Nvidia beyaz ekran problemi

Başlatan celebron, 09 Mayıs 2009 - 02:10:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zeitgeist

Cpu için geçerliydi o çünkü benim Asus nVidia kartım bu yüzden yanmıştı. Sürekli 70-80 derecelerdeydi ısısı tabi overlock da yapmıştım. Fanını temizledim, diğer kartlarla arasında boşluk bıraktım ve bir yığın tatavayla uğraştım ama bir gün fanın hızı yeterli mi acaba diye elimle bir yokluyayım dediğimde fark ettim ki fan çalışmıyor. Boşuna o kadar temizlemişim  ;) Sonra eski işlemcimin küçük bir fanını tellerle tutturdum ekran kartına uzun bir süre öyle idare etti ama nihayetinde yandı bitti kül oldu gitti  ::)
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

celebron

Valla laptobun kasasını açabilmem için Ankara'da olmam lazım.Ama eğer lazım olcaksa söyleyim ikilik sürücüdeki sıcaklık kısmında 75 derece gözüküyor. Ama dediğim gibi eğer sadece sıcaklıktan olsa başlangıçtaki renk kayması niye oluyor.
Bilgisayarlar sanılanın aksine çok aptaldır. Ama bir  iyi yanı vardır. Oda kendilerine söylenileni aynen yaparlar.

zeitgeist

Senin yazılımla ilgili bir sorunun olduğu zaten grep komutuna bir veri döndürmemesi sabebiyle anlaşılıyor zaten. Ben sadece donanımsal anlamda da sıcaklık seviyesinin yüksek olduğunu söylemeye çalışıyorum yoksa sorunun kaynağı sıcaklık demiyorum. 

Dizüstü kullanıyorsan zaten ekran kartı büyük ihtimal anakartın üzerindedir değilse bile yine büyük ihtimal pasif soğutma vardır, dolayısıyla fanla ilgili tavsiye bir kenara bırakılabilir.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

celebron

grep sorunu çözüldü heartsmagicğin tavsiyesi ile envy ile yüklediğimde olmuştu yeniden yükleyince düzeldi.
Bilgisayarlar sanılanın aksine çok aptaldır. Ama bir  iyi yanı vardır. Oda kendilerine söylenileni aynen yaparlar.

ubuntuki lilith

merhaba arkadaşlar.renk bozuklukları ve ekranda beyazlama sorunum var benim de.ekran kartım nvdia geforce Mx 4000.
bilgisayarı daha ilk açılış ekranında da kaymalar renk bozuklukları meydana geliyor.ubuntu 9.04ü 3 gün önce kurdum.bilgi verebilirseniz sevinirim

erginemr

Alıntı yapılan: ubuntuki - 11 Haziran 2009 - 20:22:55
merhaba arkadaşlar.renk bozuklukları ve ekranda beyazlama sorunum var benim de.ekran kartım nvdia geforce Mx 4000.
bilgisayarı daha ilk açılış ekranında da kaymalar renk bozuklukları meydana geliyor.ubuntu 9.04ü 3 gün önce kurdum.bilgi verebilirseniz sevinirim

Hardware Drivers'dan ekran kartınızın 3D sürücülerini kudunuz mu? Şu an aktif olan sürücü nedir? Bunu görmek için konsoldan:
glxinfo | grep render
cat /var/log/Xorg.0.log | grep drivers

ubuntuki lilith

yukarıdakileri yazdığımda ekrana çıkanlar şöyle:

alev@alev-desktop:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce4 MX 4000/AGP/SSE/3DNOW!
alev@alev-desktop:~$ cat /var/log/Xorg.0.log | grep drivers
(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers//nvidia_drv.so
alev@alev-desktop:~$

bu mesajı gönderdikten bu yana ekranda fare imlecini takip eden bir beyazlaşma durumu ortadan kalkmış gibi görünüyor. hiçbir şey yapmadım ama tekrar karşılaşmadım bu sorunla;ancak yukarıda yazdıklarımdan bir sorun olduğu anlamına mı geliyor orasından ben de emin değilim.yalnız görüntülerde parçalanmalar ve renk değişimleri halen mevcut

bytan

Çıktında garip bir durum görünmüyor. Olması gerektiği gibi.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ubuntuki lilith

beyazlaşma gitmiş gibiydi ama o da söylememin üzerine yeniden başladı ve görüntülerdeki bozukluklar hala devam ediyor ve arada normal görünüyordu ama bozuk görüntüler daha da sıklaştı.umarım tamamen göremez olmadan evvel bir çözüm bulabilirim.

heartsmagic

@ubuntuki, hangi sürücüyü nasıl kurdun? Belki farklı bir sürücü ile sorunun ortadan kalkar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubuntuki lilith

yeniden merhaba.benden habersiz windows kurulmuş. o nedenle ubuntu 9.04ü az önce herşeyi kaldırıp yeniden yükledim ve ekran kartını da yüklemedim henüz.
ekran kartının cdsinin üzerinde nvidia version N4.11.1 yazıyor.zaten ubuntu açılır açılmaz kısıtlanmış sürücüler mevcut uyarısı verdi.tıkladığımda NVDIA hızlandırılmış grafik sürücüsü (sürüm 96) önerilen yazıyor; ancak ben yüklemedim.daha önce bu sorunu paylaştığımda yüklemiştim bunu.şimdi sizlerden gelecek olan yanıta göre hareket etmek istiyorum.teşekkürler

erginemr

@ubuntuki,

Bence yükleyin, zira sistem, MX4000 ekran kartınız için doğru sürücü versiyonunu öneriyor. Umarım bu sefer beyaz ekran sorununu yaşamazsınız.

ubuntuki lilith

peki * bir şey daha soracağım.şimdi ben bu ekran kartı ile 3B uygulamalar yapabilir miyim?compiz ile ilgili forum kısmını yeni okudum gerçi formatlamadan önce compiz kurmuştum ama pek de becerememiştim 3B uygulamasını.bu kartımın yetersizliğinden mi ileri geliyor?
ayrıca dediğiniz gibi ekran kartını yükledim.kurulumdan sonra ilk yapılması gerekenler kızmından da video ses için işlemleri yaptım ancak ses alamıyorum.renk-görüntü bozuklukları da geçmedi:(

erginemr

Compiz ve 3B oyunlar için ekran kartınız aslında yeterli. Benim eski masaüstü bilgisayarımın ekran kartı NVidia MX440 idi, aynı 96xx sürücüyü kullanıyordu ve eski olmasına rağmen, Compiz konusunda gayet başarılı idi. Sizde neden böyle sorunlar çıktı anlayamıyorum, Jaunty ve yeni Xorg sürümü ile ilgili de olabilir.  ::)

ubuntuki lilith

jauntry ve xorg ne demek bi fikrim yok ama saatlerimi bu sorun üzerine ayırdım muhakkak halletmem gerek.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Haziran 2009 - 00:50:53

jauntry ve xorgda sorun olup olmadığını anlamak için uçbirime birşey mi yazmalıyım. yada bu dedikleriniz yüklemem gerek birşeyler mi? şu an bilgisayarımda ubuntu yükledikten sonra pek de bir işlem yapmış değilim neden sorun yaşıyorum saatlerdir burada yazanları okuyorum ama bir yol bulamıyorum.

heartsmagic

İlk olarak kurduğun paketi kaldırıp ardından forumda anlatılan Envy aracı ile bir kurulum yapman mümkün mü?

ubuntuki lilith

kurduğum paket derken ekran kartını mı kastediyorsunuz

bytan

Evet, onu kastediyor. Envy aracı ile de ekran kartı sürücüsünü kurabilirsiniz.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

ubuntuki lilith

sistem-yönetim-donanım sürücüleri kısmından nvdiayı kaldırdım sonrasında envy kurmaya çalıştığımda karşıma şu geldi.
alev@alev-desktop:~$ sudo apt-get install envyng-gtk
E: /var/lib/dpkg/lock kilit alınamadı - open (11 Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?

bytan

Synaptic, ekle/kaldır, apt-get, aptitude, dpkg gibi araçların ve uygulamaların çalışmadığına emin olup tekrar deneyin bu komutu.

PF @ ST

ubuntuki lilith

sadece bu forum ve amsn açılı şu anda ve aynı uyarıyı alıyorum.

heartsmagic

sudo rm /var/lib/dpkg/lock komutundan sonra tekrar dener misin?

Ancak envy kurmadan önce eski nvidia sürücüsünü mutlaka kaldır.

dpkg -l | grep nvidia

ne diyor?

ubuntuki lilith

alev@alev-desktop:~$ sudo rm /var/lib/dpkg/lock
[sudo] password for alev:
E: dpkg was interrupted, you must manually run 'sudo dpkg --configure -a' to correct the problem.
alev@alev-desktop:~$ dpkg -l | grep nvidiadpkg -l | grep nvidia

uykum kaçıyor meraktan geri bilgisayar açıp baktım gerçekten.bilemiyorum nasıl çözeceğiz benim bu problemimi

ekranda zaten sudo dpkg --configure -a yap demiş yapınca karşıma bu çıktı???

E: dpkg was interrupted, you must manually run 'sudo dpkg --configure -a' to correct the problem.
alev@alev-desktop:~$ sudo dpkg --configure -a
java-common (0.30ubuntu4) kuruluyor...

Processing triggers for man-db ...
Processing triggers for doc-base ...
Processing 2 added doc-base file(s)...
Registering documents with scrollkeeper...
Reading package lists... Bitti
Building dependency tree       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti
Aşağıdakileri düzeltmek için 'apt-get -f install' komutunu kullanabilirsiniz:
Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
  envyng-gtk: Depends: envyng-core (>= 2.0.1) ama kurulmayacak
  sun-java6-jre: Depends: sun-java6-bin (= 6-13-1) ama kurulmayacak ya da
                          ia32-sun-java6-bin (= 6-13-1) ama kurulabilir değil
                 Recommends: gsfonts-x11 ama kurulmayacak
E: Karşılanmamış bağımlılıklar. 'apt-get -f install' komutunu paket seçeneği vermeden deneyin (veya bir çözüm belirterek).

heartsmagic

sudo apt-get -f install ne diyor?

Not: Linux'un en büyük yan etkisi geceleri uykusuz bırakmasıdır :D

ubuntuki lilith

sun-java6-bin yapılandırılıyor
its subject matter.  It supersedes all prior or contemporaneous       ↑
│     oral or written communications, proposals, representations and        ▒
│     warranties and prevails over any conflicting or additional terms      ▒
│     of any quote, order, acknowledgment, or other communication           ▒
│     between the parties relating to its subject matter during the term    ▒
│     of this Agreement.  No modification of this Agreement will be         ▒
│     binding, unless in writing and signed by an authorized                ▒
│     representative of each party.                                         ▒
│                                                                           ▒
│                                                                           ▒
│ For inquiries please contact: Sun Microsystems, Inc., 4150 Network        ▒
│ Circle, Santa Clara, California 95054, U.S.A.                             ▒
│                                                                           ▮
│ DLJ v1.1                                                  27APR2006ANS    ↓
│                                                                            
│                                  <Tamam>                                    
│                                                  
çıktı en son              
pencereyi kapatamıyorum çünkü gene There is still a process running in this terminal. Closing the terminal will kill it. diyor. daha önce de çıkmıştı ama yarım saat bekledim * bir şey olmayınca kapattım ve şimdi de öyle yapacağım:)ve kapattım pencereyi sonra en baştan denedim gene şu yazı çıktı karşıma

alev@alev-desktop:~$ sudo apt-get -f install
[sudo] password for alev:
E: /var/lib/dpkg/lock kilit alınamadı - open (11 Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?

sanırım bu ekran karmaşasıyla yaşamayı öğrensem iyi olacak zira bir kısır döngünün içine çekildiğimi hissediyorum yavaş yavaş.umarım bir gün hiç* bir şey yapamayacak kadar renkleri birbirine girmiş ya da kalbim kadar beyaz bir sayfa ile karşılaşmam:)