[Çözüldü] ram yukseltmeli miyim

Başlatan abbasc, 13 Kasım 2015 - 03:49:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

seron

Çok fazla kişinin yanıtını topiklemeye üşendiğimden iyi kötü şöyle yazayım:

Bir filmi bilgisayar üzerinden bir media player ile izlerken alınan performans ile flashplayer ile internetten alınan performans karşılaştırıldığında, bilgisayardan izlemek daha iyi sonuç verse de ortada şöyle bir temel kural vardır: bir video, milyonlarca karenin akıtılmakta olan halidir. Bu karelerin ebatı arttıkça, kodek karmaşıklaştıkça, videonun anlık veri hızı arttıkça ekran kartına ve işlemciye daha fazla yüklenmeye başlar. İşte bu durumdan ötürü özellikleri yüksek bilgisayarlarda da zaman zaman takılma, kasılma sorunları ile karşılaşılması normaldir.

Öte yandan dikkatimi çeken bazı şeyler var:
Örneğin "bu durum önce yoktu" denmiş. Milyonlarca sebep üretilebilir ama akla ilk gelenler, acaba yeni flash güncellemesinde sorun mu var; ya da daha mı ağırlaştırdılar?
İnternet Hızı zamanla yavaşladı mı? AKK varsa doldu mu ve veri akışı bu nedenle yavaşladı mı?
Filmler internetten izleniyor... Ama hangi kaynak siteden? Mail ru gibi yurtdışı kaynaklardan izlenirken veri akışı yavaşlayarak modern bilgisayarlarda da bazı beklemeler, donmalar olabiliyor... Yalnız sorun şu ki Türkiye sunucuları da bulunan youtube'da da sorun yaşanıyor, acaba neden?
Bilgisayar yeni yüklenen sistemle biraz rahatlamış, ama video sorunu devam etmiş; o halde hafif-sistem ağır sistemle alakası yok. Dolayısıyla ubuntudan vazgeçmeye de gerek yok.

Sorunun donanımın yavaşlığından kaynaklandığı, konunun gidişatı ile giderek kesinlik kazanıyor gibi.

Ben konu başlığı için kesin bir şekilde şöyle cevap vereyim, hayır, RAM yükseltmeyin, RAM'iniz yeterli, hatta o sisteme fazla. İşletim sisteminde de sorun yok. Sorun muhtemelen gelişen ve güncellenen internet kaynaklarının her geçen gün eski bilgisayarlara daha ağır gelmeye başlaması.

abbasc

Alıntı yapılan: seron - 16 Kasım 2015 - 15:41:50
Çok fazla kişinin yanıtını topiklemeye üşendiğimden iyi kötü şöyle yazayım:

Bir filmi bilgisayar üzerinden bir media player ile izlerken alınan performans ile flashplayer ile internetten alınan performans karşılaştırıldığında, bilgisayardan izlemek daha iyi sonuç verse de ortada şöyle bir temel kural vardır: bir video, milyonlarca karenin akıtılmakta olan halidir. Bu karelerin ebatı arttıkça, kodek karmaşıklaştıkça, videonun anlık veri hızı arttıkça ekran kartına ve işlemciye daha fazla yüklenmeye başlar. İşte bu durumdan ötürü özellikleri yüksek bilgisayarlarda da zaman zaman takılma, kasılma sorunları ile karşılaşılması normaldir.

Öte yandan dikkatimi çeken bazı şeyler var:
Örneğin "bu durum önce yoktu" denmiş. Milyonlarca sebep üretilebilir ama akla ilk gelenler, acaba yeni flash güncellemesinde sorun mu var; ya da daha mı ağırlaştırdılar?
İnternet Hızı zamanla yavaşladı mı? AKK varsa doldu mu ve veri akışı bu nedenle yavaşladı mı?
Filmler internetten izleniyor... Ama hangi kaynak siteden? Mail ru gibi yurtdışı kaynaklardan izlenirken veri akışı yavaşlayarak modern bilgisayarlarda da bazı beklemeler, donmalar olabiliyor... Yalnız sorun şu ki Türkiye sunucuları da bulunan youtube'da da sorun yaşanıyor, acaba neden?
Bilgisayar yeni yüklenen sistemle biraz rahatlamış, ama video sorunu devam etmiş; o halde hafif-sistem ağır sistemle alakası yok. Dolayısıyla ubuntudan vazgeçmeye de gerek yok.

Sorunun donanımın yavaşlığından kaynaklandığı, konunun gidişatı ile giderek kesinlik kazanıyor gibi.

Ben konu başlığı için kesin bir şekilde şöyle cevap vereyim, hayır, RAM yükseltmeyin, RAM'iniz yeterli, hatta o sisteme fazla. İşletim sisteminde de sorun yok. Sorun muhtemelen gelişen ve güncellenen internet kaynaklarının her geçen gün eski bilgisayarlara daha ağır gelmeye başlaması.

Evet, bu sekilde aciklanabilir herhalde bu sorun.
eskiden bu sorun yoktu. 3 yil onceyi kastetmistim. O zamanlarda 12.04 kullaniyordum. Dokuz ay kadar once (tarihten tam emin degilim) gelen guncellemeler tablosunun uzerinde; "sisteminiz yeni surum olan 14.04 e yukseltilsin mi? " , diye bir secenek vardi ve ben de yukseltmistim. Bu isin icine yeni sistemin eklenmesini de katmaliyim. Ama gorunuste bir farklilik olmadigindan(ben farketmedim belki, cunku ileri duzey bir bilgisayar kullanicisi degilim) bunu onemsememistim. Surum yukseltince, bunlarin olacagini simdi farkediyorum. Iki surum de benim gozumden inanilmaz derecede ayni. Bilgisayarin icinde neler olup bittigini bilmiyorum tabii.

Donanimi yukseltmekten vazgectim. Ram zaten fazla, ekran karti ve islemci degistirmek icin lehim falan gerek. Formatlama yaparken bile sorun yasayan biriyim, hic bulasmayayim digerlerine. Yine olmaz ise rosberry falan, bir seyler onerdiler sitedeki diger arkadaslar. Onlari da deneyecegim. Ama simdilik iyi gidiyor. Tesekkurler :)

seron

O bilgisayarla idare ededurun. İşinizi görür.

Rasperry Pi bilgisayarlar daha çok program geliştirme ve elektronik uygulamaları için tasarlanmıştırlar. Kasaları yoktur avuç içi kadar bir elektronik devrekartından oluşur. İşlemci ve ram özellikleri dolayısıyla da sizin makineden daha üstündür. Bu nedenle eğer "kasmıyor" diyorlarsa doğrudur. Fiyatı çok uygundur ve yanlış hatırlamıyorsam 5Voltluk adaptörle çalışıyor. Bu Bilgisayar için üretilmiş LCD ekranlar ve daha birçok modüller satılıyor. Bana kalırsa pahalı akıllı telefonlar ve tabletler yerine bu cihaz daha akıllı bir çözüme benziyor. Kumandası falan da var evde film izleyebiliyorsunuz :)

abbasc

Alıntı yapılan: seron - 16 Kasım 2015 - 18:40:43
O bilgisayarla idare ededurun. İşinizi görür.

Rasperry Pi bilgisayarlar daha çok program geliştirme ve elektronik uygulamaları için tasarlanmıştırlar. Kasaları yoktur avuç içi kadar bir elektronik devrekartından oluşur. İşlemci ve ram özellikleri dolayısıyla da sizin makineden daha üstündür. Bu nedenle eğer "kasmıyor" diyorlarsa doğrudur. Fiyatı çok uygundur ve yanlış hatırlamıyorsam 5Voltluk adaptörle çalışıyor. Bu Bilgisayar için üretilmiş LCD ekranlar ve daha birçok modüller satılıyor. Bana kalırsa pahalı akıllı telefonlar ve tabletler yerine bu cihaz daha akıllı bir çözüme benziyor. Kumandası falan da var evde film izleyebiliyorsunuz :)

ben rasberry yi flash player icin alternatif sanmistim. Laptopumun icine kurulacak bir sey diyordum. Simdi baktim da o bir aletmis. :O    Toplama bilgisar yapmak gibi bir sey olur bunu alirsam,
Artik yeni bir bilgisayar almanin zamani geliyor. Bir iki yil daha bunu kullanayim da sonra yeni alirim.
Bir suru sey denedik, konustuk ama sonunda cozduk olayi. Tesekkur ediyorum hepinize arkadaslar :)
Konu cozuldugune gore, soyleyecek bir seyler daha yok ise kapatayim, izninizle

ata1

kernel değişmek için üstadlarımız bir şey dedi mi ? bazen sorunu çözebiliyor  ;D bu yönde bir öneri var mıydı  sayın @heartsmagic tarafından

abbasc

Alıntı yapılan: eral - 16 Kasım 2015 - 19:38:26
kernel değişmek için üstadlarımız bir şey dedi mi ? bazen sorunu çözebiliyor  ;D bu yönde bir öneri var mıydı  sayın @heartsmagic tarafından
kernel degismek ?

ata1

daha önce bu tür hata yaşamadığınızı ve yükseltme sonrasında olduğunu söylemişsiniz  yükseltme de güncel çekirdeğe geçtiniz muhtemelen ! bu nedenle söyledim.
tabi kesin çözüm değil

örneğin 14.04 lts olarak gözüken  chromixium üzerin de
Linux ataa-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC 3.13.0-68-generic #111-Ubuntu SMP Fri Nov 6 18:17:06 UTC 2015 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

abbasc

Alıntı yapılan: eral - 16 Kasım 2015 - 20:14:59
daha önce bu tür hata yaşamadığınızı ve yükseltme sonrasında olduğunu söylemişsiniz  yükseltme de güncel çekirdeğe geçtiniz muhtemelen ! bu nedenle söyledim.
tabi kesin çözüm değil

örneğin 14.04 lts olarak gözüken  chromixium üzerin de
Linux ataa-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC 3.13.0-68-generic #111-Ubuntu SMP Fri Nov 6 18:17:06 UTC 2015 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

cok afedersiniz ama hic bir sey anlayamadim. Biraz daha basit anlatsaniz   :-[

ata1

çekirdek en basit açıklamayla yazılım ve donanımı birbirine bağlar ve bir köprü görevi görür.

abbasc

Alıntı yapılan: eral - 16 Kasım 2015 - 20:53:25
çekirdek en basit açıklamayla yazılım ve donanımı birbirine bağlar ve bir köprü görevi görür.

iki sebebi var diye dusunuyorum benim sorunumun;
birincisi dediginiz gibi en guncel surume gecmis olmam
ikincisi, gun gectikce internet kaynaklarinin da yuksek sistemlere gore dizayn ediliyor olmasi

tesekkurler

ata1

ubuntuda işler daha farklı ama anlamanız açısından kendi kullandığım manjarodan size bir örnek vereyim .Görüldüğü üzere istenilen çekirdeğe geçilebiliyor.
şayet önceki çekirdeğinizi hatırlıyorsanız geri dönmeniz olasılıklar içindedir . yöntem bizdeki kadar görsel yapılmasa da yapılabilmektedir. bilgi olması açısından söyledim kolay gelsin

abbasc

Alıntı yapılan: eral - 16 Kasım 2015 - 21:13:17
ubuntuda işler daha farklı ama anlamanız açısından kendi kullandığım manjarodan size bir örnek vereyim .Görüldüğü üzere istenilen çekirdeğe geçilebiliyor.
şayet önceki çekirdeğinizi hatırlıyorsanız geri dönmeniz olasılıklar içindedir . yöntem bizdeki kadar görsel yapılmasa da yapılabilmektedir. bilgi olması açısından söyledim kolay gelsin

yani hic formatlamaya gerek kalmadan, ayarlardan eski surume geri donmek mumkun... Bu cok ilgincmis. daha once hic duymamistim.
kim dusunduyse, iyi olmus cidden.

ata1

sürüme değil ama çekirdeğe dönmek mümkün dediğim budur.

abbasc

Alıntı yapılan: eral - 16 Kasım 2015 - 21:59:30
sürüme değil ama çekirdeğe dönmek mümkün dediğim budur.

surume degil cekirdege donus derken, daha az donanim isteyen bir seye mi donuyoruz

heartsmagic

Çekirdek denetmedik ama şu an sorun çözüldüyse bence hiç kurcalamayalım :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

abbasc

Sorun çözüldü.
Yardımcı olan herkese çok teşekkürler.
Kapatiyorum artık konuyu.
Keyifli forumlar diliyorum arkadaşlar :)