64 bit kullanmalı mı?

Başlatan Kutadgu, 01 Mayıs 2008 - 23:16:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

64 bit'i öneriyor musunuz?

64 bit Ubuntu kullandım, memnunum
303 (59.6%)
64 bit Ubuntu kullandım, memnun değilim
46 (9.1%)
Kararsızım
159 (31.3%)

Toplam Oy Verenler: 349

pinhan

Arkadaşlar ben ubuntu kurmaya karar vermiştim.İndirmeye geldiğinde karşıma 32 bit ve 64 bit sorunu çıktı.Forumuda okuyunca iyice kafam karıştı.Bendeki bilgisayar şöyle bişi:

İntel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q8300 @ 2.50GHz

2.51 GHz, 3,00 GB RAM  ve 1024 MB ekran kartı/bellek

xp 32 bit kullanıorum şimdi.Bu bilgisayara Ubuntunun hangisi yüklenirse iyi olur,32 bit mi 64 bitmi.
the last man...   the last user..

GAREZ

işlemcin 64Bit destekler ve dosya boyutları nasıl bence en küçük olanı indir... aynı ise 64Bit

pinhan

işlemcin 64Bit destekler ve dosya boyutları nasıl bence en küçük olanı indir... aynı ise 64Bit

Bilgisayar özellikleinden pek anlamam.RAM de sorun olurmu,64 bit için sınırdan bahsediliyor.Dosya boyutlarını nasıl değerlendireceğim?
the last man...   the last user..

GAREZ

imaj boyutunu demiştim 32Bit ile aynı gibi ram sorun olmaz... 64Bit işlemcili sistemde 64Bit ram kullanılır... 690.8MB olan CD imajını indir DVD imajını indirmesi çok uzun olur...

2-33

Şunada 9.10 64 bit kurdum yeni başlayanlardanım.32 bite kulandım ama 64 daha idahal gibi geldi bana.Yanlız Biraz daha fazla ram kulanıyor sanırım ama ram problemim olmadığı için sorun yok.(:

GAREZ

Alıntı yapılan: 2-33 - 04 Şubat 2010 - 00:57:02
Şunada 9.10 64 bit kurdum yeni başlayanlardanım.32 bite kulandım ama 64 daha idahal gibi geldi bana.Yanlız Biraz daha fazla ram kulanıyor sanırım ama ram problemim olmadığı için sorun yok.(:
rami kullanıma hazır bekletiyor en çok kullandığın programlar bellekte bekliyor sen açmak isteyince daha hızlı açılıyor...

2-33

Alıntı yapılan: the_grudge - 04 Şubat 2010 - 01:01:36
Alıntı yapılan: 2-33 - 04 Şubat 2010 - 00:57:02
rami kullanıma hazır bekletiyor en çok kullandığın programlar bellekte bekliyor sen açmak isteyince daha hızlı açılıyor...

4 gb ram'im var 986 mb ram kulanması biraz endişe verici gibi geldi.Açık olan programlar chrome ve amsn kulanılan ram 986 mb bana biraz falza geliyor gibi.unutmadan birde compiz  ve screenlets açık.

DoGuKaN

4 gb veya daha fazla ram'in yoksa gereksiz. Ama 64 bit'in şahsen sorun çıkardığını görmedim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: DoGuKaN - 05 Şubat 2010 - 08:17:55
4 gb veya daha fazla ram'in yoksa gereksiz. Ama 64 bit'in şahsen sorun çıkardığını görmedim.

Neden gereksiz olsun? Sonuçta bu mimari belleğe bağlı değil, işlemciye bağlı. Kısacası nimetin kendisi işlemci, haliyle yararlanması gereken de işletim sistemi ve kullanıcıdır.

Fakat şu var ki, son kullanıcı bazında gözle görülür aman aman bir değişiklik olmaz. Buna katılıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

GAREZ

şu an kullanıyorum ve aynı gözüküyor farklı bir şey yok... ilk kurulumda yine yetersiz dil desteği diye uyarı çıktı...
original dilinde mi kullansak acaba? original dili ne?

heartsmagic

Alıntı yapılan: GAREZ - 10 Şubat 2010 - 03:01:00
şu an kullanıyorum ve aynı gözüküyor farklı bir şey yok... ilk kurulumda yine yetersiz dil desteği diye uyarı çıktı...

Neyin asıl dili ne? Eğer Ubuntu'dan bahsediyorsan Türkçe paketleri kurabilirsin rahatlıkla. Acemiler için olan bölümde bu konunun cevabı mevcut.

GAREZ

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Şubat 2010 - 03:28:04
Alıntı yapılan: GAREZ - 10 Şubat 2010 - 03:01:00

Neyin asıl dili ne? Eğer Ubuntu'dan bahsediyorsan Türkçe paketleri kurabilirsin rahatlıkla. Acemiler için olan bölümde bu konunun cevabı mevcut.
Ubuntuhangi ülkeye ait? TR dil paketini kurdum günde 2 defa kurdum üstelik onaylanmamış depolar sorun oluyor 2 defa grub uçtu wubi ile kurduğumdan grubu düzeltmem mümkün olmadı... 64Bit kurma şansı oldu...

heartsmagic

Herhangi bir ülkeye ait değil Ubuntu. Ancak temel dil İngilizce dersek muhtemelen yanlış olmaz. Türkçe paketlerini forumda tarif edilen şekilde mi kurdun?

inspector

64 bit 32 bite nazaran çok daha iyi. Bizzat test ettim onayladım. Arada inanılmaz bir hız farkı var.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: inspector - 10 Şubat 2010 - 05:07:34
64 bit 32 bite nazaran çok daha iyi. Bizzat test ettim onayladım. Arada inanılmaz bir hız farkı var.
Bir de şu Adobe Reader'ın 64 bitliği çıksa güzel olacak. Tarayıcı içinden pdf açamamak sinir ediyor beni. nspluginwrapper da tarayıcıya gereksiz yük bindirdiği için öyle kullanmak istemiyorum.

GAREZ

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Şubat 2010 - 04:21:30
Herhangi bir ülkeye ait değil Ubuntu. Ancak temel dil İngilizce dersek muhtemelen yanlış olmaz. Türkçe paketlerini forumda tarif edilen şekilde mi kurdun?
bana sordu bende çalıştırlı olan seçeneği kullanıp kurdum... forumdaki konuya hiç bakmadım zaten Ubuntu serverı benim bilgisayarı ezberledi ben kurunca sadece ubuntu kaynaklarını göstermiyor hepsini seçiyor...
ve birde 64Bit fazla ram kullanmıyor normal:

bellatrix

ben 64 bit stabil debian kullandım, hayran kaldım. 2 ay boyunca sıkıntı yaşamadım. şimdi ise 32 bit test sürümü kullanıyorum. test sürümü olması dolayısıyla sorun çıkarmasın diye 32 bit kurdum. inşallah yakında test sürümünün 64 bit olanını deneyeceğim. 64 bit kullanılmalı ki destek artsın. yalnız eski dizüstü bilgisayarımı düşününce 32 bit devam etsin demem gerekiyor. 64 bit belki şimdi için çok gerekli değil ama gelecek 64 bitte... şıklarda sadece ubuntu yazdığı için oy kullanmıyorum artı 1 oy 64 bit için diyorum
Debian For Ever, Human, World and ME

heartsmagic

@GAREZ, eğer Türkçe sorunu yaşıyorsan hâlâ forumdaki konuya bak lütfen. Açıkçası şu an ben anlayamadım senin problemini. Neyi, nerede çalıştırdın mesela biraz muallak kalıyor.

GAREZ

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Şubat 2010 - 11:46:16
@GAREZ, eğer Türkçe sorunu yaşıyorsan hâlâ forumdaki konuya bak lütfen. Açıkçası şu an ben anlayamadım senin problemini. Neyi, nerede çalıştırdın mesela biraz muallak kalıyor.
dil sorununu kurulumun internete bağlandığı anda çözüyorum... her kurulumda çıkması rahatsız ediyor... interneti olmayan ne yapacak?

heartsmagic

Alıntı yapılan: GAREZ - 11 Şubat 2010 - 11:53:45
Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Şubat 2010 - 11:46:16
dil sorununu kurulumun internete bağlandığı anda çözüyorum... her kurulumda çıkması rahatsız ediyor... interneti olmayan ne yapacak?

İnterneti olmayan yararlanamayacak veya haricen indirip bir yerlerden kuracak. Dil konusuna kadar başka meseleler de var elbette. Fakat internet olmadan ne yazık ki günümüzde birçok iş yapılamıyor. Bu konu Windows için de geçerli.

yusuftrb

Bana göre ihtiyaç ne ise o kullanılmalı, 64 bit işletim sistemleri çoğunlukla son kullanıcıya hitap etmiyor diye düşünüyorum, daha professional işler için kullanılmalıdır, tabi isteyende kullanabilir.

(Kararsızım işaretledim, fakat kullanmadım veya ihtiyacım yok seçenekleri olsa onu seçerdim. )
Ben , Kendim ve Ubuntum :o

:.İnsan, susturuluncaya kadar konuşmaktan ziyade adam gibi bir şey konuşuncaya kadar susmasını bilmelidir.:

heartsmagic

64bit sadece profesyoneller için değildir. Ancak birçok durumda son kullanıcı bu nimetten yararlanamayabilir, daha doğrusu gözle görülür bir fark olmayabilir. Fakat ""render" etme gibi işlerle uğraşan arkadaşlarda zannımca performans farkı olduğu görülebilir.

inspector

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Şubat 2010 - 15:20:29
64bit sadece profesyoneller için değildir. Ancak birçok durumda son kullanıcı bu nimetten yararlanamayabilir, daha doğrusu gözle görülür bir fark olmayabilir. Fakat ""render" etme gibi işlerle uğraşan arkadaşlarda zannımca performans farkı olduğu görülebilir.

Gözlü görülür bir fark var. GIMP'in açılış süresi arasında bile fark var. Ayrıca 32 bit Ubuntu ve 64 Bit Ubuntu Urban Terror oynayıp farkı görebilirsiniz. İşlemci daha az ısınıyor, fan daha az çalışıyor ve ses rahatsız etmiyor. Bana göre en azından benim bilgisayarımda çok fark var. 64 bit sistemden çok memnunum.

heartsmagic

Alıntı yapılan: inspector - 11 Şubat 2010 - 20:17:39
Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Şubat 2010 - 15:20:29
Gözlü görülür bir fark var. GIMP'in açılış süresi arasında bile fark var. Ayrıca 32 bit Ubuntu ve 64 Bit Ubuntu Urban Terror oynayıp farkı görebilirsiniz. İşlemci daha az ısınıyor, fan daha az çalışıyor ve ses rahatsız etmiyor. Bana göre en azından benim bilgisayarımda çok fark var. 64 bit sistemden çok memnunum.

Gimp ile bir fark göremiyorum ben. Ayrıca ısınma, oyunlarda fark olması meselesi de 64 bit ile doğrudan nasıl alakadardır? Hani işin uzmanı değilim ancak aradaki temel farkın da belirgin olacağını düşünmüyorum.

hamdi

arkadaşlar ubuntu 9.10 64 bit, windows 7 64 bitten tam 2 kat hızlı. sadece dat dosyasını açmak için biraz uğraştım sonunda o problemde çözüldü. 64 bit bilgisayar için kesinlikle ubuntu 64 bit.