HDMI ile televizyona bağlanmak

Başlatan atiasi, 21 Mayıs 2016 - 01:24:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atiasi

selam,
Benim sorunum Ubuntu'da HDMI kablo ile TV bağlantısı yapamamak. Daha doğrusu bir yapıp bir yapamamak.
Lenovo ideapad marka dizüstü bilgisayarımı kablo ile televizyona bağladığımda tamamen keyfi bir biçimde bazen çalışıyor, bazen çalışmıyor. Forumdaki benzer başlıklarda önerilen çözümler de bende işe yaramadı.
https://github.com/bumblebee-project/bumblebee/issues/72
adresindeki arkadaş xorg.conf dosyasını elle oluşturduğunda geçici bir çözüme ulaşıyormuş. Ama bunu nasıl yaptığını anlatmamış. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Bu sorun Ubuntu'da formatla çözemediğim tek sorun. 16.04'ü yükledikten sonra ilk bir kaç denemede sorunsuz bağladım. Sonra yine kendiliğinden tanımamaya başladı. Bir kaç gün sonra yine kendiliğinden çalıştı. Bu arada hiç bir güncelleme ya da program yükleme/kaldırma da yapmadım. Yani sorun çok keyfi.
atilla@atilla-Lenovo-IdeaPad-Y550:~$ xrandr
Screen 0: minimum 8 x 8, current 1366 x 768, maximum 8192 x 8192
VGA-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
LVDS-0 connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 193mm
   1366x768      60.04*+
HDMI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

plazma

Sürücüyü nasıl ve nerden kurdunuz ?

Ekran kartı çıktıları alalım : https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

atiasi

atilla@atilla-Lenovo-IdeaPad-Y550:~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 16.04 LTS
Release: 16.04
Codename: xenial

atilla@atilla-Lenovo-IdeaPad-Y550:~$ lspci -nnk | grep "VGA\|3D\|Display" -A2
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: NVIDIA Corporation G96M [GeForce GT 130M] [10de:0652] (rev a1)
Subsystem: Lenovo G96M [GeForce GT 130M] [17aa:3882]
Kernel driver in use: nouveau

atilla@atilla-Lenovo-IdeaPad-Y550:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
Extended renderer info (GLX_MESA_query_renderer):
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on NV96
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_packed_depth_stencil,
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_fog_distance,
    GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,

atilla@atilla-Lenovo-IdeaPad-Y550:~$ xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 8192 x 8192
   1024x768      59.92 
   800x600       59.86 
   640x480       59.38 
   720x400       59.55 
   640x400       59.95 
   640x350       59.77 
VGA-1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI-1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

atilla@atilla-Lenovo-IdeaPad-Y550:~$ dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|fglrx"
rc  nvidia-340                                  340.96-0ubuntu3                                     amd64        NVIDIA binary driver - version 340.96
ii  nvidia-opencl-icd-340                       340.96-0ubuntu3                                     amd64        NVIDIA OpenCL ICD
ii  nvidia-prime                                0.8.2                                               amd64        Tools to enable NVIDIA's Prime
ii  nvidia-settings                             361.42-0ubuntu1                                     amd64        Tool for configuring the NVIDIA graphics driver
LVDS-1 connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 193mm
   1366x768      59.59*+

sürücü kurmak için hiçbir şey yapmadım. Ek sürücülerden "sahipli ve test edildi" ibareli sürücüler de işe yaramadı.
xorg.conf dosyası etc dizininde yok. elle oluşturmak çözüm olabilir mi?
teşekkürler...

heartsmagic

Öncelikle, Bumblebee ile işin yok, tek kartın var. Ek sürücüler kurulum için yeterli. Şu an sahipli sürücüleri kullanmıyorsun, bu nedenle xorg.conf dosyasının olmaması da normal. Esasında sorun olmaması lazım ama istersen tekrar bir sahipli sürücülerle deneyelim şansımızı. Ek sürücülerden kur ve sistemi yeniden başlat. Ardından:

glxinfo | grep render
komutunu kullan. Çıktının Nvidia ile ilgili bir şeyler basması lazım. Sonra şu komutun çıktısını bir aktar:

ls -l /etc/X11/xorg.conf
Dosya oluşmadıysa Nvidia aracı ile oluşturup şansımızı deneriz. Dediğim gibi esasında sorun olmaması lazım. Kendi makinemde Optimus var ve 16.04 beta iken sürücü kurduğumda bende de ekranları yansıtma çalışmamıştı, fakat açık kaynak sürücülerle sorun olmadı. Bir daha sürücü kurmadığım için durum şu an nasıl bilemiyorum. Fakat açık kaynaklı sürücülerle sorun olmadan kullanıyorum bu özelliği.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

atiasi

selam,
sahipli sürücü kurup yeniden başlattım. İlk komutun çıktısı:
atilla@atilla-Lenovo-IdeaPad-Y550:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce GT 130M/PCIe/SSE2
    GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
    GL_NV_ES1_1_compatibility, GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render,
    GL_NV_path_rendering, GL_NV_pixel_data_range, GL_NV_point_sprite,
    GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
    GL_NV_ES1_1_compatibility, GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render,
    GL_NV_path_rendering, GL_NV_pixel_data_range, GL_NV_point_sprite,
    GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,

İkinci komutun çıktısı:
atilla@atilla-Lenovo-IdeaPad-Y550:~$ ls -l /etc/X11/xorg.conf
ls: '/etc/X11/xorg.conf''e erişilemedi: Böyle bir dosya ya da dizin yok

Bu sorunla ilgili merak ettiğim şey dediğim gibi keyfi olması. Yani çalışıp bilgisayarı kapattıktan sonra bir daha çalışmıyor. Sonra diyelim bir ay sonra taktığımda yine çalışmaya başlıyor. İnternette güncellemelerin bu ayarı bozabileceği ile ilgili bir şeyler okumuştum. bunun etkisi olabilir mi?

bugra9

Bir ihtimal cihazdaki giriş yeri genişlemiş ve temassızlığa neden oluyor olabilir mi?

atiasi

Alıntı YapBir ihtimal cihazdaki giriş yeri genişlemiş ve temassızlığa neden oluyor olabilir mi?

Öyle bir ihtimal yok. Çalıştığı zaman başka bir cihazda da çalışıyor. Çalışmadığında da iki cihazda birden çalışmıyor.

heartsmagic

İki cihazda da çalışmaması donanımsal sorunu getirmiyor mu akla? Ben mi yanlış anlıyorum? Keyfi olması da donanımsal bir sıkıntıya işaret ediyor gibi.
Sahipli sürücüler kurulu ve etkin, xorg.conf dosyasının olmaması pek sorun değil. Bu şekilde de mi çalışmıyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.