Anlam veremiyorum bu ubuntu ekibine neden bu konu bukadar uzadi. Artik canima tak etti desem yeridir. Son olarak 8.10 alpha 2 yi indire bilirsim su wireless kopmadan deneyecem ondada yok olmazsa, ubuntuyla yollari ayracaz gibi gozukuyor.

Isin kotusu bukadar alistikdan sonra baska dagitima gecmek de epey zor. Tavsiye edeceginiz bi dagitim varmi ? Kurdukdan sonra yardim alabilecegimiz dokumanlari fazla olan. Birde lapis vardi acaba ugrasan arkadaslar bitirdilermi kararli surumu ?

atomkarinca

Eğer İngilizce biliyorsan hemen her büyük dağıtımın çok detaylı kaynağı var. Ubuntu gibi kullanımı kolay bir dağıtım istiyorsan benim tavsiyem Fedora. OpenSuSE'yi de deneyebilirsin, son sürümünü çok methediyorlar. Eğer biraz uğraşırım diyorsan tavsiyem kesinlikle Arch Linux.

heartsmagic

Ancak hemen belirteyim bu iş Ubuntu'yu aştı. Diğer dağıtımlarda da bu problemler mevcut şu anda. Hatta Pardus'un son sürümü dahi etkilendi diye duymuştum. Sorun nedir, nasıl çözülür hala net cevaplar yok.

Lapis'in kararlı sürümü kısa bir süre sonra (evet bu sefer cidden kısa :) ) çıkacak diye ümit ediyoruz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

Ben tepkimi verdim. Masaüstüm de de artık Linux dağıtımı yerine yine açık kaynak kodlu olan Solaris dağıtımı kullanıyorum. Bu sorun aşılana kadar burası hariç hiç bir projeye destek olmama kararı aldım. Mandriva TR ekibi sorunu bildirdikleri halde ilgilenmedikleri için kendilerini fes ettiler.

Solaris ya da BSD çekirdeğini yazanlar çözüm üretebiliyorsa, koskoca Linux dağıtımları ve çekirdek geliştiricileri çözüm üretemiyorsa (üretmek istemiyorsa) Linux dağıtımı kullanmanın anlamı yok. Sorun donanım sorunu değil, üretici sorunu değil, sürücü sorunu değil.

Neyse uzatmak istemiyorum. İnsanlar bundan mağdur oldular, Avrupa ülkelerinde bu işin teknik desteğini vermekle görevli arkadaşlar mağdur oldu, bir arkadaşım işini kaybetmek üzere, binlerce kaynak toplandı ama tık yok. Daha hata kaydına bile cevap yazan yok.

Sadece Ubuntu değil, bizim yerli dağıtımda ve diğer büyüklerde ilgisiz. Ben protestomu yapıyorum ve Açık Kaynak Kodlu başka bir çekirdeğe geçiyorum. Benim için önemli olan Linux değil, çekirdeğin ve dağıtımın özgür olması. Bu özgürlüğü de sadece Linux sağlamıyor.

Dipnot: Ubuntu'nun solaris çekirdeğini kullanan sürümü Nexenta OS da sorun yok ve onu kullanıyorum.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Kaisiersose

En sonunda duymak istedigim bir cevap Eren`den geldi tesekkur ediyorum.

Sakin yanlis anlasilmasin mesajin linux dagitimini protesto etme kismi degilde sorunun asil kaynaginin isletim sisteminden yazilimsal olarak olustugu ve bunun bir turlu cozume kavusturulmak istenmesiyle ilgiliydi.

Sadece bu konu basligi altinda 9 sayfa onlarca mesaji tektek okudum ve ne yazikki kimse kizmasin sacma sapan cevaplar ve denemeler yapilmaktan ileri gidilmedigini gordum bu sayfanin basindada bu yuzden uzun uzadi cok kapsamli olmayan ama basit anlasilir sorular sordugum bir yanit gonderdim.

O yanita yine ne yazikki cozume yonelik mantikli bir yanit yada yorum alamadim.

Ben tecrubeli bir linux kullanicisi degilim ama donanim ve yazilim konulariyla ilgili mesleki olsun amator olsun ilgili biri olarak wireless konusunda yasanan bu olaylarin cok gulunc ve yapilan sayisiz guzel seyi biranda mahvedecek kadar kotu sonuclar doguracak sorunlar ortaya koymasi beni cok sasirti.

Sorunlar birbirinden farklida gozukse konu tek standartlari calisma sistemi belli wireless teknolojisi bundan 15 yil once boyle bir sorun olsaydi daha standartlar oturmamis uyumsuzluklar diz boyu bir donanim bir donanima uymaz sorunlara cozum bulunacak dev iletisim aglari yuksek hizli internet baglantilari yokken cozum bulunamamasina anlam verirdimde suan bunun olmasi cok ilginc hayret verici.

Bir o kadarda cilginca olan milyonlarca satir koddan olusan kusursuza yakin calisan bir isletim sistemi sadece 1 sistem yani wireless baglanti ile ilgili ilginc sorunlar yasanmasi cok cok cok ilginctir ki dunya ustunde yine belirtiyorum standartlari belli olan bunu vurguluyorum cunku standartlar demek donanim ureticisinden bagimsiz kendi basina bir olgudur ki uretilen urunler ve yazilimlar bunun ustune kurulur ve calisir.

Aslinda demek istedigim su farkidayim uzatiyorum ve bu seferde biraz sitem edercesine yazdim,sorunlara kesin cozumler bulmaya calisalim mantikli varsayimlar ile yola cikalim sacma sapan deneme yanilmalari birakalim.Bu biraz agir oldu bencede ama ne yazikki olan bu soyledigimi gormenin en iyi yolu bu konu basligina verilen yanitlari yazilari tek tek okumaktan gecer birazda ustune dusunmek gerekir tabi.

Eren`in soyledigine katiliyorum maksat bir isletim sistemine bagli kalmak degil acik kaynak koda bagli kalmak.

erginemr

@Kaisiersose,

Eleştirilerinizde haklısınız, böyle komik bir sorunun ortaya çıkmaması, çıktıysa da bir an önce geliştiriciler tarafından düzeltilmesi gerekirdi.

Ancak pek çok hata bildirimi yapılmış olmasına rağmen, geliştiriciler tarafından herhangi bir çözümün gelmediği böyle bir ortamda, geçici çözüm arayışında olan biz kullanıcıların çabalarını "saçma sapan deneme yanılmalar" olarak nitelendirmeniz hiç hoş değil.

heartsmagic

Kaldı ki sorunun nerede olduğunu da bilmiyoruz. Mesela kimileri veryansın ederken benim kartımla, ben paşalar gibi hem Hardy hem de Intrepid altında kullanıyorum. Bu durumda benim ne söylemem gerekiyor?

Bu işten canı yananları anlarım, hatta onların sorununa ortak olmak isterim ancak bugüne kadar gelen Linux'u bir kalemde silmek bana gülünç geliyor.

Eklemek isterim ki şu zamanlara kadar böyle bir problem de olmamıştı. Şimdiye kadar bize çok güzel bir dünya bahşeden Linux'u kullanırken, şu an böyle bir problemde arkadan bıçaklamamız mı gerekiyor?

atomkarinca

Bu konuda son yaşadığım ilginçliği paylaşmak isterim. Kubuntu İntrepid kullanmaya başladığımdan beri Wireles sorunu yaşamıyordum (Aslında bazı sorunlar var ama onları es geciyorum) İki gün önce yaptığım bir güncelleme sonucu bağlanamama sorunu tekrar başladı. Hemen güncellenen paketlere baktım network ve modüllerle ilgili bir şey yoktu ortada. Bu gün Kde açılmadı ve konsol girişi yapmak zorunda kaldım ; konsoldan internete bağlanmak istediğimde ise sorunsuz bağlandığımı gördüm. (bunun için hazırladığım bir scripti kullanıyorum) Kde yi tamirleyip kde üzerinden bağlanmaya çalıştığımda ise hala bağlanamadığımı gördüm. Konsol ve kde arasında bir kaç gidiş gelişden sonra X ortamında bağlanamadığım kesinleşti. Hadi buyrun bakalım derler ya tam o durum işte.
Not: Hardy altındada denemiş ama bağlamamıştım. Bu durumun sadece Kubuntu İntrepid e ait bir bug olduğunu zannediyorum.

DeFacto

Hardy altından da konsol üzerinden mi wireless bağlantı kurmaya çalışıp da başaramadınız ? Yani konsol altından wireless bağlantı kurabilmek sadece kubuntu intrepid'e mi özgü ?

atomkarinca

Yok canım bütün dağıtımlarda da X olmadan internete bağlanmanız mümkün. Yani bir Gui ye ihtiyacınız yok. Sadece yapmanız gereken ne tür bir internet bağlantısı yapacaksanız ona göre .conf dosyalarını hazırlamak ve bağlantı için gerekli komutları konsoldan girmek.

eren

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Temmuz 2008 - 01:21:05
Bu işten canı yananları anlarım, hatta onların sorununa ortak olmak isterim ancak bugüne kadar gelen Linux'u bir kalemde silmek bana gülünç geliyor.

Eklemek isterim ki şu zamanlara kadar böyle bir problem de olmamıştı. Şimdiye kadar bize çok güzel bir dünya bahşeden Linux'u kullanırken, şu an böyle bir problemde arkadan bıçaklamamız mı gerekiyor?

Ben bu sorun aşılana kadar Linux dağıtımı kullanmayı bıraktım, sırtından bıçaklama bile olsa bıçaklayacağım. Çünkü ortada haftalardır çözülmeyen, çözülmek istenmeyen bir sorun var. Şu an kablosuz ağların kullanımı oldukça yaygın. GNU/Linux dağıtımı kullananlar kablosuz ağlardan mahrum mu kalsın?

heartsmagic

Eren sözüm doğrudan sana değildi yanlış anlama. Ben genel olarak bu sorun yüzünden camiayı çok sert eleştirenlere sordum bu soruyu. Evet bu ciddi anlamda can sıkıcı bir problem ve ne yazık ki çözülemedi. Fakat ben bunun kasti olarak çözülmediğine inanmıyorum. Ne yani bu insanlar salak mı? Ortada garip bir durum var ve hala anlayabilmiş değilim. Bak misal dün bir arkadaş burada bir başlıkta Realtek kartını çalıştırdı ve şu an mutlu mesut kullanıyor Ubuntu ve kablosuz ağını. Kısacası hatanın nereden kaynaklandığına dair bir bilgi pek mevcut değil. Herkes farklı yollarla sorunu çözüyor veya çözemeyenler öylece kalıyor.

Şimdi o zaman ben bir teklif getireyim. Madem Nexenta veya diğer çekirdek sahipleri hatayı çözdüler, soralım hangi paketin neresindeki problemi gidermişler. Mümkün müdür?

DeFacto

Linux aleminde çok eski olmadığım ve wireless adaptör kullanmadığım için bu sorumu mazur görün.

Şimdi bu wireless sorunu ezelden beri varmıydı ? Yoksa bir distronun ardından bu problem dizileri mi başladı ?

Madem wireless kullanmıyorsun neden soruyorsun derseniz, Ubuntu'yu ve Pardus'u dağıtacağım evlerin daha açık olursak apartmanların wireless ağları var. Bütün apartman oradan bağlanıyor ve aidat gibi ödeniyor. Ne ise ben buralara dağıtım yapacağım ama sorun yaratmasından korkuyorum. Daha doğrusu insanların bu sorunlardan dolayı ubuntudan soğumasından. Sorum bu yüzdendir.

munirekinci

DeFacto

O zaman 7.10 ile pek bir update yapmadan (sadece uygulama updateleri yaparak) sorunsuz kullanabilecekmiyim bir deniyeyim. Bir de bir şey daha soracam. Örneğin 8.04 ile 7.10 updateleri farklıdır değil mi ? Böle apt-cd ile yedekleri tekrar yüklemeyi düşünüyordum da .

heartsmagic

eren

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Temmuz 2008 - 22:29:10
Şimdi o zaman ben bir teklif getireyim. Madem Nexenta veya diğer çekirdek sahipleri hatayı çözdüler, soralım hangi paketin neresindeki problemi gidermişler. Mümkün müdür?

İstiyorsan sen sor, istiyorsan ben sordurayım. Ben artık bu soruna pek takmıyorum çünkü bundan sonra farklı özgür uygulamaları deneme kararı aldım. PC-BSD'ye ile ilgili çalışmalarım vardı, onunla ilgileniyorum, onda bu sorun hiç olmamış.

heartsmagic

Vallahi bana kalırsa daha çok bekleriz :D Çok bencilim, problem yaşamadığım için tembellik basıyor :)
Şaka bir yana sorabileceğimiz kim var? Hangi kanaldan bağlantıya geçebiliriz?

eren

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Temmuz 2008 - 03:51:35
Vallahi bana kalırsa daha çok bekleriz :D Çok bencilim, problem yaşamadığım için tembellik basıyor :)
Şaka bir yana sorabileceğimiz kim var? Hangi kanaldan bağlantıya geçebiliriz?

Nexenta kanalına geliştiricileri geliyor. Anlık olarak oradan iletişim kurulabilir.

heartsmagic

DeFacto

Valla biz de kanallara girip takip etsek iyi olur mu :) Yani orda kalabalık etmiyelim de :D Beni de -her ne kadar ethernet kullansam da- yakından ilgilendiriyor bu durum. Annemin iş yerine de yayacağım hatta plaza güvenlik sistemi teknisyeni güvenlik açısından stabil bulursa o da kullanacak. Server editionu indiriyorum şu an iş yerindeki server'a kuracağım da bazı makinelerde wireless de var. Bir ara kanallara girip bi kalabalık edicem :)

technomania34

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Temmuz 2008 - 01:21:05
Kaldı ki sorunun nerede olduğunu da bilmiyoruz. Mesela kimileri veryansın ederken benim kartımla, ben paşalar gibi hem Hardy hem de Intrepid altında kullanıyorum. Bu durumda benim ne söylemem gerekiyor?

Aslında gerekmiyor. Ama zaten windows alışkanlıklarında zar zor kurtulmaya çalışıp ta muhtelif linux dağıtımlarını denemeye çalışanlar bu tarz sorunlarla karşılaşınca hemen dirsek göstermeyi tercih ediyorlar. Burada elbetteki bu ve bunun gibi forumların faydası oldukça büyük. Örneğin ben şu anda 2. işletim sistemi olarak ubuntu kullanıyorum ve wirless sorunu yaşıyorum. Çözüm için epey uğraştım sonra pardus 2008 e döndüm tekrar ubuntu. Kısacası işim gereği windowsu kullanmak zorundayım. Ama kişisel olarak linuxtan asla vazgeçmem. Daha önceleri linux dağıtımlarını kurup bir iki incelemeden sonra kaldırıken şimdi sürekli kullanıcısı oldum. Ben sadece bir örneğim ve eminim forumda benim gibi olan çok vardır. Sözün özü sayı artacaktır :)

Kaisiersose

Tekrar selamlar,konuyla ilgili yine deneme yanılmalar devam ediyor takip ettiğim kadarıyla,daha önce biraz ağır eletirmiştim bu konuyu şimdi tekrardan birşey demek istemiyorum geliştiriciler yeteri kadar yardımcı olmazlarsa olacak bu.
Bu arada ben ubuntu kullanıyorum usr pci 125mbps wireless ethernet kartım ve airties rt200 125mbps adsl modemimiz var,arkadaşım 1 ay önce wireless sisteme ilk geçtiğimiz hafta kubuntusunda arasıra kopmalar olarak ve bağlanmakta zorlanarlanmalar yaşarken son 1 haftadır wirelessı hiç kullanamıyor.Bunuda sizlerle paylaşmak istedim.
Daha ilk yazımda bahsettiğim sonra araştırmalarım sonunda hızla ilgi bir bulguya rastlayamadığımdan bu konuyuda sizle paylaşmak istiyorum.Konuyu açarsam bilgisi olan herhangi biri yardımcı olursa çok sevinirim.125mbps hızlara sahip donanımlara sahip olduğum halde ve mesafe çok kısayken ayrıca parazit oluşturacak hiçbirşey yokken arkadaşımın bilgisayarından kablosuz olarak genelde çok ender 300kbyte , çok seyrek ve sadece bir iki kerede 1.2Mbyte/s hıza ulaşabildik.Şuan arkadaş kabloyla bağlı modeme ftp ile dosya transferi yapıyoruz 2.5Mbyte/s ortalama hız yakaladık.Bu teorik hızın çok çok çok altında değilmi ben illaki istemiyorum saniyede 10Mbyte/s hızla atsın;ama teorik hız 15Mbyte/s den hızlı olmalı bunun %50 hızından yavaş olsun 5 Mbyte/s olsun istiyoruz buna bile ulaşamadık çok şeymi istiyoruz Gbytelık verileri atarken çok zorlanıyoruz sanki internetten download yapar gibi oluyor.
Bu konuda bana yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler,konuyu dağıttığım içinde çok özürdilerim.