Linux Desteği Için Üreticilere Baskı

Başlatan enginn, 19 Kasım 2014 - 16:43:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

enginn

Yeni aldığım asus notebooka bir GNU/Linux dağıtımı kurabilmek için bayağı uğraştım. Sonunda forumdan aldığım yardımla sorunu kısmen çözdüm. Donanım sorunlarını yaşamak gnu/linux kullanıcılarını kaderi olmuş. Sözü fazla uzatmadan konuya gireyim. Ingilizceye hakim bir arkaş üreticilere yönelik bir metin hazırlasa bizlerde bu ortak metinle üreticileri e-posta yağmuruna tutsak. Hatta bu çabayı yerli ve yabancı diğer forumlara taşısak diye bir öneride bulunuyorum ne dersiniz? Üreticiler üzerinde bir baskı oluşturabilirsek ancak ozaman microsoftun emirkulu gibi davranmaktan vazgeçerler. Donanım üreticilerinin dize gelmeleri aynı zamanda yazılım üreticilerinide dize getirecektir.

ersinkandemir

Microsoft'un kendi ürününü sunması için bu üreticilere verdiği "rüşvet"i Linux dünyası karşılayamaz. Yani bu tekelden hem donanım üreticiler hem Microsoft dünyaları götürürken bizim e-postalarımız ile bu paradan vazgeçeceklerini sanmıyorum. Yasal olarak da sürekli tekel davaları tartışılıyor fakat gördüğümüz üzere kaybetseler dahi ödedikleri tazminatlar onlara dokunmuyor. 
Where there's a shell, there's a way.

haciyatmaz

Bu konudaki sorunu asmanin veya linux kullanicilarinin yolu alternatif yazilimlar gelistirmek olabilir.
donanim üretiminin altyapi maliyetleri linux dünyasi icin altindan kalkilamayacak kadar agir olabilir belki ama
en azindan aletrnatif yazilimlarla, bu kiskactan cikmanin yollari denenebilir.

ayrica, kimi bilgisayar üreticileri, reklam yapmis olmak istemiyorum ama örnegin lenovo,
üzerinde isletim sistemi olmayan bilgisayarlari da satisa sunuyor, tüketicinin talebine göre.
bununla ilgili lenovo ile dogrudan irtibata gecmek gerekiyor. diger firmalar da böyle bir olanak sunuyor mu,
bilemiyorum ama arastirilabilir.

yani, pazarda satisa sunulan bilgisayarlar yerine, eger kafamizda windows kullanmak yoksa,
linux sürümlerini kullanacaksak, üzerinde isletim sistemi olmayan bilgisayarlar tercih edilebilir.
aksi taktidirde, üzerinde windows yüklü bir bilgisayar satin alindiginda, windowsu da satin almis oluyoruz.

üzerinde isletim sistemi olmayan bir bilgisayarla ise baslayabiliriz.

baski amaciyla, ortak bir bildiriyle, üreticileri email bombardimanina tutarak somut sonuclar elde edilemeyebilir, dogrudur.
ama denemekten zarar gelmez kanaatindeyim.
linux sürümlerinin, dünya capinda kabaca 1.5 milyon gönüllü gelistiricisi ve/veya kullanicisi oldugu düsünüldügünde,
ve bu 1.5 milyonun 1 milyonu, hadi onu da gectim, 500 bini, 100 veya 10 bini bu ortak bildiriye imza atip üreticilere gönderse,
ortak tavir gelistirmek acisindan önemlidir. 
ama mesele, üretilen donanim araclarinin, linux kullanicilarina ücretli mi ücretsiz mi sunulacagi ise, o durumda muhtemeldir ki, araya ticari kaygilar
girecektir.

enginn

Üreticilerin üretimi tüketiciler için yaptığı, microsoft için yapmadığı, microsoftunda bir üretici olduğu ve gnu/linux kullanıcılarınında tüketici olduğunu göz önüne alırsak başvurulabilir bir yöntem olduğunu düşünüyorum. En azından ticari kullanım için olmasada yeterli bir baskı oluşturulursa ev kullanıcıları için üreticilerin kayıtsız kalamıyacağını düşünüyorum. Ki buyük sunucularda linux kullanıldığınıda unutmamak lazım. (Kapitalizmde kriz denen olgunun aşırı üretimden kaynaklandığını, kapitalistlerinde kârının kaynağının artı değer olduğunun düşünürsek artı değerin kaynağının işçilerin emeğinin gaspı olduğunu bilirsek ve kriz dönemlerinde yoksulluğun artığını alım gücünün azaldığını dikkate alırsak maliyeti düşürmemin yöntemlerinden biri olarak gnu/linuxun cazibesi üreticilerin dikkatini çekecektir ve bu maliyetin azalması tüketiciye yansıyacaktır ... Marx'a ve Kapitale bir selam göndermeden geçemedim yarım yamalak olsada)

meda

Zayıf olan tarafı güçlendirmek gerek. Şurada kaçımız Ubuntu, Mint, Gnome, KDE ... gibi açık kaynak dünyasına katkı olarak bağış yaptık. Yazılım merkezinden uygulama satın aldık. Emek olarak yazılım denemelerine, hata bildirimleri yapmaya test ekibinde yer almaya, çevirilerde ne kadar fayda sağladık. Süreli yayın olarak Sudo dergisinde kaçımız biraz zaman ayırıp makale hazırlayıp bazı konuları inceledik. Ayrıca Wiki'de bazı konular eskidi güncellemek için hazırlayan arkadaşı mı beklemek gerekiyor acaba. 
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

enginn

Alıntı yapılan: meda - 19 Kasım 2014 - 19:44:45
Zayıf olan tarafı güçlendirmek gerek. Şurada kaçımız Ubuntu, Mint, Gnome, KDE ... gibi açık kaynak dünyasına katkı olarak bağış yaptık. Yazılım merkezinden uygulama satın aldık. Emek olarak yazılım denemelerine, hata bildirimleri yapmaya test ekibinde yer almaya, çevirilerde ne kadar fayda sağladık. Süreli yayın olarak Sudo dergisinde kaçımız biraz zaman ayırıp makale hazırlayıp bazı konuları inceledik. Ayrıca Wiki'de bazı konular
eskidi güncellemek için hazırlayan arkadaşı mı
beklemek gerekiyor acaba.

Herhalde bunu benim gibi acemilerden beklemiyorsun. Elimden gelen bişey olursada esirgemem katkımı. Uygulama satın almaktansa bağış yapmak gnu felsefesine daha uygun olur diye düşünüyorum.
Ayrıca konu değişime ugramadan dallanıp budaklanmadan önerdiğim e-posta teklifi hakkında ne diyorsunuz?

heartsmagic

Alıntı yapılan: enginn - 19 Kasım 2014 - 21:59:26
Uygulama satın almaktansa bağış yapmak gnu felsefesine daha uygun olur diye düşünüyorum.

Ufak bir yanlışı düzeltmemiz gerekiyor, GNU felsefesinde uygulama satmayı engelleyen bir durum yok. GNU veya daha doğru ifadesiyle özgür yazılım felsefesindeki mesele yazılımın özgür olmasıdır, ücretsiz olması değil. Bu doğrultuda özgür yazılım geliştirip bunu satan insanlardan yazılımlarını almak son derece normal ve hatta bu piyasayı cesaretlendirecek bir davranış olur.

Eposta işlemine gelince, yapılması zor bir durum bence. Düşüncenin altında yatan niyet çok güzel bunu kabul ediyorum. Fakat bunu yapmak yerine işi biraz daha zamana bırakıp, bu arada Linux'u öğrenip, öğretip yaygınlaşmasına katkıda bulunmak daha güzel olabilir. Gerisi zaten yavaş yavaş olacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

enginn

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Kasım 2014 - 22:22:28
Alıntı yapılan: enginn - 19 Kasım 2014 - 21:59:26
Uygulama satın almaktansa bağış yapmak gnu felsefesine daha uygun olur diye düşünüyorum.

Ufak bir yanlışı düzeltmemiz gerekiyor, GNU felsefesinde uygulama satmayı engelleyen bir durum yok. GNU veya daha doğru ifadesiyle özgür yazılım felsefesindeki mesele yazılımın özgür olmasıdır, ücretsiz olması değil. Bu doğrultuda özgür yazılım geliştirip bunu satan insanlardan yazılımlarını almak son derece normal ve hatta bu piyasayı cesaretlendirecek bir davranış olur.

Eposta işlemine gelince, yapılması zor bir durum bence. Düşüncenin altında yatan niyet çok güzel bunu kabul ediyorum. Fakat bunu yapmak yerine işi biraz daha zamana bırakıp, bu arada Linux'u öğrenip, öğretip yaygınlaşmasına katkıda bulunmak daha güzel olabilir. Gerisi zaten yavaş yavaş olacaktır.

GNU felsefesinde uygulama satmaya bir engel olduğunu söylemedim zaten. Satın almaktansa bağış yapmanın daha uygun olacağını daha etik bir yaklaşım olacağını düşünüyorm. Zaten ayakları yere basan biri kapitalist piyasa şartlarında satma-satın alma yok gibi kurallar ileri sürmez, süremeyeceğinide bilir. 17-18. yy'ın ütopik sosyalislerinin kurguladıkları dünyalarında yaşamıyoruz. İstemesek de karşı olsakda kapitalist kurallara bizlerde tabiiyiz. GNU GPL nin yaratıcılarıda elbette bunun farkında ki buna uygun bir lisan hazırlamışlar. Olay kollektif bir yararsa uygun olanda gönüllülüktür.
Not:Konu başlığın dışına taştı, bir ekonomipolitik tartışması halini aldı. Konuyu silme yetkim olsa silerdim. Önerim gayet açık ve net yapılması zor bişey değil. Konuya ve ingilizceye hakim bir arkadaş bir metin hazırlayacak. Dileyen metni kopyalayıp e-posta olarak donanım, pc, notebook üreticilerine gönderecek ve yaygınlık kazanması için çeşitli GNU/Linux platformlarına taşınacak konu. Sanırım bu önerinin denenmesinin kimsye bir zararı dokunmaz.E-posta göndererek sosyalist devrim yapmak gibi bir öneride bulunmuyorum.(önerime yönelik cevaplar dışındaki cevaplara karşılık varmeyerek an itibarı ile konu dışına çekiliyorum)

heartsmagic

Neyse, cevap alamayacağım sanırım ancak bağış yapmanın nasıl satın almaktan daha etik/ahlâki olduğunu anlayabilmiş değilim. Ben de düşüncemi, hatta doğru ifadeyi belirteyim, satın almanın daha az etik olan bir tarafı yok.

Konuya dönecek olursak elbette böyle bir şeyi denemenin zararı olmaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Linuxman

Aslına bakarsanız en güzel baskı Linux destekli ürünler alıp  çevremizdekilerin Ubuntu vb. Linux sürümlerini kullanmalarını sağlamak. Ben Ubuntu kurduğumda bilgisayarımın başına evde kimse oturmamıştı. Şu anda evdeki bütün bilgisayarlarda Ubuntu kurulu. Çevremize güzel anlatıp kullanıcı sayısını arttırmak destek almak konusunda en önemli etken. Çünkü Google bir dünya devi ve parayı yazılım satarak değil, reklamdan kazanıyor. Android'in bedava olduğu halde bu kadar tercih edilerek üretiminin ve gelişiminin devam etmesindeki en temel neden reklamlardan güzel para kazanılması. Toplumdaki önyargının bir kısmı başarısız Linux sürümleri. Bir çok insan Android'in ve İOS (Mac OS)'un (Iphone'un kullandığı işletim sistemi de aynı Ubuntu gibi Unix tabanlı bir sistem) bir çeşit Linux türevi olduğunu bilmeden kullanıyor. Hatta Telefonu Android olan bir arkadaşım salla Linux'u ya demişti. Android'in de linux türevi olduğunu söylediğimde yaşadığı şaşkınlığı ve aksini ispat için yaptığı araştırmaların boşa gitmesini zevkle izlemiştim.

Mesela Football Manager gibi bazı oyunlar artık Ubuntu için de üretiliyor.

ulupınar

Bu sorunun çözümü alacağınız yazılım veya bilgisayar parçası ve birimlerinin Linux uyumluluk testlerinden geçip geçmediğini araştırmak olmalı diye düşünüyorum. Genelde windows uyumlu cihazlar piyasada çokça bulunduğundan bu gerekli oluyor.

Yazıcı almadan önce buraya bir göz atmanız faydalı olur.  http://www.openprinting.org/printers

Sanırım bu logoyu ilk ben yaptım internette yayınladım ama sonra yabancı bir bayan kendisine aitmiş gibi aldı bunu dağıttı.

grayloop

Linux dağıtımları kullanıyorsanız öncelikle var olan işletim sistemi tekeline karşı bir tavır alıyorsunuz demektir. Tekel varsa sonuçlarını da göze almadan bu işe girilmediğini varsayıyorum. Yazışmanın hiç kimseye bir zararı olmaz. Canon'la uzun yazışmalar sonucu sorunuma kalıcı bir çözüm getiremedim, ancak meramımı anlatabildim sanırım. Towards gibi "... Nvidia!" diye küfretmektense yazılabilecek her yere yazılmasından yanayım.

Buradaki "baskı" fikrine katılıyorum, ancak @heartsmagic'in söylediği öğrenip/öğretme düşüncesi bana daha sağlam ve kalıcı geliyor. "Eğitim şart", çünkü öğrendikçe öğretebilirsiniz, öğrettikçe yaygınlaşır, yaygınlaştıkça talep artar.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz