Ses simgesi gözükmüyor ses alamıyorum

Başlatan jsk-03, 20 Ağustos 2010 - 21:04:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jsk-03

İyi forumlar arkadaşlar, windows' um çöktüğü için ubuntuya(Linux ubuntu 2.6.31-14-generic #48-Ubuntu SMP Fri Oct 16 14:04:26 UTC 2009 i686 GNU/Linux
) geçtim uzun süredir kullanmıyordum ve ses alamdığımı fark ettim ses simgesi hiç gözükmüyor
sistem-tercihlerden-ses bölümüne girdiğimde ses sisteminin cevabı bekleniyor yazısı çıkıyor, donanım sürücüleri bölümündende sonuç alamadım sadece ekran kartı gözüküyor onuda kurdum zaten
forumda araştırdım ama bulamadım bi cod verdi arkadas drivemz bu galiba SigmaTel STAC9221 A2
yardımlarınızı bekliyorum iyi forumlar teşekkürler..

* Lütfen iletinin tümünü koyu harflerle yazmayın.

zeitgeist

lspci | grep -i audio
aplay -l
cat /proc/asound/cards

çıktıları nedir? Hangi ubuntu sürümünü kullanıyorsun?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

jsk-03

lspci | grep -i audio
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller (rev 01)

aplay -l
**** PLAYBACK Donanım Aygıtlarının Listesi ****
Home directory /home/user not ours.
kart 0: Intel [HDA Intel], aygıt 0: STAC92xx Analog [STAC92xx Analog]
  Altaygıtlar: 1/1
  Altaygıt #0: subdevice #0
kart 0: Intel [HDA Intel], aygıt 1: STAC92xx Digital [STAC92xx Digital]
  Altaygıtlar: 1/1
  Altaygıt #0: subdevice #0

cat /proc/asound/cards
0 [Intel          ]: HDA-Intel - HDA Intel
                      HDA Intel at 0xfbffc000 irq 16
1 [Camera         ]: USB-Audio - A4 TECH PC Camera
                      PixArt Imaging Inc. A4 TECH PC Camera at usb-0000:00:1d.7-1, high speed

Sürümüm 9.10 deskop edition..

zeitgeist

alsamixer

ile açacağın uygulamada tüm kanalları kontrol etmen işe yarayabilir. Tüm kanalları yükselt, MM ibaresi sessiz anlamına geliyordu yanlış hatırlamıyorsam. Ben oss kullandığım için tam olarak hatırlamıyorum. Eğer bu da fayda etmezse ses tercihlerine sağ tuş hareketiyle girerek aygıtları ve pcm kanalları aktif etmen, ayarlarla oynaman işe yarayabilir. Eğer bunlar da fayda etmezse başka tavisyeler bekleyelim.

jsk-03

evet usta MM ibaresi var off şekilde bunu nasıl değiştiricem üstüne geliyorum ok yönleri işe yaramıyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ağustos 2010 - 22:49:56

klavyeden m tusuna bastım açıldı bunuda halletim ama yine aynı ses kalitesi biraz daha arttı sadece o. ses simgesi gelmedi yani pc halen görmüyor

zeitgeist

Yani son durum itibariyle ses alabiliyorsun ama ses kalitesinden memnun değilsin, doğru mu anladım?

Eğer öyleyse büyük ihtimal ses tercihlerinde yapacağın bir kaç ufak ayarla sorunun üstesinden gelebilmen gerekir. Örneğin ses tercihlerinde pcm,..vb. gibi sekmelerde görünmeyen kanalları açtığın vakit yeni öğeler eklenir ve onlar üzerinde de ses ayarları yapabilirsin. Demem o ki sisteminde kullanıdğın donanımla ilgili bir sorun olmaması gerekir büyük bir ihtimalle mesele ses ayarlarından çözülebilir. Bir parça daha çaba sarf etmen gerekecek.)

jsk-03

hayır abicim ya yanlış anlattım :S ses alıyorum kalite problemim yok sadece donanımı tanımıyor ve pc de film, mp3 dinliyemiyorumm

zeitgeist

Alıntı yapılan: jsk-03 - 20 Ağustos 2010 - 22:41:12
...klavyeden m tusuna bastım açıldı bunuda halletim ama yine aynı ses kalitesi biraz daha arttı sadece o.

Böyle söyleyince ben de ses alabildiğini sandım. O halde senin sorun sadece ses simgesini kullanamamak eğer böyleyse yapman gereken, herhangi bir görev yöneticisi pencereye panele sağ tuş tılayıp "ekle"demek. Çıkan seçeneklerden ses ile ilgili uygulamayı aktif ettiğinde görev çubuğuna panele yerleşecektir. Umarım yaşadığın sorunun çözümü bu kadar basittir eğer daha fazlasıysa diğer önerileri beklemekte fayda var.

Not2: Bu arada ubuntu-restricted-extras paketini yüklemiştin değil mi?

jsk-03

görev yöneticisi pencere ne ? dediğin pakete az önce baktım kurmamışım kuruyorum

eribol

Ses simgesi için Uyarı Alanı uygulamacığını panele ekliyoruz(Panel->Sağ tık->Panele Ekle).

jsk-03

hacı derdimi bi türlü anlatamadım ya işte panelde gözükmüyor abicim ses. ses diye bişi yok pc de. yani tercihler bölünden ses e giriyorum açılmıyor başlamıyor.

bytan

@jsk-03,

Bir konuda haklısın, gerçekten derdini anlatamıyorsun.

Alıntı yapılan: jsk-03 - 20 Ağustos 2010 - 22:41:12
klavyeden m tusuna bastım açıldı bunuda halletim ama yine aynı ses kalitesi biraz daha arttı sadece o. ses simgesi gelmedi

Alıntı yapılan: jsk-03 - 20 Ağustos 2010 - 23:55:31
hayır abicim ya yanlış anlattım :S ses alıyorum kalite problemim yok sadece donanımı tanımıyor ve pc de film, mp3 dinliyemiyorumm

Alıntı yapılan: jsk-03 - 21 Ağustos 2010 - 15:42:49
hacı derdimi bi türlü anlatamadım ya işte panelde gözükmüyor abicim ses. ses diye bişi yok pc de. yani tercihler bölünden ses e giriyorum açılmıyor başlamıyor.

Bunlar benim kafamı karıştırıyor. Mp3 dinleyememen ayrı bir şeydir, makinadan ses çıkmaması ayrı birşeydir.

Makinandan mı ses çıkmıyor, müzik mi dinleyemiyorsun? Donanımın tanınmasa hiç ses alamazsın ki alabildiğini yazmışsın. Derdin panele eklemek ise:

Alıntı yapılan: eribol - 21 Ağustos 2010 - 10:53:19
Ses simgesi için Uyarı Alanı uygulamacığını panele ekliyoruz(Panel->Sağ tık->Panele Ekle).

Mp3 dinleyemiyorsan:

Alıntı yapılan: zeitgeist - 21 Ağustos 2010 - 02:28:29
Not2: Bu arada ubuntu-restricted-extras paketini yüklemiştin değil mi?

Tercihler menüsünden ses simgesinin açılmaması ise sorun alttaki ile açılıp açılmadığına bak ve çıktısını buraya aktar:

gnome-volume-control

Tüm bunlardan daha farklı bir sorunun varsa da daha açık şekilde anlat.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

jsk-03

valla format attım düzeldi abilerim, ben müziksiz duramıyorm :D sorun şu şekilde idi şimdi faceden videoları izleyip müzikleri dinliyebiliyordum ama pcdeki film,müzik lerden ses alamıyodum. ses simgesi yoktu üstte ve tercihlerden ses i açtığımda cevap bekliyor diyip öyle kalıyordu durum buydu yani :) şuan bi problem yok gayet düzgün güncelemeli yapıyorum..