asus f3 serisi 3gb ram sorunu

Başlatan markuda, 15 Ocak 2009 - 22:21:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

markuda

merhabalar...

asus f3 serisi bilgisayarımda ciddi bir sorun var. bilindiği üzere bilgisayarın standart 1 gb ram i var. bilgisayarıma 2 gb daha ram aldım. fakat ubuntu dahil hiç bir linux işletim sistemi açılmıyor. 

sorunu kısaca özetlemeye çalışayım.

mevcut linux işletim sistem/sistemleri 2+1 gb ramlerde açılmıyor. işletim sistemi tam açıldığı sırada siyah ekran üzerinde renkli pikseller cıkıyor ve bilgisayar öle kalıyor hiç bir işlem yapmıyor.

yükleme aşamasında pardus ve fedora hiç yüklenmiyor. ubuntu yükleye başlıyor. yükleme %99 a geldiğinde "ölümcül bir hata oluştu" uyarısı veriyor ve yükleyi durduruyor.

fikirlerinizi almadan önce yapmış olduğum uygulamalardan bahsedeyim size.
bilgisayar sadece 2 gb ramde bi sorun cıkarmıyor. sizlerin ilk aklına gelecek soruyuda cevaplandırayım. ramlar farklı marka.  ancak bunuda denedim. aynı marka 2+1 ram denedim ondada aynı hatayı verdi.

slotlarda bi sorun olabileceğini düşündüm. ancak 1+1 de sorunsuz bi şekilde çalışıyor.

şunuda belirteyim 2+1 de windows işletim sistemleri sorunsuz bi şekilde çalışyor.

arkadaşlar bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden ilgilenen arkadaşlara çok teşekkürler....

Not: Renkli yazmanız ilgiyi artırmaz, bilakis antipati kazandırır. ;)

ebubekirs

Bilgisayarı Live CD ile açabiliyor musunuz?
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

markuda

evet live ile sorunsuz bi şekilde açılıyor.
hatta eklemeyi unuttum. ubuntu hata verdikten sonra live olarak açılıyor.

ebubekirs

Live CD ile açtıktan sonra terminalden

free

komutunu verip, çıktısını buraya koyabilir misiniz ?

markuda

çıktı bu şekilde....

to run a command as administrator (user "root"), use "sudo<command>".See "man sudo_root" for details.

ubuntu@ubuntu:~$ free
                   total                        used               free                  shared             buffers             cached
Mem:         3089100                  816368            2272732                    0               79804               449316
-/+buffers/cache:                     287248            2801852   
Swap:        2939896                          0            2939896     

heartsmagic

1+1'i nasıl denedin? 2GB'lik ram tek parça değil mi?
Ramlerin farklı marka olması değil de farklı Mhz hızına sahip olmaları sorun yapar.

Sorun neden kaynaklanıyor bilemiyorum ancak 2GB olarak kurup, eski 1GB'liğie eklemeyi denediğinde acaba sorun ortadan kalkar mı diye düşünmekteyim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

markuda

1+1 i başka bir bilgisayardan alıp denedim. yani totalde elimde 4 adet ram var. 2 tane 2gb 2 tane 1gb.

dediğiniz uygulamayı bugun yaptım. biraz mesafe kat ettim. ancak resim ekleyemedim için derdimi tam olarak anlatamam.

resimin nasıl eklendiği hakkında öğretilerinizi bekliyorum.

heartsmagic

http://www.picoodle.com adresine git, resmi yükle. Yükleme işlemi bittikten sonra forumlar için olan bağlantıyı aynen buraya geç. Başka bir şey yapmana gerek yok, bağlantıyı aynen buraya yapıştır.

markuda

2 gb lık ram le ubuntu 8.10 kurdum güncelleştirmeleri yükledim. ardından diger 1 gb lık ram i taktım.

tekrar açtığımda;

[IMG]http://img33.picoodle.com/img/img33/3/1/16/t_Grnt007m_202a7da.jpg[/img]

şeklinde uyarı verdi. tamam dediğimde;
[IMG]http://img33.picoodle.com/img/img33/3/1/16/t_Grnt008m_8505863.jpg[/img]

ilk seçenegi onayladıktan sonra;

[IMG]http://img33.picoodle.com/img/img33/3/1/16/t_Grnt009m_fba8d64.jpg[/img]

uyarısı geldi ve işletim sistemi açıldı. ancak ekran kartını tanımadı.

2gb takılıyken ekran kartını tanıtmıştım ve sorun cıkmıyordu.

ebubekirs

Gittikçe ilginç bir hal alıyor. Ekran kartınız dahili mi? Yani ram üzerinden paylaşımlı mı?

localhost

Alıntı yapılan: markuda - 15 Ocak 2009 - 22:21:12
merhabalar...

asus f3 serisi bilgisayarımda ciddi bir sorun var. bilindiği üzere bilgisayarın standart 1 gb ram i var. bilgisayarıma 2 gb daha ram aldım. fakat ubuntu dahil hiç bir linux işletim sistemi açılmıyor. 

sorunu kısaca özetlemeye çalışayım.

mevcut linux işletim sistem/sistemleri 2+1 gb ramlerde açılmıyor. işletim sistemi tam açıldığı sırada siyah ekran üzerinde renkli pikseller cıkıyor ve bilgisayar öle kalıyor hiç bir işlem yapmıyor.

yükleme aşamasında pardus ve fedora hiç yüklenmiyor. ubuntu yükleye başlıyor. yükleme %99 a geldiğinde "ölümcül bir hata oluştu" uyarısı veriyor ve yükleyi durduruyor.

fikirlerinizi almadan önce yapmış olduğum uygulamalardan bahsedeyim size.
bilgisayar sadece 2 gb ramde bi sorun cıkarmıyor. sizlerin ilk aklına gelecek soruyuda cevaplandırayım. ramlar farklı marka.  ancak bunuda denedim. aynı marka 2+1 ram denedim ondada aynı hatayı verdi.

slotlarda bi sorun olabileceğini düşündüm. ancak 1+1 de sorunsuz bi şekilde çalışıyor.

şunuda belirteyim 2+1 de windows işletim sistemleri sorunsuz bi şekilde çalışyor.

arkadaşlar bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden ilgilenen arkadaşlara çok teşekkürler....

Not: Renkli yazmanız ilgiyi artırmaz, bilakis antipati kazandırır. ;)

Sorununuzun tek sebebi ramlarin calisma frekanslari olabilir. Windowsta ramler genel olarak biri hizli digeri yavassa hizli olan ram yavas olan ramin hizinda calisir. su sekilde bir örnek vereyim.

Eski ramin hizi 667mhz diyelim yeni aldiginiz ramde 800mhz. 2GB aldiginiz ram ubuntu tarafindan 667 mhz seklinde optimize edilemiyordur. Ramlerin ayni marka olmasi cok sey ifade etmez calisma frekanslari ayni olmasi daha önplandadir.

Diger alternatif mainboardun destekledigi calisma frekanslarini biliyormusunuz?
Linux LPIC1 - MCSA

markuda

aynen öyle :)  hiç değilse artık açılıyo. önceden bu aşamaya kadar bile gelemiyordum. heralde her yeni yüklemede biraz daha düzeliyo. :D  :D

işin şakası bi yana çok enterasan bir sorun. evet ekran kartı paylasımlı. 128 256 paylaşımlı ekran kartı var.
ekran kartı nVIDIA GeForge 8400m G

localhost

Ekran kartinizin ramini biostan ayarlama imkaniniz varmi? varsa ekran kartinizin ram kullanimini oradan kisitlayabilirsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

markuda

iki ram de 667 mhz..  farklı bi bilgisayarda gene 2+1 gb ram var. bu bilgisayarda linux işletim sistemleri sorunsuz bi şekilde çalışıyo. bu bilgisayardaki ram leri benim bilgisayarıma taktım ancak sorun aynı şekilde devam etti. benim ramleride diğer bilgisayara taktım ama o bilgisayarda sorun çıkmadı. bundan dolayı ramlerde bi sorun olduğunu düşünmüyorum.

markuda

Alıntı yapılan: Kirmizi - 16 Ocak 2009 - 20:22:54
Ekran kartinizin ramini biostan ayarlama imkaniniz varmi? varsa ekran kartinizin ram kullanimini oradan kisitlayabilirsiniz.

hocam bunuda denedim. daha doğrusu denemeye çalıştım. ancak bios da böyle bi ayar yok. olmaması da beni ayrıca şaşırttı.

localhost

Deneme imkaniniz varmi bilmyorum, ilk mesajda belirtmissiniz 2Gb lik ramde bir sorun olmuyor diye. Kurulum yaparken hangi ramle kurdunuz
1Gb? 2GB? Notebookta sadece 2Gb lik ram takiliyken Ubuntu yu kursaniz. Tüm kurulum sorunsuz sekilde tamamlaniyormu ögreniriz. Sonra nvidia kartinizin driverini kurun. Sistemi kapatin 1Gb lik rami takin ve acin. Sistem düzgün bir sekilde aciliyormu bakin. Hersey normalse 2+1 seklinde deneme yapin ve sistemi acin. Sistem acildiginda Sistem>Yönetim>Sistem gözlemcisi ni acin. Acilan ilk pencerede Ubuntu, CPU ve RAM konusunda genel bilgi verecek. Orada 3Gb ram görünüyormu bakin? Burada hersey normalse sorununuz hayati bir önem tasimaktadir :)  Sorununuzla ilgili bilgim buraya kadar :)
Linux LPIC1 - MCSA

markuda

1 gb takılıyken de kurulum yaptım 2 gb takılıykende. hiç bir sorun cıkmadan kurulum tamamalandı. en son yüklemeyi bugun 2 gb lık ram takılıyken yaptım. driveri yükledim. sorunsuz bi şekilde çalışıyo. yukarıda verdiğim fotolar bu yüklemeyi gerçekleştirilip sonra 1gb ı taktıktan sonra işletim sistemi açılırken verdiği uyarılar.

açılan pencerede ram i 2.9gb olarak gösteriyo...

markuda

bilgisayarın bellek özellikleri de bu şekilde...

DDR2 667 MHz SDRAM, up to 4GB SDRAM*

*Systems configured with 4GB memory or more: Up to 1GB may not be available with 32-bit operation systems due to system resource requirement.

heartsmagic

Şu an Nvidia kurulu mu? Eğer kurulu olduğu halde bu hatayı verdiyse durum cidden garip demektir. Akla ilk gelen şey, nvidia'yı kaldırıp tekrar kurmak.

markuda

nvidia şu an kurulu. driveri kaldırıp tekrar kurdum. ama bişey değişmedi. :(

heartsmagic

nvidia-xconfig komutunu işletip tekrar dene misin?

markuda

heartsmagic

/etc/X11/xorg.conf dosyana nvidia işlenmiş mi?
Yukarıdaki komuttan sonra X'i yeniden başlattın mı?

markuda

driver ı kaldırıp yeniden kurdum. ardından komutu yazdım ve şu sonuç döndü............

Using X configuration file: "/etc/X11/xorg.conf".
Backed up file '/etc/X11/xorg.conf' as '/etc/X11/xorg.conf.backup'
New X configuration file written to '/etc/X11/xorg.conf'

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Ocak 2009 - 21:41:53
/etc/X11/xorg.conf dosyana nvidia işlenmiş mi?
Yukarıdaki komuttan sonra X'i yeniden başlattın mı?