Ubuntu'yu silip Xubuntu kurma

Başlatan meLeeh, 31 Mart 2011 - 22:25:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

meLeeh

Xubuntu yüklemeyi düşünüyorum aslında ama eski sürüm yükleme-yüklememe konusunda kararsız kaldım lütfen yardımcı olun.
@Erdem çok teşekkürler yardımların için fakat Bodhide bi sorun çıkarsa yazabileceğim bir Türk forumu göremedim o yüzden Xubuntu yükleyeceğim.

sema

Xubuntu yüklenebilir evet, daha az kasar, umarım. Yalnız konunun biraz gerisinde kaldım sanırım, tüm iletileri takip edemedim. Neyin eski sürümü? Xubuntu ise yenisini yükleyin bence?
susema

meLeeh

Alıntı yapılan: candy - 01 Nisan 2011 - 01:30:32
Xubuntu yüklenebilir evet, daha az kasar, umarım. Yalnız konunun biraz gerisinde kaldım sanırım, tüm iletileri takip edemedim. Neyin eski sürümü? Xubuntu ise yenisini yükleyin bence?
Xubuntunun 9.10 sürümünü yükleyin dediler fakat bende düşünmediğimi söyledim yeni sürümü yükleyeceğim umarım donmalar geçer.

kagan.palandoken

Ben 9.10 sürümünden çom memnundum... O nedenle tavsiye ettim... birde ubuntunun 9.10 ile 10.4 , 10.10 sürümleri arasındaki fark xp - vista - 7 gibi değildir... Ben merak etmeseydim hala 9.10 kullanıyor olacaktım ve neredeyse tüm programlarım da günceldi.. Yani aradaki fark ak ile kara değil, çekirdek aynı. Bodhide hakkındaki yorumlarımda ise kendi deneyimlerimden yola çıkmıştım ... Fazla deneyen olmadığı için çok deneyim paylaşan yoktu ama demek ki sorunsuz çalıştıran memnun insanlarda varmış..  Bodhide için sevindim :) kardeşimiz sonuçta kendisi ;)

meLeeh

Xubuntu yükleyeceğim fakat önce Ubuntuyu kaldırmam gerekiyor. Ubuntuyu nasıl kaldıracağım hakkında bilgi verir misiniz?

Yiğit Ateş

Xubuntu yüklerken bölümleme ekranında Ubuntu'nun olduğu bölümü biçimlendirip, o alana Xubuntu kurabilirsiniz.

meLeeh

o gelen ekranları next next diyip geçtim ben :( nasıl yapacağımı bilmiyorum

sema

Kuramadınız mı yani? Xubuntu'nun da kurulumunda diğerlerinden bir farkı yok aslında. Forumda 10.10 resimli anlatım var, Wiki'de de var. Disk yapılandırma var yine. Nerede takıldınız?
susema

meLeeh

Alıntı yapılan: candy - 02 Nisan 2011 - 23:25:05
Kuramadınız mı yani? Xubuntu'nun da kurulumunda diğerlerinden bir farkı yok aslında. Forumda 10.10 resimli anlatım var, Wiki'de de var. Disk yapılandırma var yine. Nerede takıldınız?
Kuramamak değil Xubuntu yüklemeden önce Ubuntuyu silmek istiyorum sonra yükleme yapmak istiyorum. Disk boyutum kısıtlı.

bytan

kurulum sırasında ubuntu kurulu bölümü seçip yeniden biçimlendirirsin ve sonra bu bölüme kurulumu yaparsın. Ubuntu'yu kaldırmak diye bir şey yok.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

meLeeh

Alıntı yapılan: bytan - 03 Nisan 2011 - 11:20:31
kurulum sırasında ubuntu kurulu bölümü seçip yeniden biçimlendirirsin ve sonra bu bölüme kurulumu yaparsın. Ubuntu'yu kaldırmak diye bir şey yok.
Eğer Xubuntudan sıkılırsam ben o bölümü tekrar Windowsa kazandıramayacak mıyım? Ben o bölümü ilk Windowsa kazandırıp Xubuntuyu öyle kurmak istiyorum. Birde Xubuntuyu Wubi ile kurma gibi bi şansımız var mı? Yoksa Wubi ile sadece Ubuntu mu kuruluyor?

sema

Alıntı yapılan: meLeeh - 03 Nisan 2011 - 14:02:52
Ben o bölümü ilk Windowsa kazandırıp Xubuntu'yu öyle kurmak istiyorum. Birde Xubuntuyu Wubi ile kurma gibi bi şansımız var mı? Yoksa Wubi ile sadece Ubuntu mu kuruluyor?

Alıntıladığım ilk cümle aklıma Wubi'yi getirdi ama ikinci cümle, ilk cümleyi yanlış anladığımı gösteriyor gibi, pek analamadım yani. Wubi ile  Xubuntu da kurulabilir evet:

http://www.dedoimedo.com/computers/wubi.html
susema

meLeeh

:D evet biraz karmaşık oldu aslında fakat beni anlamışsınız. Wubi ile kurmak istiyorum kaldırma zorluğu olmasın diye. Verdiğiniz linkde yüklerken Xubuntu seçilmiş neden Ubuntu açılıyor? Birde Bu Boot Ubuntu kısmını anlamadım açıklayabilir misiniz lütfen.

kagan.palandoken

wubi falan yerine standart iso sunu bir cd dvdv yada usb ye atsan ... Seçimlerden ayarlasan windowsla birlikte çalışmasını olmazmı ... Ben kullanmadım ama wubi sorunları forumda baya bir var ... windows ile birlikte kurma yöntemleride net te bolcana var...

sema

@meLeeh, Alt tarafta Xubuntu seçilince Xubuntu açılır, Wubi ile Ubuntu kurulumundan bir farkı yok.
susema

meLeeh

Bu adam niye Boot olaylarına girişmiş?

Ubuntuyu bilgisayarımdan kaldırmak istiyorum. Sonra wubi ile yükleme yapmak istiyorum... Format atmak şart mı?
http://tr.pardus-wiki.org/NASIL:Pardus%27u_bilgisayar%C4%B1mdan_nas%C4%B1l_kald%C4%B1rabilirim%3F bu Pardus için fakat aynı mantık olarak düşünüyorum uygulasam olur mu? Orda Pardus Root yazıyor benim bilgisayar yönetimi kısmında 2 adet biçimlendirilmemiş alan var... Hangisini silicem? Sonra tekrar nasıl biçimlendiricem NTFS olarak?

Arkadaşlar Windows Cd si taktım onar dedim fixmbr komutu verdim ve başlangıçdaki Grub ekranından kurtuldum mantıksal sürücüyüde sildim tek bir sorunum kaldı, boş alanı D: ye vermek...
Karşıma 3 tane seçenek geliyor hangisini işaretleyeceğimi bilmiyorum
1. Seçenek Şu Sürücü Harfini Ata
2. Seçenek Aşağıdaki Boş NTFS Klasörüne Bağla. (bunu diyince klasör açmamı istiyor açıyorum devam edince hata veriyor.)
3. Seçenek Sürücü Harfi ya da Yolu Ata
Hangisini seçmeliyim?
Sırasıyla resimler.

Bu son resimde hangisini seçicem?

sema

Son bölümü D ile birleştirmek istiyorsunuz ama bu şekilde yapamazsınız bunu. D ile birleştirmek için D'yi de, oluşturduğunuz son bölümü de silmeniz gerek (sağ tık yapıp bölümü sil diyeceksiniz, ikisinin de rengi siyah olursa birleşir diyeyim, ayrılmamış bölüm olarak). Ama bence siz o son bölümü şekilde de görüldüğü gibi yeni bir harf atayarak biçimlendirin, yeni bir bölümünüz olsun. D bölümünüz size kalsın, Xubuntu'yu bu yeni bölüme kurun, çok güzel olur.

Gösterdiğiniz resimlerdeki herhangi bir seçiminiz onu D ile birleştirmez.
susema

meLeeh

sema

Bunu ne yaparken alıyorsunuz? Söylendiği gibi bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz. Sonra o bölüme sağ tık yapıp önce sileceğiz. Eğer sil menüde gelmiyorsa yeni bölüm oluştururuz. Zaten amacımız bölüm oluşturmak, değil mi?
susema

meLeeh

Alıntı yapılan: candy - 06 Nisan 2011 - 13:53:24
Bunu ne yaparken alıyorsunuz? Söylendiği gibi bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz. Sonra o bölüme sağ tık yapıp önce sileceğiz. Eğer sil menüde gelmiyorsa yeni bölüm oluştururuz. Zaten amacımız bölüm oluşturmak, değil mi?
Yeniden başlattım olmadı, neyi sileceğiz bölüm yokki ben zaten sildim. Bunu yeni bir mantıksal sürücü oluştururken sürücü harfi ata diyorum bu hatayı veriyo son ekranda

sema

Sürücü harfi atadıktan sonra ileri dediğiniz sekmede alt tarafta bir hızlı biçimlendir olacaktı, onu deneyin. Ard arda yapılan değişikliklerde ben birinde hızlı biçimlendir diyordum birinde hızlıyı işaretlemiyordum diye hatırlıyorum, ancak o şekilde oluyordu.

Eğer yine olmuyorsa da hiç sorun değil (esasında yapılacak bir sürü yol var, mesela bunu yapan programlar da var) ama gerek yok dediğim gibi, Xubuntu'nun CanlıCD'sini taktığınızda o bölümü zaten yeniden seçip biçimlendireceksiniz.
susema

meLeeh

Alıntı yapılan: candy - 06 Nisan 2011 - 15:14:40
Sürücü harfi atadıktan sonra ileri dediğiniz sekmede alt tarafta bir hızlı biçimlendir olacaktı, onu deneyin. Ard arda yapılan değişikliklerde ben birinde hızlı biçimlendir diyordum birinde hızlıyı işaretlemiyordum diye hatırlıyorum, ancak o şekilde oluyordu.

Eğer yine olmuyorsa da hiç sorun değil (esasında yapılacak bir sürü yol var, mesela bunu yapan programlar da var) ama gerek yok dediğim gibi, Xubuntu'nun CanlıCD'sini taktığınızda o bölümü zaten yeniden seçip biçimlendireceksiniz.
Hızlı biçimlendirip denedim yine olmadı. Xubuntuyu wubi ile yüklicektim Cd sini taktım try Xubuntu dedim açıldıkdan 20 saniye sora donunca ondanda soğudum vazgeçmeyi düşünüyorum.

sema

Mantıksal birim olarak deneyin bir de. Wubi olacaktı evet, arada unutuyorum, o hâlde yeni bir bölüme gerek yok ama o bölümü D ile birleştirmek istiyorsunuz. D bölümünü de silmeyi deneyebilirsiniz, sonra buna dönün bunu silin, ikisi birleşir, umarım.
susema

ekopc

Alıntı yapılan: meLeeh - 06 Nisan 2011 - 15:21:00
Alıntı yapılan: candy - 06 Nisan 2011 - 15:14:40

Hızlı biçimlendirip denedim yine olmadı. Xubuntuyu wubi ile yüklicektim Cd sini taktım try Xubuntu dedim açıldıkdan 20 saniye sora donunca ondanda soğudum vazgeçmeyi düşünüyorum.

Donmalar genellikle ekran kartından gelir  cd hiç alakası olmaz

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Nisan 2011 - 16:37:58

Alıntı yapılan: meLeeh - 06 Nisan 2011 - 13:31:04

Böyle bir hata veriyor.
en son böldügün 4.gb olanı sag tıkla sil de  silinen böümü  D ye ekler
sende D/ ye kurarsın
sende D/ ye kurarsın

meLeeh

O zaman wubi ile Xubuntu kurulumu yapıp ekran kartı sürücümü yüklemeyi deneyeyim. Ekran kartı sürücümü yüklememiştim, Xubuntuya yüklemeyi nasıl yapabilirim ör. tar.gz uzantılı bir dosyayı nasıl yükleyebilirim?

Sanırım o alanı tekrar D ye eklemem için D'yi silip öyle biçimlendirmem gerekiyor fakat buna cesaret edebileceğimi pek zannetmiyorum :D. Tar.gz dosyalarını nasıl yükleyebilirim Xubuntuya?

Not: Şimdilik Xubuntudan çok memnunum ve hiç donmadı uzun süredir kullanıyorum çok mutlu oldum.
Not2: Xubuntu uzun süre kullandıkdan sora dondu.