Windows'tan Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Başlatan heartsmagic, 14 Ağustos 2008 - 00:57:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Açık kaynaklı ve özgür olduğu için
Windows'un sorunlarından ötürü
Ücretsiz olduğu için
Hızlı ve kararlı olduğu için
Deneme amaçlı/meraktan ötürü
Politik nedenlerle
Janjanlı olduğu için
Windows'tan bıktığım için
MS/Windows'u sevmediğim için
Kişiselleştirilebildiği/özelleştirilebildiği için
Diğer
Korsan yazılım kullanmaya zorlamadığı için
Sağladığı geniş yazılım alternatiflerinden ötürü
Güvenlik

maxspacemax

Alıntı yapılan: ns - 28 Ağustos 2008 - 16:57:46
ubuntu da  özlediğim 3 program var itunes, safari ve gom player.( birde wlm var ama mercury aratmıyor kendisini).bazen windowsumu açinca halime şükrediyorum iyiki ubuntuyu kurmuşum diye(compiz yeter aslinda tek başina ) yani janjanlı olduğu için

Bilidğim kadarı ile Gom playeri linux altında kullanabiliyorsun :D
http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=10038
Boşver Linux altında çalışan Vlc veya Kaffeine yeterde artar bile.

davuthan

en büyük tercih etme sebebim ms ile binlerce dolara mal olan içerik filtreleme firewall antivirüs çözümlerine ubuntu sayesinde ulaştım bence dünyanın en güzel olayı bu teşekkürler Linus TORVALDS teşekkürler Ubuntu Türkiye Takımı :)
www.davuthanyaman.com ~ Ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol

atomkarinca

Alıntı yapılan: davuthan - 28 Ağustos 2008 - 18:53:45
en büyük tercih etme sebebim ms ile binlerce dolara mal olan içerik filtreleme firewall antivirüs çözümlerine ubuntu sayesinde ulaştım bence dünyanın en güzel olayı bu teşekkürler Linus TORVALDS teşekkürler Ubuntu Türkiye Takımı :)

Richard Stallman'ı unutmayalım.

ns

Alıntı yapılan: maxspacemax - 28 Ağustos 2008 - 17:12:01

Bilidğim kadarı ile Gom playeri linux altında kullanabiliyorsun :D
http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=10038

ben denediğimde video izleyememiştim tekrar deniyeyim bari:D
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

davuthan

Alıntı yapılan: atomkarinca - 28 Ağustos 2008 - 19:03:49

dostum ben o adamı bilmiyorum bu dünyada yeniyim ama eminimki çok emeği geçmişbir insandır onada teşekkürler :)

Sypro

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

Alıntı yapılan: davuthan - 28 Ağustos 2008 - 23:43:30

dostum ben o adamı bilmiyorum bu dünyada yeniyim ama eminimki çok emeği geçmişbir insandır onada teşekkürler :)

Bir an önce öğreniver :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

atomkarinca

Alıntı yapılan: davuthan - 28 Ağustos 2008 - 23:43:30

Bizim Linux olarak kullandığımız terimin aslı GNU/Linux'tur. Richard Stallman oturup bir işletim sistemi için gerekli olacak tüm araçları yazmaya başlamış, zamanla birkaç arkadaşı yardım etmiş ve en son tek eksik kalan şeyi de -yani kernel'i- Linus Torvalds sağlamıştır. Eğer Richard Stallman olmasaydı şu anda elimizde Linus'un yazdığı kerneli kullanan Unix dağıtımları olacak ve bizler hala daha para ödemeye ve programlar için bazılarının istekleriyle sınırlı kalmaya devam edecektik.

Kendisi aynı zamanda GNU General Public Licence (GPL) lisansını bulan ve geliştiren kişidir.

davuthan

şimdi anlıyorum herşeyi daha net bi şekilde işte arkadaşlar insanların çoğu yani bu dünyadan uzak olanlar herkes linus u biliyor bende öle biliyodum ama yanlış biliyomuşum doğrusunu öğrendim sayenizde saolun o zaman mesajımı şöyle düzenliyim :)

Başta Richard Stallman olmak üzre Linus Torvalds ,Ubuntu Türkiye Takımı ve özgür yazılımın şu anki durumuna gelmesine kadar geçen zamanda emeği olan herkese Teşekkürler.

oldumu :)

maxspacemax

Alıntı yapılan: davuthan - 29 Ağustos 2008 - 07:33:31
şimdi anlıyorum herşeyi daha net bi şekilde işte arkadaşlar insanların çoğu yani bu dünyadan uzak olanlar herkes linus u biliyor bende öle biliyodum ama yanlış biliyomuşum doğrusunu öğrendim sayenizde saolun o zaman mesajımı şöyle düzenliyim :)

Başta Richard Stallman olmak üzre Linus Torvalds ,Ubuntu Türkiye Takımı ve özgür yazılımın şu anki durumuna gelmesine kadar geçen zamanda emeği olan herkese Teşekkürler.

oldumu :)

Çok güzel oldu :D

s1bernet1k

Alışılmışın dışında bir şeyler yapmak.
Daima felsefem bu oldu o yüzden windows gibi klasikleşmiş işletim sisteminin dışına çıkma gereği duydum ve linux serüveni de başlamış oldu hayatımda.
Bir parça dejavu yaşadım. Hepsi bu

small_hayta

Linux

Daha ne olsun ki!!

Windows'un felsefesi para iken -ki para felsefesi diye bişe yok akademik anlamda

Linux'un her dağıtımının kökünde birbirinden güzel felsefi amaçlar mevcut;
Başta UBUNTU: Linux For Human Beings (Kanımca Faydacılık:P) > Ubuntu OS'de Ubuntu Hakkında Bölümünü incelemenizi öneririm

fadike

Uğraştırmasını ve yeni ufklar açmasını seviyorum ki, gecenin 3'ü olmuş hala ve ben MSN yerine terminalde cebelleşiyorsam #nano /etc/fsab diye bir sebebi olmalı!
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

York

Hızlı olması, kararlı çalışması, casus yazılımlara geçiş vermemesi, özgür olması...

maxspacemax

Bunu unutmuştum sadelik. Linux hafif bir masaüstü yöneticisi ile çok sade Fluxbox kullanıyorum. Ne kadar memnunum anlatamam. bir masaüstü yöneticisinden beklediğim çoğu şey var. Ama bazı yönleri eksik onu kabul ediyorum.

FeNDeR

3 seçenek işaretledim ve 4. olarak da "Diğer" şıkkını seçtim. Diğer=Güvenlik.
Bence seçeneklere mutlaka eklenmeli.  İnternetteki zararlı yazılımların/kodların artık iyice suyu çıkmış durumda. Windows'da bunları engellemek için en az birkaç program kullanmanız gerekmekte ki yine de ben kendimi tam anlamıyla güvende hissetmiyordum. Linux'taki en büyük rahatlık bence bu. Özellikle de benim gibi devamlı internette olan ve biraz da paranoyak bir kullanıcı iseniz.

heartsmagic

Alıntı yapılan: FeNDeR - 20 Ekim 2008 - 15:16:20
3 seçenek işaretledim ve 4. olarak da "Diğer" şıkkını seçtim. Diğer=Güvenlik.
Bence seçeneklere mutlaka eklenmeli.  İnternetteki zararlı yazılımların/kodların artık iyice suyu çıkmış durumda. Windows'da bunları engellemek için en az birkaç program kullanmanız gerekmekte ki yine de ben kendimi tam anlamıyla güvende hissetmiyordum. Linux'taki en büyük rahatlık bence bu. Özellikle de benim gibi devamlı internette olan ve biraz da paranoyak bir kullanıcı iseniz.

Evet Güvenlik seçeneği unutulmuş, ekledim.
Teşekkürler.

maxspacemax

Bende oyumu değiştirdim. :D En büyük sebebi güvenlik.

FeNDeR

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Ekim 2008 - 13:53:02
Evet Güvenlik seçeneği unutulmuş, ekledim.
Teşekkürler.

Henüz girdim bu başlığa ve yeni gördüm mesajı. Oyumu da yeniledim. Rica eder, ben teşekkür ederim.

teneke

Bence linux'u kullanmamım en önemli nedeni olarak söyliyebileceğim  sorunuzu çözmek için herkesin katkı koymasıdır. :)

eren

Benim ilk başlama sebeplerimden birisi bankacılık işlemlerinde daha güvenli olmasıydı.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

erginemr

Alıntı yapılan: Eren - 25 Kasım 2008 - 20:52:09
Benim ilk başlama sebeplerimden birisi bankacılık işlemlerinde daha güvenli olmasıydı.

Keylogger, backdoor, trojan tarzı uygulamalar beni de düşündürdüğü için, bankacılık işlemlerimi Ubuntu üzerinden yapmaya gayret ediyorum.

akrazi

seçeneklerin hemen hemen hepsi linuxu isteme sebeplerimden.

sınır tanımadığı için. bana sınır koymuyor.
Günler geçiyor azar azar.
Ölüm yaklaşıyor sevinsen ne yazar.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Eren - 25 Kasım 2008 - 20:52:09

Akşam bir arkadaş "benim bilgisayarda virüs doludur, kap gel dizüstünü bankanın internet şubesine üye olup işlem yapacağım dedi" :P

RaP_TiYe

compizz :D
ve alternatif programları şakır şakır indirip kurabiliyosun :)
"wine" gözünü seviyim, photoshop ve autocadin benzerleri tam olarak çıkmasa çok daha süper olur tabi ama bundan iyisi ms in linuxa geçmesi :p :)