64 bit kullanmalı mı?

Başlatan Kutadgu, 01 Mayıs 2008 - 23:16:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

64 bit'i öneriyor musunuz?

64 bit Ubuntu kullandım, memnunum
303 (59.6%)
64 bit Ubuntu kullandım, memnun değilim
46 (9.1%)
Kararsızım
159 (31.3%)

Toplam Oy Verenler: 349

cebuntu

Tekrar merhaba
Evet haklı olabilirsiniz, bu şekilde düşünmemin sebebi İntel 64 hiç 64 kurmadım ve kullanmadım, "ubuntu geliştiricilerin el alışkanlığı olsa gerek  x64 yerine amd64 yazmak daha kolaylarına geliyor her halde  :) "  biraz araştırdım ve haklısınız.
Şöyle bir bilgi buldum

Supported Architectures

Ubuntu 9.04 supports three major architectures and several variations of each architecture known as "flavors". Three other architectures (HP PA-RISC, Intel ia64, and IBM/Motorola PowerPC) have unofficial ports.

Architecture                   Ubuntu Designation    Subarchitecture    Flavor
Intel x86-based                  i386         
AMD64 & Intel EM64T         amd64    

sanırım bu 32 mi 64 mi cevabını vermiş.
Pardüse gelince sorun çözüldü, şu an çalıştığım 64bit  32'nin üzerine tekrar kurdum, işin ilginç tarafı Pardüs de Ext4 kullanması .......

Herkese sorunsuz sistemler......          

berkan402

arkadaşlar merhabalar..dün gece torrentten ubuntu 9.04 desktop i386 diye bir ubuntu sürümü indirdim..şimdi bu 32 bit mi oluyor 64 bit mi??

Felâsife

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

yvz

Oylamada memnunum demiştim zamanında ama fikrim tamamen değişti. Ne yazık ki ilk fırsatta Ubuntu'yu yeniden kurmak zorundayım. Performans olarak rezalet. Emin olun daha önce hiç böyle performans sorunları yaşamamıştım Ubuntu'da. İlk sorun Gimp'te bir afiş için büyük boy bir fotoğrafı açmaya çalışırken sistemin çökmesiyle başladı. Sonra Firefox'un fazla tabları çökertti. Sonra Vuze'nin zırt pırt çakılıp durması var. En son artık büyük boyutlu bir jpg resmi açarken sistem dondu. Programları çalışırken kapatıyor otomatik olarak vs. Bu da benim canıma tak ettirdi artık.

Yani kısacası 32 bit iyiydi.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: yvz - 14 Temmuz 2009 - 23:02:47
Oylamada memnunum demiştim zamanında ama fikrim tamamen değişti. Ne yazık ki ilk fırsatta Ubuntu'yu yeniden kurmak zorundayım. Performans olarak rezalet. Emin olun daha önce hiç böyle performans sorunları yaşamamıştım Ubuntu'da. İlk sorun Gimp'te bir afiş için büyük boy bir fotoğrafı açmaya çalışırken sistemin çökmesiyle başladı. Sonra Firefox'un fazla tabları çökertti. Sonra Vuze'nin zırt pırt çakılıp durması var. En son artık büyük boyutlu bir jpg resmi açarken sistem dondu. Programları çalışırken kapatıyor otomatik olarak vs. Bu da benim canıma tak ettirdi artık.

Yani kısacası 32 bit iyiydi.
Üzülerek katılıyorum 64 bit şu an hala sorunlu biraz daha beklemekte fayda var.

Yusuff

Ben bir süre kullandım ama 32 bit ile hiçbir fark görmedim.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

ferret

Şans diyelim...

Yalnızca AMD sistemler ile Ubuntu 64bit kullandım. Bir Sempron 2800+ ile bir yıl kadar, galiba 7, 8 sürümlerinden birini... Bir de Athlon X2 ile 9.04'ü, sorun denebilecek tek şey Flash'ın 32bit sürümünü yüklemek ve kullanmak zorunda oluşumdu. Bunun dışında yavaşlama, takılma, performans düşüklüğü hatırlamıyorum; en kötü ihtimalle 32bit'in performansının aşağısına düşmedi. Debian ile de durum aynı (4.0 sürümü ile, 5.0'a bakmak henüz kısmet olmadı)... Ha, oturup benchmark mı denir ne deniyorsa, o tür bir sınama da hiç yapmadım. Bunun yanında sabahtan akşama derleyen, render yapan birisi de değilim. Ortalama bir kullanıcının üstündedir yine de işlem gücü ihtiyacım...

Yani açıkçası hız farkını bariz görmedim. Ama ne tabların çokluğundan FF çökmesi, ne kilitlenme, ne de veri kaybı yaşamadım

Başladığım gibi bitireyim, galiba şans işi :).

heartsmagic

@a.duru'nun yazdıklarına ekleyecek bir şeyim olmadığını belirterek şanslı kesimde olduğumu dile getireyim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aynshtein

Ben de 64bit kullanıyorum ve memnunum. Sanırım işletim sistemleri bariz bir şekilde keyfi davranarak donanım seçiyor. Beğenmediği donanım varsa hemen çöküveriyor ya da en kötü ihtimalle performans sorunu yaşatıyorlar. Ben Ubuntu 64 bit sürümleriyle çok fazla sorun yaşamadım. (Sorun yaşamadım demiyorum çünkü sürekli bir üst sürümün alpha'larını kullandığım için zaman zaman çuvalladığım oluyor:))
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

gio

Şu bir gerçek ki ; 64 bit 32 bitten dağlar kadar üstündür (dağlar ince kum tanesi kaldı teknik açıdan)
Öyle ya da böyle 32 bit zamanla sahneden silenecek.
Hem işlemcilerimizin çoğu 64 biti desteklerken, mümkünat varken ufak sıkıntılara tolerans göstermek gerekir diye düşünüyorum.
Zamanla tüm sıkıntılar bitecektir.
9.04den itibaren 64 bit kullanıyorum öyle ahım şahım bir engelini görmedim. Hatta hiç görmedim desem yeridir.

partical

Merhabalar;

MSI s430x-025tr modelinde
amd sempron 3600+  2.0 ghz işlemci
1 gb ram
nvidia geforce go 6100 ekran kartı özelliklerinde
bir laptopum var.

64 bit ubuntu 8.04 kullanıyorum compiz fusion eklentisi ile beraber.
Görsel olarak en üst düzeyde kullanmama rağmen performans olarak memnunum, windows xp den biraz daha yavaş kalıyor.

Ama herhangi bir flash uygulamasında inanılmaz şekilde yavaşlıyor bilgisayar. Örneğin; firefox'ta youtubede sadece 1 video seyrederken bile kolay kolay başka işlem yapamıyorum. Bütün işlemciyi kullanıyor. Aynı anda ikinci bir videoyu oynatamıyorum. Mesela hepsiburada.com a bile girerken ordaki flash animasyonlu reklamlar bile olağanüstü şekilde yavaşlatıyor bilgisayarı.

Kısacası üzerinde flash çalışan herhangi bir web sitesinde flash engellemesi yapmadan gezinemiyorum.
Totem video playerdende herhangi bir video, film seyrettiğimde yine sistemi çok fazla kasıyor, bilgisayar çok fazla ısınıyor.
Ekran kartı 100 derecenin üzerine çıkıyor ve neredeyse bilgisayar kapanma noktasına yaklaşıyor.
İşin ilginç tarafı ekran koruyucusundayken bile sistemi en üst düzeyde yoruyor. Çok fazla ısınıyor.

Flash sorununu bir kenara atarsak, 32 bit hiç kullanmamama rağmen 64 bitin başka bir sorununu görmedim. Bu makinede windows xp daha hızlı çalışsada 64 bit ubuntunun hızı yeterli geliyor.

Bunun dışında wine den bazı programları çalıştıramadığımda oldu. Örnek olarak counter strikeyi çalıştıramadım Belkide ben daha wine kullanmayı bilmiyorum.

Şimdi bu makinede 32 bit mi daha kararlı ve hızlı çalışır yoksa 64 bit mi?
Şu flash sorununada bir çare yok mu?
Son olarak xp den daha hızlı olması için görsellikten taviz vermemek şartıyla neler yapabilirim? :)

erginemr

Alıntı yapılan: partical - 22 Eylül 2009 - 22:57:10
Merhabalar;
MSI s430x-025tr modelinde
amd sempron 3600+  2.0 ghz işlemci
1 gb ram
nvidia geforce go 6100 ekran kartı özelliklerinde
bir laptopum var.
Aynı makineyi kullanıyoruz. :)

Kısacası üzerinde flash çalışan herhangi bir web sitesinde flash engellemesi yapmadan gezinemiyorum.
Totem video playerdende herhangi bir video, film seyrettiğimde yine sistemi çok fazla kasıyor, bilgisayar çok fazla ısınıyor.
Ekran kartı 100 derecenin üzerine çıkıyor ve neredeyse bilgisayar kapanma noktasına yaklaşıyor.
İşin ilginç tarafı ekran koruyucusundayken bile sistemi en üst düzeyde yoruyor. Çok fazla ısınıyor.
Şu flash sorununada bir çare yok mu?
Flash 64bit'i kurup kullanmayı deneyebilirsiniz. Ben bunu kullanıyorum ve memnunum:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=9481.0

MSI'nin bu modeli çok kaliteli bir üst model değil ve grafik işlemciyi kullanmaya başlayınca hemen aşırı ısınıyor. Isınma problemini, göz boyama dışında gereksiz gördüğüm Compiz'i kapatarak ve bir elektrik süpürgesiyle fanların tozunu alarak çözdüm.

Totem yerine, videolarda daha performanslı olan mplayer'ı veya smplayer'ı kullanmayı düşünebilirsiniz:
sudo apt-get install mplayer
sudo apt-get install smplayer

Yine aşırı ısınma konusunda;

(1) İşlemci(n|m)iz 2 GHz, ama boştayken 800 MZ'de çalışıyor olmalı. Bunu, üst panele sağ tıklayarak ve "işlemci hız ölçer" uygulamacığını (applet) ekleyerek görebilirsiniz.

(2) NVidia grafik işlemciyi düşük hızda, güç koruma modunda çalıştıran bir ayar var. Bunu, "/etc/X11/xorg.conf" dosyasına birkaç parametre ekleyerek sağlayabiliyorsunuz.

[IMG]http://img121.imageshack.us/img121/9648/shot01.th.jpg[/img]  [IMG]http://img12.imageshack.us/img12/2834/shot02.th.jpg[/img]

Şimdi bu makinede 32 bit mi daha kararlı ve hızlı çalışır yoksa 64 bit mi?
Son olarak xp den daha hızlı olması için görsellikten taviz vermemek şartıyla neler yapabilirim? :)
Genel olarak 64 bit'ten ben de çok memnunum. Aynı makinede kurmuş olduğum 32 bit Ubuntu'dan daha hızlı/performanslı çalışıyor.

Sonuç olarak, "görsellikten taviz vermemek" şeklinde önkoşul belirtmişsiniz ama lokantalara "ucuz etin yahnisi" kontenjanından giren bu MSI modeli için, bence Ubuntu'yu, Compiz'i kapatarak kullanmayı bir seçenek olarak değerlendirmelisiniz. Zira Compiz devredışı olduğu zaman, hem Ubuntu daha çabuk açılıyor, hem de videolar zaten çok güçlü olmayan ekran kartını zorlamadan, daha rahat izleniyor. Ayrıca, Compiz menü ve pencerelerde geçiş efektleri kullandığı için, kullanıcıya masaüstünde bir bulanıklık ve yavaşlık varmış gibi bir yanılsama veriyor.

Ubuntu'da glxgears isminde ilkel bir grafik benchmark programı yüklü geliyor. Compiz açık ve kapalı iken konsoldan (Uygulamalar > Donatılar > Uçbirim) "glxgears" komutu ile çalıştırırsanız grafik performans farkını görebilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarlardaki ısınma problemini, periyodik olarak fanları temizlemek büyük ölçüde çözüyor. Bizim dizüstü modelinin altında ve sol kenarında havalandırma boşlukları var. Kasayı açmadan bile, bu boşluklara elektrük süpürgesi tutarak soğutma sistemi üzerinde birikmiş tozları büyük ölçüde alabilirsiniz.

erginemr

Yukarıda bahsettiğim, NVidia'nın ekran kartı güç tasarruf teknolojisinin ismi Powermizer. Ekran kartı güç tasarruf modunu etkinleştirmek için, "/etc/X11/xorg.conf" dosyasını açmak:
gksu gedit /etc/X11/xorg.conf

ve Setion "Device" bölümüne aşağıdaki satırları eklemek gerekiyor:
Alıntı YapSection "Device"
   Identifier   "Configured Video Device"
   Driver   "nvidia"
   Option   "NoLogo"   "True"
   Option   "Coolbits"         "1"
   Option  "RegistryDwords" "PerfLevelSrc=0X3333"

EndSection

Sistemi yeniden başlattıktan sonra nvidia-settings aracından powermizer sekmesini kontrol ediyoruz. Et voilà:

[IMG]http://img12.imageshack.us/img12/6123/shot03.th.jpg[/img]

Powermizer ayar parametreleri ile ilgili olarak ayrıca;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=8796.msg107913#msg107913

partical

Cevap için teşekkür ediyorum. Mükemmel yazmışsınız :) Elinize sağlık.

Bunları uygulayacağım.

kalkan1973

64 bit versiyonunu kullanıyorum... AMD SEMPRON LE 1250 2.20 GHZ işlemci 4 gb RAM hiç bir sorunum yok. Ne hız da ne de çalışmada. Aksine sanki görüntü biraz daha canlı ve makinayı tam performans kullanıyor.
Evde İşte her yerde Linux

command

64 bit xubuntu kurdum , Yaptığım denemelerde 32 sisteme göre daha fazla ram kullandığını fark ettim bu yüzden tekrar 32 sistem yükledim
birde her paketin 64 bit için olanı olmayabiliyor örnek olarak flash player 64 bit hala beta aşamasında buda eksi neden benim için

miles

Alıntı yapılan: command - 26 Eylül 2009 - 15:50:55
64 bit xubuntu kurdum , Yaptığım denemelerde 32 sisteme göre daha fazla ram kullandığını fark ettim bu yüzden tekrar 32 sistem yükledim
birde her paketin 64 bit için olanı olmayabiliyor örnek olarak flash player 64 bit hala beta aşamasında buda eksi neden benim için

Bu durumda flash 32bitlik flash çalışmıyormu? çakışmalar mı yaratıyor? yoksa flash 32 bitlik performansını mı gösteriyor?(eğer sonuncusuysa pek sorun değil)

Ubuntu 9.1 ile bende 64 bite geçmeyi planlıyorum. Yorumları daha da güncellemenin zamanı geldi diye düşünüyorum.

Windows 7 yi de kurup 64 bitlik yapacağım ki her sistem değişikliğinde biostan ayar yapmak zorunda kalmıyım (yani öyle planlıyorum :) )

command

değişiklik yapmana gerek yok bios ayarlarında 32 bit flash bir eklenti ile çalışıyor ama test etmedim

miles

Test etmiş kullanıcılar yorumlarını yazabilirlermi acaba ? 64 bitlik bir işletim sistemine 32 bitlik bir program sorunsuz çalışırmı ? (aynı şeyi yeri değil ama windows içinde sormak isterim).

@command iki farklı işletim sistemi 64 ve 32 bitlik ise birinden birine geçiş yaparken biosta ufak bir değişiklik yapmak gerekmediğinden eminmisiniz ? Bir yerde öyle okumuştum. (Yanlış okumuş olabilirim)

command

gerek yok eminim 64 bit sistem yüklüyken 32 ubuntuyu hiç bir ayar gerektirmeden canlı cd den açtım

heartsmagic

64 bit kullanıcısıyım iki türlü de Flash'ta sorun yaşamadım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

miles

Wikipedide okuduğum bir yazıda MS kendi 64 bitlik sistemleri içinde 32 bitlik uygulamalarında çalışabilmesi için arkaplanda bir emülatör çalıştırıyormuş. Linux dünyası içinde aynı durum mu söz konusu yoksa daha mı farklı ?

Felâsife

Alıntı yapılan: miles - 04 Ekim 2009 - 17:40:40
Wikipedide okuduğum bir yazıda MS kendi 64 bitlik sistemleri içinde 32 bitlik uygulamalarında çalışabilmesi için arkaplanda bir emülatör çalıştırıyormuş. Linux dünyası içinde aynı durum mu söz konusu yoksa daha mı farklı ?

Evet bildiğim aynı durum söz konusu.
Örn. wine kurarken ia32 libleri kuruyor, veya Ekran kartı (nvidia) sürücüsünü kurarken, opengl'den dolayı ia32 lib'i istiyor, gerçi kurulu değilse, es geçip sürücüyü kurabiliyorsunuz ama oyunda filan istiyor tabii.
Sonuç, 64-bit'ler tamamen 64-bit değil yani, :D
İsterseniz tamamen yaparsınızda o da ayrı tabii.

Hatta ben bir ara yapmıştım, java, plugin, vs.ler hepside 64-bit'ti, ve ia32 liblerin tamamını kaldırmıştım.
Benim kız wine'yi kurunca büyü bozulmuştu, bir daha pek uğraşmadım.  :D

miles

Bilgilendirme için teşekkürler!

Felâsife