[Çözüldü] Compiz yüklemeden sonra masa üstü gözükmeme sorunu

Başlatan Omnius, 07 Ekim 2009 - 06:38:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Omnius

Arkadaşlar iyi günler,

Yeni bir linux kullanıcısıyım ve windowstan sonra ciddi bir alışma sıkıntısı çekiyorum. Biraz olay cazipleşsin diye compiz kurdum. Ama sonrasında masa üstüm kayboldu. Şöyleki masa üstünde bulunan döküman, resim vs hiç * bir şey gözükmüyor boş bir masa üstü varmış gibi gözüküyor üstelik masa üstünde mause ile sağ tıkladığımda çıkan menü çıkmıyor veya masa üstüne sürükle bırak gibi özellikleri kullanamıyorum.

Masa üstündeki dosyalara CLIden veya dosya sistemini açarak erişebiliyorum ama masa üstünde göremiyorum.

Sistemimde Ubunt 9.04 Jaunty yüklü

Yardımlarınız için şimdiden tşkler.

Sherlock Holmes

Büyük bir ihtimalle Compiz eklentilerinden biri olan Wallpaper(wallpapoz) açık olduğundandır.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3798.msg41814.html#msg41814
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=10245.msg126335#msg126335
Yapılandırmak için konuları inceleyebilir,
fakat geçici olarak eklentiyi kapatırsan muhtemelen sorunun hall olacaktır.
;)
Aramıza Hoşgeldin.

heartsmagic

Ben de bir şey sormak istiyorum. Aslında Compiz kurulu gelir, sen tam olarak ne kurdun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Omnius

valla şimdi ağlayacağım  :'(

Evet dostum hata söylediğin yerde çıktı (bu arada mesajını sabah girdikten kısa bir süre sonra okudum ama ancak akşam eve gelince uygulayabildim) ben compiz fusion kurdum ve dediğim gibi bilip bilmeden öyle deneme vs amaçlı birşey denerken yine senin linkini verdiğin sayfadandı hatta :) çoklu duvar kağıdını denedim

- ALT+F2
- gconf-editor yazıp
- Apps --> Nautilus --> Preferences a gidip
- Show desktop üzerindeki tick işaretini kaldırmışım :D tabi kelimedende anlaşılacağı üzere desktopu yok ettik :) Tiki geri koydum ve sayende sorunum çözüldü :)

Ağlama sebebime gelince bu yaptığım hatanın abukluğunun farkındayım bahsettiğim gibi ben windowscuyum ve sertifikalı deneyimli bir windows sistemcisiydim aslında. Şimdi sistem network işlerini birakip akademik kariyere soyunduk. Ve yapacağım çalışmalar hep linux veya mac tabanlı olduğundan öğrenmem gerekiyor. windowsta ntds dosyalarını elle düzelten biriydim şimdi düştüğüm hallere bak :( 15 yıllık sevgilimden ayrılmış gibi hissediyorum :( Sanırım daha bu forumu çok aşındıracağım =)

Neyse umarım bende birgün öğrenirim ve birilerine yardımcı olurum.

Bu arada birşey itiraf edeyim windowsta problem çözerken linuxun bir özelliğini kıskanırdım. Rootun herşeyi istediği gibi yapabilmesini. Birçok açıdan windows system admin (Domain admin catalog admin shema admin vs altındaki bir çok ünvandaki gruptaki adminleri) hep bazı yerlerde kısıtlamayla kalıyordu yani işletim sistemi insanın üzerindeydi bu da bir çok problem çözmede elimi kolumu bağlıyordu. Yani bir adım var onu aşamıyordunuz bazı yerlerde ama linuxte böyle birşey olmadığını biliyordum ve cidden kıskandığım bir özelliğiydi. Neyse sorun çözülmüştür tşkler.

heartsmagic

Aslında Compiz Fusion da kurulu gelir :) Şu an kurulu gelmeyen sadece Emerald sanırım.
@Omnius, yeni bir dünyaya giriyorsun bu gibi durumlarda üzülmene gerek yok. Hepimiz ilk zamanlarda acemilik yaşadık.
Konu çözüldüğüne göre konuyu kapatabiliriz. Çalışmalarında başarılar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.