Kullandığımız Firefox eklentileri

Başlatan heartsmagic, 27 Mayıs 2008 - 03:05:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

edge_nabby

Alıntı yapılan: hakansait - 25 Şubat 2009 - 09:23:20
Selam.
Abduction - Forumdan öğrendim :)
Adblock Plus
All-in-One Gestures - Fareyle ekrana çizgi çizerek kullanılabilen onlarca özellik. Sayfayı geriye ya da ileriye alma, tam ekran yapma, yeni bir sayfa ya da sekme açma vb.
Download Helper
DownThemAll- Herkese ilk önce önerdiğim eklenti bu.
FEBE - İşte en sevdiğim eklentilerden biri. Firefox verilerinizi yedekler.
Flashblock
FoxFilter - Bence çok marifetli bir eklenti.
mediaplayerconnectivity - Görüntüleri, ayarladığınız medya oynatıcı ile izlemek için. Örneğin ben VLC kullanıyorum.
NoScript
Novell Moonlight
pastego - Sevdiğim bir ekleti daha. Paste and go ve Paste and search olarak iki tane kolaylık getiriyor.
User Agent Switcher - Sihirli eklenti :)
WOT - Bu eklentiyi FCM dergisi 20. sayıdaki Okuyucu köşesinden öğrendim.  Daha önce McAfee SiteAdvisor kullanmıştım.
Eğer noscript'in ayarlarından şurda gösterdiğim ayarı yaparsanız, flashblock eklentisine gerek kalmıyor.

----------------
Now playing: Opeth - Master's Apprentices
via FoxyTunes

GNUbuntu

Teşekkürler bilgi için @edge_nabby. O kadar çok eklenti var ki, insanın kafası karışıyor.   :-\
Önce Saygı...

ihtiyar said

Firefox eklentileri ve işlevleri diye bir belge hazırlanabilir. edge_nabby, bir başlangıç yapmış zaten. Bence biraz daha kapsaml güzel bir belge hazırlanmalı. Sen niye hazırlamıyorsun diye sormayın bana. Daha fazla emeği geçenler var bu konuya. :)

canosayan

Chmod bizim işimiz.

foma

Bugmenot - "linkleri görebilmek için üye olun" tarzı forumlara işim düştüğü zaman bugmenot.com'a girip üyelik arardım. Bu olayı daha da kısaltan bir eklenti. Kurduktan sonra sitelerin "kullanıcı adı" kısmına sağ tıklayarak kullanılabiliyor.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

canosayan

Alıntı yapılan: foma - 14 Mart 2009 - 16:50:51
Bugmenot - "linkleri görebilmek için üye olun" tarzı forumlara işim düştüğü zaman bugmenot.com'a girip üyelik aradım. Bu olayı daha da kısaltan bir eklenti. Kurduktan sonra sitelerin "kullanıcı adı" kısmına sağ tıklayarak kullanılabiliyor.

eklentisi çıktığını bilmiyordum.

en sinir şeyde linki almak için mecbur üye olursun. sonra link bozuk çıkar.
Chmod bizim işimiz.

Amad

Ben foxmarks ve "read it later" eklentilerini kullanıyorum.
Foxmarks'daki işlemi kısaca anlatamam ama elimden şu geliyor.
Foxmarks'a kaydoluyorsunuz (1 kereliğine mahsus) ve sizin yer imlerinizi (bookmark'larınızı) internnetteki sunucusuna gönderiyor. Ardından bunu birkaç bilgisayarda giriş yaparak aynı bookmarklarınızı kullanabiliyorsunuz ( ben birkaç bilgisayara girdiğim için lazım oluyor, evde başka işte başka bilgisayar kullananlara tavsiye ederim)

Read it later adından da anlaşıldığı gibi bir sayfayı veya linki sonra okumanız için küçük bir hatırlatma eklentisi gibi birşey. Tam olarak anlatamam ama ikisini de tavsiye ederim
Hanım! Kahvemi getir!

canosayan

foxmark xmark oldu diye biliyorum.
birde wired marker var. sayfalarda belli yazılaı işaretleyip sonradan ulaşabiliyorsunuz.
Chmod bizim işimiz.

jogara

Smart bookmarks bar: Adının geçmemesine şaşırdım. süpper bir sık kullanılanlar eklentisi. Firefox' un anlamıdır benim için. 3 satır halinde 150 ikon kullanıyorum. fast dial için ( 9 kısayol sağlar ) iyi diyenler olmuş. Ki kastırması da cabası..

Autopager: Sayfaları, resimleri alt alta açmaya yarıyor. Tek tek sayfa sayfa yatay ortamda uğraşmıyorsunuz. Örneğin gogogle' da  Yüzlerce sayfayı" alt alta açıyor. Yani google' dan search dediğinizde tek tıklama ile 56. sayfadaki bir kelimeyi bile bulabilirsiniz ( ctrl F ile :)) Forum sayfalarına da uygulayabiliyorsunuz..

Menu editor: Tüm menülerdeki sağ click saçeneklerini değştirebiliyorsunuz.
Context search: sağ click' e "ile ara" ekliyor.

ozan

Greasemonkey den fazla bahsedilmemiş ancak kendine has eklentileriyle müthiş kolaylıklar sağlıyor. kullanan arkadaşların tavsiye ettikleri greasemonkey betiklerini görmek isterim açıkçası.

ben de kullandığım birkaç greasemonkey betiğini yazayım:

itas: açılımı imdb,torrent,altyazı,sözlük. imdb den herhangi bir filmin sayfasını açınca filmin adının altına filmle ilgili işe yarayabilecek tüm sitelere bağlantı sağlıyor.

OpenDns Google Redirect: opendns kullanınca fireroxdan alışkın olduğum adres çubuğuna istediğim kelimeleri yazınca google da arama özelliğini engelleyip kendi arama sayfasına yönlediriyordu. bu eklentiyle eski haline dönüyor.

google images direct link: google görsellerde arama yapınca önce resmin olduğu siteyi açıp sonrada çerçeveyi kaldır deme eziyetini ortadan kaldırıyor. arama yapınca resmin kendi linkinide veriyor.

IMDB enlarge actor pictures on hover: imdb de film sayfalarındaki akterler kısmındaki mikroskobik resimlerin üstüne fareyi getirince büyümesini sağlıyor.

en çok severek kullandıklarım bunlar şimdilik.

edge_nabby

ozan'ın isteği üzerine ben de kullandığım greasemonkey script'lerini yazayım. Bu script'leri şu adreslerden indirebilirsiniz:
http://userscripts.org/scripts
http://userstyles.org/

AutoPagerize: jogara'nın önerdiği Autopager eklentisinin yaptığı işi yapıyor. Script olarak bulabildiğim şeyleri eklenti olarak yüklememeye çalışıyorum ben.
Apple Trailer Download: Apple'ın trailer (fragman) indirme sayfasında fragmanların indirme linklerini gösteriyor. Uyuz Quicktime'a gerek kalmıyor.
Google Images Direct Link II: ozan'ın bahsettiği "google images direct link"e benzer bi görevi var.
IMDB enlarge actor pictures on hover: ozan gibi ben de kullanıyorum bunu. Olmazsa olmaz.
Enlarge facebook profile images: "IMDB enlarge actor pictures on hover"ın yaptığı işi facebook'ta profil resimlerinde yapıyor.
Rapidshare AutoWait: rapidshare'den free indirme ritüelini otomatikleştiriyor.
Server not found? Try and try again!: Firefox'ta bi sayfa açılmadığı zaman "yeniden dene" butonun olduğu bi sayfa gözükür. Bu script, böyle durumlarda site açılana kadar tekrar tekrar deniyor. Şiddetle tavsiye ederim. Firefox'ta built-in olması gereken bir özellik.
Rapidshare Links Checker: Sayfadaki rapidshare linklerinin sağlamlığını kontrol ediyor. Sağlamsa yanına ok işareti koyuyor, değilse linkin üzerini çizip yanına çarpı işareti koyuyor. Megaupload, filefactory için de çalışıyor sanırım.
IMDB Latte: imdb'nin görünümünü güzelleştiriyor.

Gmail'i güzelleştiren birkaç script: Gmail 2 - native OS attachment icons, Gmail - Add Row Highlights, Gmail Drafts & Spam count Hide
Wikipedia'yı güzelleştiren script'ler: wikipedia.org: just the article, wikipedia.org - Ubuntu Gold (adlc)
Google Reader'ı güzelleştirenler: Google Reader - Colorful List View, Google Reader Absolutely Compact

Not: Bilmeyenler için ekleyeyim. Bazı script'lerin sırası önemlidir. Mesela yukarda wikipedia için 2 tane script söyledim. O ikisinin sıralaması önemli. "just the article" olan script diğerinin altında olursa, sayfa kötü gözükür.

ihtiyar said

@empax, sitenin tekinin adresini de kaynak olarak gösterirsen iyi olur. Sonra lisansla ilgili problem yaşamayalım. ;)

empax

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 15 Nisan 2009 - 01:56:25
@empax, sitenin tekinin adresini de kaynak olarak gösterirsen iyi olur. Sonra lisansla ilgili problem yaşamayalım. ;)

Reklam olmasin diye yazmak istememistim ama ekledim yukariya :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

ozan

@edge_nabby
teşekkürler

Rapidshare Links Checker  benimde değişmezlerden.
Enlarge facebook profile images   güzelmiş. ben facebook için Facebook Ad Killer diye bir betik daha buldum o da işe yarıyor adblock la uğraşmıyorum.

bir de Greasefire diye bir eklenti var bulunduğun site için uygun olan betikleri gösteriyor. şuan firefox u 3.1beta kullanıyorum henuz uyumlu değil. ancak beta kullanmıyorsan onuda öneririm

edge_nabby

Alıntı yapılan: ozan - 15 Nisan 2009 - 03:49:52
bir de Greasefire diye bir eklenti var bulunduğun site için uygun olan betikleri gösteriyor. şuan firefox u 3.1beta kullanıyorum henuz uyumlu değil. ancak beta kullanmıyorsan onuda öneririm
Biliyom onu, ama fazla gerekli bulmadığımdan sildim. Arama motorlarım arasında userscripts ve userstyles siteleri var zaten. Ordan arıyom.

coni

Bugmenot - "linkleri görebilmek için üye olun" tarzı forumlara işim düştüğü zaman bugmenot.com'a girip üyelik arardım. Bu olayı daha da kısaltan bir eklenti. Kurduktan sonra sitelerin "kullanıcı adı" kısmına sağ tıklayarak kullanılabiliyor.

Bu eklenti nasıl çalışıyor acaba çözemedim de. Türk siteleri içinde üyelik buluyormu acaba

jazzistan

Alıntı yapılan: ozan - 15 Nisan 2009 - 00:26:56
itas: açılımı imdb,torrent,altyazı,sözlük. imdb den herhangi bir filmin sayfasını açınca filmin adının altına filmle ilgili işe yarayabilecek tüm sitelere bağlantı sağlıyor.
@ozan,
Teşekkürler. Bu betik oldukça işime yarayacak gibi gözüküyor.

jazzistan

Alıntı yapılan: coni - 15 Nisan 2009 - 11:17:13

Bu eklenti nasıl çalışıyor acaba çözemedim de. Türk siteleri içinde üyelik buluyormu acaba

@coni,
İlgili eklentiyi yükledikten sonra, kullanmak istediğiniz sayfada kullanıcı adı ve şifre isteyen pencerelerin üzerine farenizin sağ tuşuyla tıklayıp "login with bugmenot" demeniz yeterli.

Türk siteleri için de geçerli fakat çoğu çalışmıyor, ya da en azından bana denk gelenlerin çoğu çalışmadı diyebilirim.

coni

Alıntı yapılan: jazzistan - 15 Nisan 2009 - 12:58:53
Alıntı yapılan: coni - 15 Nisan 2009 - 11:17:13

@coni,
İlgili eklentiyi yükledikten sonra, kullanmak istediğiniz sayfada kullanıcı adı ve şifre isteyen pencerelerin üzerine farenizin sağ tuşuyla tıklayıp "login with bugmenot" demeniz yeterli.

Türk siteleri için de geçerli fakat çoğu çalışmıyor, ya da en azından bana denk gelenlerin çoğu çalışmadı diyebilirim.

Cevabın için teşekürler

Artikozgurum

Arkadaşlar sadece internet explorer için yazılmış siteleri örneğin şu tuaf siteyi: http://ilsis.meb.gov.tr/  veya da buna benzer tuaf siteleri firefox'ta giriş yapa bilmeniz için: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/59  adresinden User Agent Switcher isimli eklentiyi kumanız yeterli. Kurulumu yaptıktan sonra firefox web tarayıcınızı yeniden başlatın ve gezinti çubuğunun üzerindeki Dosya Düzen vs. yazan yerin üzerini sağ tıklayın Özelleştir... deyin açılan pencereden User Agent isinli araçını ekleyin ekledikten sonra İnternet Explorer 'ı seçin bu kadar. Bu eklenti ile firefox tarayıcı kimliğini istediğiniz gibi değiştire bilirsiniz.

empax

بسم الله الرحمن الرحيم

erginemr

Alıntı yapılan: empax - 28 Nisan 2009 - 14:34:22
Boyle bir bolum mevcut zaten. Konunuzu tasiyacaklar sanirim
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1415.0.html

Doğru tahmin. :) Bu arada, bu ne biçim bir avatardır, başım döndü resmen.  :-[

@Artikozgurum,

Teşekkürler ama keşke o kadar basit olsa. IE isteyen bazı kamu sitelerinin bu eklentiyle bile açılmadığı, forumda bir iki yerde rapor edilmişti. Sırf bu nedenle, forumda IE4Linux kurmayı deneyenler oldu...

heartsmagic

Alıntı yapılan: erginemr - 28 Nisan 2009 - 15:07:00
Doğru tahmin. :) Bu arada, bu ne biçim bir avatardır, başım döndü resmen.  :-[

@empax, buna ben de katılıyorum, cidden baş döndürüyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

empax

@erginemr , @heartsmagic
Tamam durdurdum  :D
بسم الله الرحمن الرحيم

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.