Taşınabilir Bir İşletim Sistemi Oluşturmak

Başlatan Minty, 24 Aralık 2017 - 09:35:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Minty

Merhabalar. 16 GB'lık bir belleğim var. Bu belleğin içerisine işletim sistemi kurup istediğim her bilgisayarda takıp çalıştırabilmek istiyorum. Bununla ilgili biraz bakındım ve Slax'ı buldum. Ancak Slax'ı bir türlü USB belleğe kuramadım. Kopyala yapıştır ile de denedim, unetbootin, rufus gibi yazdırma araçlarıyla da denedim bir sorun var gibi hiç boot etmiyor. Bunun haricinde bir taşınabilir yapabileceğim işletim sistemi de önerebilirsiniz. Kullanıcı dostu bir arayüz ve tercihen de Ubuntu/Debian tabanlı olursa benim işimi biraz daha kolaylaştırmış olur ama en önemlisi USB bellek üzerinden hızlı çalışacak bir sistem. Fikirlerinizi bekliyorum dostlar.
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

isakaraturna

https://www.pendrivelinux.com/ sitesinden multiboot installer ile istediğiniz kadar işletim sistemini tek flash diske kurabilirsiniz ayrıca gerekli ayarlamaları yaparsanız flash belirli bir alan oluşturup dosyalarinizin kaybolmamasini sağlayabilirsiniz.

Minty

Tek işletim sistemi benim için yeterli olacaktır. Yönlendirdiğiniz adreste YUMI ve UUI var. Benim UUI olanı seçmem gerekiyor galiba, değil mi?

isakaraturna

Yumi ile tek işletim sistemi de olusturabiliyorsunuz. En güzel tarafı sonradan ekleme yada çıkarma yapabilmeniz.UUİ ile sonradan ekleme yapılamıyor.
Oluşturma sırasında ne kadar bellek kullanılsın kısmını ayarlarsanız o kısımda dosyalarınızı saklarsiniz.

Minty

Yanıtınız için teşekkür ederim. Şu anda deniyorum. :)

Minty

Şöyle bir sorunum var. Virtualbox ile USB Belleğime Linux Mint kurdum. Ancak boot etmeye çalıştığım zaman bilgisayarımda boot etmiyor. Nedeni ne olabilir?

tufisson

[mention=634927]@Minty[/mention]"Virtualbox ile USB Belleğime Linux Mint kurdum." derken? Niye virtualbox içinde bunu yaptığınızı anlayamadım?

Minty

Grub'u bilgisayarıma kurmasın diye. Ben bu işletim sistemini her bilgisayarda çalıştırmak istiyorum. Her bilgisayarda grub olmadığı için o şekilde denemek istedim.

tufisson

[mention=634937]@Minty[/mention]https://mashtips.com/best-portable-linux-distro/ bu sayfada bir çok taşınabilir linux dağıtımı anlatılmış. İncelemeni öneririm.

akkaya

Taşınabilir xubuntu hazırladım. USB bellekte yaptığım değişiklikler kalıcı oluyor. Şimdi bu sistemi sabit diske kursam aynı şekilde kurulur mu?

Minty

Kali'yi deneyeceğim. Bir sorun olursa yine bu konu altında yardım isterim.

bugra9

@Minty, farklı bilgisayarlarda çalıştıracaksanız sanırım sistemi kurulum kalıbından canlı olarak başlatıp kullanmak en doğru seçenek olacaktır.

Alıntı yapılan: akkaya - 25 Aralık 2017 - 20:53:16
Taşınabilir xubuntu hazırladım. USB bellekte yaptığım değişiklikler kalıcı oluyor. Şimdi bu sistemi sabit diske kursam aynı şekilde kurulur mu?
Bu sorunun cevabını çok merak ettim. :) Denediniz mi?