[Çözüldü]Ubuntu Kapanma Sorunu

Başlatan aknkrds, 26 Ocak 2009 - 12:54:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aknkrds

Ubuntu kullanıcı olarak yaşadığım onlarca sorun ve soruma burada yanıt buldum :)

Kendi bilgisayarım arızalandı ve garantiye yolladım. Şuan Toshiba L10 modeli bir makine kullanıyorum. Windows kuruluydu ben format attım ve ubuntu kurdum. Yalnız ufak bir sorunum var.

Bilgisayarı yeniden başlat veya kapat dediğimde ekran kararıyor fakat makine kapanmıyor * ya da restartlamıyor. Düğmesine basılı tutarak kapatmak zorunda kalıyorum. Sistemi yeni kurdum daha... Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Bu arada eklemek istedim, Ubuntu 8.04 kullanıyorum ve tüm güncellemeleri yapıldı...

Not: Çok gerekli olmadığı müddetçe kalın ve eğik yazmayınız. Gözü yormaktan başka bir işe yaramıyor genelde.

zeitgeist

Yazı karakterini düzeltirseniz iyi olur, bu şekilde okumak hayli yorucu oluyor. Bu konuyla ilgili pek çok kez konuşuldu forumda arama yapabilirsiniz. Yine de bir öneri olarak; arka planda çalışan hizmetler bölümünü kurcalamış mıydınız? O bölümden bir seçeneği iptal etmiş miydiniz?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ebubekirs

shutdown now Kapat

shutdown -r now Yeniden Başlat

bu şekilde bir deneyin.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

ihtiyar said

Kapatmak ve yeniden başlatmak için birer alternatif de ben sunayım.

Kapatmak için;

sudo halt

Yeniden başlatmak için;

sudo reboot

Not: İkisinde de sudo gerekli miydi, tam hatırlamıyorum ama zararı olmaz. :)

aknkrds

sudo halt işime yaradı :) bu komuttan sonra makine kapandı şuanda normal şekilde kapatmak istediğimde sistem normal şekilde kapanıyor artık..

Çok teşekkürler

erginemr

Peki bilgisayarı kapatmak için konsolda "sudo shutdown now" ve yeniden başlatmak için "sudo shutdown -r now" komutları düzgün çalışıyor mu?

sansiro

Slm arkadaşlar. Ben packardbell laptopa ubuntu 9.04 kurdum.  Bilgisayarı kapattığım zaman ekran kararıyor ve sol üst köşede[27165.071639] Power Down (köşeli paraztez içindeki rakamlar her kapamada değişiyor genelde) diye bir yazı çıkıyor ve bilgisayar kapanmadan öylece kalıyor. Ancak power tuşu ile kapatabiliyorum. Rstartta sorun yok. Yukarıda yazılan komutları denedim ama onlardada sonuç aynı oldu. Bu sorunun bir çözümü varmı acaba?
Not: Linux kullanmaya yeni başladım yani daha acemiyim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: sansiro - 18 Haziran 2009 - 13:05:41
Slm arkadaşlar. Ben packardbell laptopa ubuntu 9.04 kurdum.  Bilgisayarı kapattığım zaman ekran kararıyor ve sol üst köşede[27165.071639] Power Down (köşeli paraztez içindeki rakamlar her kapamada değişiyor genelde) diye bir yazı çıkıyor ve bilgisayar kapanmadan öylece kalıyor. Ancak power tuşu ile kapatabiliyorum. Rstartta sorun yok. Yukarıda yazılan komutları denedim ama onlardada sonuç aynı oldu. Bu sorunun bir çözümü varmı acaba?
Not: Linux kullanmaya yeni başladım yani daha acemiyim.

Sistemin hakkında hiç bilgi vermediğin için kabaca bir tavsiyede bulunacağım. Güç kapama problemleri ile ara ara karşılaşıyoruz ve bazen çözüm bulamıyoruz.

sudo gedit /boot/grub/menu.lst ile ilgili dosyayı aç. Ubuntu'yu açtığın kernelin en sonuna

Alıntı Yapacpi=force
ekle. Daha sonra sistemi yeniden başlat.

Eğer bunu yapamayacaksan yukarıdaki dosyayı buraya aktar, sana ilgili yerleri tarif edelim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

nabukadnezar43

Arkadaşlar aynı problemin değişik bir versiyonu bende de var. Bilgisayarı yeniden başlatmada herhangi bir sorun yok fakat kapatmaya çalıştığımda "[.........] Power down." şeklinde bir uyarı veriyor ve kapanmıyor. Düğmeye onlarca saniye basılı tutunca ancak kapatabiliyorum. Oldukça sinir bozucu bir problem. Yardımlarınızı bekliyorum.

Packard Bell dizüstü kullanıyorum:

İşlemci           Sonoma
İşlemci Hızı   1.83 Ghz
Bellek              2048 Mb DDR2 667 Mhz
Sabit Disk   100 Gb IDE
Ekran Kartı   ATI M Radeon X1600

Ekleme: Başlıkta söylenenleri denedim fakat herhangi bir sonuç alamadım. Ubuntu'nun ingilizce forumlarında ise BIOS'tan SATA driver'ları iptal edince, düzelebileceği söylenmiş fakat benim bilgisayardaki BIOS'ta öyle bir seçenek yok.

heartsmagic

acpi=force yerine noacpi nolapic acpi=off deneyebilir misin?

nabukadnezar43

Tüm güncelleştirmeleri yapılmış Ubuntu 9.04 kullanıyorum. "sudo shutdown now" komutunu kullandığımda karşıma daha önce hiç görmediğim mavi bir ekran çıkıyor. Bu ekranda 5-6 tane seçenek vardı ve yanlış hatırlamıyorsam el attaki seçenekte xpxi yazıyordu. Dün biraz yorgun olduğumdan bu ikisini söylemeyi unutmuşum.

@heartsmagic

Dediğinizi yaptım. Bu sefer de "[.........] Power down." yerine "[...........] System halted." yazıyor ve sistem yine kapanmıyor. Ancak güç tuşuna bir kere bastığımda bilgisayar kapanıyor.

heartsmagic

ACPI sorunu yaşanıyor muhtemelen. Bu Packerd Bell'in hangi modeli tam olarak? Belki oradan çıkar bir şeyler.

nabukadnezar43

Packard Bell Easynote V7084.

Bilgisayarı yeniden başlattığımda "No Acpi detected..." şeklinde bir şeyler yazıyor fakat hızlı geçtiği için tam okuyamıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ağustos 2009 - 10:45:40

"No acpi detected...." uyarısı, sizin dediğiniz satırı ekledikten sonra çıkıyor; o satırları silince uyarı çıkmıyor, yeni farkettim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Ağustos 2009 - 02:58:03

Terminale "sudo init 1" yazınca beni recovery menu'ye gönderdi. Orda bulunan seçenekler ise şöyleydi: resume, clean, dpkg, fsck, grub, netroot, root, xfix. root'u seçtim ve "sudo shutdown -h now" komutunu çalıştırdım. Bu sefer de siyah ekranda karşıma şöyle bir uyarı çıktı:

*will now halt
halt: unable to iterate ide devices: no such file or directory
[2192.581899] Power down.

heartsmagic

Aynı model olmasa da ne yazık ki yalnız değilsin:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bug/150204

Çözüm çıkmamış maalesef. Sen acpi ile ilgili eklediklerini kaldır, sistem power down dedikten sonra sanırım düğmeden kapatman problem teşkil etmez.

nabukadnezar43

Sonuç aşağıdaki tüm dağıtımlarda aynı:

Ubuntu 8.04 LTS, Ubuntu 8.10, Ubuntu 9.04, openSUSE 11.1

Windows 98'den beri bilgisayarımı güç düğmesiyle kapatmamıştım, oldukça can sıkıcı bir durum. Asıl can sıkıcı olan ise, onca zamandır bu problem kullanıcılar tarafından yaşanmasına rağmen, herhangi bir çözümün üretilmemiş olması.

Dipnot: Ubuntu'nun eski versiyonlarından birinde bu sorunu yaşamıyordum (8.04'ten önceki bir sürümdü sanırım).

heartsmagic

Ben de düzeltilmesini beklerdim. Ancak geliştiricilerin bu konudaki sıkıntısı nedir bilemiyoruz, haliyle acaba tıkandılar mı tıkanmadılar mı yorum yapmak da güçleşiyor. Umarım Karmic ile sorunun düzelir.