[Nasıl] Nvidia Binary sürücü kurulumu

Başlatan matafleur, 08 Şubat 2009 - 05:39:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

matafleur

Not: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx kullanıyorsanız lütfen şu anlatımı deneyin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,21050.0.html

Kuruluma başlamadan önce 4 önemli uyarı!

1-) Kesinlikle öncelikli olarak depodan ve/veya envy ile kurulumu denedikten sonra mevcut sürücülerle problemler yaşıyorsanız aşağıdaki adımları uygulayınız.

Sorununuz yoksa sisteminize dokunmayınız!!!!

2-)Hernekadar şu ana kadar bir sorun yaşamamış olsam da aşağıdaki adımları uygulamanız halinde risk aldığınızı bilmeniz gerekir! Adımları doğru şekile uygulamanızdan veya herşeyi bildiğinizi sanıp doğru şekilde uygulamamanızdan kaynaklı problemler ve doğacak olası kötü sonuçlarla ilgili lütfen başlık açmayınız ve soru sorup insanları meşgul etmeyiniz.İlk adımdan itibaren bundan sonrasında kendi başınızasınız!!!!!!!

3)Bütün bu yazılanlar kesinlikle teşvik değil sadece çözümdür!!!!Bunun bilincine iyi varınız!!!!Sorunsuz çalışan sitemlerde sadece heyecan olsun diye denemeyiniz.

4)KDE4 kullanıcıları öncelikle şunu okuyunuz => http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6457.0.html

Şimdi yeterince dövdüğümüze göre kuruluma başlayabilriz (:

Not: Derleme için build-essential paketine ihtiyaç duyulacaktır.

sudo aptitude install build-essential

ile kurabilirsiniz.

1)Eğer daha öncesine bir şekilde sisteminizde sürücüler yüklüyse apt-get remove --purge linux-restricted-modules-`uname -r` ile sürücüleri sisteminizden kaldırınız.

2)Synaptic üzerinden içinde nvidia içeren ne varsa sisteminizden kaldırınız("Evet nvidia-settings de buna dahil.Aynen yazıldığı gibi.")

3)sudo nano /etc/default/linux-restricted-modules-common.

Açılan dosyada

Alıntı YapDISABLED_MODULES=""

Tırnakların arasına nv ekleyiveriniz.

Şöyle olmalı

Alıntı YapDISABLED_MODULES="nv"

ctrl+o ile kaydedip çıkın.

4) Şuradan => http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us nvidia sürücünüzü masaüstüne indirin.

5) bu sayfada yazılanları bir text dosyasına kaydedip ctrl+alt+F1 ile login ekranına düşün(kdm veya gdm ekranı).Oralarda biryerlerde konsol login kısmı olmalı.Tıklayarak konsola düşün ve kendi kullanıcınızla(!) login olun.

6)daha sonra konsolda sırasıyla:

kdm yi durdurun
sudo /etc/init.d/kdm stop(Gnome kullanıyorsanız "kdm" yerine "gdm" yazınız)

temp dizinine girip indirdiğiniz sürücüyü buraya taşıyın:
cd /tmp
sudo mkdir nv
cd nv
sudo cp /home/{buraya kullanıcı adınızı yazın}/Desktop{Türkçe kullanıcılar için "Masaüstü"}/NV{tamamlamak için TAB a basın} .

---.Son komuttaki "." yı girmeyi unutmayın!

7)sudo sh NV{tamamlamak için TAB a basın}

8 )Gelen ekranda sırasıyla

a. Lisansı kabul edin.(YES)
  b. Remove prior driver? = Y
  c. Download a kernel interface? = Y
  c. Compile a kernel interface? = OK
  d. Install Nvidia's 32-bit compatibility OpenGL libraries? = Y
  e. Run the nvidia-xconfig utility? = N  (xorg dosyanız düzgünse no deyin(genelde düzgün oluyor))

9)sudo /etc/init.d/kdm start(Gnome kullanıyorsanız "kdm" yerine "gdm" yazınız)

Bu kadar (:

heartsmagic

Eline sağlık bir ufak hatırlatmam, bir de sorum var.

Hatırlatma Desktop yerine bazı kullanıcılarda Masaüstü olabilir.

Soru: Kurulum aşamasında kernel interface mi indireyim diye soruyor yoksa precompiled kernel mi indireyim diye soruyor?

Not: Yazıyı da sabitliyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

3mr3

Bu genelde ne anlama geliyor. Normal kurulumdan farkı nedir? Yani envy ile kurulumdan farkı nedir?
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

heartsmagic

Farkı şöyle izah edebiliriz.

Nvidia sürücüleri çıkartır. Bu sürücüler Ubuntu depolarına girer. Diyelim ki nvidia-177. Hardware Drivers yoluyla veya Synaptic aracılığıyla biz bu sürücüleri kullanabiliriz. Ancak depoda sadece nvidia-177 yoktur. Eski kartlar için nvidia-96 ve nvidia-71 de vardır. Eğer kartımıza uygun sürücüsü biliyorsak açarız Synaptic'i biz kurarız. Alternatif olarak hardware drivers kısmından da önerilen sürücüyü yine biz kurabiliriz.

Envy işte tam bu esnada araya giriyor. Bizim için sürücüyü seçiyor ve kuruyor, ardından da ayarlamaları yapıyor. Teorik olarak depodan elle kurup ayarlama yapmaktan farklı değil fakat pratikte depodan kurulum yapıp da sorun yaşadığımız yerlerde Envy'nin bu sorunları çözdüğünü gördüm.

Gelelim son noktaya, yani bu başlığın konusuna. Nvidia'nın her sürücü çıkartmasının ardından bu sürücüler hemen depoya girmez. İşte bu aşamada kullanıcı bir sebepten ötürü bu sürücüleri denemek isteyebilir. Eğer denemek istiyorsa bu yolu kullanmak zorunda. Unutulmaması gereken bu yol başlıkta bahsedildiği üzere son yoldur ve her kernel güncellemesinde yapılanların tekrar edilmesi gerekir.

matafleur

Açıkçası precompiled kernel'in sorunlara yol açabileceğini düşünüyorum(Gerçi denemedim şu ana kadar bilmiyorum).O yüzden kernel interface i tercih ettim.Şu ana kadar bununla ilgili bulduğum yöntemlerin neredeyse tamamında da bu kullanılmış.Keza burada anlattıklarım da oradan buradan toplama.Ne yaptığını bildiğin sürece çok da bağlı kalınması gerekmiyor.En bastinden nv yüklemesini engellemek yerine modülü komple kaldırabilirsin-ki benim yaptığım bu şekilde normalde-  (:

Hatırlatma için de * sağ ol.Hemen düzelteyim.Çok uzun süredir aynı home dizinini değiştirmeden kullanınca Ubuntu'nun default olarak Desktop yerine Masaüstü klasörünü getirdiğini unutuyor insan (:

heartsmagic

Precompiled kullanılsın demiyorum zaten :) O aşamayı unutmuşum ben zaten. Precompiled kernel indireyim mi dediğinde hayır der ve kendisinin derlemesini sağlardım zamanında.

matafleur

Yok demiyor artık.En azından bana sormadı.Ha arada üçkağıt çevirdiyse onu bilemem. (:

Çook uzun süre önce ilk Suse de denemiştim kernel için nvidia yaması uygulamayı.Göbeğim çatlamıştı.(Ya default olarak gelmiyordu ya ben paketlerde bulamamıştım ya da bir sorun vardı hatırlamıyorum tam).Sağolsun nvidia amca beni suseden soğutan araç olmuştu (:

heartsmagic

Değişmiş olabilir o zaman, tamamdır eline sağlık tekrar.

özgürlüğeyeryok

Bugün cuda'yı yüklemek istedim. cudanın yeni versiyonu için 180.22 driver ı gerekiyormuş onu da indridim. Burada anlatılan yükleme talimatlarına bakmayı gerek görmemiştim. Keşke baksaymışım. neyse, ne yaptığımı adım adım anlatıyorum.
-siteden 180.22'yi indirdim.
-gdm'yi kapattım
-sudo ./Nvidia....-pkg1.run yazdım ve yüklemeye başladım.
-sorunsuzca yüklendi fakat gdm yi açmak istediğimde x11 açılmıyor detaylı raporda yazan neden ise kernel in 177,82 olması sürücünün 180.22 olması
-Aynı şekilde 177,82 yi yüklemeyi denedim fakat komut bulunamadı hatası veriyor.
-Acaba gdm yi nasıl eskisi gibi çalışır hale getirebilirim?

edit: benzer sorunla burada da karşılaşılmış fakat onun dağıtımı slack.

heartsmagic

Çalışmayan GDM değil de X'in kendisi aslında. Sürücü çakışması olması muhtemel. Sen eskileri ve hatta yenileri güzelce kazı sistemden. Temiz temiz tekrar yeni sürücüyü dene. En sağlıklı sonucu böyle alırsın.

özgürlüğeyeryok

177.82yi geri yükledim ve şu an gui aracılığıyla sizlere yazıyorum :) nasıl mı?
daha önceki mesajımda bahsettiğim komut bulunamadı hatası 177.82 binary dosyasına chmod +x yapmamamdan kaynaklanıyormuş. onu yapıp yükledim sorunum halloldu. Şu anki tek sorunum ses sürücüsü gitti
aplay -l
aplay: device_list:215: ses kartı bulunamadı...

neyse onu da akşama gıdıklıyacağım şimdi vizelere çalışmam gerekiyor.

edit: yeniden başlatınca ses geri geldi. vizeler bitinceye kadar da kurcalamıycam bilgisayarı nasılolsa şimdilik sağ sağlim çalışıyor.