Ubuntu Kaynak Kullanımı Yardım

Başlatan satiuqea, 25 Haziran 2022 - 12:05:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

satiuqea

Arkadaşlar merhaba,
Ubuntu Sunucum mevcut, İşletim sistemim 18.04
Xeon 2 x X5690 / 3.46 GHz 24 Çekirdek, 144 GB DDR3 RAM bulunmakta.
Sunucumda Database ve Web Server barındırmaktayım, Web uygulamalarım ve API'lerim mevcut 5 er adet.

Yanlız anlam veremediğim bazı hususlar söz konusu, Sistem donanımın %15 ila %20 aralığında faydalanmakta.
Tabiri caizse, Suyun Tazyiği çok ama borunun çapı küçük olduğundan az dolduruyor.
Terminalden bağlandığımda ilk gelen görselde memory usage %8 yazmakta
Top kontrollerimde Ram'in 12 GB ve Cpu ların % 4.3 ünü kullandığını görmekteyim bu sakin bir zaman
Yoğun vakitlerde Yine Top ekranında Anlık değişkenlik göstererek Cpu nun satır bazlı çok yükseldiğini görmekteyim %180 vs 24 çekirdek olduğundan önemsemedim, önemlimi bilemedim açıkçası, Ama ram 20 Gb yi geçtiğini hiç görmedim ve sistem ağırlaşmakta.

Database sorgularını inceledim Mysql kullanmaktayım slow log vs işlemlerim temiz oluşmuyor denecek kadar az bir slow log var
Api de kodsal sorun olduğunu düşündüm Grafik izlemelerimde yakaladığım bir unsuru da temizlemiş bulunmaktayım orda da sorun bırakmadım.

Artık serverin kaynaklarını verimli kullanmadıgı düşüncesindeyim, Kernel ayarlarının yapılması gerek gibi yazılar okudum ama pek sistem bilgim olmadığından olaya cahilce dalmak istemedim.
Tecrübeli arkadaşlardan yol göstermelerini rica ederim.

alicilin

sistem kaynağını neyin çok kullandığını yoğun vakitlerde top'dan görebilirsiniz. Hangi process çok kullanıyorsa ona bir bakın
<Developer/>