Kare alma

Başlatan KillerB, 04 Aralık 2010 - 18:31:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KillerB

arkadaşlar hatayı  bulamadım ve gayette basit bir kod nerde hata olabilir anlamadım

sayı=int(input("karesini almak istediğiniz sayı")
print(sayı**2)

print te hata buluyor nasıl olabilir böyle bir şey

alquirel

- Değişken isminizdeki Türkçe karakteri kaldırın.
- print komutunu parantezsiz kullanın.

KillerB

sanırım python 3xx turkce komutları biliyodu ayrıca yazmadım da

tamam sorunu çözdüm ikinci kere ) koymam gerekiyodu nasıl  unttum

peki arkadaşlar bişey sorucam bu programı bir kereliğine çalıştırıyo yani bi kere kareisi alıp kapatıyo bu şey nasıl çözülcek ?
sorun türkçe karakterde değilmiş

hocam bir sorum daha var

bu pythonla hep siyah ekranlı şeyler mi yapıcaz peki hiç görsel bi program yazamıycazmı ?

alquirel

Bende Python 2.6 var, 3 serisini bilmediğimden öyle dedim. ;)

Evet ikinci parantez gözümüzden kaçmış.

Eğer arayüzlü bir şey üretmek istiyorsan Qt ve GTK gibi araçlara bakman lazım.

eribol

Python3xx serisi için Gtk desteği varsa bile henüz yeterli değil diye biliyorum. Qt bağımlılıklarında python3xx var yani python3xx için şu an qt ile uygulama geliştirmek daha iyi olur.

KillerB

çok teşşekkürler arkadaşlar peki şu kapanma işini nasıl çözebilirim cmd den açınca sonucu görebiliyorum ama ordada kapanıyo yani anlayabiliyorum programın kapandığını ama direk programı açtığımda soruyu soruyor 2 yazıyorum çabucak bişeyler yapıp kapıyor

sem

Siz sanırım Windows ortamında geliştiriyorsunuz..  Ya da ben cmd'yi kesemiyorum (Linux tarafında) tam olarak... Program sonuna kullanıcıdan bir karakter ya da sayı gibi bir giriş alacak fonksiyon çalıştırın... C'deki scanf gibi örneğin...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

jayw

Alıntı yapılan: sem0900 - 04 Aralık 2010 - 23:34:36
Siz sanırım Windows ortamında geliştiriyorsunuz..  Ya da ben cmd'yi kesemiyorum (Linux tarafında) tam olarak... Program sonuna kullanıcıdan bir karakter ya da sayı gibi bir giriş alacak fonksiyon çalıştırın... C'deki scanf gibi örneğin...

Ben de tam olarak bunu yazacaktım :)

@KillerB;

raw_input("Çıkmak için ENTER tuşuna basın")

şeklinde bir kodu betiğin en sonuna ekleyin, sanırım işinizi görecektir.

KillerB

if lere falan geldim arkadaşlar ama bişey sorucam etkileşimli kabuk ta entera basınca hemen yazdığım şeyi yazıyor mesela ben daha bitmesini istemiyorum
mesela ben programa print("hos geldiniz") yazıyorum alta geçmek için entera basıyorum bana direk
hos geldiniz yazıyo bunu önlemek için virgülümü kullanmalıyım yoksa ?

çok teşekkür ederim arkadaşlar evet windows kullanıyorum

akelek

Alıntı yapılan: KillerB - 04 Aralık 2010 - 23:53:58
if lere falan geldim arkadaşlar ama bişey sorucam etkileşimli kabuk ta entera basınca hemen yazdığım şeyi yazıyor mesela ben daha bitmesini istemiyorum
mesela ben programa print("hos geldiniz") yazıyorum alta geçmek için entera basıyorum bana direk
hos geldiniz yazıyo bunu önlemek için virgülümü kullanmalıyım yoksa ?

çok teşekkür ederim arkadaşlar evet windows kullanıyorum

Etkileşimli kabuk kullanmak yerine, .py uzantılı bir text dosyasında kodları yazıp çalıştırmanızı tavsiye ederim.

heartsmagic

Önlemekteki maksadın ne? Bunu söylemezsen yardımcı olamaz kimse. Sen kodu yürütüyorsun, Python da görevini yapıyor. Kısacası isteneni veriyor sana. Ardından ne olmasını istiyorsan onu kodlaman lazım.

Not: @akelek de cevap vermiş. O şekilde de olur ancak etkileşimli kabuk iyi bir deneme tahtası. Eğer uzun uzadıya bir şeyler kodlanmayacaksa işleri çabuklaştırabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sem

Etkileşimli kabuğu şimdi duydum. Duyduğumdan öğrendiğim kadarı ile verilen kodu eş zamanlı olarak çalıştıran bir uygulama ya da benzeri bir  şey gibi...

Arkadaşın demek istediği ise print(hoş geldiniz") yazdığımda "enter" tuşuna basınca hemen kodu çalıştırmasın da örneğin bir kaç şey yazdırma komutu verilecekse şöyle;

print("Merhaba")
print("hoş geldiniz")
print("Nasıl gidiyor")

İlkini yazdı enter'a bastı, ikincisini yazdı enter'a bastı, üçüncüyü yazınca enter'a bastı... Üçüncüyü yazdıktan sonra ekrana yazma işini başlatmak istiyor, anladığım kadarı ile...

Tahmin: Büyük ihtimalle aralara gelecen bir atom bu işi görecektir (;, &, : gibi bir şey) ya da yazdırma işlemleri için STDOUT tamponlama ayarı vardır.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

alquirel

Sevgili noktalı virgül kardeşimiz bu işi görüyor lakin aynı satırda istiyor tüm kodları :)

Zaten etkileşimli kabuğun amacı bu değil mi ki?
Eğer alt alta yazayım da sonra çalışsın diyorsanız (Windows'ta var mı bilmiyorum) Idle bu işi görüyor.

Idle'da iki kullanım şekli var, ister etkileşimli çalışırsınız, ister yeni pencere açıp kodları yazdıktan sonra çalıştırıp (run) ana pencerede çıktıyı görürsünüz.

sudo apt-get install idle

KillerB

doğru haklısınız ama mesela sadece print değil diyelim çok uzun bir program yazıcaz ama entera bastığımızda önceki şeyleri run edicek,
virgülü denedim ve garip bişey çıktı print("selam"),print("nasılsın"),print("iyimisin") dediğimde bunları yazdı ama (None,None,None) diye bişey yazdı ne oluyo bu arkadaşlar ?

noktalı virgül kullanınca none lar çıkmıyo ama merak ettim bu ne böyle ?

utdmr

Alıntı yapılan: KillerB - 10 Aralık 2010 - 19:36:13
doğru haklısınız ama mesela sadece print değil diyelim çok uzun bir program yazıcaz ama entera bastığımızda önceki şeyleri run edicek,
virgülü denedim ve garip bişey çıktı print("selam"),print("nasılsın"),print("iyimisin") dediğimde bunları yazdı ama (None,None,None) diye bişey yazdı ne oluyo bu arkadaşlar ?

noktalı virgül kullanınca none lar çıkmıyo ama merak ettim bu ne böyle ?
Virgül yazınca "None" çıkmasının nedeni, print komutlarını işleyerek return değerleri ile tuple oluşturması. İki değer arasında virgül tek başına bir tuple belirtir.

Çok uzun bir program önceki mesajlarda dendiği gibi interaktif konsoldan yazılmaz, bir metin editörü ile yazılıp python ile çalıştırılır. Ancak ille de interaktif'ten çok satırlı işlem yapmak istiyorsanız, dendiği gibi ";" ile tek satıra indirebilir veya "def f():" şeklinde başlayıp istediğiniz satırlarla fonksiyon tanımladıktan sonra "f()" ile çalıştırabilirsiniz.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

KillerB

arkadaslar biliyorum burası ubuntu yeri ama belki duyan vardır win7 de açılıyodu ama xp bilgisayarımda idle ı açamıyorum nedeni ne olabilir ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Aralık 2010 - 19:35:31

TCL_LİBRARY i kaldırın diyolar ama bulamadım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Aralık 2010 - 20:38:14

regedit,environment variable bölümündeymiş sildim ama yine işe yaramadı

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Aralık 2010 - 20:51:47

çözdüm
tkl8.5 ve tcl 8.5 dosyalarını Lib den tcl ye kopyalayın düzeliyor