Smplayer ince ayarları

Başlatan Eren, 14 Ekim 2008 - 01:20:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

raskolnikov

Smplayer'ı kurdum ancak açılıştı sistemdeki mplayer sürümünün eski olduğu uyarısını verdi ve kararlı çalışmıyor. Filmler geç açılıyor ve kendiliğinden kapanıyor ne yapabilirim. Mplayer'ın deb paketini aradım ancak bulamadım ???
"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde, dünya barışı tanıyacak..."
-Sri Chinmoy Ghose-

Exodus

@peligom,
Ubuntu'da mplayer sürümünün yenisi depolara girdi mi bilmiyorum ancak
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
komutları ile sistemi güncelleyip yeniden dener misiniz ?
Arch Linux FTW!

raskolnikov

yeni sürüm depolarda hala yok 0 yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 0 kaldırılacak ve 0 yükseltilmeyecek.

paket yöneticisinden de baktım ama orada da yok. kaynak koddan derleyip kurmaya çalıştım x11 gibi birşeyler gerekli dedi kuramadom
-Sri Chinmoy Ghose-

heartsmagic

@peligom, Mplayer'ı elle derlemek hem zordur hem de biraz tecrübe ister. Bu nedenle bence elle derleme yoluna gitme.
Sana hangi sürümü lazım?

@zoyaist, benim gördüğüm kadarıyla o videoda Türkçe ses yok. Birlikte gelmiş ancak senin gömmen gerekiyor sanırım.
http://www.zafercelik.net/avi-dosyalara-mp3-ses-eklemek/

Bu yazı sana fikir verebilir. Eğer Türkçenin olduğundan eminsen grafik arayüze sahip programlarda ses seçeneklerinden değiştirebilmen lazım. mplayer ile bu şöyle oluyor:

mplayer -aid 1 video.avi

1 ilk ses, 2 ikinci ses gibi gider.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Bedreddin

MPlayer'ın yeni sürümüyle ilgili bilgim yok ama, tertemiz bir Ubuntu kurulumuna Synaptic kullanarak SMplayer kur dedim ve sorunsuz çalışıyor şu anda.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

Exodus

Arch'da ilk Sm kurdugumda bende de ayni sorunu vermisti. -Syu dan sonra mplayerin update oldugunu gordum ve duzelmisti. Gerci -Syu'dan once de film izlemis ve problem yasamamistim.
Arch Linux FTW!

raskolnikov

Ben smplayer'ı sitesinden indirip kurduğum için öyle bir hata vermiş. Depodan kurunca çalıştı.

Bir de ben altyazıyı ileri-geri alamıyorum arkadaşlar. X ve Z tuşlarını denedim ama olmadı. nasıl yapabiliriz?
-Sri Chinmoy Ghose-

galot

Peki ikinci altyazı eklenebiliyor mu?
Ek: Ben de bir şey ekleyim. Eğer videonuzdaki gümülü ses ile görüntü arasında senkron problemi varsa, smplayer açıkken ctrl+I yapıp ses kodlayıcıyı uygun bir tanesiyle değiştirebilirsiniz. Mp3 gömülü sese sahip bir videoda başıma geldi bu olay.

xwes

Alıntı yapılan: peligom - 09 Ocak 2009 - 17:56:25
Bir de ben altyazıyı ileri-geri alamıyorum arkadaşlar. X ve Z tuşlarını denedim ama olmadı. nasıl yapabiliriz?
ayarlara girin, orada klavye-fare kisayollari var oradan ogrenebilirsiniz altyaziyi ileri geri alma tuşlarini. Ben "g" "y" tuşlarini kullaniyorum. Bu tuşlar "sonraki altyazi satiri" "onceki altyazi satiri" fonksiyonu goruyorlar ve altyazi eger senkronize degilse çok guzel uyumlu hale getiriyorlar.

ihtiyar said

Smplayer'de film izlerken bazen sorun yaşıyordum. Hata olarak codec eksikliği filan-ayrıntılı çıktı ekte- deyip filmin yarısından sonrasını başka oynatıcıda izliyordum. Hata çıktısını karıştırdım biraz. Pek bir şey anlamadım ama gnome-screensaver dikkatimi çekti. gnome-screensaver'i kapatıp devam ettim film izlemeye. Sorun geçici olarak çözüldü yani. ;)

pkill gnome-screensaver

diyerek kapattım screensaver'i.

Alıntı Yap/usr/bin/mplayer -noquiet -nofs -sub-fuzziness 1 -identify -slave -vo x11 -ao pulse -zoom -nokeepaspect -framedrop -input conf=/usr/share/smplayer/input.conf -stop-xscreensaver -wid 50331660 -monitorpixelaspect 1 -ass -embeddedfonts -ass-color ffff0000 -ass-border-color 00000000 -ass-force-style Bold=1,Outline=1,Shadow=4,FontName=Sans,Fontsize=21 -subfont-autoscale 2 -ass-font-scale 1 -subcp ISO-8859-9 -aid 1 -subpos 100 -contrast 0 -brightness 0 -hue 0 -saturation 0 -nocache -osdlevel 0 -vf-add screenshot -channels 2 /media/Depo/depo/filmler/final destination2(2)/Final Destination 2.avi

MPlayer 1.0rc2-4.3.2 (C) 2000-2007 MPlayer Team
CPU: Intel(R) Core(TM)2 CPU         T5500  @ 1.66GHz (Family: 6, Model: 15, Stepping: 6)
CPUflags:  MMX: 1 MMX2: 1 3DNow: 0 3DNow2: 0 SSE: 1 SSE2: 1
Compiled with runtime CPU detection.
mplayer: could not connect to socket
mplayer: No such file or directory
Failed to open LIRC support. You will not be able to use your remote control.
Terminal type `unknown' is not defined.

Playing /media/Depo/depo/filmler/final destination2(2)/Final Destination 2.avi.
AVI file format detected.
ID_VIDEO_ID=0
[aviheader] Video stream found, -vid 0
ID_AUDIO_ID=1
[aviheader] Audio stream found, -aid 1
VIDEO:  [XVID]  592x320  24bpp  23.976 fps  938.4 kbps (114.5 kbyte/s)
Clip info:
Software: Nandub v1.0rc2
ID_CLIP_INFO_NAME0=Software
ID_CLIP_INFO_VALUE0=Nandub v1.0rc2
ID_CLIP_INFO_N=1
SUB: Detected subtitle file format: subviewer
SUB: Read 1055 subtitles.
ID_FILE_SUB_ID=0
ID_FILE_SUB_FILENAME=/media/Depo/depo/filmler/final destination2(2)/Final Destination 2.srt
SUB: Added subtitle file (1): /media/Depo/depo/filmler/final destination2(2)/Final Destination 2.srt
ID_FILENAME=/media/Depo/depo/filmler/final destination2(2)/Final Destination 2.avi
ID_DEMUXER=avi
ID_VIDEO_FORMAT=XVID
ID_VIDEO_BITRATE=938360
ID_VIDEO_WIDTH=592
ID_VIDEO_HEIGHT=320
ID_VIDEO_FPS=23.976
ID_VIDEO_ASPECT=0.0000
ID_AUDIO_FORMAT=85
ID_AUDIO_BITRATE=129088
ID_AUDIO_RATE=0
ID_AUDIO_NCH=0
ID_LENGTH=5422.59
xscreensaver_disable: Could not find XScreenSaver window.
GNOME screensaver disabled
[ass] auto-open
Opening video filter: [screenshot]
[ass] Init
[ass] Updating font cache.
==========================================================================
Opening video decoder: [ffmpeg] FFmpeg's libavcodec codec family
Selected video codec: [ffodivx] vfm: ffmpeg (FFmpeg MPEG-4)
ID_VIDEO_CODEC=ffodivx
Forced audio codec: mad
Opening audio decoder: [libmad] libmad mpeg audio decoder
AUDIO: 48000 Hz, 2 ch, s16le, 128.0 kbit/8.33% (ratio: 16000->192000)
ID_AUDIO_BITRATE=128000
ID_AUDIO_RATE=48000
ID_AUDIO_NCH=2
Selected audio codec: [mad] afm: libmad (libMAD MPEG layer 1-2-3)
AO: [pulse] 48000Hz 2ch s16le (2 bytes per sample)
ID_AUDIO_CODEC=mad
Starting playback...
VDec: vo config request - 592 x 320 (preferred colorspace: Planar YV12)
VDec: using Planar YV12 as output csp (no 0)
Movie-Aspect is 1.85:1 - prescaling to correct movie aspect.
ID_VIDEO_ASPECT=1.8500
[swscaler @ 0x89652b0]SwScaler: using unscaled yuv420p -> bgr24 special converter
VO: [x11] 592x320 => 592x320 Planar YV12  [zoom]
X11 error: BadAccess during XSelectInput Call
X11 error: The 'ButtonPressMask' mask of specified window has probably already used by another appication (see man XSelectInput)
X11 error: MPlayer discards mouse control (reconfiguring)
X11 error: BadAccess during XSelectInput Call
X11 error: The 'ButtonPressMask' mask of specified window has probably already used by another appication (see man XSelectInput)
X11 error: MPlayer discards mouse control (reconfiguring)
[ass] PlayResX undefined, setting 533.
[ass] fontconfig: Selected font family is not the requested one: 'DejaVu Sans' != 'Sans'
[ass] Glyph 0x9F not found, reselecting font for (Sans, 200, 0)
[ass] fontconfig_select: Using default font: (Sans, 200, 0) -> /home/ihtiyar/.mplayer/subfont.ttf, 0
[ass] Error opening font: /home/ihtiyar/.mplayer/subfont.ttf, 0

MPlayer interrupted by signal 11 in module: filter_video
ID_SIGNAL=11
- MPlayer crashed by bad usage of CPU/FPU/RAM.
  Recompile MPlayer with --enable-debug and make a 'gdb' backtrace and
  disassembly. Details in DOCS/HTML/en/bugreports_what.html#bugreports_crash.
- MPlayer crashed. This shouldn't happen.
  It can be a bug in the MPlayer code _or_ in your drivers _or_ in your
  gcc version. If you think it's MPlayer's fault, please read
  DOCS/HTML/en/bugreports.html and follow the instructions there. We can't and
  won't help unless you provide this information when reporting a possible bug.
GNOME screensaver enabled

garafatma

Alıntı yapılan: extremebrutal - 31 Ekim 2008 - 16:11:40
Arkadaşlar, SMPlayer'da altyazının siyah bölümde öntanımlı olarak çıkması için, home>kullanıcı adı>.mplayer (dikkat smplayer değil) içerisindeki config dosyasına şu satırı ekleyebilirsiniz:

vf=expand=::::0:4/3

Ben de işe yaradı. "Add Black Borders" seçeneğini seçmeden direk altyazı siyah bölümde başlıyor.

bende de işe yaradı teşekkürler :)
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

mete13

arkadaşlar sizde smplayerde ses sorunu yaşıyormusunuz ben laptopda ubuntu var film seyretmek için neredeyseyse sonuna kadar giriyorum genede sesi az hem smplayerde ses sonda hemde bilgisayarda se sonda bunun bir çözümü varmı?

xwes

Paneldeki hoparlor simgesine çift tiklayin, oradaki seviyerlerden bazilarinin kisik oldugunu goreceksiniz. Smplayer buradaki bir seviyeye etki ediyor.

mete13

teşekkürler dostum anca alışıyoruz yeni olunca

xwes

Eger her seferinde ugraşmak istemiyorsaniz, yine bu simgeye çift tiklayip ses cihazi seçeneklerinden diger cihazlari deneyin. Şimdi gnome kullanmadigim için tam hatirlayamiyorum ama onlardan birini seçince artik smplayer'in ses ayari ile sistemin ses ayari tekleşecektir, dolayisiyla sesi tek bir yerden kontrol edebileceksiniz.

LaMuCi

Bende Smplayer kullanmaya başladım genel olarak çok memnunum tek bir sorunum var alt yazıda kayma olduğu zaman düzeltme için kısayol tuşları ile yapıyorsunuz ama ne kadar kaydığı hakkında ekran da bir bilgi çıkmıyor bu sorun hakkında bilgisi olan var mı. ilgilenler için  Şimdiden Teşekkürler

raskolnikov

Alıntı yapılan: LaMuCi - 26 Ocak 2009 - 01:26:52
Bende Smplayer kullanmaya başladım genel olarak çok memnunum tek bir sorunum var alt yazıda kayma olduğu zaman düzeltme için kısayol tuşları ile yapıyorsunuz ama ne kadar kaydığı hakkında ekran da bir bilgi çıkmıyor bu sorun hakkında bilgisi olan var mı. ilgilenler için  Şimdiden Teşekkürler
G ve Y tuşları ile altyazıyı ileri geri alabilirsiniz.
-Sri Chinmoy Ghose-

xwes

@peligom'un dedigi dogru. Alt yaziyi saniyeler hesabiyla kaydirip kafa kariştirmak yerine g ve y tuşlarini kullanarak bir sonraki ya da bir onceki altyazi satirinin tam o ana denk gelmesini saglayabilirsiniz. Daha kullanişli bir yontem.

LaMuCi

ama bu yazıda kaymayı engelmez her satırda atlama yaptırmak zorunda kalırsın geçici bir çözüm

xwes

hayir oyle degil. Bir kez bir satiri doru yere getirdiniz mi gerisi de otomatik olarak o miktarda kaymiş oluyor. Yani kalici bir çozum.

LaMuCi

Alıntı yapılan: xwes - 26 Ocak 2009 - 09:09:27
hayir oyle degil. Bir kez bir satiri doru yere getirdiniz mi gerisi de otomatik olarak o miktarda kaymiş oluyor. Yani kalici bir çozum.

teşşekürler.........

firfir

Arkadaşlar bende smplayer da ses sorunu yaşıyorum. Bütün ses-video oynatıcılarında ses çıkıyor falan smplayer da çıt yok sıfır ses..
Voluma control den herşeyi açtım sonuna kadar smplayer da da sesler açık neden olabilir acaba?

xwes

Alıntı yapılan: firfir - 04 Şubat 2009 - 21:12:39
Arkadaşlar bende smplayer da ses sorunu yaşıyorum. Bütün ses-video oynatıcılarında ses çıkıyor falan smplayer da çıt yok sıfır ses..
Voluma control den herşeyi açtım sonuna kadar smplayer da da sesler açık neden olabilir acaba?

ayarlar menusunde "general" kisminda audio yazan yeri degiştirin ornegin alsa yapin. Olmazsa digerlerini deneyin. Yine olmazsa video yazan yerdeki degiştirin, ornegin "x11" veya "xv" yapin.

firfir

Alıntı yapılan: xwes - 04 Şubat 2009 - 23:03:46
Alıntı yapılan: firfir - 04 Şubat 2009 - 21:12:39

ayarlar menusunde "general" kisminda audio yazan yeri degiştirin ornegin alsa yapin. Olmazsa digerlerini deneyin. Yine olmazsa video yazan yerdeki degiştirin, ornegin "x11" veya "xv" yapin.

Çok teşekkürler xwes alsa yaptım sorun çözüldü..

xwes

Rica ederim. Gule gule kullanin..