[Çözüldü] Süreci öldür bash daki karşılığı

Başlatan Mx0Ub, 06 Şubat 2012 - 17:51:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mx0Ub

Kapanmayan programları pkill veya killall ile kapatıyorum ancak bazıları yinede kapanmıyor
Bu sefer
Gnome-system-monitor de
Programa sağ tıklayıp Süreci öldür  diyorum

Bunu bash dan nasıl yapabilirim ?
Not:
Hic bi sorumluluk kabul edilmez yapılan yorumlardan ve verilen kodlardan

alquirel

kill, killall, xkill, pkill komutlarını araştırabilirsiniz ;)

Benim en çok kullandığım yöntem, Alt+F2 ile komut satırını açıp 'xkill' komutunu girdikten sonra kapatacağım pencereyi seçmek.

travego0403

Ayrıca -9 gibi bir parametre de kullanabiliyorduk galiba, bilgisayara karşı biraz daha sert olmak için.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

bytan

Alıntı yapılan: Mx0Ub - 06 Şubat 2012 - 17:51:34
Bunu bash dan nasıl yapabilirim ?

Tam olarak neyi kastediyorsun? Bash betiği mi yazmak istiyorsun yoksa uçbirimden kapatmanın yollarını mı arıyorsun?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

GNUbuntu

Eğer soruyu anladıysam. Ben bu iş için klavye kısayolu oluşturuyorum. Sistem Ayarları -> Klavye -> Kısayollar -> Özel Kısayollar . Buradan yeni kısayol oluşturup, isim olarak ben 'force quit' yazıyorum ama başka isim de olabilir farketmez. Sonra komut olarak 'xkill' yazıyorum ve bir klavye tuş kombinasyonu atıyorum. Örneğin ben Ctrl+Alt+F yaptım. Çalıştığında fare imleci çarpı işareti oluyor ve açık bir pencerenin üstünde tıklanıldığında kapanıyor. Tabi aynı şeyi uçbirime 'xkill' komutu yazıp çalıştırarak da yapabiliriz elbette.
Aklıma geldi, bir de kapattıktan sonra arka planda çalışan programlar oluyor. Örneğin Firefox az da olsa bazen yapıyor bende. O zaman mecburen Sistem Gözlemcisini açıp süreci öldürüyorum.
Önce Saygı...

WhiteScars

ps -ef | grep <program_adi>

programı bulabilirsiniz. En basta çıkan rakam programın pid numarasıdır.

kill -9 pid_numarası

yazarak kill edebilirsiniz.

İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir.

Heisenberg

Sayın arkadaşlar ben windowsdayken chrome kapalı olmasına rağmen geri planda çalıştırıyor kendince bir haltlar karıştırıyor sanırsam chrome artık çok kullanılmasınında avantajını kullanarak ttnetin gezi versiyonu gibi nette dolaştığımız yerleri, ve toplumsal eğilimleri merkeze raporluyor. Windowsda hal böyleyken benim tüm tarayıcılarım kapalıyken ccleaner ile çerezleri temizlemek istediğimde ccleaner sürekli "chrome geri planda çalıştığından çerezler silinemiyor" uyarısı vermekteydi. Bende akabinde prcesshacker aracını açıp geri planda hem networktan hem de processten google udate ve bir çok chrome üzerinden çalışan işlemleri sonlandırıyordum. Buraya anlattığım durum ubuntuda da mevcut,   "Bleachbit" ile silmeye kalktığımda çerezleri "chrome arkada çalışıyor silinemiyor" diyor. Sormak istediğim şu; chromayı terminalden her anlamda nasıl kapatırım. 12.04 kullanıyor.
ALLES WAR DIE SEKTE !

heartsmagic

Bleachbit neden mızmızlanıyor bilemiyorum fakat bizde arkada çalışan süreçler gayet açık bir şekilde listelenebilir:
ps aux | grep chromium
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

arpia

Alıntı yapılan: travego0403 - 06 Şubat 2012 - 19:08:32
Ayrıca -9 gibi bir parametre de kullanabiliyorduk galiba, bilgisayara karşı biraz daha sert olmak için.

Alıntı yapılan: WhiteScars - 11 Şubat 2012 - 19:57:48
ps -ef | grep <program_adi>

programı bulabilirsiniz. En basta çıkan rakam programın pid numarasıdır.

kill -9 pid_numarası

yazarak kill edebilirsiniz.

Arkadaşlar güzelce anlatmış ama ek bilgi olarak,

killall komutunu programın adı ile kullanabilirsiniz. Örn;

killall firefox

kill pid numarası da kullanabilirsini ama uygulama kapanmazsa -9 ile kapanmaya zorlayabilirsiniz.
fakat -9'u killall ile kullanamazsınız.

kill pid numarası
kill -9 pid numarası
killall uygulama_adı

gibi.

gecegezen

Arkadaşlar güzelce anlatmış ama ek bilgi olarak,

killall komutunu programın adı ile kullanabilirsiniz. Örn;

killall firefox

kill pid numarası da kullanabilirsini ama uygulama kapanmazsa -9 ile kapanmaya zorlayabilirsiniz.
fakat -9'u killall ile kullanamazsınız.

kill pid numarası
kill -9 pid numarası
killall uygulama_adı

gibi.

güzel özetlemişsiniz ama ben -9 paramertresini birden fazla firefox açıksa sonu sonlandırmak için kullanıyorum bir program "killall" komutu ile kapanmazsa "killall -9" diyorum hemen ve işe yarıyor
chrome windows'da yaptığına gelirsek yanlış bilmiyorsam o ufak programcık, chrome güncellemesine yarıyor bu tarafta o işlerle dep sistemi ilgilendiği için genelde o tarz yöntemlere baş vurulmaz.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

arpia

haklısın @gecegezen, az önce denedim ve kapatıyor.
Eskiden kapatmıyordu. Denemeden yazmamak lazım, buda bana ders oldu :) (man da bile parametre geçmiyor, bulamadım ama kapatıyor)

gecegezen

galiba eskiden -9 parametresi sadece kill'de vardı bende --help kısmına baktım orada göremeyince saşırdım biraz :)
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

Heisenberg

Arkadaşlar teşekkürler "killall chrome" komutu başarılı bir şekilde işe yaradı ve bu komutla chromayı kapatınca bleachbit hata vermedi.
ALLES WAR DIE SEKTE !

if