64 bit kullanmalı mı?

Başlatan Kutadgu, 01 Mayıs 2008 - 23:16:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

64 bit'i öneriyor musunuz?

64 bit Ubuntu kullandım, memnunum
303 (59.6%)
64 bit Ubuntu kullandım, memnun değilim
46 (9.1%)
Kararsızım
159 (31.3%)

Toplam Oy Verenler: 349

Yiğit Ateş

64 bit kullanılmalı, fakat ubuntu 64 biti çok kararlı bulmadım denemelerimde. 32 bit ubuntu'ya göre biraz daha sorunlu ama arch 64 biti kesinlikle öneririm çok sorunsuz çalışıyor.

chupacobra

benim pc sinde ubuntu 64 bit var şirketimdeki serverda ise sunucu 64 bit var 64bit işletim sistemini kullanmayanın aklı yoktuur

command

Sen bana apaçık akılsız dedin resmen , Küçümsedin horgördün aşşağıladın beni , ama ben taviz vermem

heartsmagic

Alıntı yapılan: command - 07 Ekim 2009 - 00:10:27
Sen bana apaçık akılsız dedin resmen , Küçümsedin horgördün aşşağıladın beni , ama ben taviz vermem

Eh bu kadar sert olmasa da @chupacobra'nın ifadesi çok hoş olmamış. İnsanlar seçeneklerini kendileri belirler. Aklı yoktur vardır meselesinin sadece lafın gelişi olduğunu var sayalım bizler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

command

64 bit ten memnun kalmadığım tek nokta fazla ram kullanması idi 32 bit sistem boşta iken 150~ kadar kullanırken 64 bit sistem 220~ kadar kullanıyordu arada kocaman bir "fark var"

vampire

valla arkadaşlar hp pavilion dv5-1250us aldım ubuntu 9.04 64 bit kurdum bu güne kadar hiç bir sorun yaşamadım ayrıcada 64 bit'in keyfinide yaşamam cabası çoğu arkadaşa katılmıyorum ne ayar yaptım nede başka birşey herşey cuk diye oturdu . 64 bit'te sorun yaşayan arkadaşlar birazda kendi sistemlerini sorgulamalılar bence neticede burada bahsettiğimiz 3-5 kişilik baştan savma bir proje değil
Ya Herşeyim Ya Hiçim !!!

erhan

9.04 64 bit olarak kurdum ve uyumluluk sorunu yaşamadım. acer 5920 G dizüstüm var. Ram konusunda söylenenler doğrudur. 32bit den daha fazla harcıyor fakat ram kapasitesi problemi olmayan akradaşlar rahatlıkla kurabilir. 64bit  sistemde farkı görmeniz için kullanacağınız programın da 64bit olması gerekemekte. 32 bit olanı kurarsanız sistemin hakkını vermemiş olursunuz. Ayrıca herkes kendi ihtiyacına göre sistemlere destek olmalı. Ben 64 bit sistem ve programları destekliyorum, herkesin kararı kendine
İki Dinle bir konuş!

empax

Yonlendirmek yerine deneyimlerimizi paylasirsak kafi...

9,04 'un cikmasiyla birlikte 64bit kullanmaya basladim. Performans olarak gercekten kendisini hissettiriyor ayrica hic bir problem yasamadim. Program sIKINTIm da olmadi. Sahsen bundan sonra yoluma 64bit ile devam edecegim bir sorun olmazsa.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

acer

9.10 nun 64 bit sürümünü kurdum harika bence 64 bitlik sürümleri mutlaka denemelisiniz. Şiddetle tavsiye ederim.

miles

64 bit Ubuntu'ya 32 bitlik programlar yüklenemiyor. Fakat bildiğim kadarıyla Firefoxun 64 bitlik versiyonu yok fakat Firefoxu şu anda hiç olmadığı kadar rahat bir şekilde 9.1 de kullanıyorum. Bunun açıklamasını yapacak olan birileri varmı acaba ?

Birde ek olarak bu anket hakkında bir önerim olacak. İnsanlar buradaki yorumları çok iyi incelemeden (ki hepsini okumalarını bekleyemeyiz) daha çok anket sonuçlarına bakarak karar veriyor. O halde bu başlığın artık yenilenmesi gerekmezmi ? İnternetteki yorumlardan anladığım kadarıyla 64 bit lik Ubuntu, 9.1 ile çok yol katetmiş durumda. Eski oyların burada yer alması yanlış olur diye düşünüyorum. Üstelik ne kadar çok kişiyi 64 bit e yönlendirirsek, 64 bitin o kadar çok destek göreceğini söyleyebiliriz. (Windowsun reklam da olsa 128 bitler için şimdiden çalışmalar yaptığını da hatırlatmakta fayda görüyorum). Sonuçolarak bu tür anketlerin belli aralıklarda yenilenmesi (veya sıfırlanması) gerek diye düşünüyorum.

Teşekkürler!

s7e7v7e7n

Alıntı yapılan: miles - 31 Ekim 2009 - 22:24:54
64 bit Ubuntu'ya 32 bitlik programlar yüklenemiyor. Fakat bildiğim kadarıyla Firefoxun 64 bitlik versiyonu yok fakat Firefoxu şu anda hiç olmadığı kadar rahat bir şekilde 9.1 de kullanıyorum. Bunun açıklamasını yapacak olan birileri varmı acaba ?

Birde ek olarak bu anket hakkında bir önerim olacak. İnsanlar buradaki yorumları çok iyi incelemeden (ki hepsini okumalarını bekleyemeyiz) daha çok anket sonuçlarına bakarak karar veriyor. O halde bu başlığın artık yenilenmesi gerekmezmi ? İnternetteki yorumlardan anladığım kadarıyla 64 bit lik Ubuntu, 9.1 ile çok yol katetmiş durumda. Eski oyların burada yer alması yanlış olur diye düşünüyorum. Üstelik ne kadar çok kişiyi 64 bit e yönlendirirsek, 64 bitin o kadar çok destek göreceğini söyleyebiliriz. (Windowsun reklam da olsa 128 bitler için şimdiden çalışmalar yaptığını da hatırlatmakta fayda görüyorum). Sonuçolarak bu tür anketlerin belli aralıklarda yenilenmesi (veya sıfırlanması) gerek diye düşünüyorum.

Teşekkürler!

Nasıl yani 64bit bitti şimdi 128bit  çalışmalarımı yapılıyor ? walla bu iş cıvkından cıkar ozaman:) cünkü program yazan insanlar hangisine yazacaklar 64bit'i çok halt ettiler sıra 128 e geldi hadi sonumuz hayrola  ;D
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

heartsmagic

@milses, şu an kullandığımız Firefox 64bit olsa gerek.

miles

Firefoxun 64 bitlik versiyonu yok diye biliyorum.

fcengiz

Firefox'un 64 bit sürümü var. 64bit dağıtım kullanıyorsanız, tarayıcının Yardım>Mozilla Firefox Hakkında sekmesini tıklarsanız orada yazıyor sanırım. (Ubuntu'da ki Firefox'ta yazmıyor olabilir) Saygılar....

miles

@cerkez57 Windows içinde de 64 bit firefoxu sitesinden bulamıyorum. Yardımcı olabilirmisiniz ?

fcengiz

@miles http://wiki.mozilla-x86-64.com/images/Firefox-3.5.5.en-US.win64.installer.zip burası işine yarayabilir. Ayrıca http://www.donanimhaber.com/Firefox_36_64bit_destegi_ile_gelebilir-14761.htm buraya bir göz at. Burada yazdığına göre Mozilla resmi olarak 64 bit desteği henüz vermiyormuş.3.6 sürümü ile destek verilebileceğini yazıyor.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: miles - 31 Ekim 2009 - 22:24:54

Teşekkürler!
64 bit ubuntu'ya 32 bit paket kurulabiliyor. Hata verirse force architecture komutuyla kurabilirsiniz.

empax

Alıntı Yap
64 bit ubuntu'ya 32 bit paket kurulabiliyor. Hata verirse force architecture komutuyla kurabilirsiniz.
@samurai Tam olarak nasil kullanilliyor bahsettiginiz komut ? Bazi durumlarda ihtiyacim olabilir  :) Ayrica her programda calsima olasiligi var mi ?
بسم الله الرحمن الرحيم

heartsmagic

Alıntı yapılan: empax - 08 Kasım 2009 - 01:25:17
Alıntı Yap
@samurai Tam olarak nasil kullanilliyor bahsettiginiz komut ? Bazi durumlarda ihtiyacim olabilir  :) Ayrica her programda calsima olasiligi var mi ?

Ne yazık ki her program çalışmaz. Farklı sorunlar verebilir. Ancak komut şöyledir:

sudo dpkg -i --force-architecture falanca_program.deb

empax

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Kasım 2009 - 01:46:46
Alıntı yapılan: empax - 08 Kasım 2009 - 01:25:17
Alıntı Yap

Ne yazık ki her program çalışmaz. Farklı sorunlar verebilir. Ancak komut şöyledir:

sudo dpkg -i --force-architecture falanca_program.deb

Anladim @heartsmagic. Not aldim, belki ihtiyacim oldugunda calisir  :) Tesekkurler
بسم الله الرحمن الرحيم

erginemr

@BayboraKaan,

Sadece Section "Device" kısmına, yukarıdaki kırmızı renkli satırları eklemen yeterli olacaktır:
Alıntı YapOption   "Coolbits"         "1"
  Option  "RegistryDwords" "PerfLevelSrc=0X3333"

Bu, başka bir başlıkta bahsettiğin Firefox/Flash sorunu içinse ve sistemin 64 bit ise, ek olarak 64 bit Flash'ı kullanmayı da düşünebilirsin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=9481.0

erginemr

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 04 Aralık 2009 - 09:15:53
Evet Firefox sorunum için ama sistemim 32 Bit ve diğer başlıkta sen burayı tavsiye etmişsin

:D Kusura bakma. Kafa kalmadı artık...

hakansral

Şu an 64 bit kullanıyorum herhangi bir sorun yaşamadım.32 bit de kullandım fakat 64 bit'in performansı daha iyi gibi geldi bana özellikle masaüstünün yüklenmesi ve açılışın 64 bit'de daha hızlı olduğunu kendi adıma farkettim ve şu an 9.10 kullanıyorum diğer ubuntu sürümlerini denemedim fakat yeni kullanıcılar için bu başlığın güncellenmesi gerektiğini düşünüyorum.

GAREZ

64Bit olan neden gönderilmiyor? gönderilen 32Bit mi?

heartsmagic

Alıntı yapılan: the_grudge - 05 Aralık 2009 - 14:39:41
64Bit olan neden gönderilmiyor? gönderilen 32Bit mi?

Evet sadece 32bit CD'leri gönderiliyor. Neden gönderilmediğini açıkçası ben de bilmiyorum.