WPA ve WPA2 Sorunu Hakkında

Başlatan Eren, 17 Haziran 2008 - 18:56:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erginemr

@Mepis,

Doğruyu söylerken potansiyel yeni Ubuntero'ları da kaçırmayalım. Evde Airties ethernet bağlantılı modem kullanıyorum, Ubuntu ile gayet sorunsuz çalışıyor. Mepis'in bahsettiği olay, Airties'ın kablosuz modemleri ile ilgilidir.

Mepis

Ethernet olduktan sonra isterse markasi Fasulye olsun fark etmez :) Amacim yeni kullancilari kacirmak asla degil, amacim insanlari bu firmanin urunlerinden korumak.

heartsmagic

Wus serisi harici bağlantı sağlayan bir aygıt değil mi? USB olanından hani? Evet o seri ne yazık ki Linux ile sorunluydu. Fakat bu Airties'ın kötü bir marka olduğu anlamına gelmez. Uzun süredir ethernet çıkışlı bir Airties modem kullanıyorum ve sorun yaşadığımı söyleyemem.

Ayrıca,

Alıntı YapAirTies, Şubat 2004'te ABD Silikon Vadisi'nden idari ve teknik bir ekip tarafından EMEA pazarında liderlik hedefleyen stratejik amaç doğrultusunda kurulmuştur. Üç yıldan kısa bir süre içinde, AirTies sıfırdan dünyanın en hızlı büyüyen ve genişleyen geniş bant pazarlarından biri olan Türkiye pazarının ve Türk Telekom'un 1 numaralı tedarikçisi olmayı başarmıştır.

http://www.airties.com/index.asp?page=about&roll=1&dil=tr

Kısacası Türk menşeli değil. Kaldı ki dünyada kim parçalarını Çin veya uzakdoğuda üretmiyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mbt28

Tamam o zaman buna cevap verin, Ubuntu hardy kde4remix %15 çekerken niye kopmuyor? Interpidle çile çekerken bu hardy niye böyle? Eğer sesi filan ayarlayabilsem razıyım kde4remixi fluxbox ile kullanıcam ama yok.

serkank01

Arkadaşlar sorun çözüldü mü ?

Çözüldü ise bir toparlama yapmanızı rica ediyorum.

Saygılar.

eren

Alıntı yapılan: serkank01 - 14 Ekim 2008 - 22:11:21
Arkadaşlar sorun çözüldü mü ?

Çözüldü ise bir toparlama yapmanızı rica ediyorum.

Saygılar.

Benim test ettiğim tüm kartlar sorunsuz. 8.10 beta altında test ettim.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

zulfikar

Bendede son kernel guncellemesine kadar sorun yoktu fakat guncellemeden sonra ara ara baglantim tekrar kopmaya basladi. Ama umudum var kararli surumde bu sorunun kokden cozulecegine.

mbt28

Ben sorunu kökden cihazdan kurtularak yeni bir dizüstüde çözdüm. Broadcom marka kablosuz cihazım açma kapama tuşu haricinde sorunsuz. Ama yinede ubuntuyu terk edicem. İntrepid'e geçtim çok fazla sorun var ve yeni çekirdek güncellemesi ile masaüstüm açılmaz oldu.

ddonmez

Alıntı yapılan: erginemr - 12 Eylül 2008 - 06:37:06
@ddonmez,

Madem Ubuntu'yu bırakmayı göze aldınız, bir önceki sayfada da belirtildiği gibi, çok can sıkan bu kablosuz ağ problemi, henüz yayınlanmamış olan yeni versiyon Intrepid Ibex Alpha 5'te çözülmüş görünüyor. Bu versiyonu kurup bir dener misiniz? Eğer Internet Cafe'de düzgün bağlanıyorsanız ve yazılımın Alpha olmasından ötürü başka problemler yaşamıyorsanız, bir buçuk ay içinde kurduğunuz sistem kendini güncelleyerek kararlı hale gelecektir.

bırakmadım göze alamadım.tekrar kurdum.8.10 a yükselttim sorun devam etti(bu arada yaklaşık 2 aydır hiç dual boot dan findos a geçmedim bu çok keyif verici).ve çabalarımın sonucunu aldım.çözüm ise şu gnome network manager kaldırıp wicd kurdum artık heryerden bağlanabiliorum.herkese tavsiye ederim wicd yi gerçekten kullanışlı bi manager.

eren

Sorunun kablosuz ağ yöneticisini değiştirerek çözülmesi garip ama güzel bir durum. Intrepid şu an kararlı değil bu sebeple kablosuz bağlantınız gidip gelebilir.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

ddonmez

Alıntı yapılan: Eren - 15 Ekim 2008 - 17:53:03
Sorunun kablosuz ağ yöneticisini değiştirerek çözülmesi garip ama güzel bir durum. Intrepid şu an kararlı değil bu sebeple kablosuz bağlantınız gidip gelebilir.

ben de açıkçası anlamadım ama şöle bi durum war bazı arkadaşlar konsoldan girilebildiini ama x den girilemediini yazmışlar.acaba gnome network manager ile wicd farklı komutlar ve yapılandırmalar kullanıo olabilir mi?ben çözümü bulduum için kendimi şanslı hissediorum tabiki dediğiniz gibi belki de update ler ile yine bozulacak bu çözüm ama o zamana kadar kullanmaya devam :)

mbt28

/etc/network/interface dosyasında bir gariplik olmalı yoksa gnome-network-manager ile wicd arasında bir farklılık olmaması lazım aynı komutlarla işliyor olması lazım.

Bir diğer seçenek ise lxpanel ile lxnm kullanmak. Hem az sistem tüketen basit bir arayüzü var.

eparoiva

Interpid Ibex'te sorun kısmen çözülmüş gibi görünüyordu başta. Lakin son yarım saattir yaklaşık 30 saniyede bir kopup tekrar bağlanıyorum.

Hardy kullanırken ise sorunu kablosuz ağ yöneticisini değiştirerek çözmüştüm ve işe yaramıştı.
been there, done that.

caylak51

Arkadaslar tam 1 hafdadir bu konu uzerinde ugrasiyordum. Simdiye kadar hicbiryere yazi yazmadim fakat hemen hemen bu konu hakkinda ki ne kadar yazi varsa okudum hepsini. Bugun itibari ile sorun hallolmus gibi görünüyor. Şuan AirTies RT-211 kablosuz modemim ile sorunsuz bir sekilde baglaniyorum. Sinyal %100 ve 1 saate yakindir hicbir sorun yasamadim. Eger sorun genel olarak duzeltilmisse bir diyecegim yok. Fakat sorun sadece benim icin duzelmis ise dun gece yabanci bazi sitelerde dolastim bazi paketler kurdum fakat bu sorun icin o kadar cok islem ve paket kurdum ki hangileri oldugunu hatirlamiyorum. Daha sonra sorun cozulmedi diye yattim. Bugun ilk defa laptop'u actim ve direk baglandim. Belki de kurmus oldugum paketler ise yaramistir...

mbt28

Şuan ki tek sorunum arada nm-applet wep şifresini karıştırıyor o kadar. Oda çok bir sorun değil.

OpenSolaris

kornkids

sorun yok wirelesste kopma falanda olmuyo gerçi yeni kurdum 8.10 u bi haftadır sorun yasamadım

ihtiyar said

Alıntı yapılan: CiciTux - 16 Ocak 2009 - 18:42:39
..Wireless konusunda sıkıntı çeken arkadaşlara Ubuntu kurmak zorunda kalıyorum..

Demişsiniz. Ubuntu'da bir kötülük mü var ki üzülerek yapıyorum der gibi bir cümle kullandınız?

eren

Arkadaş başka bir dağıtımı kullandığı ve o dağıtım ile Wireless sorunu sıkça yaşandığı için üzülüyordur muhtemelen. :)

localhost

Ubuntu da calisan hersey diger Linux sürümlerinde de calisir. Sadece biraz google ile mesgul olmalisiniz ve oraya dogru arama kelimelerini girmeniz gerekiyor. Hic olmadi herseyi source koddan kurarak ayarlama yapabilirsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

@CiciTux'ın sözlerine farklı bir yaklaşım: Özgürlükler dünyasında olduğumuza göre keşke her dağıtım Ubuntu gibi olsa da, isteyen istediği dağıtımı kullansa da herkese Ubuntu kurmak zorunda kalmasak.

@Kirmizi'nın sözlerine farklı bir yaklaşım: Bir Linux dağıtımında yapılan her Linux dağıtımında yapılabilir, yeter ki azim, zaman ve tecrübe olsun.

Kendi düşüncem. @CiciTux bir yandan haklı ancak zaman zaman Ubuntu altında da çok sorun yaşadık. Bir dağıtım belirli bir problemin üstesinden gelirken bir diğerinde çuvallayabiliyor. İş yine kullanıcıya kalabiliyor yani.

@Kirmizi herkes kendisi kernel derleyemeyebilir, kaldı ki derlese bile her şeyi tam yapamayabilir :) Bu nedenle dağıtımdaki bütünlük yakalanamayabilir... Bu liste uzar gider. Dağıtımların ön plana çıkma nedenleri de bu: Kullanıcıya neleri daha kolay ve sorunsuz bir şekilde sunabildikleri.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: CiciTux - 18 Ocak 2009 - 01:57:07
Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 17 Ocak 2009 - 14:46:19
Alıntı yapılan: CiciTux - 16 Ocak 2009 - 18:42:39
..Wireless konusunda sıkıntı çeken arkadaşlara Ubuntu kurmak zorunda kalıyorum..

Demişsiniz. Ubuntu'da bir kötülük mü var ki üzülerek yapıyorum der gibi bir cümle kullandınız?

Doğal olarak herkes Ubuntu kullanmak istemiyor sevdikleri başka dağıtımlar var ama sorunları çözülemediği için Ubuntu kullanmak zorunda kalıyorlar. Ubuntu kötü demiyorum.

Farklı bir açıdan bakmışım sözlerinize. Tüm dağıtımlar sorunsuz olsa da isteyen istediğini rahatça kullanabilse. Örnek olarak ben, başka bir dağıtım var aklımda denemek istediğim. Ama kafamda çok büyük soru işaretleri bıraktığından dolayı denemeye cesaret edemedim.

elturbo

18.01.2009 tarihli bir konuyu tekrar açtığım için özür dilerim. Fakat edimax usb wireless aygıtı ile yaşadığım soruna  http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,9748.15.html (ftp://http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,9748.15.html) burada Heartsmagic arkadaşımızın yardımıyla cözüm bulup wireless ile bağlantı kurunca bende sorunun çözüldüğünü bildirip sorunumun çözüldü olarak konunun kapatılmasını istemiştim. fakat daha sonra fark ettimki bağlantıyı şifresiz ağ üzerinden sorunsuz olarak yapmaktaydım . Ağı WPA veya WEP şifreldiğim takdirde wicd ağı görüyor bağlanmaya çalışıyor fakat bir türlü ip alıpta bağlanamıyor. Şifreyi kaldırdığımda ise sıkıntı yok.
Bu konuyu ilk sayfasından itibaren dikkatle okudum genelde yeni sürümlerde sorunun çözüldüğünden bahsediliyor. Ben ubuntu 9.4 sürümünü kulanıyorum ve tüm güncelemelerimde mevcut.bağlandığım ağda  Philps marka kablosuz modem ve sabit ip var. modemi şifresiz kullanmaya devam edersem yakınımdaki binalar bayram edecek verecekler downloadın gözüne .  şimdi bu WPA ve WEP şifreleme sorununua çözüm bulundumu yoksa bulunamadımı ? yoksa sadece benim RTL8187B çipsetli wirelesin genel bir sorunumu ?

garafatma

Alıntı yapılan: elturbo - 14 Haziran 2009 - 20:47:14
18.01.2009 tarihli bir konuyu tekrar açtığım için özür dilerim. Fakat edimax usb wireless aygıtı ile yaşadığım soruna  http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,9748.15.html (ftp://http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,9748.15.html) burada Heartsmagic arkadaşımızın yardımıyla cözüm bulup wireless ile bağlantı kurunca bende sorunun çözüldüğünü bildirip sorunumun çözüldü olarak konunun kapatılmasını istemiştim. fakat daha sonra fark ettimki bağlantıyı şifresiz ağ üzerinden sorunsuz olarak yapmaktaydım . Ağı WPA veya WEP şifreldiğim takdirde wicd ağı görüyor bağlanmaya çalışıyor fakat bir türlü ip alıpta bağlanamıyor. Şifreyi kaldırdığımda ise sıkıntı yok.
Bu konuyu ilk sayfasından itibaren dikkatle okudum genelde yeni sürümlerde sorunun çözüldüğünden bahsediliyor. Ben ubuntu 9.4 sürümünü kulanıyorum ve tüm güncelemelerimde mevcut.bağlandığım ağda  Philps marka kablosuz modem ve sabit ip var. modemi şifresiz kullanmaya devam edersem yakınımdaki binalar bayram edecek verecekler downloadın gözüne .  şimdi bu WPA ve WEP şifreleme sorununua çözüm bulundumu yoksa bulunamadımı ? yoksa sadece benim RTL8187B çipsetli wirelesin genel bir sorunumu ?

Kilidi kaldırdım. Oradan devam edebiliiriz.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

Geliştiricilerin isteğine binaen ( https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/240282/comments/22 ) bu dertten mustarip olan kullanıcıların 9.04 ile de aynı sorunu yaşayıp yaşamadıklarını öğrenebilir miyiz? Böylece bizler de oraya geri bildirimde bulunuruz.