[Çözüldü] Ubuntu 10.10.x64 nvidia GT540M yükleme

Başlatan genccoder, 17 Haziran 2011 - 15:48:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

genccoder

Herkese iyi günler bu sorunun çözümünü ne internette nede bu sitede bulamadım
Asus i7 bir laptop aldım ve linux'a geçmeye karar verdim.
Sonra tavsiye üzerine ubuntu 10.10 x64 ü dvd image i indirdim dvd'ye yazdım ve kurdum. Kurulum bitti. Sorunsuz olarak
Sonra otomatik yüklemeler çıktı onlarda sorunsuz yüklendi
Ardından Nvidia driver bulundu önerilen dedi bende yükle dedim ve internetten otomatik olarak normal bir biçimde yüklendi.
Sonra aktif olması için yeniden başlat dedi bende yeniden başlattım ardından Siyah ekranda Full screen uç birim gibi bir ekranda benden kullanıcı adı ve girişi yapmamı istedi yaptım ama siyah ekrandan çıkamıyorum şimdi... Ve konsolu çok anladığım söylenemez yardımcı olmanızı rica ediyorum. Bunun güzel bir çözümü olursa epey benim gibi kişi var herkes rahatlar diye düşünüyorum. İyi günler.
Coding is Magic

BayboraKaan

genccoder

Coding is Magic

zeitgeist

Sistem "Recovery mod" da açılılyor mu?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

genccoder

evet recovery modda açılıyor...

start X ile olmasada X komutunu çalıştırabildim şu çıktı geldi özetle:
Fatal server error
No screens found

=============
Ayrıca gdm yi gnome-session 'ı açmayı denedim yine gelmedi
gdm zaten çalışıyor dedi
gnome-session(numerik) hata verdi...
Coding is Magic

blcksprt

Bende olan sorun sanırım.i5 i7 işlemcilerde ayrıca intelin kendi ekran kartı var.Çift ekran kartlarında ubuntu intel karttan açılmaya çalışıyor sanırım ve ekran gelmiyor.Ben de çözümünü bilmiyorum malesef.Sürücü yüklemeden intelle devam ediyorum şimdilik.

decent

Komut ekranında :
sudo apt-get remove nvidia*
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install ubuntu-desktop

komutlarını sırayla yürütün.

genccoder

sırayla yürüttüm
1. nvidia ile ilgilileri kaldırdı
2. de bir durdu hata verdi benden kurulum dvd mi takmamı istedi ama sonra tamam dedi
3.yaptı
4.de ubuntu-desktop zaten yüklü dedi.
netice hala siyah ekranda kapalı kaldım... gnome-session falan  hala hata veriyor
Coding is Magic

decent

sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get -f install
sudo apt-get --reinstall install ubuntu-desktop

genccoder

üstad;
update deyince internet adresleri çıkıyor uzun bir liste çözülemedi diyor.
tr.archive.ubuntu.com çözülemedi
sonra ubuntu 10.10 * etiketli cd yi takın dedi taktım
%2 çalışıyor (uzn süre bu yazdı)
sonra bazı indeks dosyaları indirilmedi, dosyalar göz ardı edildi.. falan diyor
====
dist-upgrade de de 0 kaldırılan 0 yüklenen 000 ... diyor
-f install da da 0000 diyor.
===
--reinstall - install ubuntu-desktop deyince
ubuntu.com çözülemedi falan diyor...

otomatik wifi den internete giriyordum bunlar olmadan önce acaba internete bağlı değil mi ondan mı çözülemedi diyor
Yardımlarınız için saolun...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Haziran 2011 - 11:39:30

Açıkcası linux daki bu grafik driver sorunundan bıktım ben formatı basayım  en iyisi...
Coding is Magic

decent

Türkiye sunucusunda sorun devam ediyor demek ki..
Kablo takma şansımız var ise bir de öyle deneriz..

heartsmagic

Kurtarma kipinde internet erişimi alınamıyor olabilir, bilhassa kablosuz ile internete çıkılıyorsa.

Kurtarma kipinde sistemi açınca şu komut ne diyor?

dpkg -l | grep nvidia
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: genccoder - 18 Haziran 2011 - 11:19:04
...
Açıkcası linux daki bu grafik driver sorunundan bıktım ben formatı basayım  en iyisi...

Görmemişim bu cümleyi... Neyse.

aurora

Alıntı yapılan: blcksprt - 18 Haziran 2011 - 01:35:57
Bende olan sorun sanırım.i5 i7 işlemcilerde ayrıca intelin kendi ekran kartı var.Çift ekran kartlarında ubuntu intel karttan açılmaya çalışıyor sanırım ve ekran gelmiyor.Ben de çözümünü bilmiyorum malesef.Sürücü yüklemeden intelle devam ediyorum şimdilik.

Ben kurmadan live cd den Mint kullanayım dedim, film açınca dondu pc, 2 kere denedim ikisi de aynı sonucu verdi, sistemi kurunca bu tarz sorunlar olmuyor değil mi? Bir de intel ile devam ederken ikide bir nvidia yükleme uyarısı çıkıyor mu? Çıkıyorsa bunu nasıl kaldırdınız? Ben de 1-2 gün içinde yüklemeyi düşünüyorum.

heartsmagic

Kurunca aynı sorun olur mu bilemiyorum ancak sürücü yükleme durumu gözünün önüne gelmez sürekli olarak. Donanım sürücülerini açarsan orada sahipli bir sürücü olduğu bildirilir ve sen istersen yükler.

aurora

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Temmuz 2011 - 13:58:38
Kurunca aynı sorun olur mu bilemiyorum ancak sürücü yükleme durumu gözünün önüne gelmez sürekli olarak. Donanım sürücülerini açarsan orada sahipli bir sürücü olduğu bildirilir ve sen istersen yükler.

Teşekkür ederim. Henüz tam karar veremedim ama yine de bir ara deneyeceğim.

genccoder

Ubuntu Topluluğu Karderşlerim.. Sorunu çözdüm..

Evvela 11.10 x64 DVD iso su üzerinden sistemi kurduğunuzda (Yeni kuracaksınız formatlayıp) Xorg falan gelmediğinden en temel grafik ayarındasınız hiçbir güncelleme yapmadan
Ek sürücülerden Nvidia hızlandırılmış grafik sürücü diyor onu etkinleştir diyoruz etkinleştirmeden sonra yeniden başlatmıyor ve hemen altındaki
Sürüm sonrası güncellemeler olanıda etkinleştir diyoruz bunların hepsinden sonra restart atıp.. Nvidia sürücüsünün kullanıldığı bir ubuntu muz oluyor...

Ama dikkat edilmesi gereken Xorg ve bileşenlerinin güncelemeler sırasında yüklenmemesi.. Yoksa ayarların içine ediyor ve işin içinden çıkamıyorsunuz...

Ben yaptım ve gözle görülür fark etti.. Başka fazla bilgim yok..

Sorun Çözüldü !
Coding is Magic

burk

@genccoder isteği üzerine konuyu tekrar açıyorum.

genccoder

Şimdi hemen ne yaptığımı anlatayım..
Bilgisayar Asus
GeForce GT540M Cuda 1Gb ekran kartı kullanıyor, lakin sitesinden indirdiğim .run lı dosyayı elle kurdum nasıl yaptığımı da anlatıcam ama sıkıntı xorg.conf dosyasına gerekli ayarlar yazılamadığı için oluyor..
Nvidia ve X server ayarları nasıl yapılıyor..

NVIDIA295.20.run (x64) dosyasını elle şu şekilde kurdum şuradaki linkten esinlenerek: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=3869.25

eldirr:
Bir de aşağıdaki linkteki belgeyi buldum, onu da çeviriyorum, aynı ekran kartına sahip birisi bu adımları uygulayarak başarmış;

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=5086971&postcount=6

-----------------------
Bu kılavuzun çıktısını alınız çünkü yüklemenin bir kısmında sadece komut satırında çalışıcaksınız. (*Çevirenin notu: Çıktı almaya pek gerek yok, 8. adım ve sonrasını bir kağıda yazsanız yeter, fazla uzun değil zaten  )

1)  Nvidia kartınızın sürücüsünü http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us adresinden indirin.
   1.a) Home(ev) klasörü altında kullanıcı adınıza sahip klasör altında olduğundan emin olun, böylece daha sonra konsoldayken klasörleri değiştirmek zorunda kalmayacağız.

2) Bir uç birim açın : Uygulamalar -> Donatılar -> Uç birim

3)
Kod: [Seç]
sudo apt-get install build-essential

4)
gksudo gedit /etc/modules
   4.a) "nvidia" tırnaklar olmadan listeye ekleyin.
   4.b) Kaydedin ve kapatın.

5)
gksudo gedit /etc/default/linux-restricted-modules-common
5.a) Tırnaklar olmadan listeye "nv" ekleyin. Tam olarak şöyle gözükmelidir: DISABLED_MODULES="nv"
   5.b) Kaydedin ve kapatın.

6)
sudo cp /etc/X11/xorg.conf ./xorg.conf.backup

7)
sudo rm /etc/X11/xorg.conf
7.a)  Yukarıdaki komut ile eski xorg.conf dosyanızı silmiş oluyoruz, tekrar gerekmesi durumunda 6.adımda yapıldığı üzere yedeklemiş olduk.
   7.b) Eski sürücülerden kurtulmak için aşağıda size uyan adımları uygulayınız.
      -------------------------------------------------------------------------------------------------------
                Eğer daha önce sürücüyü yüklemek için Envy kullandıysanız devam etmeden önce aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo envy --uninstall-all
sudo dpkg -P envy

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
                Eğer eski Ubuntu depolarındaki sürücüler yüklenmeye çalışıldıysa aşağıdaki komutları çalıştırın:

sudo apt-get remove --purge nvidia*
                sudo rm /lib/restricted-modules/.nvidia*

Eğer NVIDIA*.run (nvidia.com sitesindeki sürücüler) hata verip yüklenmediyse devam etmeden önce aşağıdaki komutları çalıştırın:

sudo nvidia-installer --uninstall

####################################################################################
##...##
##.........................................Tamam şimdi temiz bir durumdan başladığınızı varsayarak yolumuza devam edelim ..................................##
##...##
####################################################################################

8 ) CTRL-ALT-F1
   8.a) Tamam şimdi sadece komut satırındayız, burada yapılacak çok az işimiz kaldı.
   8.b)login:
   8.c)Password:

9)
sudo /etc/init.d/gdm stop
9.a) Bu adım x-server'ı ve gnome * masaüstü yöneticisini durdurucaktır.

10)
sudo chmod a+x ./NVIDIA*.run
10.a) Nvidia yükleyicisini çalıştırılabilir dosya haline getirdik.

11)
sudo ./NVIDIA*.run
11.a) Tüm sorulara evet olarak cevap verin.
   11.b) Özellikle yeni bir xorg.conf dosyasının YAZILMAMASINI istediğinizden emin olun.
   11.c) Eğer bir şekilde son soruyu yanlış cevapladıysanız;
      c.I)
sudo nvidia-xconfig
#Bu komut size yeni bir xorg.conf dosyası yazacak veya tamir etmeyi deneyecektir.

12)
sudo /etc/init.d/gdm start
   12.a) Bir Nvidia logosu görmeli daha sonra giriş ekranını görmelisin. Ve ayrıca * masaüstü efektlerini de çalıştırabiliyor olman gerekiyor.

Ama buradaki denilen Nvidia logosu yok ve stelleraium gibi OpenGl gerektiren şeyleri kuramadım..

nvidia-xconfig deyince gelen ayarlamalar ise restart attığımda siyah ekrana düşmeme ve lightdm nin çalışmamasına neden oluyor..

Bilgi için:
turk@N53SV:~$ glxinfo | grep render
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0".
Error: couldn't find RGB GLX visual or fbconfig
turk@N53SV:~$ lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation GF106 [GeForce GT 555M] (rev a1)

Coding is Magic

ebubekirs

@genccoder, isteğiniz üzere bu konu tekrar açılmıştı, mesajınızı buraya aktardım.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

heartsmagic

Muhtemelen sürücü kurulumu sıkıntılı oldu ya da ortada başka bir sorun var. Bizim forumda da sabit bir başlığımız var bu konuda, oradan faydalanmayı deneyebilirsin. Tam da bu bölümde başlık. Fakat, öncesinde kurduğun sürücüyü

./nerede/bu/nvidia.run --uninstall ile kaldırmayı dene.

apocuk

sizin sahip olduğunuz ekran kartı optimus özellikli
olduğundan şuanda linuxta windowsta olduğu gibi
ekran kartını ihtiyaca göre otomatik değiştiremiyor ancak
kısmende olsa ironhide yöntemi ile çözülmüş durumda
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29186.0
bu başlığı incelerseniz sorununuz çözülecektir. Bu nedenle
sistemde önerilen ekran kartı driver'larını kurmayın
Mecburiyet Esaretin Diğer Adıdır.....
http://abdurrahmanakturk.wordpress.com/

heartsmagic

Evet, iki kart varmış sistemde gözden kaçırmışız. @apocuk'a teşekkür gidiyor buradan.

genccoder

Teşekkürler bende
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=21050.0
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29186.0
bunlara bakınca sıkıntının tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışmıştım.. Bu iyi oldu anlaşılan kapitalistlerin yine linuxu göz ardı etmelerine kurban olduk gibi :D
Coding is Magic

if

@genccoder, son durum denir? Ironhide yüklediniz mi?