Wicd Manager Kablolu/Kablosuz Ağ Yöneticisi

Başlatan ihtiyar said, 09 Ocak 2009 - 13:52:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karapece

Ağ şifresi doğru...

Ayrıca fark ettim ki kurulum yaptığım bağlantı hariç hiç bir bağlantıdan ıp alamıyorum.
Bir de ben wicd i kurmamın nedeni; network mamager in kendiliğinden bazı paketlere ulaşamıyor uyarısı vermesiydi.Bunun üzerine bende wicd kurdum.Ancak performans alamadım...

Var mı bunların bir düzeltmesi

saolun

heartsmagic

@karapece, ortalık biraz karışmış. İlk iletinde şifresiz ağlarda sorun yok demişsin, son iletinde şifre doğru demişsin. Şifresiz ağlarda mı sorun var şifrelilerde mi?
Ayrıca ,ilk iletinde şifreli ağlarda sorun yok demişsin, son iletinde kurulum yaptığım ağ haricinde diğerlerine bağlanamıyorum demişsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

karapece

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Eylül 2009 - 12:51:08
@karapece, ortalık biraz karışmış. İlk iletinde şifresiz ağlarda sorun yok demişsin, son iletinde şifre doğru demişsin. Şifresiz ağlarda mı sorun var şifrelilerde mi?
Ayrıca ,ilk iletinde şifreli ağlarda sorun yok demişsin, son iletinde kurulum yaptığım ağ haricinde diğerlerine bağlanamıyorum demişsin.

Haklısın;

Şöyle ki... kendi kurulum yaptığım bağlantı haricinde hiç bir bağlantı(şifreli-şifresiz) bağlanamıyorum.
Umarım açıklayıcı olmuştur

heartsmagic

Peki bağlanmaya çalıştığında hiç hata döndürmeden başarısız mı oluyor?

karapece

IP adresi alınamadı hatası veriyor.
Şifrelide de, şifresizde de.

heartsmagic

Açıkçası garip bir problem. Kendi ağına bağlanabiliyorsun ancak diğer ağlara bağlanamıyorsun. Kendi ağın şifreli mi?
Aklıma iki ihtimal geliyor:

1. Şifreli ağların şifresini yanlış biliyorsun (zayıf bir ihtimal) ve şifresiz ağlarda MAC koruması var.
2. Ne yazık ki kablosuz kartının sinyal gücü çok düşük, bağlanma işlemi gerçekleşemiyor.

karapece

destek için saol ancak 2 si de değil.yani benim anladığım ben bişeyleri değiltirdim ve bu hala geldi.
Network manager neden bir anda bozuldu hiç bir fikrim yok ancak wicdin de seçiçilik yapması beni genel network dosyalarına yonlendiriyor.

network üzerinde ki dosyalarımı nasıl yenileyebilirim? yani internet bağlantımı sağlayan Dosylarımı, progrmların kullandığı dosyaları...

Belki bu bir işe yarar.

Aklıma başka birşey gelmiyor.

heartsmagic

Yenilemek derken ne kast ettiğini anlayamadım. Ancak değiştirdiğin ne varsa bunu düşünerek geri almayı deneyebilirsin. Bir de elle bağlanma yollarına bakabilirsin. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=86.0 bölümündeki sabit konularda kablolu ve kablosuz için elle bağlanma yolları anlatılmakta.

badhero

Kurulumu yapıp sistemi yeniden başlattığımda pencere kenarları görünmemeye başladı. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi; sadece aMsn programı için geçerli olan bir şey değil, bütün her şeyde aynı görüntü var.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Aralık 2009 - 14:09:22

Bilgisayarı ikinci defa yeniden başlatınca düzeldi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Aralık 2009 - 14:28:38

Burdaki ayarları Wicd ile nasıl yapabileceğimi bilen var mı? Programı biraz kurcaladım ama bulamadım. Wicd kullanmak zaten benim kişisel tercihim değil mecburi olarak kullanıyorum, ama bunun beni kısıtlamasını istemiyorum. Bu ayarlar benim için önemli.

Wolkanşah

Alıntı yapılan: ihtiyar said - 09 Ocak 2009 - 13:52:29
Network Manager ile kablosuz ağları görebiliyor ama listeyi yenileyemiyordum. Bir süre sonra listeyi kapatıp açtığımda yenilenmiş oluyordu ancak. Kablosuz ağı kapattığımda tekrar aktif edebilmek için sistemi yeniden başlatıyordum. Bağlantı da zaman zaman sorunlar yaşıyordum. Bu durum beni arayışa itti ve heartsmagic'in tavsiyesi üzerine Wicd'i kurdum. Çok hoşuma gitti sizlerin de kullanmasını istedim.

Kablosuz ağları ayrıntılı bir şekilde görebiliyorsunuz. Listenin üstünden listeyi yenileyebiliyorsunuz. İstediğiniz an, kablolu ya da kablosuz fark etmeksizin ağı kapatabilir tekrar etkinleştirebilirsiniz. Türkçe olması ayrı bir avantaj. Benim fark ettiğim ve anladığım özellikleri bunlar. Gerisi size kalmış, kurun keşfedin. :)

Kendi sayfasında yazan özelliklerini de çevirdim arkadaşların yardımıyla.

Wicd'in içerdiği bazı özellikler;

1. Gnome'ye bağımlı değil (yine de GTK gerektiriyor), bu yüzden  XFCE, Fluxbox, Openbox, Enlightenment, vb. dağıtımlarda kolayca kullanabilirsiniz.
2. Kablolu ve kablosuz bağlantı kurabilirsiniz.
3. Her kablolu ve kablosuz ağ için ayrı profil oluşturabilirsiniz.
4. Birçok şifreleme sistemi içeriyor. Bunlardan bazıları, WEP/WPA/WPA2 (kendiniz de ekleme yapabilirsiniz.)
5. Wireless-tools (paketi) ile halen daha uyumlu.
6. Ağ aktifliğini ve sinyal gücünü paneldeki simgesinde gösteren,

gayet hoş bir program.

Wicd programı; herhangi bir Linux distrosu üzerinde sorunsuz çalıştığı halde, indirme sayfasında Ubuntu, Debian, Arch, Fedora, Slackware ve Gentoo dağıtımlarına ait yükleme talimatları mevcuttur.

Sizin için hazırladığım ekran görüntülerine de bir göz atın isterseniz.

[IMG]http://img83.imageshack.us/img83/5137/ekrangrntswicdhakkndagq4.th.png[/img] [IMG]http://img205.imageshack.us/img205/2847/ekrangrntswicdmanagergx7.th.png[/img] [IMG]http://img83.imageshack.us/img83/3043/ekrangrntswicdmanager1wn2.th.png[/img] [IMG]http://img383.imageshack.us/img383/7199/ekrangrntswicdmanager2aa7.th.png[/img]

[IMG]http://img205.imageshack.us/img205/2236/ekrangrntstercihlernn3.th.png[/img] [IMG]http://img205.imageshack.us/img205/5262/ekrangrntstercihler1sg3.th.png[/img] [IMG]http://img83.imageshack.us/img83/9564/ekrangrntsgizliaup7.png[/img]

Wicd'i nasıl yüklerim diyorsanız aşağıdaki adımları izleyin.

Küçük bir hatırlatma:Wicd'den istediğiniz sonucu alamama ve internet bağlantınızın kopma ihtimaline karşı tedbir olarak wicd'in kurulumuna başlamadan önce "network-manager" ve "network-manager-gnome" paketlerini indirmenizde fayda var.

"network-manager" ve "network-manager-gnome" paketlerini nasıl indireceksiniz? sorusunun cevabı işte burada. :)

Uygulamalar>Donatılar>Uçbirim yolunu takip ederek uçbirimi açıyoruz ve aşağıdaki komutu yazıyoruz. Sonrasında entere bastığımızda bahsi geçen paketler ev dizininize inmeye başlayacak.

Komut:

aptitude download network-manager network-manager-gnome

Not: İndirdiğiniz paketleri kurmak istediğinizde, ev dizininize gidip paketlerin üstüne çift tıklamanız üzerine açılan paket yöneticisinde "Paketleri Kur" butonuna tıklayıp gelen uyarıya "Tamam" diyerek kolayca kurabilirsiniz. -Paketlerin üstüne çift tıkladığınızda paket yöneticisi açılırken de bir uyarı alırsınız (Depoda mevcut olduğuna dair). İnternet bağlantınız olmadığı varsayıldığından dolayı uyarıyı "Tamam" diyerek kapatıp, açılmış olan paket yöneticisi ile kurmanız mantıklı olacaktır.-

Eğer internet bağlantınız var ama Wicd'i beğenmediniz ve Network Manager kurmak istiyorsanız;

Uçbirimde,

sudo aptitude install network-manager network-manager-gnome

komutunu işletebilirsiniz. Gelen uyarıyı "Enter"leyip kurma işleminizi tamamlayabilirsiniz. Kurma işlemi bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Bu işlem bittikten sonra uçbirimi kapatmadan -adımlarımızı uçbirimde gerçekleştireceğiz- aşağıdaki adımlara geçebilirsiniz. Kurulum, artık iki adımda gizli. :)

1. Adım;

Not: Eğer 9.04 Jaunty Jackalope kullanıyorsanız 2.Adım'daki 2.komuttan devam ediniz.

Aşağıdaki komutlarla source.list'imize wicd'in bulunduğu depo adresini kolayca ekliyoruz.

Vereceğimiz ilk komut;

sudo gedit /etc/apt/sources.list

Depoya eklenecek adres:

deb http://apt.wicd.net hardy extras

depo adreslerinin bulunduğu belgeyi adresi ekledikten sonra kaydedip kapatıyoruz.

Yine uçbirimde;

wget -q http://apt.wicd.net/wicd.gpg -O- | sudo apt-key add -

komutunu verdikten sonra eklemiş olduğumuz depo adresinin anahtarını indirip kaydetmiş olacağız.

2. Adım

sudo aptitude update

komutuyla güncellememizi yapıp ardından,

sudo aptitude install wicd

komutuyla wicd progmamımızı yüklüyoruz.

Karşımıza network manager ile çakıştığına dair bir uyarı ve network manageri kaldırayım mı sorusu geliyor. Biz de "Enter" e basıp yolumuza devam ediyoruz.

Bilgisayarınızı yeniden başlatırsanız her şey güzel bir hale gelmiş, network manager kaldırılmış, wicd kurulmuş olacak. :)

Karşılaşabileceğiniz bir sorunun çözümünü de belirtmek isterim (Kendi sayfasından heartsmagic'in çevirisi ile hazırlanmıştır.).

Eğer Wicd kurulduktan sonra ağa bağlanamazsa /etc/network/interfaces dosyasının içeriğinin sadece aşağıdaki bölümü içerdiğinden emin olun

Alıntı Yapauto lo
iface lo inet loopback

Dosyanın içeriğini şu şekilde değiştirebilirsiniz:

Masaüstünde iken,

Alt+F2 kombinasyonu ile açılan penceredeki kutucuğa,

gksudo gedit /etc/network/interfaces

yazıp çalıştır diyebilirsiniz. Açılan sayfada değişikliğe gerek varsa değişikliği yapıp kaydeder ve kapatırsınız. Eğer değişikliğe ihtiyaç yoksa direk kapatabilirsiniz.

Wicd'i Başlatmak

Eğer uyarı alanı olmayan bir masaüstü ortamı kullanıyorsanız Wicd GUI'yi şu şekilde çalıştırabilirsiniz:

Uçbirimde vereceğiniz komut,

wicd-client -n

Eğer uyarı alanı olan bir masaüstü ortamı kullanıyorsanız Wicd GUI'yi şu şekilde çalıştırabilirsiniz:

Yine uçbirimde vereceğiniz komut,

wicd-client

Eğer GNOME veya KDE gibi bir masaüstü ortamı kullanıyorsanız Wicd GUI'yi Uygulamalar menüsünden çalıştırabilirsiniz.

Not: Son iki komutu Alt+F2 kombinasyonu ile açılan penceredeki kutucuğa girip "Çalıştır" butonu ile de çalıştırabilirsiniz.
:)değerli hizmet ve paylaşımlarınız için teşekkür ederim... ilk iki arşiv dizinini indirip kurdum, restart yaptım. uç birimi tekrar açtım. vicd i listeye eklemek için ilk komutta tıkandım... çıktı şöyle: aliwolkan@aliwolkan-desktop:~$ sudo gedit /etc/apt/sources.list
[sudo] password for aliwolkan:
sudo: gedit: command not found
aliwolkan@aliwolkan-desktop:~$      ağ bağlantım gelip gidip duruyor...  sonra bağlantım koparmı kalırmı bilmiyorum. tavsiyeniz üzere wicd i kurmak istedim ama çıktıda gördüğünüz gibi kaldım. nasıl başarabilirim acaba?... synaptic den kurmayı denesem olurmu acaba?

Ne insanlar gördüm üstünde elbisesi yoktu... Ne elbiseler gördüm içinde insan yoktu... değerli hizmet ve paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim. ubuntu-tr forumda benim için bir yararlı okul oldu...  paylaşım ve başarılarınızın devamını dilerim. saygılarımla. :)

badhero

Wolkanşah, görebildiğim kadarıyla "gedit" kullanmıyorsunuz. Hangi metin düzenleyici programı kullanırsanız "sudo" dan sonra "gedit" yerine onu yazmalısınız. KDE mi kullanıyorsunuz?

sudo kate /etc/apt/sources.list dener misiniz?

Wolkanşah

Alıntı yapılan: bethiro - 02 Haziran 2010 - 04:01:46
Wolkanşah, görebildiğim kadarıyla "gedit" kullanmıyorsunuz. Hangi metin düzenleyici programı kullanırsanız "sudo" dan sonra "gedit" yerine onu yazmalısınız. KDE mi kullanıyorsunuz?

sudo kate /etc/apt/sources.list dener misiniz?
şu anda xubuntu 10.04 lts gnome 2.30.0  kulanıyorum.  aliwolkan@aliwolkan-desktop:~$ sudo kate /etc/apt/sources.list
[sudo] password for aliwolkan:
sudo: kate: command not found
aliwolkan@aliwolkan-desktop:~$

Ne insanlar gördüm üstünde elbisesi yoktu... Ne elbiseler gördüm içinde insan yoktu... değerli hizmet ve paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim. ubuntu-tr forumda benim için bir yararlı okul oldu...  paylaşım ve başarılarınızın devamını dilerim. saygılarımla. :)

badhero

Masaüstündeyken "Alt + F2" basın, oraya "gksu nautilus" yazın. "/etc/apt" dizinine gidip "sources.list" dosyasına çift tıklayın.

Hangi masaüstü ortamını kullanıyorsunuz? Gnome mu?

Wolkanşah

Alıntı yapılan: bethiro - 02 Haziran 2010 - 04:13:53
Masaüstündeyken "Alt + F2" basın, oraya "gksu nautilus" yazın. "/etc/apt" dizinine gidip "sources.list" dosyasına çift tıklayın.

Hangi masaüstü ortamını kullanıyorsunuz? Gnome mu?
şu anda xubuntu 10.04 lts gnome 2.30.0  kullanıyorum. sources.list maus altlığıyla açtım. buraya kop yapıştır yapayımmı?

badhero

Xfce'in metin düzenleyicisini şu anda tam hatırlamıyorum.

sudo leafpad /etc/apt/sources.list deneyin. Olmazsa "Alt + F2" ile çalıştır komutunu açıp "gksu thunar" yazın. Daha sonrasında yine "/etc/apt" dizinine gidebilirsiniz.

Wolkanşah

Alıntı yapılan: bethiro - 02 Haziran 2010 - 04:21:49
Xfce'in metin düzenleyicisini şu anda tam hatırlamıyorum.

sudo leafpad /etc/apt/sources.list deneyin. Olmazsa "Alt + F2" ile çalıştır komutunu açıp "gksu thunar" yazın. Daha sonrasında yine "/etc/apt" dizinine gidebilirsiniz.
şu anda xubuntu 10.04 lts gnome 2.30.0  kullanıyorum. sources.list maus altlığıyla açtım. buraya kop yapıştır yapayımmı? görmek istermisin? ubuntudada sudrap çöplüğü (uzun metin yapıştırmak için) varmı?

badhero

"Maus altılığıyla açtım" derken tam olarak neyi kastettiğinizi bilemiyorum ama eğer dosyayı açabildiyseniz bu başlığın ilk mesajındaki anlatıma göre işleme devam edebilirsiniz.

Wolkanşah

Alıntı yapılan: bethiro - 02 Haziran 2010 - 04:30:00
"Maus altılığıyla açtım" derken tam olarak neyi kastettiğinizi bilemiyorum ama eğer dosyayı açabildiyseniz bu başlığın ilk mesajındaki anlatıma göre işleme devam edebilirsiniz.
Maus altılığıyla açtım (metin düzenleyici)

badhero

Hımm.. Demek o şekilde çevirmişler. Madem dosyayı açtınız; artık başlığın ilk mesajındaki anlatıma göre kurulumu yapabilirsiniz. Takıldığınız bir yer olursa tekrar sorabilirsiniz.

Wolkanşah

Alıntı yapılan: bethiro - 02 Haziran 2010 - 04:37:08
Hımm.. Demek o şekilde çevirmişler. Madem dosyayı açtınız; artık başlığın ilk mesajındaki anlatıma göre kurulumu yapabilirsiniz. Takıldığınız bir yer olursa tekrar sorabilirsiniz.
thunar dan dosya yöneticisinden> sistem dizinleri>etc>apt>source.listesini elle açtım. mousealtlığıyla okunuyorda uçbirimden komutları vermeye başlıyorum yapılandırılmamış diyor.aliwolkan@aliwolkan-desktop:~$ sudo mausaltığı  /etc/apt/sources.list
sudo: mausaltığı: command not found
aliwolkan@aliwolkan-desktop:~$ sudo mousealtlığı /etc/apt/sources.list
sudo: mousealtlığı: command not found
aliwolkan@aliwolkan-desktop:~$ sudo gedit /etc/apt/sources.list
sudo: gedit: command not found
aliwolkan@aliwolkan-desktop:~$  source.list dosyasını elle eklesem nasıl ekleyebilirim dosyayı root olarak elle açtım. veya önerebileceğiniz başka bir yöntem varmı?

badhero

sudo mousepad /etc/apt/sources.list deneyin.

Ayrıca yönetici izinleri ile thunar'ı kullanarak dosyayı açabiliyorsanız düzenleyip kaydedebilirsiniz.

Wolkanşah

Alıntı yapılan: bethiro - 02 Haziran 2010 - 04:52:09
sudo mousepad /etc/apt/sources.list deneyin.

Ayrıca yönetici izinleri ile thunar'ı kullanarak dosyayı açabiliyorsanız düzenleyip kaydedebilirsiniz.
bu verdiğiniz komutla açtım. devam etmeye çalışacağım...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Haziran 2010 - 05:55:27

teşekkür ederim. wicd i bende kurabildim ağa bağlandı. yanlız, 2 tane network manager gözüküyor sağ üst köşede. "oto eternet" kablolu ağ bağlantısı etkin diyor eski n. manager sembolü, diğeride ıp....... adresiyle kablolu ağa bağlanıldı diyor. bir sıkıntı olurmu? eskisini otomatik kaldırmadı galiba. :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Haziran 2010 - 06:25:34

wicd maneger bağlanamadı network manager bağlanacağı tutdu bağlandı (bağlanırkende eski uyarı penceresini yine açtı desteklenmeyen avahi ağ hizmetlerine engel olundu diye) network menager kaldırılmayınca wicd e engel oldu herhalde. 13 tane güncelleme vardı. güncelleme sonrasıda engellenmiş olabilir wicd çalışmaması. üstatlar daha iyi bilir. bizler acemiyiz.

heartsmagic

Wolkanşah

wicd i kurdum ama network maneger de duruyor kaldırılmamış. firefox kendiğinden kayboluyor çocuklar ders çalışamıyorlar netden... network manegeri nasıl kaldırayım çakışma yapıyor herhalde wicdi engelliyor.

eribol

Önceleri çakışıyordu ama artık ikisi de kurulu olabiliyor yani çakışmazlar normalde. Firefox kayboldu derken? Firefox ile bu network-manager veya wicd'in ilgili olduğunu sanmıyorum.