PCLinuxOS 2013.02'da İhtiyacım Olmayan Driver Yüklenmesi

Başlatan SrdrKcmz, 02 Şubat 2013 - 19:23:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SrdrKcmz

PCLinuxOS 2013.02 çıkı ve bende PCLinuxOS hastası olarak kurmak istiyorum Netbook'uma. Fakat burda şöyle bir sorun var. Biliyorsunuz ki PCLinuxOS kurulurken Nvidia - Ati gibi diverlerı otomatik yüklüyor. Aslında bu güzel bir şey ama ben Netbook'da her ikisini de kullanmadığım bu driverlar beni sadece fazla güncelleme hantallığından öteye götürmeyecek. Kurulumun yaparken bir şekilde sadece Ubuntu gibi Netbook'un ihtiyacı olan driverları yüklese de beni yormasa synaptici açıp tek tek kaldırmak zorunda kalıyorum bu driverları. Varmıdır çözümü.. Ya da ne bileyim konsolu açıp bir iki komut yazarak fazla yüklenmiş driverları bir hamlede kaldırmak gibi..

cagriemer

Hangi sürücüleri kuruyor? fglrx, radeon, nouveau? Isimlerini paylasirsaniz gerekli komutu olusturabiliriz.

SrdrKcmz

Diyelim ki ben ATI eran kartı kullanıyorum fakat o ATI dahil Nvidia'nın da bütün sürücülerini kuruyor. Fazla yüklenmiş driverları göremez miyiz...

cagriemer

Ubuntu'da ornegin soyle deneyebilirsiniz. dpkg varsa PCLinuxOS'de de calisacaktir.

dpkg -l | egrep 'nvidia|nouveau'

SrdrKcmz

ct

heartsmagic

Uygulama kurulum aracını açıp sürücüleri aratabilirsin örneğin. İlla uçbirim diyorsak sanırım şöyleydi:
rpm -qa | egrep 'nvidia|nouveau'

Tabi her dağıtımın işleri farklı yürüyor. Paketleri kaldırmak yetmeyebiliyor bazı şeyler için. Örneğin nouevau paketini kaldırırsın ama çekirdekten modülü silmez, elle yapmak gerekir vs. Bakınmak lazım kısacası dağıtımın yönergelerine, belgelendirmelerine.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ct

Aslında kullanılmayan sürücülerin sadece açılışta zaman aldığını onun dışında sistemi yavaşlatmadığını hatırlıyorum. Bunların güncellemeleri de diğer işletim sistemlerindeki gibi hantallığı sebep olmayacaktır.