ASUS X51R üzerine kurulum sorunu

Başlatan muallim55, 20 Ekim 2010 - 08:54:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

muallim55

Üstadlarım, ben de özgür yazılımı özgürce kullanayım dedim. ASUS X51R model dizüstüme Ubuntu 10.10 kurmak istedim.  Ancak bir problemle karşılaştım, şöyleki:

Ubuntu 10.10'u sitesinden indirdim. CDye yazdırdım, masaüstü bilgisayarıma problemsiz kurdum. Ancak Dizüstüne (ASUS) kurmaya gelince banamısın demedi.

CD bozuk desem aynı cd ile masaüstüne kurdum.
CDROM bozuk desem başka bootable cd leri okuyup kuruluma başlıyor (XP-Win7-Hiren'sBoot gibi) Win7 kurulu olduğu içindir dedim formatlayıp kurmak istedim olmadı.
Açılışta Ubuntunun penceresi geliyor, Dili Türkçe olarak seçiyorum,  (İngilizceyi de denedim) CDden çalıştır-Ubuntu Kur-Diski Kontrol Et gibi seçeneklerin bulunduğu pencereden sonra neyi seçersem seçeyim Ekran karardıktan bir süre sonra makineye restart atıyor. Buradan ileri gidemiyorum. Ubuntu özelliği olan Windowstan açıp Windows içine kur dedim olmadı.
Yardımlarınızı bekliyorum. Saygı ve selamlarımla...

ovural43

ubuntu nun iso sunu indirirken sitesinde alternatif download yazan yere girip oradaki iso yu cek ..

heartsmagic

Öncelikle başlığı değiştirerek sorunu tanımlayıcı bir şekle soktum, forum düzeni açısından böyle devam edilsin lütfen.
Uluslararası forumlarda veya hata kayıtlarında şu anda yazılıp çizilen bir sorun görünmüyor bu makine için. Ancak henüz işlenmemiş de olabilir.

Şöyle bir bakınca sanırım grafik kartın ATI. İlk açılışta sistemi başlatmadan önce F6 ile seçenekler göreceksin, onları deneyerek sistemi açmayı bir dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

muallim55

ovural43 önerini deneyeceğim.
Evet ekran kartım ATI F6 seçeneklerini ayrı ayrı denedim. Sonuç olumsuz.

muallim55

Ubuntudan ümidimi kesince dizüstüne Pardus kurayım dedim. Sitesinden Pardus-2009.2-Geronticus-eremita indirdim. Ancak sonuç hüsran. Aynı ubuntu gibi kuruluma geçemedim. İlk menüden neyi seçersem seçeyim makine bir süre sonra resetliyor. Ama ben daha önceki yıllarda bu dizüstünde Vista ve Pardusu birlikte kullanmıştım. Nedense son sürümlerde hata alıyorum. Galiba Özgür yazılıma elveda demek zorunda kalacağım. :'(

heartsmagic

Alternate ISO ile şansını son bir kere deneyebilirsin.

muallim55

heartsmagic

Umarım isminde alternate geçen ISO'yu indirmişsindir.

muallim55

Evet isminde alternate geçen ISO'yu indirdim. Onu da kurmayı beceremedim. Ubuntu 8.04.4 ü indirdim sorunsuz kurdum. Ancak 10.4 e yükseltme yapınca bir daha açılmadı. Elveda Ubuntu.
Pardusun 48 gün sonra çıkacak yeni sürümünde de aynı sorunları yaşar mıyım acaba?

heartsmagic

Denemeden bilemeyiz Pardus meselesini. Alternate ISO ile kurulumu neden beceremedin onu da irdeleyebiliriz. Sonuçta çok zor bir hadise değildi yanlış hatırlamıyorsam.