Bu hatayı çözemedim sudo : /etc/sudoers is owned by uid 1000

Başlatan karabilal, 21 Aralık 2010 - 12:30:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karabilal

sudo: /etc/sudoers is owned by uid 1000, should be 0
sudo: no valid sudoers sources found, quitting 

Yukarıdaki hatayı her işlem yapışımda alıyorum yani ucbirimde her işlem yapmaya kalktığımda yukarıdaki hata ile karşı karşıya kalıyorum. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

heartsmagic

Sağ üstteki Google aramasına "/etc/sudoers is owned by uid 1000" yazıp karşına çıkan bazı benzer başlıklara göz gezdir lütfen. En azından orada söylenenleri deneyip, işe yarayıp yaramadığını buraya aktar ki tekrar aynı şeyleri konuşmuş olmayalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

karabilal

her sayfada ayrı bi komut veriyor. deniyorum ama olmuyor hiç biri işe yaramadı. Yardımcı olursanız sevinirim.

chown root:root /etc/sudoers
chmod 440 /etc/sudoers
reboot

bunu denemeye kalktığımda sahipliği değiştiriliyor işleme izin verilmedi gibi hatalar alıyorum Lütfen yardımcı olun

if

Hangi konudaki anlatımı uyguluyorsanız oradan devam edelim isterseniz.

karabilal

heartsmagic

Uyguladığını nasıl uyguladığını aynen çıktılarıyla buraya aktar lütfen. Kurtarma kipinden mi deniyorsun, başka bir şekilde mi? Dediğim gibi nasıl yapıyorsan ayrıtılarıyla ve çıktılarıyla buraya aktar.

karabilal

chown root:root /etc/sudoers

bakın hocam yukarıdaki kodu yazıyorum ekrana chown: '/etc/sudoers' 'in sahipliği değiştiriliyor: işleme izin verilmedi şeklinde mesaj çıkıyor. Normal her zamna açtığım gibi açıyorum ekranı yni windowsun açılamsı gibi bilgisayarın düğmesine basıyorum ubuntu açılıyor. Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkür ederim.

if

'sudo' kullanmanız gerekiyor.

sudo chown root:root /etc/sudoers

karabilal

aynısnın yazdım ama bu hatayı aldım

sudo: /etc/sudoers is owned by uid 1000, should be 0
sudo: no valid sudoers sources found, quitting 

if

Kusura bakmayın dalmışım, sizin sudo sorununu çözüyorduk zaten:) Canlı cd ile Ubuntu'yu açıp @heartsmagic'in http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1409.0.html konusundaki söylediklerini yapınız. Ya da Bir altında bulunan iletidekileri.

karabilal

stdin: error 0 hatası alıyorum cd'ile başlatmaya çalıştığımda peki güvenli moda nasıl geçebilirim.?

heartsmagic

Grub ekranında yani Ubuntu'yu seçtiğin ekranda "Recovery mod" olarak geçer. Seçip girebilirsin.

karabilal

hocam format mı atayım neden böyle bi hata ile karşılaştım onu anlamadım ben. Cd'den girdim denedim olmadı.
Güvenli Kip ile girdim olmadı
ucbirim ile girdim olmadı.

Bi çözüm öneriniz var mı?

bu arada oturum açarken güvenli kip seçtiğimde aynı şekilde masaüstüm açılıyor güvenlik kipte herhangi uyarı felen veriyor mu windows gibi etrafında güvenli mod yazıyor mu? Çünkü hiç bir uyarı görmedim de.

bytan

Kurtarma kipi açılırken root shell'e düşmeye çalışacaksın. Ve sonrasında chmod komutunu uygulayacaksın. Veya işe yarar bir canlı cd ile dolaylı yoldan bu işlemi yapmaya çalışacaksın.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

karabilal

kurtarma kipine nasıl geçeceğim hocam yardımcı olur musunuz?

if

Alıntı yapılan: karabilal - 22 Aralık 2010 - 09:31:42
kurtarma kipine nasıl geçeceğim hocam yardımcı olur musunuz?

Grub ekranından Ubuntu .......recovery yazanı seçeceksiniz. Grub ekranı gelmiyorsa bilgisayar açılırken SHIFT tuşuna basılı tutun.

karabilal

dayanamadım format çektim ve sonra bu kodu kullandım ve aynı hatayı almaya başladım. Sanırım bu kodu yazında o hatayı alıyorum.

sudo chown -R kullaniciadi /etc

sem

Alıntı yapılan: if - 21 Aralık 2010 - 16:09:54
Kusura bakmayın dalmışım, sizin sudo sorununu çözüyorduk zaten:)

Aynı olayı başka bir başlıkta yapmıtştım ben de =) Nasıl alışmışsa "sudo" ya...

@karabilal bu dizine neden böyle bir işlem uyguluyorsunuz?

Şu anda bu komutu uyguladığınız için sorun aynen devam ediyor sanırım?

ls -l / | grep etc
Bu komut ile /etc dzininin hangi kullancıya ait olduğunu görebilirsiniz.

root kullanıcısına şifre verdiyseniz

su root komutu ile root olup komutu geri alabilirsiniz sanırım... Sorun devam ediyorsa...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

bytan

Alıntı yapılan: karabilal - 22 Aralık 2010 - 10:41:40
dayanamadım format çektim ve sonra bu kodu kullandım ve aynı hatayı almaya başladım. Sanırım bu kodu yazında o hatayı alıyorum.

Aynen öyle. Mümkünse bu tarz komutları tam olarak ne işe yaradığını öğrenmeden uygulamamaya çalış. Bu komutla yapılan işlemi geri alması da zordur.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Alıntı yapılan: karabilal - 22 Aralık 2010 - 10:41:40

Alıntı yapılan: bytan - 22 Aralık 2010 - 14:33:00
Aynen öyle. Mümkünse bu tarz komutları tam olarak ne işe yaradığını öğrenmeden uygulamamaya çalış. Bu komutla yapılan işlemi geri alması da zordur.

Sen mümkünse yeniden bir kur sistemi ve böyle komutları lütfen kullanma, kullanmayı düşünürsen de önce ya araştır ya da burada sor.

sem

Ben de bir şey sorayım  o zaman... Verilen komut dizin ve içeriğinin sahibini değiştiriyor ya... Aynı şekilde tekrar değiştirilemez mi?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

heartsmagic

Değiştirilemez, zira neye değiştireceğimiz muallak. Dizin ve dosyaların çoğunluğunun sahibi roottur ancak hepsinin değil. Hal böyle olunca bazı dosyalar önem arz ediyor, onlarla tek tek uğraşmak gerekebilir. Hani diyeceğim -R kullanılmasa sorun değil ama bir de -R kullanılmış.

sem

Anladım ben hepsini root gibi düşünmüştüm aslında ondan sordum... 5 6 tanesi root değilmiş (bendeki durum)...
Burası dünya?

heartsmagic

İşte, gönüllü biri çıkar da dosyaların sahipliklerini geçerse bir yerlere belki uğraşılabilir.

sema

@karabilal,

Alt + F2 dediğinde açılan sayfaya;

users-admin

yazıp sonra da grupları yönet dediğinde, çıkan gruplardan kendi kullanıcı isminin üzerine çift tıkladığında (ya da düzenle dediğinde) Grup üyelerinde kimler var ve ne şekilde. Benimkisi şöyle mesela;

susema