[Çözüldü] WD Mybook Home Essential kapanma sorunu

Başlatan mustafa.tr, 15 Mayıs 2009 - 16:29:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mustafa.tr

Merhaba arkadaşlar. WD Mybook Home Essential harici diskimin üzerinde kapatma düğmesi yok. Windows ortamındayken bilgisayarımı kapattığımda disk iki üç saniye sonra kendi kendine kapanıyor. Denemek için grub ekranında da bilgisayarı kapatma tuşuyla kapattığımda yine cihaz iki üç saniye sonra kapanıyor. Ubuntu'da ise bilgisayarımı kapattığımda disk kapanmıyor. Acaba sorun sadece Ubuntu'da mı diye Mandriva ile de denedim aynı sonucu verdi. Konu açmadan önce biraz araştırma yaptım ama İngilizcem ve teknik bilgim yeterli olmadığı için ne yapılması gerektiğini anlayamadığım için uygulayamadım.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bug/241927   Lounhpad'de hata girilmiş daha önce.

http://elliotli.blogspot.com/2009/01/safely-remove-usb-hard-drive-in-linux.html  Yan Li adında bir şahıs bir script yazmış ama hem nasıl çalışacağını bulamadım hem de pekçok kişide işe yaramamış sanırım.

Buralarda daha çok umount durumunda kapanmasından bahsedilmiş galiba benimki umount durumunda da kapanmıyor ama o önemli değil benim için.

Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

EK: Güvenli kaldır seçeneğiyle diski kapatmak Windows'ta da diski sadece Sistemden söküyor ama diski tamamen kapatmıyor. Ama ben Windows 7 ile denedim. Vista ya da XP ile deneme fırsatım olmadı henüz. Ama başlangıçta da dediğim gibi benim sorunum umount'la değil bilgisayarı kapattıktan sonraki durumla. Teşekkürler.

Bedreddin

Daha önce forumda yazmıştım. Windows'tan kapatınca bilgisayarın gerçekten kapandığını hissediyorum, ama GNU/Linux'tan kapatınca bilgisayardan ince bir vınlama sesi geliyor diye de inanmamışlardı :P Sanırım benzer bir sorun. İki adım olarak anlatmışlar orada:

Alıntı Yap# send SYNC, then STOP command to the device, this can be done easily in Linux by unbinding the device

# suspend the USB port by echoing a "suspend" to the "/sys/bus/usb/devices/$DEVICE/power/level", where $DEVICE corresponding to the device of your USB device.

1) Aygıta SYNC, ardından da STOP komutlarını gönderin, bunu Linux'te unbinding1 ile kolayca yapabilirsiniz.
2) "/sys/bus/usb/devices/$DEVICE/power/level" - $DEVICE USB aygıtınız olacak -  adresine "suspend" komutu yollayarak USB portunuzu askıya alın.

Şöyle olacak yani, betiğe gerek yok: suspend /sys/bus/usb/devices/$DEVICE/power/level"

Olası hata, "bash: /sys/bus/usb/devices/5-8/power/level: No such file or directory" böyle bir hata alıyorsanız kerneliniz USB'yi askıya alma özelliğine sahip değil demektir.

Bunu bir dene, eğer çözüm olursa sistem kapanışında otomatik çalışacak şekilde ekleyebiliriz sanırım.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

mustafa.tr

Teşekkür ederim ama uygulamadım. Öncelikle unbinding'in ne olduğunu bilmiyorum. Araştırdım ama bulamadım. sync /dev/sdc1 dediğimde" sync: argümanların tamamı yoksayılıyor" uyarısı. root olup stop /dev/sdc1 dediğimde ise "stop: Unknown job: /dev/sdc1" uyarısı alıyorum. Tabi bu komutları ben uydurmuş olabilirim.

İkinci olarak da /sys/bus/usb/devices/ adresinden sonra karşıma 10 tane öğe çıkıyor. Bunlardan hangisi harici diskimi karşılıyor bulamadım. Rasgele denedim. Sonunda " işareti olarak girersem "> " işareti geliyor ve hiçbir şey olmuyor. Sanırım o işaret fare sürçmesi. O işaret olmadan denedim "bash: suspend: too many arguments" uyarısı alıyorum.

Ek: Dizüstü bilgisayarımda da denedim şimdi. Dizüstümde (Acer 5520G) çeşitli kapanma problemleri yaşıyorum zaten. Az önce de iki defa tam kapanacakken ubuntu'nun soluk kahverengi renginde ekran dondu ama enter'a bastığım zaman sistem tamamen kapandı, işin güzel yanı harici diskim de kapandı. Çalışan Mandriva ile denedim, dizüstüm de harici diskim de sorunsuz kapandı.Yani yaşadığım sorunu dizüstümde yaşamıyorum. Bir de masaüstü bilgisayarım kapalıyken diskin usb kablosunu pc'den çekince disk güç kablosu takılı olsa da kapanıyor. Benim bilgisayarımdaki usb'ler bilgisayarım kapalıyken bile güç vermeye devam ediyor. Dizüstü bilgisayarımda ilse bu durum yok. Örneğin web kameramı kapalı olan masaüstüme taktığımda ışıkları yanmaya başlıyor ama dizüstümde yanmıyor yani usb'lerde güç yok. Bilgisayar kapandıktan sonra da usb'lere güç gitmesini engelleyebilirsem sorun çözülür sanırım ama bios'ta çokça dolaşmama rağmen nasıl kapanacağını bulamadım." Power management setup" bölümünde "resume by onchip usb" dışında bir ayar bulamadım. O da zaten "disable"a ayarlı.

mustafa.tr

Sorunu donanımsal olarak çözdüm. Başkasının da başına gelir diye burada yazıyorum. Bilgisayar kapandıktan sonra usb'lerin çalışması durumunu jumper ayarıyla kapatabildim. Bu ayarı nasıl yapacağınızı anakartınızın kitapçığında bulabilirsiniz. Usb'lerin gücü kesilince aygıtın güç kablosu bağlı bile olsa usb'lerin kapanması diski kapatıyor. Aslında bu tam bir çözüm değil çünkü sonuçta Windows ortamında usb'lerin gücü kesilmeden de kapanıyor. Hem böyle cihaz kendi iç yapılandırmasıyla kapanmıyor, fişini çekmiş gibi oluyor. Ama kapanma sırasında diskle zaten bir işlem yapılmadığı için bir tehlikesi yok. Ya da bilgisayarı kapattıktan sonra kablosunu çekmekle uğraşmak yerine bilgisayarı kapatmadan önce diski sistemden ayırmak çok daha kolay ki bence gerek yok.

Saatlerimi harcadım ama deydi :) @Fuzûli'ye yardımından dolayı teşekkür ediyorum. Sevgiler.

garafatma

Sorun çözüldüyse bize de kilidi vurmak kalıyor.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010